IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin. Acemagic F2A on tarkimmin dokumentoitu pieni pöytäkone: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafiikka, 32 Gt juotettua muistia, 1 Tt tallenn...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intel Panther Lake, jota myydään nimellä Core Ultra Series 3, ei ole jäämässä vain kalleimpien AI-kannettavien piiriksi. IFA 2026:n julkistukset ja niitä lähellä tehdyt lanseeraukset osoittavat, että valmistajat tuovat alustaa tavallisiin kannettaviin, yrityskäyttöön tarkoitettuihin 2-in-1-malleihin, korjattavuuteen painottuvaan kannettavaan ja tehokkaaseen mini-PC:hen.
Juuri mallien kirjo on toistaiseksi vahvin merkki Panther Laken vauhdista. Se ei silti vielä todista, että alusta olisi kaikissa laitteissa yleispätevästi kilpailijoitaan parempi suorituskyvyssä tai akunkestossa.
Acemagic F2A sijoittaa Core Ultra X7 358H -prosessorin vain 128 × 128 × 37 mm:n mini-PC-koteloon. Intel-versiossa on 16-ytiminen ja 16-säikeinen suoritin, jonka kellotaajuus nousee enintään 4,8 GHz:iin, Arc B390 -integroitu grafiikka sekä enintään 50 TOPSin NPU-laskentayksikkö. Acemagic ilmoittaa CPU:n, GPU:n ja NPU:n yhteenlasketuksi AI-suorituskyvyksi enintään 180 TOPSia. 28
Vakiokokoonpanossa on 32 Gt juotettua LPDDR5X-muistia ja 1 Tt:n NVMe-SSD. Liitäntöihin kuuluu USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, kaksi 2,5 GbE Ethernet -porttia, neljä USB-A-porttia sekä USB-C-portti, joka tukee DisplayPort 1.4:ää ja enintään 100 watin virransyöttöä. Keskusmuistia ei voi päivittää. 24
28
F2A havainnollistaa hyvin, että Panther Laken integroitua grafiikkaa ja AI-laitteistoa voidaan hyödyntää pienessä pöytäkoneessa ilman erillistä näytönohjainta. Valmistajan 180 TOPSin luku on kuitenkin koko järjestelmän ilmoitus: se ei kuvaa pelkkää NPU:ta eikä ole käytännön generatiivisen AI:n suorituskykytesti. 28
Saatavilla oleva raportointi tukee F2A:n yksityiskohtaisia teknisiä tietoja, mutta F7A:sta ei ole riittävän luotettavia tietoja, jotta sen prosessorista, grafiikasta, muistista, tallennustilasta, liitännöistä, hinnasta tai saatavuudesta voisi kertoa tarkasti. F7A:n ei pidä olettaa jakavan F2A:n kokoonpanoa.
Asus on tuonut Kiinassa myyntiin Panther Lake -pohjaisen 14-tuumaisen Vivobook-kokoonpanon, jota myydään siellä nimellä Fearless 14. Raportin mukaan siinä on 24 Gt muistia, suuren virkistystaajuuden näyttö ja kampanjahinta 6 499 Kiinan juania, mikä vastasi raportin käyttämällä muunnoksella noin 970:tä Yhdysvaltain dollaria. Kyse on Kiinan markkinamallista, ei vahvistetusta globaalista kokoonpanosta. 33
Laajemman vuoden 2026 Vivobook 14 -malliston suorittimiksi ilmoitetaan enintään Core Ultra 7 Series 3. Tämä tukee näkemystä siitä, että Panther Lake on tulossa tavallisiin ohuihin ja kevyisiin kannettaviin, ei vain kalliisiin lippulaivoihin. 39
Acerin Vero 16 yhdistää Core Ultra Series 3- eli Panther Lake -suorittimet huollettavaan 16-tuumaiseen rakenteeseen. Kokoonpanoihin ilmoitetaan enintään 32 Gt LPDDR5X-muistia, enintään 512 Gt PCIe Gen 4 NVMe -tallennustilaa sekä joko 1 920 × 1 200- tai 2 880 × 1 800 -näyttö. 9
Mallin olennaisin ominaisuus on käsiksi pääsy ja korjattavuus: pohja avautuu ilman työkaluja, ja käyttäjä voi vaihtaa akun sekä SSD:n. Acer kertoo myös irrotettavista porttisuojista ja saranarakenteesta sekä siitä, että laite on suunniteltu tukemaan prosessoripäivityksiä vähintään kahden sukupolven ajan. Prosessoripäivityksen ei kuitenkaan ole tarkoitus olla käyttäjän itse tekemä CPU-vaihto, vaan se hoidetaan Acerin huoltokeskuksessa. 6
Vero 16:n odotetaan tulevan Pohjois-Amerikan ulkopuolella myyntiin vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä. Julkaistu hinnoittelu on ollut ristiriitaista tai puutteellista, joten aluekohtaisia lopullisia hintoja ei voi vielä pitää varmistettuina. 6
9
Dellin Pro 7 -sarja tuo Series 3 Core Ultra -vaihtoehdot 13- ja 14-tuumaisiin kannettaviin sekä 2-in-1-laitteisiin AMD-vaihtoehtojen rinnalle. 2-in-1-malleissa on reunasta reunaan ulottuva Gorilla Glass -kosketusnäyttö, ja sarjalle mainitaan myös aktiivikynätuki. 50
Dellin Yhdysvaltain verkkokaupassa 13-tuumaisen Intel-2-in-1-mallin muokattavan kokoonpanon aloitushinnaksi oli merkitty 2 524,72 dollaria. Sivulla näkyi myös Core Ultra 7 365 vPro -kokoonpano, jossa on 49 TOPSin NPU, 16 Gt emolevylle juotettua LPDDR5X-8533-muistia ja 55,8 Wh:n akku. Verkkokauppojen hinnat ja kokoonpanot voivat muuttua ajan sekä markkina-alueen mukaan. 59
Dell ilmoittaa Pro 7 -mallistolle enintään 8 533 MT/s -muistinopeuden, valinnaisen PCIe Gen 5 -tallennustilan, parannetun jäähdytyksen sekä suorittimesta riippuen enintään 55 TOPSin NPU-suorituskyvyn. Kyse on valmistajan teknisistä tiedoista, ei riippumattomasti mitatuista tuloksista. 55
Lähisukuisesta Pro 7 14 -mallista on testinäyttöä, mutta toimitettu aineisto ei osoita vastaavaa riippumatonta suorituskykytestien kokonaisuutta tai mitattua akunkestoa nimenomaan Pro 7 13 2-in-1 -mallille. Ostajan kannattaa siis erottaa Dellin suorituskyky- ja akkukestoväitteet vahvistetuista 2-in-1-tuloksista. Muuntoalustassa on myös kompromissinsa: sen painoksi ilmoitetaan 1,38 kg ja paksuimmaksi kohdaksi 17,95 mm, kun 13-tuumainen perinteinen kannettavamalli painaa 1,19 kg. 61
Mallisto kattaa noin 970 dollarin kotimarkkinoille suunnatun kuluttajakannettavan, Dellin Yhdysvaltain verkkokaupassa yli 2 500 dollarista alkavan yrityskäyttöön tarkoitetun muuntoalustan, korjattavuuteen keskittyvän 16-tuumaisen kannettavan ja kompaktin mini-PC:n. Tämä on selvästi laajempi tuotejoukko kuin kapeassa lippulaivajulkistuksessa. Erot syntyvät yhä useammin kotelosta, näytöstä, huoltoratkaisusta, liitännöistä, muistista ja yritysominaisuuksista, eivät pelkästään suoritinluokasta. 33
59
6
28
F2A:n Arc B390 on esimerkki tehokkaammasta Xe3-integroidun grafiikan toteutuksesta. Sen luvataan tukevan jopa neljää näyttöä ja 8K-ulostuloa. 28 Tämä laajentaa mini-PC:n mahdollisuuksia ilman erillistä näytönohjainta, mutta ei todista, että integroitu grafiikka korvaisi erillisnäytönohjaimen kaikessa pitkäkestoisessa pelaamisessa, renderöinnissä tai ammattikäytössä.
Dellin listatuissa 13-tuuman Core Ultra -kokoonpanoissa 47–50 TOPSin NPU sekä F2A:n NPU yltävät paikalliseen AI-laskentaan liitettyyn Copilot+ PC -tasoon. 58
28 Järjestelmätason luku, kuten Acemagicin 180 TOPSia, kokoaa kuitenkin CPU:n, GPU:n ja NPU:n luvut yhteen. Se kertoo käytettävissä olevista laskentalohkoista, mutta ei ennusta suoraan yksittäisen AI-sovelluksen nopeutta.
28
Panther Laken IFA 2026 -vauhti on todellista, koska alusta ilmestyy useisiin tietokoneluokkiin ja eri hintatasoille: kuluttajakannettaviin, yrityskäyttöön tarkoitettuihin muuntoalustoihin, korjattaviin kannettaviin ja mini-PC:ihin. Seuraava ratkaiseva kysymys on käytännöllinen, ei markkinointiin liittyvä: riippumattomat testit akunkestosta, pitkäkestoisesta CPU- ja GPU-suorituskyvystä, lämmöistä, ohjelmistoyhteensopivuudesta ja paikallisista AI-työnkuluista näyttävät, kuinka hyvin laaja valmistajatuki muuttuu ostajalle konkreettiseksi hyödyksi.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin.
IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin. Acemagic F2A on tarkimmin dokumentoitu pieni pöytäkone: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafiikka, 32 Gt juotettua muistia, 1 Tt tallennustilaa ja valmistajan ilmoittama enintään 180 TOPSin kokonais AI suorituskyky.
Acer Vero 16 erottautuu korjattavuudella: kotelo aukeaa ilman työkaluja, akku ja SSD ovat vaihdettavissa ja prosessoripäivityksiä luvataan vähintään kahden sukupolven ajan.
IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin. Acemagic F2A on tarkimmin dokumentoitu pieni pöytäkone: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafiikka, 32 Gt juotettua muistia, 1 Tt tallenn...
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intel Panther Lake, jota myydään nimellä Core Ultra Series 3, ei ole jäämässä vain kalleimpien AI-kannettavien piiriksi. IFA 2026:n julkistukset ja niitä lähellä tehdyt lanseeraukset osoittavat, että valmistajat tuovat alustaa tavallisiin kannettaviin, yrityskäyttöön tarkoitettuihin 2-in-1-malleihin, korjattavuuteen painottuvaan kannettavaan ja tehokkaaseen mini-PC:hen.
Juuri mallien kirjo on toistaiseksi vahvin merkki Panther Laken vauhdista. Se ei silti vielä todista, että alusta olisi kaikissa laitteissa yleispätevästi kilpailijoitaan parempi suorituskyvyssä tai akunkestossa.
Acemagic F2A sijoittaa Core Ultra X7 358H -prosessorin vain 128 × 128 × 37 mm:n mini-PC-koteloon. Intel-versiossa on 16-ytiminen ja 16-säikeinen suoritin, jonka kellotaajuus nousee enintään 4,8 GHz:iin, Arc B390 -integroitu grafiikka sekä enintään 50 TOPSin NPU-laskentayksikkö. Acemagic ilmoittaa CPU:n, GPU:n ja NPU:n yhteenlasketuksi AI-suorituskyvyksi enintään 180 TOPSia. 28
Vakiokokoonpanossa on 32 Gt juotettua LPDDR5X-muistia ja 1 Tt:n NVMe-SSD. Liitäntöihin kuuluu USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, kaksi 2,5 GbE Ethernet -porttia, neljä USB-A-porttia sekä USB-C-portti, joka tukee DisplayPort 1.4:ää ja enintään 100 watin virransyöttöä. Keskusmuistia ei voi päivittää. 24
28
F2A havainnollistaa hyvin, että Panther Laken integroitua grafiikkaa ja AI-laitteistoa voidaan hyödyntää pienessä pöytäkoneessa ilman erillistä näytönohjainta. Valmistajan 180 TOPSin luku on kuitenkin koko järjestelmän ilmoitus: se ei kuvaa pelkkää NPU:ta eikä ole käytännön generatiivisen AI:n suorituskykytesti. 28
Saatavilla oleva raportointi tukee F2A:n yksityiskohtaisia teknisiä tietoja, mutta F7A:sta ei ole riittävän luotettavia tietoja, jotta sen prosessorista, grafiikasta, muistista, tallennustilasta, liitännöistä, hinnasta tai saatavuudesta voisi kertoa tarkasti. F7A:n ei pidä olettaa jakavan F2A:n kokoonpanoa.
Asus on tuonut Kiinassa myyntiin Panther Lake -pohjaisen 14-tuumaisen Vivobook-kokoonpanon, jota myydään siellä nimellä Fearless 14. Raportin mukaan siinä on 24 Gt muistia, suuren virkistystaajuuden näyttö ja kampanjahinta 6 499 Kiinan juania, mikä vastasi raportin käyttämällä muunnoksella noin 970:tä Yhdysvaltain dollaria. Kyse on Kiinan markkinamallista, ei vahvistetusta globaalista kokoonpanosta. 33
Laajemman vuoden 2026 Vivobook 14 -malliston suorittimiksi ilmoitetaan enintään Core Ultra 7 Series 3. Tämä tukee näkemystä siitä, että Panther Lake on tulossa tavallisiin ohuihin ja kevyisiin kannettaviin, ei vain kalliisiin lippulaivoihin. 39
Acerin Vero 16 yhdistää Core Ultra Series 3- eli Panther Lake -suorittimet huollettavaan 16-tuumaiseen rakenteeseen. Kokoonpanoihin ilmoitetaan enintään 32 Gt LPDDR5X-muistia, enintään 512 Gt PCIe Gen 4 NVMe -tallennustilaa sekä joko 1 920 × 1 200- tai 2 880 × 1 800 -näyttö. 9
Mallin olennaisin ominaisuus on käsiksi pääsy ja korjattavuus: pohja avautuu ilman työkaluja, ja käyttäjä voi vaihtaa akun sekä SSD:n. Acer kertoo myös irrotettavista porttisuojista ja saranarakenteesta sekä siitä, että laite on suunniteltu tukemaan prosessoripäivityksiä vähintään kahden sukupolven ajan. Prosessoripäivityksen ei kuitenkaan ole tarkoitus olla käyttäjän itse tekemä CPU-vaihto, vaan se hoidetaan Acerin huoltokeskuksessa. 6
Vero 16:n odotetaan tulevan Pohjois-Amerikan ulkopuolella myyntiin vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä. Julkaistu hinnoittelu on ollut ristiriitaista tai puutteellista, joten aluekohtaisia lopullisia hintoja ei voi vielä pitää varmistettuina. 6
9
Dellin Pro 7 -sarja tuo Series 3 Core Ultra -vaihtoehdot 13- ja 14-tuumaisiin kannettaviin sekä 2-in-1-laitteisiin AMD-vaihtoehtojen rinnalle. 2-in-1-malleissa on reunasta reunaan ulottuva Gorilla Glass -kosketusnäyttö, ja sarjalle mainitaan myös aktiivikynätuki. 50
Dellin Yhdysvaltain verkkokaupassa 13-tuumaisen Intel-2-in-1-mallin muokattavan kokoonpanon aloitushinnaksi oli merkitty 2 524,72 dollaria. Sivulla näkyi myös Core Ultra 7 365 vPro -kokoonpano, jossa on 49 TOPSin NPU, 16 Gt emolevylle juotettua LPDDR5X-8533-muistia ja 55,8 Wh:n akku. Verkkokauppojen hinnat ja kokoonpanot voivat muuttua ajan sekä markkina-alueen mukaan. 59
Dell ilmoittaa Pro 7 -mallistolle enintään 8 533 MT/s -muistinopeuden, valinnaisen PCIe Gen 5 -tallennustilan, parannetun jäähdytyksen sekä suorittimesta riippuen enintään 55 TOPSin NPU-suorituskyvyn. Kyse on valmistajan teknisistä tiedoista, ei riippumattomasti mitatuista tuloksista. 55
Lähisukuisesta Pro 7 14 -mallista on testinäyttöä, mutta toimitettu aineisto ei osoita vastaavaa riippumatonta suorituskykytestien kokonaisuutta tai mitattua akunkestoa nimenomaan Pro 7 13 2-in-1 -mallille. Ostajan kannattaa siis erottaa Dellin suorituskyky- ja akkukestoväitteet vahvistetuista 2-in-1-tuloksista. Muuntoalustassa on myös kompromissinsa: sen painoksi ilmoitetaan 1,38 kg ja paksuimmaksi kohdaksi 17,95 mm, kun 13-tuumainen perinteinen kannettavamalli painaa 1,19 kg. 61
Mallisto kattaa noin 970 dollarin kotimarkkinoille suunnatun kuluttajakannettavan, Dellin Yhdysvaltain verkkokaupassa yli 2 500 dollarista alkavan yrityskäyttöön tarkoitetun muuntoalustan, korjattavuuteen keskittyvän 16-tuumaisen kannettavan ja kompaktin mini-PC:n. Tämä on selvästi laajempi tuotejoukko kuin kapeassa lippulaivajulkistuksessa. Erot syntyvät yhä useammin kotelosta, näytöstä, huoltoratkaisusta, liitännöistä, muistista ja yritysominaisuuksista, eivät pelkästään suoritinluokasta. 33
59
6
28
F2A:n Arc B390 on esimerkki tehokkaammasta Xe3-integroidun grafiikan toteutuksesta. Sen luvataan tukevan jopa neljää näyttöä ja 8K-ulostuloa. 28 Tämä laajentaa mini-PC:n mahdollisuuksia ilman erillistä näytönohjainta, mutta ei todista, että integroitu grafiikka korvaisi erillisnäytönohjaimen kaikessa pitkäkestoisessa pelaamisessa, renderöinnissä tai ammattikäytössä.
Dellin listatuissa 13-tuuman Core Ultra -kokoonpanoissa 47–50 TOPSin NPU sekä F2A:n NPU yltävät paikalliseen AI-laskentaan liitettyyn Copilot+ PC -tasoon. 58
28 Järjestelmätason luku, kuten Acemagicin 180 TOPSia, kokoaa kuitenkin CPU:n, GPU:n ja NPU:n luvut yhteen. Se kertoo käytettävissä olevista laskentalohkoista, mutta ei ennusta suoraan yksittäisen AI-sovelluksen nopeutta.
28
Panther Laken IFA 2026 -vauhti on todellista, koska alusta ilmestyy useisiin tietokoneluokkiin ja eri hintatasoille: kuluttajakannettaviin, yrityskäyttöön tarkoitettuihin muuntoalustoihin, korjattaviin kannettaviin ja mini-PC:ihin. Seuraava ratkaiseva kysymys on käytännöllinen, ei markkinointiin liittyvä: riippumattomat testit akunkestosta, pitkäkestoisesta CPU- ja GPU-suorituskyvystä, lämmöistä, ohjelmistoyhteensopivuudesta ja paikallisista AI-työnkuluista näyttävät, kuinka hyvin laaja valmistajatuki muuttuu ostajalle konkreettiseksi hyödyksi.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin.
IFA 2026:ssa Intelin Panther Lake / Core Ultra Series 3 on siirtymässä premium AI koneista kuluttajakannettaviin, yritysten 2 in 1 laitteisiin, korjattaviin malleihin ja mini PC:ihin. Acemagic F2A on tarkimmin dokumentoitu pieni pöytäkone: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafiikka, 32 Gt juotettua muistia, 1 Tt tallennustilaa ja valmistajan ilmoittama enintään 180 TOPSin kokonais AI suorituskyky.
Acer Vero 16 erottautuu korjattavuudella: kotelo aukeaa ilman työkaluja, akku ja SSD ovat vaihdettavissa ja prosessoripäivityksiä luvataan vähintään kahden sukupolven ajan.