AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää. Three Circlen liikevaihto kasvoi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla 54,82 % ja Fenghuan nettotulos 74,01 % edellisvuodesta.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:t eli monikerroskeraamiset kondensaattorit ovat pieniä komponentteja, mutta niiden merkitys tekoälyinfrastruktuurissa on suuri. Ne vakauttavat sähkösyöttöä ja suodattavat häiriöitä prosessorien, muistien ja tehonsyöttöjärjestelmien ympärillä. Kun AI-laskenta kasvattaa tehontarvetta ja kuormitus muuttuu nopeasti, myös kondensaattoreita tarvitaan enemmän ja vaativammilla ominaisuuksilla. Yhdessä AI-palvelimessa on arviolta noin 15 000–25 000 MLCC:tä. 53
Tämä kysyntäaalto on nostanut esiin Guangdongin maakunnan kolme näkyvää MLCC-valmistajaa: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technologyn ja Viiyongin. Niiden vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon luvut ja investointisuunnitelmat kertovat kysynnän ja tuotemixin kohenemisesta. Kaikkea kasvua ei silti voi selittää tekoälyllä: myös autoelektroniikka, teollisuusautomaatio, optinen tiedonsiirto sekä joidenkin MLCC-luokkien hintojen elpyminen tukevat markkinaa. 1
2
AI-laitteisto lisää sekä kondensaattorien kappalemäärää että niiden suorituskykyvaatimuksia. Palvelinkorteissa, tehonsyötössä ja optisissa tiedonsiirtolaitteissa tarvitaan muun muassa suurikapasiteettisia, suurjännitteisiä, korkeataajuuksisia, pienihäviöisiä ja erittäin luotettavia MLCC:itä. 17
53
Siksi AI-palvelinmarkkina on valmistajalle arvokkaampi kuin laaja kulutuselektroniikan kysyntä – jos yhtiö pystyy läpäisemään palvelin- ja infrastruktuuriasiakkaiden tiukat hyväksyntäprosessit. Vuoden 2026 markkinanousu on kuitenkin laajempi ilmiö kuin tekoäly yksin: tuloksia tukevat myös auto-, teollisuus- ja optiikkasovellukset sekä osittainen hintojen palautuminen. 1
2
Chaozhoussa toimivan Three-Circlen juuret ovat vuonna 1970 perustetussa paikallisessa radiokomponenttitehtaassa. Yritys on laajentunut kehittyneiden elektroniikkakeramiikkojen valmistajaksi, jonka valikoimaan kuuluu materiaaleja, elektroniikkakomponentteja, tietoliikennelaitteita ja laitekomponentteja. 20
18
AI-investointien kannalta yhtiön vahvuus ei ole vain MLCC-tuotannon mittakaava. Sillä on myös optisen tiedonsiirron keramiikkakomponentteja, joten se hyötyy kahdesta datakeskusinvestointien tarpeesta: palvelinten tehonsyötöstä ja niiden välisistä nopeista optisista yhteyksistä. 17
24
Vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla Three-Circlen liikevaihto oli 6,423 miljardia yuania, mikä oli 54,82 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos nousi 1,932 miljardiin yuaniin, eli 56,18 %. Oikaistu nettotulos kasvoi 69,66 %. Yhtiö liitti kasvun elektroniikkakomponenttien ja optisen tiedonsiirron kysyntään; MLCC-myynnissä auttoivat asiakkaiden kasvava hyväksyntä, parempi markkinatilanne, joidenkin tuotespesifikaatioiden hintojen elpyminen ja suurempi myyntivolyymi. 1
2
Three-Circle listautui Hongkongin pörssiin 9.7.2026 ja tuli A+H-listatuksi yhtiöksi, eli sen osakkeilla käydään kauppaa sekä Manner-Kiinan että Hongkongin markkinoilla. Listautumisesta saadut nettovarat olivat raportoinnin mukaan noin 7,046 miljardia Hongkongin dollaria. 20 Rahoitus kasvattaa yhtiön mahdollisuuksia investoida teknologiaan, automaatioon ja kansainväliseen laajentumiseen, mutta ratkaisevaa on silti kyky tehdä tästä kilpailuetua korkean teknologian tuotteissa.
Zhaoqingissa toimiva Fenghua Advanced Technology oli varhainen kiinalainen MLCC-valmistaja: se toi vuonna 1985 Yhdysvalloista kokonaisen tuotantolinjan. 17 Nykyisessä syklissä sen asema perustuu siirtymään tavanomaisista kuluttajaelektroniikan kondensaattoreista kohti suurikapasiteettisia, suurjännitteisiä, auto- ja teollisuusluokiteltuja sekä korkean luotettavuuden tuotteita.
Fenghua on kertonut kehittävänsä MLCC:itä, vastuksia ja keloja suuremman kapasitanssin, jännitteen, luotettavuuden ja tarkkuuden suuntaan muun muassa AI-laskennan ja autoelektroniikan tarpeisiin. 2
Vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla yhtiön liikevaihto oli 3,50 miljardia yuania, kasvua 26,28 % vuodentakaisesta. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos oli 290 miljoonaa yuania, kasvua 74,01 %. Toisen neljänneksen nettotulos oli 202 miljoonaa yuania, noin 127 % enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. 1
9
Pelkkä AI-tarina ei silti kuvaa Fenghuaa kokonaan. Korkeamman tason MLCC-tuotteiden osuus yhtiön MLCC-liikevaihdosta oli ensimmäisellä puoliskolla noin 40 %, ja MLCC-liikevaihdon osuus koko yhtiön liikevaihdosta niin ikään noin 40 %. 10 AI-kysyntä ja tuotetason nousu tukevat kasvua, mutta tulos heijastaa edelleen laajaa passiivikomponenttien liiketoimintaa sekä auto-, teollisuus- ja muita loppumarkkinoita.
Guangdong Viiyong Electronic Technology perustettiin vuonna 2017, ja sen pääkonttori sijaitsee Luodingissa, Yunfun kaupungissa Guangdongissa. Se keskittyy korkean tason MLCC-tuotteiden kehitykseen, valmistukseen ja myyntiin. 32
Viiyongin asema eroaa kahdesta pörssilistatusta kilpailijasta. Sen listautumisasiakirjoissa painottuvat miniatyrisointi, suuri kapasitanssi ja korkea luotettavuus kuluttaja-, teollisuus- ja automarkkinoille. Frost & Sullivanin tietoihin pohjautuvan esitteen mukaan yhtiö oli vuoden 2024 myyntimäärällä mitattuna ultraminiatyyrien MLCC:iden ykkönen Kiinassa ja maailmanlaajuisesti toinen Muratan jälkeen. 33
AI-palvelimissa ratkaisevaa on Viiyongin kyky valmistaa suurikapasiteettisia tuotteita erittäin tarkalla pinoamis- ja laminointiprosessilla. Yhtiön listautumishanketta käsitelleen raportoinnin mukaan se on kehittänyt yli 1 200 kerroksen valmistusprosessin, ja asiaankuuluvia malleja on toimitettu sarjatuotantona johtaville palvelinvalmistajille. 21
Shenzhenin pörssi hyväksyi Viiyongin ChiNext-listautumishakemuksen käsittelyyn 28.4.2026. Suunnitellusta 1,675 miljardin yuanin varainhankinnasta yli 80 % kohdistuisi korkean tason MLCC-kapasiteetin laajentamiseen. 21 Toisin kuin Three-Circlelta ja Fenghualta, Viiyongilta ei ollut annetuissa aineistoissa vastaavaa julkista vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon tulosjulkistusta. Sen AI-altistusta voi siksi arvioida paremmin tuoteteknologian, asiakashyväksyntöjen ja kapasiteettisuunnitelmien kuin puolivuotistuloksen perusteella.
Yhtiöt sijaitsevat Guangdongin eri osissa: Three-Circle Chaozhoussa, Fenghua Zhaoqingissa ja Viiyong Luodingissa Yunfun alueella. Alan raportoinnissa kolmikkoa kutsutaan Guangdongin MLCC-alan ”kolmeksi muskettisoturiksi”, ja niiden katsotaan kuuluvan Kiinan laajimpaan ja täydellisimmin integroituneeseen elektroniikkakomponenttien keskittymään. 17
Niiden profiilit ovat selvästi erilaiset:
Yhdessä ne osoittavat, että AI-infrastruktuurin kysyntä ulottuu paljon GPU:ita ja palvelimia laajemmalle. Arvoketjussa tarvitaan materiaaliosaamista, tarkkuusvalmistusta, komponenttien asiakashyväksyntöjä ja optisia yhteyksiä.
Vuoden 2026 luvut osoittavat, että suuremmat MLCC-volyymit ja parempi hinnoittelu näkyvät jo tuloksissa. Kestävä AI-etu vaatii kuitenkin enemmän kuin osallistumista suhdannevetoiseen kysyntä- ja hintanousuun. Toimittajan on pystyttävä täyttämään luotettavasti palvelin-, tehonsyöttö- ja optiikkasovellusten tiukat suorituskyky- ja hyväksyntävaatimukset.
TrendForcen mukaan kiinalaiset MLCC-valmistajat saavat hyväksyntöjä ja etenevät matalan sekä keskitason markkinoilla. Japanilaiset ja korealaiset toimittajat hallitsevat silti edelleen AI-palvelinten vaativinta segmenttiä. 34
Siksi seuraava ratkaiseva vaihe on, pystyvätkö Guangdongin yhtiöt muuttamaan nykyisen kysyntäpiikin toistuviksi korkean tason asiakasvoitoiksi. Toistaiseksi Three-Circlella on kolmikon vahvin raportoitu tulos ja uusi pääsy Hongkongin pääomamarkkinoille, Fenghua on muuttanut tuotepäivitykset nopeaksi tuloskasvuksi, ja Viiyong rakentaa asemaansa korkean tason erikoistujana teknologian ja kapasiteettilaajennusten kautta. AI-laskennan kasvu nostaa kaikkien kolmen panoksia, mutta kilpailukyky aivan markkinan huipulla ratkaisee, kuinka pysyväksi hyöty lopulta muodostuu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää.
AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää. Three Circlen liikevaihto kasvoi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla 54,82 % ja Fenghuan nettotulos 74,01 % edellisvuodesta.
Kiinalaiset valmistajat etenevät asiakashyväksynnöissä, mutta Japanin ja Etelä Korean yhtiöt johtavat edelleen vaativimmassa AI palvelinten MLCC segmentissä.
AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää. Three Circlen liikevaihto kasvoi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla 54,82 % ja Fenghuan nettotulos 74,01 % edellisvuodesta.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 TerraKuvat luotu mallilla GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC:t eli monikerroskeraamiset kondensaattorit ovat pieniä komponentteja, mutta niiden merkitys tekoälyinfrastruktuurissa on suuri. Ne vakauttavat sähkösyöttöä ja suodattavat häiriöitä prosessorien, muistien ja tehonsyöttöjärjestelmien ympärillä. Kun AI-laskenta kasvattaa tehontarvetta ja kuormitus muuttuu nopeasti, myös kondensaattoreita tarvitaan enemmän ja vaativammilla ominaisuuksilla. Yhdessä AI-palvelimessa on arviolta noin 15 000–25 000 MLCC:tä. 53
Tämä kysyntäaalto on nostanut esiin Guangdongin maakunnan kolme näkyvää MLCC-valmistajaa: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technologyn ja Viiyongin. Niiden vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon luvut ja investointisuunnitelmat kertovat kysynnän ja tuotemixin kohenemisesta. Kaikkea kasvua ei silti voi selittää tekoälyllä: myös autoelektroniikka, teollisuusautomaatio, optinen tiedonsiirto sekä joidenkin MLCC-luokkien hintojen elpyminen tukevat markkinaa. 1
2
AI-laitteisto lisää sekä kondensaattorien kappalemäärää että niiden suorituskykyvaatimuksia. Palvelinkorteissa, tehonsyötössä ja optisissa tiedonsiirtolaitteissa tarvitaan muun muassa suurikapasiteettisia, suurjännitteisiä, korkeataajuuksisia, pienihäviöisiä ja erittäin luotettavia MLCC:itä. 17
53
Siksi AI-palvelinmarkkina on valmistajalle arvokkaampi kuin laaja kulutuselektroniikan kysyntä – jos yhtiö pystyy läpäisemään palvelin- ja infrastruktuuriasiakkaiden tiukat hyväksyntäprosessit. Vuoden 2026 markkinanousu on kuitenkin laajempi ilmiö kuin tekoäly yksin: tuloksia tukevat myös auto-, teollisuus- ja optiikkasovellukset sekä osittainen hintojen palautuminen. 1
2
Chaozhoussa toimivan Three-Circlen juuret ovat vuonna 1970 perustetussa paikallisessa radiokomponenttitehtaassa. Yritys on laajentunut kehittyneiden elektroniikkakeramiikkojen valmistajaksi, jonka valikoimaan kuuluu materiaaleja, elektroniikkakomponentteja, tietoliikennelaitteita ja laitekomponentteja. 20
18
AI-investointien kannalta yhtiön vahvuus ei ole vain MLCC-tuotannon mittakaava. Sillä on myös optisen tiedonsiirron keramiikkakomponentteja, joten se hyötyy kahdesta datakeskusinvestointien tarpeesta: palvelinten tehonsyötöstä ja niiden välisistä nopeista optisista yhteyksistä. 17
24
Vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla Three-Circlen liikevaihto oli 6,423 miljardia yuania, mikä oli 54,82 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos nousi 1,932 miljardiin yuaniin, eli 56,18 %. Oikaistu nettotulos kasvoi 69,66 %. Yhtiö liitti kasvun elektroniikkakomponenttien ja optisen tiedonsiirron kysyntään; MLCC-myynnissä auttoivat asiakkaiden kasvava hyväksyntä, parempi markkinatilanne, joidenkin tuotespesifikaatioiden hintojen elpyminen ja suurempi myyntivolyymi. 1
2
Three-Circle listautui Hongkongin pörssiin 9.7.2026 ja tuli A+H-listatuksi yhtiöksi, eli sen osakkeilla käydään kauppaa sekä Manner-Kiinan että Hongkongin markkinoilla. Listautumisesta saadut nettovarat olivat raportoinnin mukaan noin 7,046 miljardia Hongkongin dollaria. 20 Rahoitus kasvattaa yhtiön mahdollisuuksia investoida teknologiaan, automaatioon ja kansainväliseen laajentumiseen, mutta ratkaisevaa on silti kyky tehdä tästä kilpailuetua korkean teknologian tuotteissa.
Zhaoqingissa toimiva Fenghua Advanced Technology oli varhainen kiinalainen MLCC-valmistaja: se toi vuonna 1985 Yhdysvalloista kokonaisen tuotantolinjan. 17 Nykyisessä syklissä sen asema perustuu siirtymään tavanomaisista kuluttajaelektroniikan kondensaattoreista kohti suurikapasiteettisia, suurjännitteisiä, auto- ja teollisuusluokiteltuja sekä korkean luotettavuuden tuotteita.
Fenghua on kertonut kehittävänsä MLCC:itä, vastuksia ja keloja suuremman kapasitanssin, jännitteen, luotettavuuden ja tarkkuuden suuntaan muun muassa AI-laskennan ja autoelektroniikan tarpeisiin. 2
Vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla yhtiön liikevaihto oli 3,50 miljardia yuania, kasvua 26,28 % vuodentakaisesta. Osakkeenomistajille kuuluva nettotulos oli 290 miljoonaa yuania, kasvua 74,01 %. Toisen neljänneksen nettotulos oli 202 miljoonaa yuania, noin 127 % enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. 1
9
Pelkkä AI-tarina ei silti kuvaa Fenghuaa kokonaan. Korkeamman tason MLCC-tuotteiden osuus yhtiön MLCC-liikevaihdosta oli ensimmäisellä puoliskolla noin 40 %, ja MLCC-liikevaihdon osuus koko yhtiön liikevaihdosta niin ikään noin 40 %. 10 AI-kysyntä ja tuotetason nousu tukevat kasvua, mutta tulos heijastaa edelleen laajaa passiivikomponenttien liiketoimintaa sekä auto-, teollisuus- ja muita loppumarkkinoita.
Guangdong Viiyong Electronic Technology perustettiin vuonna 2017, ja sen pääkonttori sijaitsee Luodingissa, Yunfun kaupungissa Guangdongissa. Se keskittyy korkean tason MLCC-tuotteiden kehitykseen, valmistukseen ja myyntiin. 32
Viiyongin asema eroaa kahdesta pörssilistatusta kilpailijasta. Sen listautumisasiakirjoissa painottuvat miniatyrisointi, suuri kapasitanssi ja korkea luotettavuus kuluttaja-, teollisuus- ja automarkkinoille. Frost & Sullivanin tietoihin pohjautuvan esitteen mukaan yhtiö oli vuoden 2024 myyntimäärällä mitattuna ultraminiatyyrien MLCC:iden ykkönen Kiinassa ja maailmanlaajuisesti toinen Muratan jälkeen. 33
AI-palvelimissa ratkaisevaa on Viiyongin kyky valmistaa suurikapasiteettisia tuotteita erittäin tarkalla pinoamis- ja laminointiprosessilla. Yhtiön listautumishanketta käsitelleen raportoinnin mukaan se on kehittänyt yli 1 200 kerroksen valmistusprosessin, ja asiaankuuluvia malleja on toimitettu sarjatuotantona johtaville palvelinvalmistajille. 21
Shenzhenin pörssi hyväksyi Viiyongin ChiNext-listautumishakemuksen käsittelyyn 28.4.2026. Suunnitellusta 1,675 miljardin yuanin varainhankinnasta yli 80 % kohdistuisi korkean tason MLCC-kapasiteetin laajentamiseen. 21 Toisin kuin Three-Circlelta ja Fenghualta, Viiyongilta ei ollut annetuissa aineistoissa vastaavaa julkista vuoden 2026 ensimmäisen puoliskon tulosjulkistusta. Sen AI-altistusta voi siksi arvioida paremmin tuoteteknologian, asiakashyväksyntöjen ja kapasiteettisuunnitelmien kuin puolivuotistuloksen perusteella.
Yhtiöt sijaitsevat Guangdongin eri osissa: Three-Circle Chaozhoussa, Fenghua Zhaoqingissa ja Viiyong Luodingissa Yunfun alueella. Alan raportoinnissa kolmikkoa kutsutaan Guangdongin MLCC-alan ”kolmeksi muskettisoturiksi”, ja niiden katsotaan kuuluvan Kiinan laajimpaan ja täydellisimmin integroituneeseen elektroniikkakomponenttien keskittymään. 17
Niiden profiilit ovat selvästi erilaiset:
Yhdessä ne osoittavat, että AI-infrastruktuurin kysyntä ulottuu paljon GPU:ita ja palvelimia laajemmalle. Arvoketjussa tarvitaan materiaaliosaamista, tarkkuusvalmistusta, komponenttien asiakashyväksyntöjä ja optisia yhteyksiä.
Vuoden 2026 luvut osoittavat, että suuremmat MLCC-volyymit ja parempi hinnoittelu näkyvät jo tuloksissa. Kestävä AI-etu vaatii kuitenkin enemmän kuin osallistumista suhdannevetoiseen kysyntä- ja hintanousuun. Toimittajan on pystyttävä täyttämään luotettavasti palvelin-, tehonsyöttö- ja optiikkasovellusten tiukat suorituskyky- ja hyväksyntävaatimukset.
TrendForcen mukaan kiinalaiset MLCC-valmistajat saavat hyväksyntöjä ja etenevät matalan sekä keskitason markkinoilla. Japanilaiset ja korealaiset toimittajat hallitsevat silti edelleen AI-palvelinten vaativinta segmenttiä. 34
Siksi seuraava ratkaiseva vaihe on, pystyvätkö Guangdongin yhtiöt muuttamaan nykyisen kysyntäpiikin toistuviksi korkean tason asiakasvoitoiksi. Toistaiseksi Three-Circlella on kolmikon vahvin raportoitu tulos ja uusi pääsy Hongkongin pääomamarkkinoille, Fenghua on muuttanut tuotepäivitykset nopeaksi tuloskasvuksi, ja Viiyong rakentaa asemaansa korkean tason erikoistujana teknologian ja kapasiteettilaajennusten kautta. AI-laskennan kasvu nostaa kaikkien kolmen panoksia, mutta kilpailukyky aivan markkinan huipulla ratkaisee, kuinka pysyväksi hyöty lopulta muodostuu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää.
AI palvelimessa käytetään arviolta noin 15 000–25 000 MLCC kondensaattoria, mikä kasvattaa erityisesti suurikapasiteettisten ja luotettavien komponenttien kysyntää. Three Circlen liikevaihto kasvoi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla 54,82 % ja Fenghuan nettotulos 74,01 % edellisvuodesta.
Kiinalaiset valmistajat etenevät asiakashyväksynnöissä, mutta Japanin ja Etelä Korean yhtiöt johtavat edelleen vaativimmassa AI palvelinten MLCC segmentissä.