Lenovon 1,6 litrainen ThinkCentre X Ultra yltää enintään 128 Gt:n ja noin 2 litrainen Acemagic F9A 192 Gt:n yhtenäismuistiin. Lenovo sopii paremmin yrityskäyttöön: se tukee Windowsia ja Linuxia, sisältää kehittäjätyökaluja ja tarjoaa enintään neljän laitteen klusterointivaihtoehdon.
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How do Lenovo’s ThinkCentre X Ultra and Acemagic’s F9A mini workstations, unveiled at IFA 2026, use AMD’s Ryzen AI Max+ Pro 495 processor to. Article summary: Lenovo and Acemagic are using AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495 as an unusually memory-rich APU: its CPU, Radeon integrated GPU, and NPU share one high-bandwidth LPDDR5X memory pool. That makes compact systems practical for lo. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Pienissä tekoälytyöasemissa olennaisin kysymys ei enää ole vain NPU:n koko, vaan myös se, riittääkö nopea muisti hyödyllisen mallin ajamiseen paikallisesti. Lenovo ThinkCentre X Ultra ja Acemagic F9A käyttävät kumpikin AMD:n Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustaa, jossa suorittimen, Radeon-grafiikan ja NPU:n käytössä on yhteinen LPDDR5X-muistiallas. AMD ilmoittaa piirille enintään 131 TOPS:n kokonaistekoälysuorituskyvyn, josta NPU:n osuus on enintään 55 TOPS, sekä enintään 192 Gt:n muistituen. 23
Näissä laitteissa CPU, integroitu Radeon-GPU ja NPU käyttävät samaa muistia. Erillistä näytönohjainta ja sen kiinteää VRAM-muistimäärää ei siis tarvita. Tämän ansiosta pieni työasema voi tarjota grafiikkapohjaiselle tekoälyajolle poikkeuksellisen suuren muistialtaan verrattuna tavanomaisiin integroidulla grafiikalla varustettuihin tietokoneisiin.
Muistin määrä ei yksin kerro vastausnopeutta. Todellinen suorituskyky riippuu esimerkiksi mallin rakenteesta, kvantisoinnista, konteksti-ikkunan koosta, käytetystä inferenssiajosta sekä laitteen jatkuvan kuormituksen lämmönhallinnasta. Mutta muisti on ensimmäinen ehto: jos malli ei mahdu koneeseen, sitä ei voi ajaa koneessa paikallisesti.
ThinkCentre X Ultra pakkaa Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustan 1,6 litran pöytäkoneeseen. Huippukokoonpanossa on Radeon 8065S -integroitu grafiikka ja enintään 128 Gt LPDDR5X-yhtenäismuistia. Lenovon mukaan muistista voi määrittää grafiikalle enintään 96 Gt. 1
Alustan suorittimessa on raporttien mukaan 16 Zen 5 -ydintä ja 32 säiettä, ja Radeon 8065S -grafiikassa 40 laskentayksikköä. 3 Lenovo asemoi laitteen paikallisiin, usean tekoälyagentin yrityskuormiin eikä tavanomaiseksi kuluttajaminikoneeksi.
2
X Ultran erityispiirre on mahdollisuus koota enintään neljä laitetta klusteriksi. Kun jokaisessa on 128 Gt muistia, kokonaisuudessa on enintään 512 Gt yhteenlaskettua yhtenäismuistia ja enemmän laskentatehoa hajautettuihin tekoälykuormiin. 3
Tätä ei pidä tulkita siten, että jokaiselle sovellukselle syntyisi yksi fyysisesti jaettu 512 Gt:n muistiosoiteavaruus. Se, voiko tekoälykuorma hyödyntää useaa konetta, riippuu ohjelmiston tuesta hajautetulle tai mallirinnakkaiselle inferenssille. Klusteri on valmistajan tukema tapa kasvattaa kokonaisuutta, ei lupaus siitä, että kaikki paikalliset mallit toimisivat kuin ne olisi asennettu yhteen 512 Gt:n tietokoneeseen.
ThinkCentre X Ultra tukee Windows 11:tä ja Linuxia. Lenovo toimittaa mukana AMD Ryzen AI Developer Centerin, joka sisältää tekoälytyökaluja, malleja ja työnkulkuja. 8 Raportoituihin liitäntöihin kuuluvat kaksi Thunderbolt 4 -porttia, 10 GbE Ethernet, DisplayPort 2.1 ja HDMI 2.1.
2 Tallennusta on raportoitu olevan mahdollista saada enintään kahdelle M.2 2280 PCIe Gen5 -SSD:lle, kooltaan enintään 4 Tt kumpikin.
20
Lenovo arvioi saatavuuden alkavan marraskuussa 2026. Euroopan lähtöhinta on 3 100 euroa, ja yhdysvaltalaisraporteissa lähtöhinnaksi ilmoitetaan 3 699 dollaria. 1
3
Acemagic vie saman Ryzen AI Max+ PRO 495 -alustan toiseen suuntaan: tavoitteena on maksimoida muisti yhdessä minityöasemassa. F9A tukee enintään 192 Gt:n LPDDR5X-8533-yhtenäismuistia, josta grafiikkakuormille voi kohdistaa enintään 160 Gt. 15
42
Myös tässä on 16-ytiminen, 32-säikeinen Zen 5 -suoritin ja Radeon 8065S -grafiikka. Alustan NPU:n suorituskyvyksi ilmoitetaan enintään 55 TOPS ja koko alustan tekoälysuorituskyvyksi enintään 131 TOPS. 15
23
Acemagicin mukaan F9A:n muistikapasiteetti voi mahdollistaa 120 miljardin parametrin Q4-mallien ja 300 miljardin parametrin mixture-of-experts-mallien paikallisen inferenssin. Kyse on valmistajan väitteestä mallien mahtumisesta ja mahdollisesta käytöstä, ei yleispätevästä suorituskykytakuusta: mallin rakenne ja ohjelmistokokoonpano vaikuttavat ratkaisevasti. 40
F9A:n mitat ovat 158,5 × 158,5 × 81,5 mm, eli kotelon tilavuus on noin kaksi litraa. 11 Raportoituihin liitäntöihin kuuluvat kaksi USB4-porttia, kaksi 2,5 GbE Ethernet -porttia, Wi‑Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 sekä PCIe 4.0 x4 -pohjainen OCuLink ulkoisia laajennuksia varten.
41
Tallennuspaikkojen tiedot ovat ristiriitaisia: osassa raporteista mainitaan kaksi M.2 PCIe 4.0 NVMe -paikkaa, toisissa vain yksi M.2 2280 PCIe 4.0 x4 -paikka. Ostajan kannattaa siksi varmistaa oman markkina-alueensa lopullinen kokoonpano suoraan Acemagicilta. 43
44
IFA-julkistuksen aikaan Acemagic ei ollut vahvistanut F9A:n PRO 495- ja 192 Gt -kokoonpanolle vähittäismyyntihintaa eikä myyntialoituspäivää. Aiempiin Ryzen AI Max+ 395 -versioihin liitettyjä hintoja ei pidä pitää tämän uudemman kokoonpanon hinnoitteluna. 11
47
| Tärkein tarve | Parempi vaihtoehto | Peruste |
|---|---|---|
| Yrityskäyttö ja skaalautuva tekoäly | ThinkCentre X Ultra | Windows- ja Linux-tuki, kehittäjätyökalut, 10 GbE -verkkoyhteys sekä ilmoitettu neljän laitteen klusterointimalli. |
| Suurin yhteen pieneen tietokoneeseen mahtuva paikallinen malli | Acemagic F9A | Enintään 192 Gt yhtenäismuistia Lenovon 128 Gt:n enimmäismäärän sijaan. |
| Ulkoinen laajennettavuus | Acemagic F9A | OCuLink PCIe 4.0 x4 on ilmoitettu osaksi liitäntöjä. |
| Pienin kotelo | ThinkCentre X Ultra | 1,6 litraa verrattuna F9A:n noin 2 litraan. |
Valinta ei siis niinkään ratkea yhteiseen prosessoriin, vaan siihen, millaisen kokonaisuuden sen ympärille on rakennettu. Lenovo tarjoaa selkeämmin yrityksille paketoidun väylän kuormien skaalaamiseen useaan pieneen koneeseen. Acemagic taas tarjoaa suurimman yksittäisen muistialtaan, mikä on usein suoraviivaisempi ratkaisu, kun malli on saatava mahtumaan kokonaan yhteen laitteeseen.
Nämä julkaisut kertovat, että paikalliseen tekoälyyn tarkoitettujen tietokoneiden markkina on siirtymässä pelkistä vaatimattomista NPU-luvuista laajempiin työasemaratkaisuihin. Kielmallikuormissa mallin mahtuminen muistiin, muistiväylän suorituskyky, verkkoyhteydet, ulkoinen laajennettavuus ja inferenssiohjelmiston yhteensopivuus voivat olla yhtä tärkeitä kuin TOPS-lukema.
NVIDIAn RTX Spark -järjestelmät ovat kehittymässä kilpailevaksi vaihtoehdoksi. NVIDIA on kertonut, että Grace-suorittimen ja Blackwell RTX -grafiikan ympärille rakennetut RTX Spark -Windows-tietokoneet saapuvat lokakuussa 2026 yli kuudelta valmistajakumppanilta. Alustalle ilmoitetaan enintään 128 Gt yhtenäismuistia ja enintään yksi petaflop tekoälylaskentaa. 24 ASUS on julkistanut kompaktin RTX Spark -pohjaisen ProArt GR1X -minitietokoneen, kun taas Acer on esitellyt pienen pöytäkoneen suunnitelman, jonka saatavuudesta ilmoitetaan myöhemmin.
34
39
AMD-pohjaiset järjestelmät ja tulevat RTX Spark -koneet vastaavat samaan tarpeeseen eri tavoin: työpöydälle halutaan riittävästi laskentatehoa ja muistia vakavaan paikalliseen tekoälytyöhön. Käytännön ostopäätös riippuu siitä, minkä kokoisten mallien on mahduttava koneeseen, mitä inferenssiohjelmistoja käytetään, tarvitaanko CUDA-ekosysteemiä ja onko toimivampi ratkaisu yksi suurimuistinen laite vai usean verkotetun solmun kokonaisuus.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Lenovon 1,6 litrainen ThinkCentre X Ultra yltää enintään 128 Gt:n ja noin 2 litrainen Acemagic F9A 192 Gt:n yhtenäismuistiin.
Lenovon 1,6 litrainen ThinkCentre X Ultra yltää enintään 128 Gt:n ja noin 2 litrainen Acemagic F9A 192 Gt:n yhtenäismuistiin. Lenovo sopii paremmin yrityskäyttöön: se tukee Windowsia ja Linuxia, sisältää kehittäjätyökaluja ja tarjoaa enintään neljän laitteen klusterointivaihtoehdon.
Lenovo kertoo X Ultran tulevan saataville marraskuussa 2026 alkaen 3 100 eurosta Euroopassa ja 3 699 dollarista Yhdysvalloissa.