Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. Samsung säilytti markkinajohtajuutensa 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Vuoden 2026 toinen neljännes oli yrityskäyttöön tarkoitettujen SSD-levyjen eli enterprise-SSD-levyjen markkinoilla poikkeuksellisen vahva. Viiden suurimman maailmanlaajuisen toimittajan yhteenlaskettu liikevaihto nousi noin 37,59 miljardiin dollariin, mikä merkitsi 103,6 prosentin kasvua vuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna. TrendForceen perustuvien tietojen mukaan kasvua vauhdittivat datakeskusten voimakas hankintakysyntä, tekoälypalvelinten rakentaminen ja NAND-muistin sopimushintojen jyrkkä nousu tarjonnan ollessa niukkaa. 1
Samsung säilytti yritys-SSD-markkinoiden ykkössijan noin 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella. Yhtiön asemaa tukivat erityisesti 176-kerroksisten QLC-SSD-levyjen kasvaneet toimitukset sekä PCIe 5.0 -tuotteiden suurempi osuus myynnistä. 1
10
Samsung hyötyi myös siitä, että pohjoisamerikkalaiset pilvipalveluntarjoajat siirtyivät datakeskusinfrastruktuurissaan PCIe 4.0:sta PCIe 5.0:aan. Yhtiö pystyy toimittamaan sekä DRAM-muisteja että NAND-muistia, mikä teki siitä houkuttelevan kumppanin palvelinasiakkaille, jotka hankkivat muistiratkaisut ja yritys-SSD:t samassa kokonaisuudessa. 12
Johtopaikka yritys-SSD-markkinoilla ei kuitenkaan tarkoittanut, että Samsung olisi kasvanut nopeimmin koko NAND-sektorilla. Yhtiön NAND-liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä 70,7 prosenttia, lähes 23,06 miljardiin dollariin, mutta sen markkinaosuus laski 31,6 prosentista 29,3 prosenttiin kilpailijoiden kasvatettua myyntiään vielä nopeammin. 2
8
Micronin yritys-SSD-liikevaihto kasvoi suurten toimittajien joukossa nopeimmin: 126,3 prosenttia noin 6,98 miljardiin dollariin. Tällä liikevaihdolla yhtiö sijoittui markkinoilla kolmanneksi. 5
10
Micronin koko NAND-liiketoiminnan liikevaihto nousi 11,85 miljardiin dollariin, eli 99,2 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Kasvu nosti yhtiön Kioxian ohi ja kolmanneksi viiden suurimman NAND-brändin joukossa. 2
3
Yhtiö on suunnannut tuotantoaan aiempaa enemmän suurikapasiteettisiin yritys-SSD-levyihin ja HBM-muistiin kuluttajatuotteiden sijaan. Micronin tarjontaa tukivat myös 232-kerroksisten QLC-tuotteiden suuremmat toimitukset. Lisäksi yhtiön kerrottiin olevan edistyneessä vaiheessa PCIe 6.0 -yritys-SSD-levyjen kehityksessä ja validoinnissa. 10
12
SK hynix -konserni, johon kuuluu myös Solidigm, sijoittui yritys-SSD-markkinoilla toiseksi. Sen liikevaihto oli yli 8,63 miljardia dollaria, ja se kasvoi 85,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä. 1
5
Tuotevalikoima osui hyvin tekoälyyn liittyvän tallennussyklin molempiin painopisteisiin. SK hynix kasvatti 321-kerroksisen TLC-teknologian tuotantoa, kun taas Solidigm sai edelleen vahvoja tilauksia suurikapasiteettisista QLC-yritys-SSD-levyistä. 10
12
Laajemmalla NAND-markkinalla konsernin liikevaihto ylitti 14,27 miljardia dollaria, mikä merkitsi 89,5 prosentin kasvua ensimmäiseen neljännekseen verrattuna. Sen liikevaihto-osuus nousi 17,6 prosentista 18,2 prosenttiin. Tämä kertoo, että SK hynix kasvoi koko markkinaa nopeammin, vaikka Samsung säilytti kokonaisuutena ykkössijan. 2
8
Kioxian NAND-liikevaihto kasvoi 79,9 prosenttia noin 10,72 miljardiin dollariin. Kasvua tukivat korkeat NAND-hinnat ja BiCS8-tuotteiden tuotannon jatkuva ylösajo. Micronin noustua kolmanneksi Kioxia sijoittui laajemmassa NAND-vertailussa neljänneksi. 2
3
Kioxian yritys-SSD-liikevaihto oli TrendForceen perustuvien tietojen mukaan noin 4,64 miljardia dollaria. Yhtiön 218-kerroksiset tuotteet alkoivat saada sertifiointeja suurilta pohjoisamerikkalaisilta pilvipalveluasiakkailta, ja sen osuus palvelinvalmistajien hankinnoista kasvoi. 24
SanDiskin NAND-liikevaihto nousi noin 8,97 miljardiin dollariin, eli 50,7 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Se oli viiden suurimman NAND-brändin hitain kasvuvauhti. Tekoälykysyntä nosti tuotteiden keskimääräisiä myyntihintoja, mutta bittimääräisten toimitusten kasvu jäi kilpailijoita vaatimattomammaksi. 3
23
Saatavilla olevat tiedot eivät anna SanDiskille luotettavaa, erillistä yritys-SSD-liikevaihtoa vuoden 2026 toiselta neljännekseltä. Sen NAND-liikevaihtoa ei siksi pidä tulkita yritys-SSD-myynniksi.
Yritys-SSD-markkinoiden nousu oli osa paljon laajempaa NAND-markkinan elpymistä. Viiden suurimman julkisesti noteeratun NAND-brändin yhteenlaskettu liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä 77 prosenttia, 68,87 miljardiin dollariin. Taustalla olivat jatkuva tekoälypalvelinten kysyntä – etenkin yritys-SSD-levyille – sekä NAND-muistin keskimääräisten myyntihintojen merkittävä nousu. 2
3
9
Markkinan poikkeuksellinen vahvuus syntyi kysynnän ja tarjonnan kohtaamisesta. Pilvipalveluyhtiöt jatkoivat tekoälyinfrastruktuurinsa tallennustilan hankintoja, samalla kun NAND-valmistajien kapasiteetti oli rajallinen. Niillä oli siten paremmat mahdollisuudet neuvotella korkeampia sopimushintoja. Valmistajat myös priorisoivat paremman katteen yritystuotteita, mikä paransi myynnin rakennetta ja kannattavuutta. 2
10
TrendForceen perustuvissa ennusteissa kolmannen neljänneksen kysyntää tukevat erityisesti:
Tällaiset järjestelmät tarvitsevat kiihdyttimien ja muistien rinnalle suurikapasiteettista ja nopeaa tallennustilaa. Kun tekoälyä otetaan käyttöön yhä laajemmissa ympäristöissä, yritys-SSD:t ovat yhä selvemmin olennainen osa infrastruktuuri-investointia eivätkä vain toissijainen tallennushankinta. 14
17
Kiina voi muuttaa kilpailuasetelmaa keskipitkällä aikavälillä. Kiinalaisten valmistajien suurempi tuotanto ja kotimaisen pilvikysynnän kasvu voivat ohjata toimitusmääriä uudelleen ja muuttaa valmistajien markkinaosuuksia. Saatavilla olevat tiedot eivät kuitenkaan osoita, että tämä poistaisi välittömästi korkealaatuisten, tekoälyinfrastruktuurin vaatimukset täyttävien yritys-SSD-levyjen hintapreemion. 17
Markkinoiden suurin rajoite ei tällä hetkellä ole kysynnän puute vaan uuden kapasiteetin rakentamiseen kuluva aika. Micron arvioi, että tiukka tarjontatilanne voi jatkua vuoden 2027 jälkeenkin, koska tekoälyn synnyttämä kysyntä kasvaa useissa muistisegmenteissä samaan aikaan, kun rakenteelliset tarjontarajoitteet hidastavat tuotannon lisäämistä. Tarjonnan odotetaan voivan parantua vähitellen vuonna 2028, mutta Micronilla ei ollut selkeää arviota siitä, milloin tarjonta saavuttaisi kysynnän. 26
34
Micron ennakoi noin 10 miljardin dollarin investointeja tilikautensa neljännelle neljännekselle. Summa havainnollistaa, kuinka mittavia investointeja muistipulan helpottaminen vaatii. 26 Uusia tehtaita ja muuta tuotantokapasiteettia ei saada käyttöön hetkessä, joten investointipäätökset eivät todennäköisesti tuo nopeaa helpotusta NAND-, DRAM- tai HBM-muistien hintoihin.
Tekoälyinfrastruktuurin ostajille tämä tarkoittaa, että tallennuksen ja muistien kustannukset voivat pysyä korkeina palvelinkannan kasvaessa. Valmistajille sama pula merkitsee hinnoitteluvoimaa ja vahvaa kannustinta investoida uusiin tehtaisiin, kehittyneeseen paketointiin ja entistä useampikerroksiseen NAND-tuotantoon. Ratkaiseva epävarmuus liittyy ajoitukseen: kysyntä on täällä nyt, mutta kapasiteetin lisääminen vie vuosia.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä.
Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. Samsung säilytti markkinajohtajuutensa 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella.
Laajemman NAND markkinan liikevaihto nousi 68,87 miljardiin dollariin. Micron arvioi muistipulan jatkuvan vuoden 2027 jälkeenkin, vaikka tarjonta voisi alkaa elpyä vähitellen vuonna 2028.
Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. Samsung säilytti markkinajohtajuutensa 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella.
JulkaisijaMuokattu mallilla GPT-5.6 LunaKuvat luotu mallilla GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Vuoden 2026 toinen neljännes oli yrityskäyttöön tarkoitettujen SSD-levyjen eli enterprise-SSD-levyjen markkinoilla poikkeuksellisen vahva. Viiden suurimman maailmanlaajuisen toimittajan yhteenlaskettu liikevaihto nousi noin 37,59 miljardiin dollariin, mikä merkitsi 103,6 prosentin kasvua vuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna. TrendForceen perustuvien tietojen mukaan kasvua vauhdittivat datakeskusten voimakas hankintakysyntä, tekoälypalvelinten rakentaminen ja NAND-muistin sopimushintojen jyrkkä nousu tarjonnan ollessa niukkaa. 1
Samsung säilytti yritys-SSD-markkinoiden ykkössijan noin 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella. Yhtiön asemaa tukivat erityisesti 176-kerroksisten QLC-SSD-levyjen kasvaneet toimitukset sekä PCIe 5.0 -tuotteiden suurempi osuus myynnistä. 1
10
Samsung hyötyi myös siitä, että pohjoisamerikkalaiset pilvipalveluntarjoajat siirtyivät datakeskusinfrastruktuurissaan PCIe 4.0:sta PCIe 5.0:aan. Yhtiö pystyy toimittamaan sekä DRAM-muisteja että NAND-muistia, mikä teki siitä houkuttelevan kumppanin palvelinasiakkaille, jotka hankkivat muistiratkaisut ja yritys-SSD:t samassa kokonaisuudessa. 12
Johtopaikka yritys-SSD-markkinoilla ei kuitenkaan tarkoittanut, että Samsung olisi kasvanut nopeimmin koko NAND-sektorilla. Yhtiön NAND-liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä 70,7 prosenttia, lähes 23,06 miljardiin dollariin, mutta sen markkinaosuus laski 31,6 prosentista 29,3 prosenttiin kilpailijoiden kasvatettua myyntiään vielä nopeammin. 2
8
Micronin yritys-SSD-liikevaihto kasvoi suurten toimittajien joukossa nopeimmin: 126,3 prosenttia noin 6,98 miljardiin dollariin. Tällä liikevaihdolla yhtiö sijoittui markkinoilla kolmanneksi. 5
10
Micronin koko NAND-liiketoiminnan liikevaihto nousi 11,85 miljardiin dollariin, eli 99,2 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Kasvu nosti yhtiön Kioxian ohi ja kolmanneksi viiden suurimman NAND-brändin joukossa. 2
3
Yhtiö on suunnannut tuotantoaan aiempaa enemmän suurikapasiteettisiin yritys-SSD-levyihin ja HBM-muistiin kuluttajatuotteiden sijaan. Micronin tarjontaa tukivat myös 232-kerroksisten QLC-tuotteiden suuremmat toimitukset. Lisäksi yhtiön kerrottiin olevan edistyneessä vaiheessa PCIe 6.0 -yritys-SSD-levyjen kehityksessä ja validoinnissa. 10
12
SK hynix -konserni, johon kuuluu myös Solidigm, sijoittui yritys-SSD-markkinoilla toiseksi. Sen liikevaihto oli yli 8,63 miljardia dollaria, ja se kasvoi 85,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä. 1
5
Tuotevalikoima osui hyvin tekoälyyn liittyvän tallennussyklin molempiin painopisteisiin. SK hynix kasvatti 321-kerroksisen TLC-teknologian tuotantoa, kun taas Solidigm sai edelleen vahvoja tilauksia suurikapasiteettisista QLC-yritys-SSD-levyistä. 10
12
Laajemmalla NAND-markkinalla konsernin liikevaihto ylitti 14,27 miljardia dollaria, mikä merkitsi 89,5 prosentin kasvua ensimmäiseen neljännekseen verrattuna. Sen liikevaihto-osuus nousi 17,6 prosentista 18,2 prosenttiin. Tämä kertoo, että SK hynix kasvoi koko markkinaa nopeammin, vaikka Samsung säilytti kokonaisuutena ykkössijan. 2
8
Kioxian NAND-liikevaihto kasvoi 79,9 prosenttia noin 10,72 miljardiin dollariin. Kasvua tukivat korkeat NAND-hinnat ja BiCS8-tuotteiden tuotannon jatkuva ylösajo. Micronin noustua kolmanneksi Kioxia sijoittui laajemmassa NAND-vertailussa neljänneksi. 2
3
Kioxian yritys-SSD-liikevaihto oli TrendForceen perustuvien tietojen mukaan noin 4,64 miljardia dollaria. Yhtiön 218-kerroksiset tuotteet alkoivat saada sertifiointeja suurilta pohjoisamerikkalaisilta pilvipalveluasiakkailta, ja sen osuus palvelinvalmistajien hankinnoista kasvoi. 24
SanDiskin NAND-liikevaihto nousi noin 8,97 miljardiin dollariin, eli 50,7 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Se oli viiden suurimman NAND-brändin hitain kasvuvauhti. Tekoälykysyntä nosti tuotteiden keskimääräisiä myyntihintoja, mutta bittimääräisten toimitusten kasvu jäi kilpailijoita vaatimattomammaksi. 3
23
Saatavilla olevat tiedot eivät anna SanDiskille luotettavaa, erillistä yritys-SSD-liikevaihtoa vuoden 2026 toiselta neljännekseltä. Sen NAND-liikevaihtoa ei siksi pidä tulkita yritys-SSD-myynniksi.
Yritys-SSD-markkinoiden nousu oli osa paljon laajempaa NAND-markkinan elpymistä. Viiden suurimman julkisesti noteeratun NAND-brändin yhteenlaskettu liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä 77 prosenttia, 68,87 miljardiin dollariin. Taustalla olivat jatkuva tekoälypalvelinten kysyntä – etenkin yritys-SSD-levyille – sekä NAND-muistin keskimääräisten myyntihintojen merkittävä nousu. 2
3
9
Markkinan poikkeuksellinen vahvuus syntyi kysynnän ja tarjonnan kohtaamisesta. Pilvipalveluyhtiöt jatkoivat tekoälyinfrastruktuurinsa tallennustilan hankintoja, samalla kun NAND-valmistajien kapasiteetti oli rajallinen. Niillä oli siten paremmat mahdollisuudet neuvotella korkeampia sopimushintoja. Valmistajat myös priorisoivat paremman katteen yritystuotteita, mikä paransi myynnin rakennetta ja kannattavuutta. 2
10
TrendForceen perustuvissa ennusteissa kolmannen neljänneksen kysyntää tukevat erityisesti:
Tällaiset järjestelmät tarvitsevat kiihdyttimien ja muistien rinnalle suurikapasiteettista ja nopeaa tallennustilaa. Kun tekoälyä otetaan käyttöön yhä laajemmissa ympäristöissä, yritys-SSD:t ovat yhä selvemmin olennainen osa infrastruktuuri-investointia eivätkä vain toissijainen tallennushankinta. 14
17
Kiina voi muuttaa kilpailuasetelmaa keskipitkällä aikavälillä. Kiinalaisten valmistajien suurempi tuotanto ja kotimaisen pilvikysynnän kasvu voivat ohjata toimitusmääriä uudelleen ja muuttaa valmistajien markkinaosuuksia. Saatavilla olevat tiedot eivät kuitenkaan osoita, että tämä poistaisi välittömästi korkealaatuisten, tekoälyinfrastruktuurin vaatimukset täyttävien yritys-SSD-levyjen hintapreemion. 17
Markkinoiden suurin rajoite ei tällä hetkellä ole kysynnän puute vaan uuden kapasiteetin rakentamiseen kuluva aika. Micron arvioi, että tiukka tarjontatilanne voi jatkua vuoden 2027 jälkeenkin, koska tekoälyn synnyttämä kysyntä kasvaa useissa muistisegmenteissä samaan aikaan, kun rakenteelliset tarjontarajoitteet hidastavat tuotannon lisäämistä. Tarjonnan odotetaan voivan parantua vähitellen vuonna 2028, mutta Micronilla ei ollut selkeää arviota siitä, milloin tarjonta saavuttaisi kysynnän. 26
34
Micron ennakoi noin 10 miljardin dollarin investointeja tilikautensa neljännelle neljännekselle. Summa havainnollistaa, kuinka mittavia investointeja muistipulan helpottaminen vaatii. 26 Uusia tehtaita ja muuta tuotantokapasiteettia ei saada käyttöön hetkessä, joten investointipäätökset eivät todennäköisesti tuo nopeaa helpotusta NAND-, DRAM- tai HBM-muistien hintoihin.
Tekoälyinfrastruktuurin ostajille tämä tarkoittaa, että tallennuksen ja muistien kustannukset voivat pysyä korkeina palvelinkannan kasvaessa. Valmistajille sama pula merkitsee hinnoitteluvoimaa ja vahvaa kannustinta investoida uusiin tehtaisiin, kehittyneeseen paketointiin ja entistä useampikerroksiseen NAND-tuotantoon. Ratkaiseva epävarmuus liittyy ajoitukseen: kysyntä on täällä nyt, mutta kapasiteetin lisääminen vie vuosia.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä.
Viiden suurimman yritys SSD valmistajan yhteenlaskettu liikevaihto oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 37,59 miljardia dollaria, 103,6 prosenttia enemmän kuin ensimmäisellä neljänneksellä. Samsung säilytti markkinajohtajuutensa 14,35 miljardin dollarin liikevaihdolla ja 35,1 prosentin markkinaosuudella.
Laajemman NAND markkinan liikevaihto nousi 68,87 miljardiin dollariin. Micron arvioi muistipulan jatkuvan vuoden 2027 jälkeenkin, vaikka tarjonta voisi alkaa elpyä vähitellen vuonna 2028.