Molemmissa korteissa on 16 Gt GDDR6-muistia, 256-bittinen muistiväylä ja 64 Mt Infinity Cache -välimuistia. Suurimmat erot löytyvät laskentayksiköiden määrästä, kellotaajuuksista ja tehonkulutuksesta.
| Ominaisuus | Radeon RX 9070 XT | Radeon RX 9070 |
|---|---|---|
| Compute Unit -yksiköt | 64 | 56 |
| Stream-prosessorit | 4 096 | 3 584 |
| Näytönohjainmuisti | 16 Gt GDDR6 | 16 Gt GDDR6 |
| Muistiväylä | 256-bittinen | 256-bittinen |
| Infinity Cache | 64 Mt | 64 Mt |
| Boost-taajuus | Enintään 3,0 GHz | Enintään 2,5 GHz |
| Kortin kokonaisteho | 304 W | 220 W |
| Julkaisun suositushinta | 599 dollaria | 549 dollaria |
RX 9070 XT:n 64 Compute Unit -yksikköä tarkoittavat 4 096 varjostinyksikköä. RX 9070:ssä niitä on 56 ja varjostimia 3 584. XT-malli vaatii myös selvästi enemmän tehoa: sen korttiteho on 304 wattia, kun RX 9070 jää 220 wattiin.
Kun säteenseuranta ei ollut käytössä, RX 9070 XT kilpaili omaa hintaluokkaansa korkeammalla. Digital Foundryn koontitesteissä RTX 5070 Ti oli vain noin 3 prosenttia nopeampi 1440p-resoluutiolla ja 5 prosenttia nopeampi 4K-resoluutiolla. RTX 5070 Ti:n 749 dollarin julkaisuhintaan verrattuna suorituskykyero oli siis pieni suhteessa 150 dollarin hintaeroon.
Tom’s Hardwaren testeissä RX 9070 XT oli rasteroiduissa peleissä noin 21 prosenttia RTX 5070:tä nopeampi 1440p:llä ja 29 prosenttia nopeampi 4K:lla. Tulokset vaihtelevat pelin ja testikokonaisuuden mukaan, mutta suunta oli selvä.
Myös tavallinen RX 9070 oli vahvoilla. PCWorldin koontituloksissa se oli noin 8 prosenttia RTX 5070:tä nopeampi 1440p-resoluutiolla, joskin yksittäisten pelien vaikutus oli huomattava. Erityisesti vaativat säteenseurantapelit saattoivat muuttaa lopputulosta.
Jos pelikirjastosi koostuu pääasiassa perinteisistä, ilman säteenseurantaa pelattavista nimikkeistä ja tavoitteena on 1440p- tai 4K-resoluutio, julkaisun johtopäätös oli helppo: molemmat Radeonit tarjosivat hyvää vastinetta rahalle. RX 9070 XT tarjosi suuren osan RTX 5070 Ti:n rasterointinopeudesta 150 dollaria halvemmalla.
RDNA 4 korjasi yhden Radeon-korttien suurimmista heikkouksista. RX 9070 -sarja toi käyttöön kolmannen sukupolven säteenseurannan kiihdyttimet ja paransi RT-suorituskykyä merkittävästi aiempiin Radeon-sukupolviin verrattuna. Kevyemmissä säteenseurantatehtävissä kortit olivat jo kilpailukykyisiä.
RX 9070 XT:stä ei silti tullut kaikissa tilanteissa RTX 5070 Ti:n täysiveristä korvaajaa. Nvidia oli edelleen selvästi vahvempi monimutkaisessa säteenseurannassa ja path tracingissa, joissa Radeon-kortit saattoivat jäädä kauemmas taakse. PCWorld kuvasi RX 9070 -sarjan olevan yhä selvästi Nvidian perässä vaativissa RT-skenaarioissa, vaikka kevyemmissä kuormissa tulokset olivat hyviä.
Ostopäätös riippui siten ennen kaikkea käyttötavasta:
Yksi tärkeä täsmennys on, että RX 9070 XT käyttää GDDR6-muistia, ei GDDR7:ää. Vuoden 2026 hintaraportit koskivat AMD:n näytönohjainvalmistajille toimittamien GPU- ja GDDR6-muistipakettien hintoja.
Vuonna 2026 julkaistujen raporttien mukaan AMD nosti kumppaneilleen toimitettavien pakettien hintoja noin 10 prosentilla. Laajemmat raportit viittasivat RX 9000 -sarjassa suunniteltuihin 10–15 prosentin korotuksiin. Kyse oli kanavakustannusten noususta, ei välttämättä siitä, että jokaiselle RX 9070 XT -mallille olisi ilmoitettu sama uusi virallinen Yhdysvaltain suositushinta.
Taustalla oli laajempi muistimarkkinoiden kiristyminen. Tekoälyinfrastruktuurin voimakas kysyntä kannusti valmistajia suuntaamaan tuotantokapasiteettia korkeamman katteen HBM-muisteihin ja palvelinmuistiin. Tämä voi nostaa kuluttajien näytönohjainmuistien, myös GDDR6:n, hintaa ja heikentää saatavuutta, vaikka GDDR6 on eri muistityyppi kuin HBM ja GDDR7.
Sen sijaan näyttö siitä, että virransyöttö, jäähdyttimet tai muut kortin komponentit olisivat olleet AMD:n hinnankorotusten ensisijainen ilmoitettu syy, on heikompi. Ne voivat toki vaikuttaa kortin jälleenmyyntihintaan, mutta suorimmat raportit keskittyivät GPU:n ja GDDR6-muistin muodostaman paketin kustannuksiin.
Maaliskuussa 2025 RX 9070 XT oli yksi AMD:n parhaista hinta–suorituskykytarjouksista tehokkaiden näytönohjainten markkinoilla. Se tarjosi lähes RTX 5070 Ti -tason rasterointinopeutta 599 dollarilla eli 150 dollaria Nvidian korttia halvemmalla. RX 9070 puolestaan alitti RTX 5070:n saman hintaluokan ja saavutti vahvoja tuloksia perinteisissä peleissä.
Kompromissi oli silti selvä: Nvidia oli varmempi valinta vaativaan säteenseurantaan, path tracingiin, energiatehokkuuteen ja Nvidian ohjelmisto-ominaisuuksiin panostaville. Vuoden 2026 muistiin liittyneet kumppanihintojen korotukset toivat mukaan vielä toisen varauksen. Alkuperäinen 599 dollaria kuvasi houkuttelevaa julkaisuhintaa – ei välttämättä hintaa, jolla kortteja olisi myöhemmin ollut helposti saatavilla.
Molemmissa korteissa on 16 Gt GDDR6-muistia, 256-bittinen muistiväylä ja 64 Mt Infinity Cache -välimuistia. Suurimmat erot löytyvät laskentayksiköiden määrästä, kellotaajuuksista ja tehonkulutuksesta.
| Ominaisuus | Radeon RX 9070 XT | Radeon RX 9070 |
|---|---|---|
| Compute Unit -yksiköt | 64 | 56 |
| Stream-prosessorit | 4 096 | 3 584 |
| Näytönohjainmuisti | 16 Gt GDDR6 | 16 Gt GDDR6 |
| Muistiväylä | 256-bittinen | 256-bittinen |
| Infinity Cache | 64 Mt | 64 Mt |
| Boost-taajuus | Enintään 3,0 GHz | Enintään 2,5 GHz |
| Kortin kokonaisteho | 304 W | 220 W |
| Julkaisun suositushinta | 599 dollaria | 549 dollaria |
RX 9070 XT:n 64 Compute Unit -yksikköä tarkoittavat 4 096 varjostinyksikköä. RX 9070:ssä niitä on 56 ja varjostimia 3 584. XT-malli vaatii myös selvästi enemmän tehoa: sen korttiteho on 304 wattia, kun RX 9070 jää 220 wattiin.
Kun säteenseuranta ei ollut käytössä, RX 9070 XT kilpaili omaa hintaluokkaansa korkeammalla. Digital Foundryn koontitesteissä RTX 5070 Ti oli vain noin 3 prosenttia nopeampi 1440p-resoluutiolla ja 5 prosenttia nopeampi 4K-resoluutiolla. RTX 5070 Ti:n 749 dollarin julkaisuhintaan verrattuna suorituskykyero oli siis pieni suhteessa 150 dollarin hintaeroon.
Tom’s Hardwaren testeissä RX 9070 XT oli rasteroiduissa peleissä noin 21 prosenttia RTX 5070:tä nopeampi 1440p:llä ja 29 prosenttia nopeampi 4K:lla. Tulokset vaihtelevat pelin ja testikokonaisuuden mukaan, mutta suunta oli selvä.
Myös tavallinen RX 9070 oli vahvoilla. PCWorldin koontituloksissa se oli noin 8 prosenttia RTX 5070:tä nopeampi 1440p-resoluutiolla, joskin yksittäisten pelien vaikutus oli huomattava. Erityisesti vaativat säteenseurantapelit saattoivat muuttaa lopputulosta.
Jos pelikirjastosi koostuu pääasiassa perinteisistä, ilman säteenseurantaa pelattavista nimikkeistä ja tavoitteena on 1440p- tai 4K-resoluutio, julkaisun johtopäätös oli helppo: molemmat Radeonit tarjosivat hyvää vastinetta rahalle. RX 9070 XT tarjosi suuren osan RTX 5070 Ti:n rasterointinopeudesta 150 dollaria halvemmalla.
RDNA 4 korjasi yhden Radeon-korttien suurimmista heikkouksista. RX 9070 -sarja toi käyttöön kolmannen sukupolven säteenseurannan kiihdyttimet ja paransi RT-suorituskykyä merkittävästi aiempiin Radeon-sukupolviin verrattuna. Kevyemmissä säteenseurantatehtävissä kortit olivat jo kilpailukykyisiä.
RX 9070 XT:stä ei silti tullut kaikissa tilanteissa RTX 5070 Ti:n täysiveristä korvaajaa. Nvidia oli edelleen selvästi vahvempi monimutkaisessa säteenseurannassa ja path tracingissa, joissa Radeon-kortit saattoivat jäädä kauemmas taakse. PCWorld kuvasi RX 9070 -sarjan olevan yhä selvästi Nvidian perässä vaativissa RT-skenaarioissa, vaikka kevyemmissä kuormissa tulokset olivat hyviä.
Ostopäätös riippui siten ennen kaikkea käyttötavasta:
Yksi tärkeä täsmennys on, että RX 9070 XT käyttää GDDR6-muistia, ei GDDR7:ää. Vuoden 2026 hintaraportit koskivat AMD:n näytönohjainvalmistajille toimittamien GPU- ja GDDR6-muistipakettien hintoja.
Vuonna 2026 julkaistujen raporttien mukaan AMD nosti kumppaneilleen toimitettavien pakettien hintoja noin 10 prosentilla. Laajemmat raportit viittasivat RX 9000 -sarjassa suunniteltuihin 10–15 prosentin korotuksiin. Kyse oli kanavakustannusten noususta, ei välttämättä siitä, että jokaiselle RX 9070 XT -mallille olisi ilmoitettu sama uusi virallinen Yhdysvaltain suositushinta.
Taustalla oli laajempi muistimarkkinoiden kiristyminen. Tekoälyinfrastruktuurin voimakas kysyntä kannusti valmistajia suuntaamaan tuotantokapasiteettia korkeamman katteen HBM-muisteihin ja palvelinmuistiin. Tämä voi nostaa kuluttajien näytönohjainmuistien, myös GDDR6:n, hintaa ja heikentää saatavuutta, vaikka GDDR6 on eri muistityyppi kuin HBM ja GDDR7.
Sen sijaan näyttö siitä, että virransyöttö, jäähdyttimet tai muut kortin komponentit olisivat olleet AMD:n hinnankorotusten ensisijainen ilmoitettu syy, on heikompi. Ne voivat toki vaikuttaa kortin jälleenmyyntihintaan, mutta suorimmat raportit keskittyivät GPU:n ja GDDR6-muistin muodostaman paketin kustannuksiin.
Maaliskuussa 2025 RX 9070 XT oli yksi AMD:n parhaista hinta–suorituskykytarjouksista tehokkaiden näytönohjainten markkinoilla. Se tarjosi lähes RTX 5070 Ti -tason rasterointinopeutta 599 dollarilla eli 150 dollaria Nvidian korttia halvemmalla. RX 9070 puolestaan alitti RTX 5070:n saman hintaluokan ja saavutti vahvoja tuloksia perinteisissä peleissä.
Kompromissi oli silti selvä: Nvidia oli varmempi valinta vaativaan säteenseurantaan, path tracingiin, energiatehokkuuteen ja Nvidian ohjelmisto-ominaisuuksiin panostaville. Vuoden 2026 muistiin liittyneet kumppanihintojen korotukset toivat mukaan vielä toisen varauksen. Alkuperäinen 599 dollaria kuvasi houkuttelevaa julkaisuhintaa – ei välttämättä hintaa, jolla kortteja olisi myöhemmin ollut helposti saatavilla.