Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen. Det afgørende er ikke længere kun den højeste hastighed på modulet, men hvilken kombination af pl...
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
AI-netværk i datacentre er nået til et punkt, hvor hurtigere moduler i frontpanelet ikke længere alene er nok. På CIOE 2026 i Shenzhen var markedsskiftet tydeligt: 800G er etableret i stor skala, 1,6T bevæger sig mod bred implementering, mens 3,2T, 6,4T og 12,8T primært er teknologier på roadmap, i prøveproduktion eller kundevalidering. 2
10
12
Det er væsentligt, fordi den optiske AI-opgang i bund og grund handler om sammenkobling og strømforbrug. Når båndbredden øges, skal de hurtigste elektriske signaler tilbagelægge en kortere strækning, før de omdannes til lys.
CIOE oplyser, at 800G-moduler har nået storproduktion, og beskriver 2026 som et nøgleår for den brede opskalering af 1,6T-moduler. Produkter på 3,2T og derover befinder sig fortsat i prøve- og kundevalideringsfasen. 2
12
Det er en mere nyttig skelnen end en liste over stadig større tal fra messestande:
CIOE henviser til en prognose fra LightCounting, hvor 800G- og 1,6T-moduler tilsammen kan nå cirka 14,6 mia. dollar i 2026 – omtrent 64 % af markedet for optiske moduler. Det er en prognose, ikke et mål for allerede gennemførte salg, men den illustrerer, hvor koncentreret efterspørgslen er blevet omkring datacentrenes højeste implementerede hastigheder. 4
Traditionelle pluggable optiske moduler sidder i frontpanelet. Derfor skal et højhastighedssignal bevæge sig fra en switch- eller compute-ASIC over PCB-spor, stik og i nogle designs yderligere signalkonditionering, før det når det optiske modul.
Ved stadig højere hastigheder pr. bane bliver afvejningen mellem indsættelsestab, signalkvalitet, equalization, termisk råderum og strømforbrug sværere. CIOE beskriver NPO og CPO som tilgange, der reducerer tabet i højhastighedssignaler ved at flytte de optiske motorer tæt på switch-silicium, og fremhæver dem som vigtige veje forbi 1,6T-grænsen. 12
Det betyder ikke, at pluggable moduler forsvinder. Der er snarere tale om et gradvist arkitekturskifte, hvor de forskellige løsninger passer til hver sit driftsmæssige behov.
Linear pluggable optics (LPO) bevarer det pluggable modul, men anvender en lineær arkitektur i stedet for en DSP i modulet. Fordelen er lavere strømforbrug og latenstid til korte forbindelser; til gengæld skal værtens elektriske signalvej være særdeles ren. CIOE oplyser, at LPO vinder indpas i kortdistanceforbindelser på grund af lavt strømforbrug og lav latenstid. 12
Near-packaged optics (NPO) placerer en optisk motor nær switch-ASIC'en og forkorter dermed den elektriske afstand markant, men bevarer en mere modulær løsning end fuld co-packaging. Udstillere på CIOE viste NPO-motorer på 3,2T og 6,4T, herunder en 6,4T NPO-motor fra Accelink i messens guide. 1
13
Co-packaged optics (CPO) integrerer optikken med eller umiddelbart ved siden af switch-pakken. Løsningen giver den mest aggressive reduktion af højhastighedssignalets elektriske rækkevidde, men gør termisk design, produktionsudbytte, reparation og service i drift mere kompliceret. Derfor bør CPO forstås som et valg af systemarkitektur – ikke som en universel afløser for pluggable transceivere.
Det mest sandsynlige udfald er sameksistens: Konventionelle DSP-baserede pluggable moduler, LPO, NPO og CPO vil blive brugt til forskellige krav til rækkevidde, strømforbrug, servicevenlighed og driftsrisiko.
Produktnyhederne fra CIOE viser, at kinesiske leverandører bevæger sig fra præsentationer af fremtidskoncepter til en blanding af leverede produkter og stadig mere konkrete motorer til næste generation.
Det centrale for vurderingen er produktets modenhed. En offentlig demonstration, en prøve, kundevalidering og volumenlevering er fire væsentligt forskellige milepæle. CIOE's egen framing placerer de fleste produkter på 3,2T og derover i de tidlige trin af dette forløb. 2
At optikken flyttes tættere på chippen betyder ikke, at kobber forsvinder. Det betyder, at kobber bruges dér, hvor økonomien og strømprofilen fortsat er attraktiv på meget korte strækninger.
NVIDIA beskriver Vera Rubin NVL72-racket som udstyret med en modulær kobberbaseret rygsøjle/backplane med op til fire præintegrerede kabelkassetter, som forbinder bakkerne. 49 Luxshare udvikler elektriske sammenkoblingsteknologier på 224G og 448G, herunder CPC, NPC, kabelkassetter og produkter til højhastigheds-backplanes. Virksomheden oplyser, at dens 448G CPC PCIe DAC-teknologi kan sænke systemets samlede strømforbrug med mere end 30 %; det er selskabets egen påstand og ikke et uafhængigt verificeret resultat for hele systemet.
52
Denne arbejdsdeling er central i AI-rackdesign: Hold kobberforbindelserne ekstremt korte og nøje konstruerede, og brug derefter optik, hvor afstand, samlet båndbredde eller strømforbrug gør elektriske forbindelser mindre praktiske.
CIOE-historien rækker ud over selve racket. Når AI-arbejdsbelastninger fordeles mellem bygninger, campusser og byområder, får fiberens egenskaber også betydning for datacenterforbindelser.
YOFC oplyser, at virksomheden har produceret en sammenhængende hollow-core-fiber på 91,2 km og anvendt hollow-core-fiber i mere end 10 kommercielle projekter og pilotprojekter. 38 Separat rapportering oplyser, at selskabet har leveret mere end 10.000 fiberkilometer og rapporteret en dæmpning på 0,04 dB/km.
34 På CIOE introducerede Hengtong hollow-core antiresonant fiber.
12
Hollow-core-fiber er ikke en erstatning for de korte elektriske forbindelser inde i et rack. Relevansen er en anden: teknologien er en voksende mulighed for forbindelser med lavere tab og lavere latenstid over længere afstande mellem datacentre og i metronet.
De mest betydningsfulde indikatorer bliver mindre spektakulære end et nyt terabit-tal på en messestand:
LightCounting forventer 65 % vækst i Ethernet-transceivermarkedet i 2026 efter kraftig vækst i de to foregående år. 23 Men CIOE's dybere budskab er ikke blot, at AI vil købe mere optik. Det er, at AI tvinger branchen til at gentænke, hvor den elektriske forbindelse slutter, og den optiske begynder.
Lige nu er 800G det kommercielle anker, og 1,6T er den næste store opskalering. Bølgen af NPO-, CPO- og XPO-demonstrationer peger på den næste begrænsning: Når meget hurtige elektriske signalveje ikke kan holde sig inden for tab-, strøm- og varmebudgetterne, må optikken tættere på compute- og switch-silicium.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen.
Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen. Det afgørende er ikke længere kun den højeste hastighed på modulet, men hvilken kombination af pluggable optik, LPO, NPO, CPO og meget korte kobberforbindelser der bedst balancerer strømforbrug, rækkevidde, serviceven...
LightCounting forventer 65 % vækst i markedet for Ethernet transceivere i 2026. CIOE henviser samtidig til et samlet 800G og 1,6T marked på cirka 14,6 mia.
Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen. Det afgørende er ikke længere kun den højeste hastighed på modulet, men hvilken kombination af pl...
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
AI-netværk i datacentre er nået til et punkt, hvor hurtigere moduler i frontpanelet ikke længere alene er nok. På CIOE 2026 i Shenzhen var markedsskiftet tydeligt: 800G er etableret i stor skala, 1,6T bevæger sig mod bred implementering, mens 3,2T, 6,4T og 12,8T primært er teknologier på roadmap, i prøveproduktion eller kundevalidering. 2
10
12
Det er væsentligt, fordi den optiske AI-opgang i bund og grund handler om sammenkobling og strømforbrug. Når båndbredden øges, skal de hurtigste elektriske signaler tilbagelægge en kortere strækning, før de omdannes til lys.
CIOE oplyser, at 800G-moduler har nået storproduktion, og beskriver 2026 som et nøgleår for den brede opskalering af 1,6T-moduler. Produkter på 3,2T og derover befinder sig fortsat i prøve- og kundevalideringsfasen. 2
12
Det er en mere nyttig skelnen end en liste over stadig større tal fra messestande:
CIOE henviser til en prognose fra LightCounting, hvor 800G- og 1,6T-moduler tilsammen kan nå cirka 14,6 mia. dollar i 2026 – omtrent 64 % af markedet for optiske moduler. Det er en prognose, ikke et mål for allerede gennemførte salg, men den illustrerer, hvor koncentreret efterspørgslen er blevet omkring datacentrenes højeste implementerede hastigheder. 4
Traditionelle pluggable optiske moduler sidder i frontpanelet. Derfor skal et højhastighedssignal bevæge sig fra en switch- eller compute-ASIC over PCB-spor, stik og i nogle designs yderligere signalkonditionering, før det når det optiske modul.
Ved stadig højere hastigheder pr. bane bliver afvejningen mellem indsættelsestab, signalkvalitet, equalization, termisk råderum og strømforbrug sværere. CIOE beskriver NPO og CPO som tilgange, der reducerer tabet i højhastighedssignaler ved at flytte de optiske motorer tæt på switch-silicium, og fremhæver dem som vigtige veje forbi 1,6T-grænsen. 12
Det betyder ikke, at pluggable moduler forsvinder. Der er snarere tale om et gradvist arkitekturskifte, hvor de forskellige løsninger passer til hver sit driftsmæssige behov.
Linear pluggable optics (LPO) bevarer det pluggable modul, men anvender en lineær arkitektur i stedet for en DSP i modulet. Fordelen er lavere strømforbrug og latenstid til korte forbindelser; til gengæld skal værtens elektriske signalvej være særdeles ren. CIOE oplyser, at LPO vinder indpas i kortdistanceforbindelser på grund af lavt strømforbrug og lav latenstid. 12
Near-packaged optics (NPO) placerer en optisk motor nær switch-ASIC'en og forkorter dermed den elektriske afstand markant, men bevarer en mere modulær løsning end fuld co-packaging. Udstillere på CIOE viste NPO-motorer på 3,2T og 6,4T, herunder en 6,4T NPO-motor fra Accelink i messens guide. 1
13
Co-packaged optics (CPO) integrerer optikken med eller umiddelbart ved siden af switch-pakken. Løsningen giver den mest aggressive reduktion af højhastighedssignalets elektriske rækkevidde, men gør termisk design, produktionsudbytte, reparation og service i drift mere kompliceret. Derfor bør CPO forstås som et valg af systemarkitektur – ikke som en universel afløser for pluggable transceivere.
Det mest sandsynlige udfald er sameksistens: Konventionelle DSP-baserede pluggable moduler, LPO, NPO og CPO vil blive brugt til forskellige krav til rækkevidde, strømforbrug, servicevenlighed og driftsrisiko.
Produktnyhederne fra CIOE viser, at kinesiske leverandører bevæger sig fra præsentationer af fremtidskoncepter til en blanding af leverede produkter og stadig mere konkrete motorer til næste generation.
Det centrale for vurderingen er produktets modenhed. En offentlig demonstration, en prøve, kundevalidering og volumenlevering er fire væsentligt forskellige milepæle. CIOE's egen framing placerer de fleste produkter på 3,2T og derover i de tidlige trin af dette forløb. 2
At optikken flyttes tættere på chippen betyder ikke, at kobber forsvinder. Det betyder, at kobber bruges dér, hvor økonomien og strømprofilen fortsat er attraktiv på meget korte strækninger.
NVIDIA beskriver Vera Rubin NVL72-racket som udstyret med en modulær kobberbaseret rygsøjle/backplane med op til fire præintegrerede kabelkassetter, som forbinder bakkerne. 49 Luxshare udvikler elektriske sammenkoblingsteknologier på 224G og 448G, herunder CPC, NPC, kabelkassetter og produkter til højhastigheds-backplanes. Virksomheden oplyser, at dens 448G CPC PCIe DAC-teknologi kan sænke systemets samlede strømforbrug med mere end 30 %; det er selskabets egen påstand og ikke et uafhængigt verificeret resultat for hele systemet.
52
Denne arbejdsdeling er central i AI-rackdesign: Hold kobberforbindelserne ekstremt korte og nøje konstruerede, og brug derefter optik, hvor afstand, samlet båndbredde eller strømforbrug gør elektriske forbindelser mindre praktiske.
CIOE-historien rækker ud over selve racket. Når AI-arbejdsbelastninger fordeles mellem bygninger, campusser og byområder, får fiberens egenskaber også betydning for datacenterforbindelser.
YOFC oplyser, at virksomheden har produceret en sammenhængende hollow-core-fiber på 91,2 km og anvendt hollow-core-fiber i mere end 10 kommercielle projekter og pilotprojekter. 38 Separat rapportering oplyser, at selskabet har leveret mere end 10.000 fiberkilometer og rapporteret en dæmpning på 0,04 dB/km.
34 På CIOE introducerede Hengtong hollow-core antiresonant fiber.
12
Hollow-core-fiber er ikke en erstatning for de korte elektriske forbindelser inde i et rack. Relevansen er en anden: teknologien er en voksende mulighed for forbindelser med lavere tab og lavere latenstid over længere afstande mellem datacentre og i metronet.
De mest betydningsfulde indikatorer bliver mindre spektakulære end et nyt terabit-tal på en messestand:
LightCounting forventer 65 % vækst i Ethernet-transceivermarkedet i 2026 efter kraftig vækst i de to foregående år. 23 Men CIOE's dybere budskab er ikke blot, at AI vil købe mere optik. Det er, at AI tvinger branchen til at gentænke, hvor den elektriske forbindelse slutter, og den optiske begynder.
Lige nu er 800G det kommercielle anker, og 1,6T er den næste store opskalering. Bølgen af NPO-, CPO- og XPO-demonstrationer peger på den næste begrænsning: Når meget hurtige elektriske signalveje ikke kan holde sig inden for tab-, strøm- og varmebudgetterne, må optikken tættere på compute- og switch-silicium.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen.
Det tydeligste signal fra CIOE 2026 er arkitektonisk: 800G optik produceres i stor skala, 1,6T er på vej ind i en bred opskalering, mens 3,2T og højere hastigheder overvejende stadig er i prøve og kundevalideringsfasen. Det afgørende er ikke længere kun den højeste hastighed på modulet, men hvilken kombination af pluggable optik, LPO, NPO, CPO og meget korte kobberforbindelser der bedst balancerer strømforbrug, rækkevidde, serviceven...
LightCounting forventer 65 % vækst i markedet for Ethernet transceivere i 2026. CIOE henviser samtidig til et samlet 800G og 1,6T marked på cirka 14,6 mia.