Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Finlands teknologisektor tiltrak omkring 1,3 mia. euro fordelt på 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026. Det mest markante træk var den høje koncentration: Rumsektoren tegnede sig for cirka 900 mio. euro, svarende til knap 69 procent af det samlede beløb. 8
De tilgængelige kilder indeholder ikke en komplet og verificerbar top-10-liste over selskaberne. De oplyser heller ikke konsekvent teknologi, markeder eller den konkrete anvendelse af kapitalen for hver virksomhed. Det mest solide billede kommer derfor fra de bekræftede runder – og fra, hvad de siger om strukturen i finsk techfinansiering.
De tilgængelige 2026- og Q2-data nævner følgende offentliggjorte runder:
| Virksomhed | Finansiering | Dato | Offentliggjort beløb |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | februar 2026 | 150 mio. euro |
| ICEYE | Gældsfinansiering | maj 2026 | 300 mio. euro |
| ICEYE | Series D+ | juni 2026 | 450 mio. euro |
| Verda (tidligere DataCrunch) | Andet | april 2026 | 100 mio. euro |
| Solar Foods | Tilskud | juni 2026 | Beløb ikke oplyst |
ICEYE's tre oplyste finansieringer summer til 900 mio. euro. Det svarer til den rapporterede samlede finansiering i rumsektoren i første halvår og gør ICEYE til den tydelige drivkraft bag den rumdominerede udvikling i de foreliggende data. 3
6
8
Dataene fastslår ikke, om der findes ti særskilte virksomheder, som kan rangeres pålideligt, og der mangler beløb for flere runder. Solar Foods er eksempelvis anført med et tilskud uden oplyst størrelse, og uddragene identificerer ikke de øvrige potentielle topfinansierede virksomheder. 6
Hovedparten af kapitaltilførslen ser ud til at være landet i andet kvartal. Finske startups rejste 1,0 mia. euro i 30 runder i kvartalet – en stigning på 496,8 procent sammenlignet med andet kvartal året før. Datasættet angiver 28 startups, og deeptech var den mest aktive sektor. Business Finland, den finske offentlige innovations- og finansieringsaktør, var den mest aktive investor målt på antal runder. 6
Det er en vigtig skelnen: Den mest aktive sektor er ikke nødvendigvis den sektor, der modtager flest euro. Finlands samlede kapitalrejsning i første halvår blev domineret af store rumfinansieringer, mens deeptech førte på aktivitetsniveau. Det passer med et marked, hvor få modne og kapitaltunge virksomheder kan flytte de samlede investeringstal markant, samtidig med at en bredere gruppe virksomheder rejser mindre runder. 8
6
H1-opgørelsen beskriver investeringer i blandt andet deeptech, kvantecomputing, AI-infrastruktur, energi, halvledere og cleantech – samt software, sundhedsteknologi, foodtech, cybersikkerhed, e-handel og sportsteknologi. 8
Der blev også anvendt flere typer finansiering: pre-seed- og seedrunder, vækstfinansiering i senere faser, gæld og tilskud. 8 Q2-listen viser spændvidden direkte med ICEYE's egenkapital- og gældsrunder samt tilskuddet til Solar Foods.
6
Samlet peger materialet på et marked i to tempoer:
En troværdig top-10 kræver offentliggjorte beløb for hver virksomhed, ensartet håndtering af flere runder til samme selskab og tilstrækkelig dokumentation af produkt, marked og anvendelse af kapitalen. De foreliggende uddrag udgør kun en delvis deal-liste. De bekræfter ICEYE's tre finansieringer og Verdas runde på 100 mio. euro, men ikke de resterende selskaber, deres fulde beløb eller deres formål med pengene. 3
6
Der er også forskel på opgørelsernes tidsmæssige udsnit: H1-rapporten angiver omkring 1,3 mia. euro i 53 runder, mens et senere 2026-datasæt angiver 1,4 mia. euro i 61 runder for 57 startups. Tallene bør derfor ikke behandles som én og samme rangliste; de synes at afspejle forskellige rapporteringstidspunkter eller datasætafgrænsninger. 8
3
Den forsvarlige konklusion er dermed ikke en spekulativ top-10: ICEYE's 900 mio. euro i offentliggjorte finansieringer i 2026 gjorde rumfart til den dominerende fortælling i finsk techfinansiering i første halvår, mens deeptech-aktiviteten og sektorbredden viser et mere varieret økosystem under de største runder. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio.
Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio. ICEYE havde tre offentliggjorte finansieringer på i alt 900 mio. euro: 150 mio.
Markedet var stærkt koncentreret i de største runder, mens deeptech var den mest aktive sektor i andet kvartal.
Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Finlands teknologisektor tiltrak omkring 1,3 mia. euro fordelt på 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026. Det mest markante træk var den høje koncentration: Rumsektoren tegnede sig for cirka 900 mio. euro, svarende til knap 69 procent af det samlede beløb. 8
De tilgængelige kilder indeholder ikke en komplet og verificerbar top-10-liste over selskaberne. De oplyser heller ikke konsekvent teknologi, markeder eller den konkrete anvendelse af kapitalen for hver virksomhed. Det mest solide billede kommer derfor fra de bekræftede runder – og fra, hvad de siger om strukturen i finsk techfinansiering.
De tilgængelige 2026- og Q2-data nævner følgende offentliggjorte runder:
| Virksomhed | Finansiering | Dato | Offentliggjort beløb |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | februar 2026 | 150 mio. euro |
| ICEYE | Gældsfinansiering | maj 2026 | 300 mio. euro |
| ICEYE | Series D+ | juni 2026 | 450 mio. euro |
| Verda (tidligere DataCrunch) | Andet | april 2026 | 100 mio. euro |
| Solar Foods | Tilskud | juni 2026 | Beløb ikke oplyst |
ICEYE's tre oplyste finansieringer summer til 900 mio. euro. Det svarer til den rapporterede samlede finansiering i rumsektoren i første halvår og gør ICEYE til den tydelige drivkraft bag den rumdominerede udvikling i de foreliggende data. 3
6
8
Dataene fastslår ikke, om der findes ti særskilte virksomheder, som kan rangeres pålideligt, og der mangler beløb for flere runder. Solar Foods er eksempelvis anført med et tilskud uden oplyst størrelse, og uddragene identificerer ikke de øvrige potentielle topfinansierede virksomheder. 6
Hovedparten af kapitaltilførslen ser ud til at være landet i andet kvartal. Finske startups rejste 1,0 mia. euro i 30 runder i kvartalet – en stigning på 496,8 procent sammenlignet med andet kvartal året før. Datasættet angiver 28 startups, og deeptech var den mest aktive sektor. Business Finland, den finske offentlige innovations- og finansieringsaktør, var den mest aktive investor målt på antal runder. 6
Det er en vigtig skelnen: Den mest aktive sektor er ikke nødvendigvis den sektor, der modtager flest euro. Finlands samlede kapitalrejsning i første halvår blev domineret af store rumfinansieringer, mens deeptech førte på aktivitetsniveau. Det passer med et marked, hvor få modne og kapitaltunge virksomheder kan flytte de samlede investeringstal markant, samtidig med at en bredere gruppe virksomheder rejser mindre runder. 8
6
H1-opgørelsen beskriver investeringer i blandt andet deeptech, kvantecomputing, AI-infrastruktur, energi, halvledere og cleantech – samt software, sundhedsteknologi, foodtech, cybersikkerhed, e-handel og sportsteknologi. 8
Der blev også anvendt flere typer finansiering: pre-seed- og seedrunder, vækstfinansiering i senere faser, gæld og tilskud. 8 Q2-listen viser spændvidden direkte med ICEYE's egenkapital- og gældsrunder samt tilskuddet til Solar Foods.
6
Samlet peger materialet på et marked i to tempoer:
En troværdig top-10 kræver offentliggjorte beløb for hver virksomhed, ensartet håndtering af flere runder til samme selskab og tilstrækkelig dokumentation af produkt, marked og anvendelse af kapitalen. De foreliggende uddrag udgør kun en delvis deal-liste. De bekræfter ICEYE's tre finansieringer og Verdas runde på 100 mio. euro, men ikke de resterende selskaber, deres fulde beløb eller deres formål med pengene. 3
6
Der er også forskel på opgørelsernes tidsmæssige udsnit: H1-rapporten angiver omkring 1,3 mia. euro i 53 runder, mens et senere 2026-datasæt angiver 1,4 mia. euro i 61 runder for 57 startups. Tallene bør derfor ikke behandles som én og samme rangliste; de synes at afspejle forskellige rapporteringstidspunkter eller datasætafgrænsninger. 8
3
Den forsvarlige konklusion er dermed ikke en spekulativ top-10: ICEYE's 900 mio. euro i offentliggjorte finansieringer i 2026 gjorde rumfart til den dominerende fortælling i finsk techfinansiering i første halvår, mens deeptech-aktiviteten og sektorbredden viser et mere varieret økosystem under de største runder. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio.
Finske techvirksomheder rejste omkring 1,3 mia. euro gennem 53 finansieringsrunder i første halvår af 2026; rumsektoren stod for cirka 900 mio. ICEYE havde tre offentliggjorte finansieringer på i alt 900 mio. euro: 150 mio.
Markedet var stærkt koncentreret i de største runder, mens deeptech var den mest aktive sektor i andet kvartal.