Serie C-runden består af 63 millioner dollars i egenkapital, anført af GEF Capital Partners, og 30 millioner dollars i gæld . Omkring 5,5 millioner dollars af egenkapitalen blev brugt i en sekundær transaktion til at købe aktier fra tidlige investorer . Kapitalen skal primært bruges til at udvide flåden, etablere flere servicecentre, styrke partnerskaber og lancere nye produkter .
Yulus administrerende direktør og medstifter Amit Gupta beskriver kapitalrejsningen som et rent investeringsspørgsmål. '100 procent af det her handler om kapitaludgifter,' sagde han til The Hindu Business Line og tilføjede, at selskabet er operationelt profitabelt og ikke har brug for væsentlige midler til kundeanskaffelse .
Yulu opererer efter en 'Mobility-as-a-Service'-model (MaaS) og tilbyder elektriske tohjulede køretøjer på ugeabonnementer. Det gør det muligt for delivery-chauffører at deltage i gig-økonomien uden selv at skulle købe et køretøj . Platformen håndterer i øjeblikket over 750.000 leverancer om dagen og kører cirka 2,6 millioner kilometer uden CO₂-udledning hver uge . Den aktive flåde består af omkring 50.000 køretøjer, og Bajaj Auto er en central strategisk investor og produktionspartner .
Et centralt element i Yulus ekspansion er lanceringen af Yulu Express, en elektrisk scooter i fuld størrelse med stor lastkapacitet, designet til e-handelslogistik, budtaxaer og eksprespakkelevering . Køretøjet blev første gang vist frem i begyndelsen af 2025 og har en topfart på 45 km/t og en rækkevidde på 140-150 km med et udskifteligt lithium-ion-batteri . Den nye model flytter Yulu fra de eksisterende små udlejningscykler til tungere bylogistik og levering af den sidste kilometer, hvilket direkte rammer quick-commerce-boomet .
Yulu planlægger at firedoble sin aktive flåde fra cirka 50.000 til 200.000 el-køretøjer inden for to år . Virksomheden vil også udvide geografisk fra de nuværende 12 byer til omkring 20 byer inden for de næste 12 måneder, både gennem egne driftsenheder og franchise-modeller . Alene i Bengaluru sigter Yulu mod en flåde på 30.000-35.000 køretøjer inden regnskabsåret 2027 .
Yulus finansielle resultater viser kraftig vækst kombineret med indsnævrende tab. Selskabets driftsomsætning steg 98 procent år-over-år til 237,4 crore INR (ca. 215 mio. kr.) i regnskabsåret 2025, op fra 120 crore INR (ca. 109 mio. kr.) året før . Lejeindtægter fra el-køretøjer udgjorde den største andel med omkring 201 crore INR (ca. 182 mio. kr.), svarende til cirka 85 procent af driftsomsætningen .
Nettoresultatet for regnskabsåret 2025 var et underskud på 126 crore INR (ca. 114 mio. kr.), en reduktion på 12 procent fra 142,8 crore INR (ca. 129 mio. kr.) året før . Selskabets EBITDA-margin forbedredes markant fra -80,11 procent i regnskabsåret 2024 til -15,29 procent i regnskabsåret 2025, og Yulu har været EBITDA-positivt siden april 2025 . Administrerende direktør Amit Gupta har udtalt, at virksomheden sigter mod nettooverskud i regnskabsåret 2027 og at opnå et positivt resultat efter skat på månedsbasis, før man går efter en børsnotering .
Indiens quick-commerce-platforme – der leverer alt fra dagligvarer til smartphones på få minutter – har skabt en enorm efterspørgsel efter pålidelige og billige elleveringskøretøjer. Yulu positionerer sig som den dedikerede el-flådeleverandør til disse platforme, og den nye Yulu Express-scooter er specifikt designet til dette segments logistikbehov . Selskabet rapporterede om en syvdobling af omsætningen mellem regnskabsårene 2023 og 2026 og havde ved udgangen af 2025 en gennemsnitlig flådeandel på over 35 procent på 'dark stores' (lagre, der udelukkende betjener onlineordrer) i sine driftsområder .
Yulus forbedrede rentabilitet og driftsmæssige gearing forventes at understøtte forberedelserne til en børsnotering. Gupta understreger, at selskabet ønsker at vise konsekvent rentabilitet, før det går på børsen .
Serie C-runden består af 63 millioner dollars i egenkapital, anført af GEF Capital Partners, og 30 millioner dollars i gæld . Omkring 5,5 millioner dollars af egenkapitalen blev brugt i en sekundær transaktion til at købe aktier fra tidlige investorer . Kapitalen skal primært bruges til at udvide flåden, etablere flere servicecentre, styrke partnerskaber og lancere nye produkter .
Yulus administrerende direktør og medstifter Amit Gupta beskriver kapitalrejsningen som et rent investeringsspørgsmål. '100 procent af det her handler om kapitaludgifter,' sagde han til The Hindu Business Line og tilføjede, at selskabet er operationelt profitabelt og ikke har brug for væsentlige midler til kundeanskaffelse .
Yulu opererer efter en 'Mobility-as-a-Service'-model (MaaS) og tilbyder elektriske tohjulede køretøjer på ugeabonnementer. Det gør det muligt for delivery-chauffører at deltage i gig-økonomien uden selv at skulle købe et køretøj . Platformen håndterer i øjeblikket over 750.000 leverancer om dagen og kører cirka 2,6 millioner kilometer uden CO₂-udledning hver uge . Den aktive flåde består af omkring 50.000 køretøjer, og Bajaj Auto er en central strategisk investor og produktionspartner .
Et centralt element i Yulus ekspansion er lanceringen af Yulu Express, en elektrisk scooter i fuld størrelse med stor lastkapacitet, designet til e-handelslogistik, budtaxaer og eksprespakkelevering . Køretøjet blev første gang vist frem i begyndelsen af 2025 og har en topfart på 45 km/t og en rækkevidde på 140-150 km med et udskifteligt lithium-ion-batteri . Den nye model flytter Yulu fra de eksisterende små udlejningscykler til tungere bylogistik og levering af den sidste kilometer, hvilket direkte rammer quick-commerce-boomet .
Yulu planlægger at firedoble sin aktive flåde fra cirka 50.000 til 200.000 el-køretøjer inden for to år . Virksomheden vil også udvide geografisk fra de nuværende 12 byer til omkring 20 byer inden for de næste 12 måneder, både gennem egne driftsenheder og franchise-modeller . Alene i Bengaluru sigter Yulu mod en flåde på 30.000-35.000 køretøjer inden regnskabsåret 2027 .
Yulus finansielle resultater viser kraftig vækst kombineret med indsnævrende tab. Selskabets driftsomsætning steg 98 procent år-over-år til 237,4 crore INR (ca. 215 mio. kr.) i regnskabsåret 2025, op fra 120 crore INR (ca. 109 mio. kr.) året før . Lejeindtægter fra el-køretøjer udgjorde den største andel med omkring 201 crore INR (ca. 182 mio. kr.), svarende til cirka 85 procent af driftsomsætningen .
Nettoresultatet for regnskabsåret 2025 var et underskud på 126 crore INR (ca. 114 mio. kr.), en reduktion på 12 procent fra 142,8 crore INR (ca. 129 mio. kr.) året før . Selskabets EBITDA-margin forbedredes markant fra -80,11 procent i regnskabsåret 2024 til -15,29 procent i regnskabsåret 2025, og Yulu har været EBITDA-positivt siden april 2025 . Administrerende direktør Amit Gupta har udtalt, at virksomheden sigter mod nettooverskud i regnskabsåret 2027 og at opnå et positivt resultat efter skat på månedsbasis, før man går efter en børsnotering .
Indiens quick-commerce-platforme – der leverer alt fra dagligvarer til smartphones på få minutter – har skabt en enorm efterspørgsel efter pålidelige og billige elleveringskøretøjer. Yulu positionerer sig som den dedikerede el-flådeleverandør til disse platforme, og den nye Yulu Express-scooter er specifikt designet til dette segments logistikbehov . Selskabet rapporterede om en syvdobling af omsætningen mellem regnskabsårene 2023 og 2026 og havde ved udgangen af 2025 en gennemsnitlig flådeandel på over 35 procent på 'dark stores' (lagre, der udelukkende betjener onlineordrer) i sine driftsområder .
Yulus forbedrede rentabilitet og driftsmæssige gearing forventes at understøtte forberedelserne til en børsnotering. Gupta understreger, at selskabet ønsker at vise konsekvent rentabilitet, før det går på børsen .