RVII er struktureret som et business development company (BDC), en type lukket fond oprettet af den amerikanske kongres i 1980 for at kanalisere detailinvestorers kapital til private virksomheder . I modsætning til en åben investeringsforening eller ETF er antallet af aktier fastsat ved børsnoteringen. Aktierne handles derefter på det åbne marked som en almindelig aktie, og markedsprisen kan – ofte dramatisk – afvige fra fondens indre værdi (NAV) .
Fonden tilbyder daglig likviditet på NYSE under tickeren RVII , men den har ingen fast løbetid og ingen garanterede udlodninger. Afkastet afhænger næsten udelukkende af kursstigninger frem for udbytte eller andre udbetalinger .
Det er vigtigt at forstå, at ejerne har aktier i fonden, ikke direkte ejerandele i startups – du ejer en del af fonden, der ejer kapitalandelene i Y Combinator-virksomhederne .
RVII anvender den såkaldte "2-and-20"-gebyrmodel, som er markant dyrere end typiske detailfonde :
For at sætte det i perspektiv: En typisk dansk indeksfond i S&P 500 koster cirka 0,03 % årligt. RVII's omkostninger betyder, at den underliggende portefølje skal vokse med mindst 4,18 % hvert år bare for at gå i nul, før forvalteren tager yderligere 20 % af eventuelt overskud.
Forgængeren RVI havde kun et administrationsgebyr på 2 % og ingen carried interest . RVII's tilføjelse af performance-gebyrer gør den markant dyrere.
RVI, den direkte forgænger, blev lanceret i september 2025 og noteret på NYSE den 6. marts 2026 til 170 kr. per aktie . Dens resultater er den bedste rettesnor for, hvad RVII-investorer kan forvente.
| Måling | RVI-værdi | Kilde |
|---|---|---|
| NAV-afkast (start til 31. marts 2026) | +0,85 % | |
| NAV-afkast efter børsnotering (6.–31. marts 2026) | -3,80 % | |
| Kursafkast efter børsnotering (samme periode) | +6,16 % | |
| Aktiekurs (14. august 2026) | 195 kr. (28,56 USD) | |
| 52-ugers interval | 143 – 528 kr. | |
| Præmie i forhold til NAV | Normalt 10–30 %; for nylig ca. 90 % |
1. Voldsom kursvolatilitet. RVI faldt 11 % på sin første handelsdag , steg derefter til en 52-ugers top på 528 kr., før den faldt tilbage til cirka 195 kr. . Markedskursen har gentagne gange handlet til enorme præmier – nogle gange næsten 90 % over den underliggende NAV på cirka 169 kr. . Investorer, der købte ved toppen, har sandsynligvis lidt store tab.
2. Den underliggende portefølje er stort set flad. NAV-væksten fra start til 31. marts 2026 var kun 0,85 % – knap positiv – og faktisk faldt den med -3,80 % efter børsnoteringen . Privatporteføljen har endnu ikke givet nogen meningsfuld værdistigning.
3. Den lukkede fondsstruktur skaber "præmierisiko". RVI's markedskurs har fjernet sig dramatisk fra dens NAV. Investorer, der købte ved de høje kurser, betalte cirka 3 gange den faktiske værdi af de underliggende startups – en risiko, som analytikere har advaret om, kan føre til et fald på over 50 % .
4. Ingen carried interest i RVI betød lavere gebyrtryk, men resultaterne var stadig afdæmpede . RVII's ekstra 20 % performance-gebyr kan yderligere forringe nettoafkastet.
RVII medfører risici ud over dem, der kendes fra en typisk aktie eller ETF:
RVII demokratiserer adgangen til Y Combinator-investeringer for 170 kr. per aktie uden krav om akkreditering, men det sker gennem en dyr (4,18 % + 20 % carried interest) lukket fondsstruktur, hvor den handlede aktiekurs kan afkoble sig voldsomt fra den underliggende startup-porteføljes faktiske værdi. RVI's eksempel viser, at tidlige investorer, der købte til præmiekurser, led store tab, mens de underliggende startup-investeringer hidtil har givet næsten nul NAV-vækst. RVII er et spekulativt, langsigtet væddemål på Y Combinators startup-pipeline, ikke en konventionel investering – og gebyrstrukturen betyder, at fondsforvalteren får betalt uanset om afkastet er beskedent eller negativt.
RVII er struktureret som et business development company (BDC), en type lukket fond oprettet af den amerikanske kongres i 1980 for at kanalisere detailinvestorers kapital til private virksomheder . I modsætning til en åben investeringsforening eller ETF er antallet af aktier fastsat ved børsnoteringen. Aktierne handles derefter på det åbne marked som en almindelig aktie, og markedsprisen kan – ofte dramatisk – afvige fra fondens indre værdi (NAV) .
Fonden tilbyder daglig likviditet på NYSE under tickeren RVII , men den har ingen fast løbetid og ingen garanterede udlodninger. Afkastet afhænger næsten udelukkende af kursstigninger frem for udbytte eller andre udbetalinger .
Det er vigtigt at forstå, at ejerne har aktier i fonden, ikke direkte ejerandele i startups – du ejer en del af fonden, der ejer kapitalandelene i Y Combinator-virksomhederne .
RVII anvender den såkaldte "2-and-20"-gebyrmodel, som er markant dyrere end typiske detailfonde :
For at sætte det i perspektiv: En typisk dansk indeksfond i S&P 500 koster cirka 0,03 % årligt. RVII's omkostninger betyder, at den underliggende portefølje skal vokse med mindst 4,18 % hvert år bare for at gå i nul, før forvalteren tager yderligere 20 % af eventuelt overskud.
Forgængeren RVI havde kun et administrationsgebyr på 2 % og ingen carried interest . RVII's tilføjelse af performance-gebyrer gør den markant dyrere.
RVI, den direkte forgænger, blev lanceret i september 2025 og noteret på NYSE den 6. marts 2026 til 170 kr. per aktie . Dens resultater er den bedste rettesnor for, hvad RVII-investorer kan forvente.
| Måling | RVI-værdi | Kilde |
|---|---|---|
| NAV-afkast (start til 31. marts 2026) | +0,85 % | |
| NAV-afkast efter børsnotering (6.–31. marts 2026) | -3,80 % | |
| Kursafkast efter børsnotering (samme periode) | +6,16 % | |
| Aktiekurs (14. august 2026) | 195 kr. (28,56 USD) | |
| 52-ugers interval | 143 – 528 kr. | |
| Præmie i forhold til NAV | Normalt 10–30 %; for nylig ca. 90 % |
1. Voldsom kursvolatilitet. RVI faldt 11 % på sin første handelsdag , steg derefter til en 52-ugers top på 528 kr., før den faldt tilbage til cirka 195 kr. . Markedskursen har gentagne gange handlet til enorme præmier – nogle gange næsten 90 % over den underliggende NAV på cirka 169 kr. . Investorer, der købte ved toppen, har sandsynligvis lidt store tab.
2. Den underliggende portefølje er stort set flad. NAV-væksten fra start til 31. marts 2026 var kun 0,85 % – knap positiv – og faktisk faldt den med -3,80 % efter børsnoteringen . Privatporteføljen har endnu ikke givet nogen meningsfuld værdistigning.
3. Den lukkede fondsstruktur skaber "præmierisiko". RVI's markedskurs har fjernet sig dramatisk fra dens NAV. Investorer, der købte ved de høje kurser, betalte cirka 3 gange den faktiske værdi af de underliggende startups – en risiko, som analytikere har advaret om, kan føre til et fald på over 50 % .
4. Ingen carried interest i RVI betød lavere gebyrtryk, men resultaterne var stadig afdæmpede . RVII's ekstra 20 % performance-gebyr kan yderligere forringe nettoafkastet.
RVII medfører risici ud over dem, der kendes fra en typisk aktie eller ETF:
RVII demokratiserer adgangen til Y Combinator-investeringer for 170 kr. per aktie uden krav om akkreditering, men det sker gennem en dyr (4,18 % + 20 % carried interest) lukket fondsstruktur, hvor den handlede aktiekurs kan afkoble sig voldsomt fra den underliggende startup-porteføljes faktiske værdi. RVI's eksempel viser, at tidlige investorer, der købte til præmiekurser, led store tab, mens de underliggende startup-investeringer hidtil har givet næsten nul NAV-vækst. RVII er et spekulativt, langsigtet væddemål på Y Combinators startup-pipeline, ikke en konventionel investering – og gebyrstrukturen betyder, at fondsforvalteren får betalt uanset om afkastet er beskedent eller negativt.