Begge virksomheder nød godt af en stigende indenlandsk efterspørgsel efter AI-chips, der ikke er omfattet af amerikanske eksportkontrolregler, hvilket giver kinesiske teknologivirksomheder mulighed for at købe ikke-restriktive chips fra modne noder og specialiserede chips på hjemmemarkedet . Højere forsendelsesmængder af wafere, stigende gennemsnitlige salgspriser (ASP'er) og en fabrikskapacitetsudnyttelse på over 93% kombineret for at skabe overskudseksplosionen .
SMIC rapporterede om rekordresultater på tværs af nøglemålinger:
| Måling | Q2 2026 | Q2 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,006 milliarder dollars | 2,209 milliarder dollars | +36,1% år-over-år |
| Nettooverskud (tilskrevet aktionærer) | 479 millioner dollars | 132,5 millioner dollars | +261,7% år-over-år |
| Bruttomargin | 25,3% | 20,4% | +4,9 ppt år-over-år |
| Indtjening pr. aktie (EPS) | 0,06 dollars | 0,02 dollars | +200% år-over-år |
SMIC's omsætning krydsede for første gang 3 milliarder dollars, hvilket overgik analytikernes konsensusestimat på 2,85 milliarder dollars (LSEG) og virksomhedens egen interne vejledning . Bruttofortjenesten steg med 69% til 760,6 millioner dollars fra 449,8 millioner dollars året før .
SMIC's medadministrerende direktør, Zhao Haijun, tilskrev den kraftige vækst til 'den eksplosive efterspørgsel efter AI-relaterede støttechips' og bemærkede, at virksomheden forventer en omsætningsvækst på 2% til 4% i tredje kvartal 2026 med en bruttomargin på 26% til 28% .
Hua Hong Grace Semiconductor opnåede også rekordomsætning og en dramatisk forbedring af indtjeningen:
| Måling | Q2 2026 | Q2 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 717,5 millioner dollars | 566,1 millioner dollars | +26,8% år-over-år |
| Nettooverskud (tilskrevet aktionærer) | 38,6 millioner dollars | 8,0 millioner dollars | +385,9% år-over-år |
| Bruttomargin | 16,5% | 10,9% | +5,6 ppt år-over-år |
| Indtjening pr. aktie (EPS, basis) | 0,022 dollars | 0,006 dollars | +267% år-over-år |
Virksomheden vendte fra en periode med nettotab til et rekordhøjt nettooverskud. Bruttofortjenesten for kvartalet steg med 92,2% år-over-år til 118,4 millioner dollars, drevet af højere wafer-forsendelser, højere salgspriser og næsten fuld kapacitetsudnyttelse på både 8-tommers og 12-tommers fabrikker .
Ledelsen forventer en omsætning på 770–780 millioner dollars i tredje kvartal 2026 og en bruttomargin på 16%–18%, med henvisning til en robust AI-drevet efterspørgsel og igangværende kapacitetsudvidelse, herunder integrationen af Huali Microelectronics .
Flere indbyrdes forbundne faktorer drev overskudseksplosionen for begge fabrikker:
1. Afsmittende effekt fra indenlandsk AI-chip-efterspørgsel. Kinesiske teknologivirksomheder øger deres køb af indenlandsk producerede chips, der falder uden for amerikanske eksportrestriktioner, hvilket driver ordrer på både modne noder og specialiserede halvledere. Denne efterspørgsel er en direkte følge af de teknologiske restriktioner mellem USA og Kina, som begrænser SMIC's adgang til avancerede ekstreme ultraviolette (EUV) litografi-værktøjer .
2. Højere wafer-forsendelser og stigende ASP'er. Begge virksomheder rapporterede om betydelige stigninger i forsendelsesmængder i løbet af kvartalet og var i stand til at hæve priserne på grund af den stramme kapacitet. SMIC's wafer-forsendelser og gennemsnitlige salgspriser steg begge, og produktmikset blev også forbedret . Hua Hong henførte ligeledes 'øget wafer-forsendelse og forbedret ASP' som de primære omsætningsdrivere .
3. Kapacitetsudnyttelse over 93%. SMIC rapporterede om en kapacitetsudnyttelsesgrad på 93,7% i Q2 2026, op fra 92,5% i Q2 2025 . Hua Hongs fabriksudnyttelse forblev tæt på 100% på grund af den stramme forsyning inden for mikrocontrollere (MCU) og hukommelsesproduktionslinjer .
4. Styrke inden for modne noder og specialiserede chips. SMIC, som ikke har adgang til avancerede EUV-værktøjer på grund af amerikanske eksportrestriktioner, nød godt af de solide ordrer på ældre og specialiserede noder, der anvendes i AI, IoT og strømstyringschips. Hua Hong oplevede ligeledes stærk vækst på tværs af sine platforme for indlejret/fritstående ikke-flygtig hukommelse, effekthalvledere, logik/RF og analog/strømstyring .
SMIC's resultater for Q2 2026 overgik markant analytikernes forventninger. Nettooverskuddet på 479,2 millioner dollars var næsten det dobbelte af det gennemsnitlige analytikerestimat på 253,4 millioner dollars (LSEG) og overgik Visible Alpha-konsensus på 283,1 millioner dollars . Virksomhedens bruttomargin på 25,3% lå også i den øverste ende af dens egen vejledning på 20%–22% .
Hua Hong-aktien steg 3,08% efter regnskabsmeddelelsen . Begge virksomheder gav en stærk vejledning for tredje kvartal 2026, hvilket afspejler en fortsat optimisme om, at den AI-drevne efterspørgsel efter indenlandsk producerede chips vil fortsætte midt i de igangværende teknologispændinger mellem USA og Kina.
Der er dog risici. Geopolitiske eksportkontroller kan blive yderligere strammet, og aggressive investeringer i ny fabrikationskapacitet kan presse fremtidige marginer . SMIC forventer en omsætningsvækst på 2%–4% i tredje kvartal – langsommere end Q2's sekventielle vækst på 20% – mens de opretholder højere forventninger til bruttomarginen på 26%–28% .
Begge virksomheder nød godt af en stigende indenlandsk efterspørgsel efter AI-chips, der ikke er omfattet af amerikanske eksportkontrolregler, hvilket giver kinesiske teknologivirksomheder mulighed for at købe ikke-restriktive chips fra modne noder og specialiserede chips på hjemmemarkedet . Højere forsendelsesmængder af wafere, stigende gennemsnitlige salgspriser (ASP'er) og en fabrikskapacitetsudnyttelse på over 93% kombineret for at skabe overskudseksplosionen .
SMIC rapporterede om rekordresultater på tværs af nøglemålinger:
| Måling | Q2 2026 | Q2 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,006 milliarder dollars | 2,209 milliarder dollars | +36,1% år-over-år |
| Nettooverskud (tilskrevet aktionærer) | 479 millioner dollars | 132,5 millioner dollars | +261,7% år-over-år |
| Bruttomargin | 25,3% | 20,4% | +4,9 ppt år-over-år |
| Indtjening pr. aktie (EPS) | 0,06 dollars | 0,02 dollars | +200% år-over-år |
SMIC's omsætning krydsede for første gang 3 milliarder dollars, hvilket overgik analytikernes konsensusestimat på 2,85 milliarder dollars (LSEG) og virksomhedens egen interne vejledning . Bruttofortjenesten steg med 69% til 760,6 millioner dollars fra 449,8 millioner dollars året før .
SMIC's medadministrerende direktør, Zhao Haijun, tilskrev den kraftige vækst til 'den eksplosive efterspørgsel efter AI-relaterede støttechips' og bemærkede, at virksomheden forventer en omsætningsvækst på 2% til 4% i tredje kvartal 2026 med en bruttomargin på 26% til 28% .
Hua Hong Grace Semiconductor opnåede også rekordomsætning og en dramatisk forbedring af indtjeningen:
| Måling | Q2 2026 | Q2 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 717,5 millioner dollars | 566,1 millioner dollars | +26,8% år-over-år |
| Nettooverskud (tilskrevet aktionærer) | 38,6 millioner dollars | 8,0 millioner dollars | +385,9% år-over-år |
| Bruttomargin | 16,5% | 10,9% | +5,6 ppt år-over-år |
| Indtjening pr. aktie (EPS, basis) | 0,022 dollars | 0,006 dollars | +267% år-over-år |
Virksomheden vendte fra en periode med nettotab til et rekordhøjt nettooverskud. Bruttofortjenesten for kvartalet steg med 92,2% år-over-år til 118,4 millioner dollars, drevet af højere wafer-forsendelser, højere salgspriser og næsten fuld kapacitetsudnyttelse på både 8-tommers og 12-tommers fabrikker .
Ledelsen forventer en omsætning på 770–780 millioner dollars i tredje kvartal 2026 og en bruttomargin på 16%–18%, med henvisning til en robust AI-drevet efterspørgsel og igangværende kapacitetsudvidelse, herunder integrationen af Huali Microelectronics .
Flere indbyrdes forbundne faktorer drev overskudseksplosionen for begge fabrikker:
1. Afsmittende effekt fra indenlandsk AI-chip-efterspørgsel. Kinesiske teknologivirksomheder øger deres køb af indenlandsk producerede chips, der falder uden for amerikanske eksportrestriktioner, hvilket driver ordrer på både modne noder og specialiserede halvledere. Denne efterspørgsel er en direkte følge af de teknologiske restriktioner mellem USA og Kina, som begrænser SMIC's adgang til avancerede ekstreme ultraviolette (EUV) litografi-værktøjer .
2. Højere wafer-forsendelser og stigende ASP'er. Begge virksomheder rapporterede om betydelige stigninger i forsendelsesmængder i løbet af kvartalet og var i stand til at hæve priserne på grund af den stramme kapacitet. SMIC's wafer-forsendelser og gennemsnitlige salgspriser steg begge, og produktmikset blev også forbedret . Hua Hong henførte ligeledes 'øget wafer-forsendelse og forbedret ASP' som de primære omsætningsdrivere .
3. Kapacitetsudnyttelse over 93%. SMIC rapporterede om en kapacitetsudnyttelsesgrad på 93,7% i Q2 2026, op fra 92,5% i Q2 2025 . Hua Hongs fabriksudnyttelse forblev tæt på 100% på grund af den stramme forsyning inden for mikrocontrollere (MCU) og hukommelsesproduktionslinjer .
4. Styrke inden for modne noder og specialiserede chips. SMIC, som ikke har adgang til avancerede EUV-værktøjer på grund af amerikanske eksportrestriktioner, nød godt af de solide ordrer på ældre og specialiserede noder, der anvendes i AI, IoT og strømstyringschips. Hua Hong oplevede ligeledes stærk vækst på tværs af sine platforme for indlejret/fritstående ikke-flygtig hukommelse, effekthalvledere, logik/RF og analog/strømstyring .
SMIC's resultater for Q2 2026 overgik markant analytikernes forventninger. Nettooverskuddet på 479,2 millioner dollars var næsten det dobbelte af det gennemsnitlige analytikerestimat på 253,4 millioner dollars (LSEG) og overgik Visible Alpha-konsensus på 283,1 millioner dollars . Virksomhedens bruttomargin på 25,3% lå også i den øverste ende af dens egen vejledning på 20%–22% .
Hua Hong-aktien steg 3,08% efter regnskabsmeddelelsen . Begge virksomheder gav en stærk vejledning for tredje kvartal 2026, hvilket afspejler en fortsat optimisme om, at den AI-drevne efterspørgsel efter indenlandsk producerede chips vil fortsætte midt i de igangværende teknologispændinger mellem USA og Kina.
Der er dog risici. Geopolitiske eksportkontroller kan blive yderligere strammet, og aggressive investeringer i ny fabrikationskapacitet kan presse fremtidige marginer . SMIC forventer en omsætningsvækst på 2%–4% i tredje kvartal – langsommere end Q2's sekventielle vækst på 20% – mens de opretholder højere forventninger til bruttomarginen på 26%–28% .