Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Smartphoneomsætningen faldt 7,5 procent til 42,1 milliarder yuan.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 LunaBilleder genereret med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Xiaomis regnskab for andet kvartal 2026 viser, hvor hurtigt stigende komponentpriser kan udhule indtjeningen i en mobilforretning. Det justerede nettoresultat faldt 42,6 procent år til år til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Begge resultater var under analytikernes forventninger. 1
4
Selskabets svar er todelt: Xiaomi håber, at presset fra hukommelsespriserne aftager, samtidig med at væksten i stigende grad skal komme fra elbiler, kunstig intelligens og andre nye forretningsområder.
Kvartalet var svagere end ventet på både omsætning og justeret indtjening:
Faldet i leverancer markerede Xiaomis andet kvartal i træk med lavere smartphonevolumen. 1 Tallene peger derfor på mere end en afdæmpet efterspørgsel: Det blev også markant dyrere at drive den resterende mobilforretning.
Xiaomi oplyste, at historisk høje priser på hukommelse og andre komponenter pressede marginerne. Samtidig gjorde den hårdere konkurrence det vanskeligt at sende alle omkostningsstigningerne videre til kunderne. 1
3
Selv om gennemsnitsprisen på Xiaomis smartphones kan stige, når selskabet bevæger sig mod dyrere modeller, kan den fordel hurtigt blive spist op, hvis lager- og andre komponentpriser stiger endnu hurtigere. 1
3
Xiaomi er særligt udsat for dyrere hukommelse, fordi mere end halvdelen af selskabets telefoner ifølge rapporteringen sælges for under 200 dollar. 1 I det prissegment er der mindre plads til at absorbere stigende omkostninger uden enten at hæve priserne eller acceptere lavere marginer.
Det afspejlede sig tydeligt i smartphoneforretningens bruttomargin, som faldt fra 11,5 procent til 8,5 procent, samtidig med at både omsætning og leverancer gik tilbage. 1
Ledelsens udsigter var mere optimistiske end selve kvartalsregnskabet. Xiaomi sagde, at tempoet i prisstigningerne på hukommelse bør aftage i andet halvår, og at den værste del af presset på smartphoneforretningen kan være overstået. 1
Selskabet har desuden tilpasset produktsammensætningen og tidsplanen for nye lanceringer til det vanskelige omkostningsmiljø. Det kan gøre det lettere at håndtere komponenttilgængelighed og beskytte indtjeningen.
En egentlig genopretning afhænger dog stadig af, om hukommelsespriserne stabiliserer sig, og om konkurrencen giver Xiaomi mulighed for at fastholde sine priser. Andet halvår bliver derfor en prøve på selskabets antagelser – ikke en garanti for et hurtigt comeback.
Smartphoneleverancer og marginer bliver de vigtigste tegn på, om omkostningspresset reelt er ved at lette.
Xiaomi forsøger at mindske sin afhængighed af et mættet smartphone-marked ved at investere i nye forretningsområder. Elbiler, AI og andre nye initiativer stod tilsammen for 23 procent af omsætningen mod 18,3 procent året før. Samtidig steg omsætningen fra elbiler 15,9 procent til 23,9 milliarder yuan. 1
4
Diversificeringen giver Xiaomi flere mulige vækstben på et tidspunkt, hvor efterspørgslen efter biler i Kina er svagere, og kinesiske konkurrenter ekspanderer mere aggressivt internationalt. 1 Det ændrer også investorernes blik på selskabet: Svagheden i mobilforretningen skal i stigende grad holdes op mod størrelsen og det fremtidige potentiale i elbil- og AI-forretningen.
Xiaomi planlægger at gå ind på det europæiske elbilmarked i 2027. 1 Det kan åbne en langsigtet vækstmulighed, men placerer samtidig selskabet i en konkurrencepræget og kapitaltung industri, hvor skala, regulering og gennemførelse bliver afgørende.
Kvartalet ligner en virksomhed i overgang snarere end et simpelt sammenbrud i efterspørgslen. Xiaomi er fortsat profitabel, men kerneforretningen med smartphones blev ramt af et kraftigt marginchok, da hukommelsespriserne steg, og konkurrencen på markedet blev skærpet. 1
4
Selskabets genopretningshistorie afhænger især af tre forhold:
Indtil videre er billedet blandet. Xiaomis omsætning og justerede overskud faldt markant, og smartphoneleverancerne gik tilbage for andet kvartal i træk. Men den voksende andel fra elbiler og andre initiativer giver selskabet en mulig vej videre end det mættede mobilmarked. Det næste regnskab vil vise, om lavere komponentpres kan omsættes til en bredere indtjeningsgenopretning.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan.
Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Smartphoneomsætningen faldt 7,5 procent til 42,1 milliarder yuan. Bruttomarginen faldt fra 11,5 procent til 8,5 procent, mens leverancerne faldt 26 procent til 31,2 millioner enheder.
Nye forretningsområder fyldte mere i regnskabet: Omsætningen fra elbiler, AI og andre initiativer steg til 23 procent af koncernens samlede omsætning, mens elbilomsætningen voksede 15,9 procent til 23,9 milliarder yuan.
Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Smartphoneomsætningen faldt 7,5 procent til 42,1 milliarder yuan.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 LunaBilleder genereret med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Xiaomis regnskab for andet kvartal 2026 viser, hvor hurtigt stigende komponentpriser kan udhule indtjeningen i en mobilforretning. Det justerede nettoresultat faldt 42,6 procent år til år til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Begge resultater var under analytikernes forventninger. 1
4
Selskabets svar er todelt: Xiaomi håber, at presset fra hukommelsespriserne aftager, samtidig med at væksten i stigende grad skal komme fra elbiler, kunstig intelligens og andre nye forretningsområder.
Kvartalet var svagere end ventet på både omsætning og justeret indtjening:
Faldet i leverancer markerede Xiaomis andet kvartal i træk med lavere smartphonevolumen. 1 Tallene peger derfor på mere end en afdæmpet efterspørgsel: Det blev også markant dyrere at drive den resterende mobilforretning.
Xiaomi oplyste, at historisk høje priser på hukommelse og andre komponenter pressede marginerne. Samtidig gjorde den hårdere konkurrence det vanskeligt at sende alle omkostningsstigningerne videre til kunderne. 1
3
Selv om gennemsnitsprisen på Xiaomis smartphones kan stige, når selskabet bevæger sig mod dyrere modeller, kan den fordel hurtigt blive spist op, hvis lager- og andre komponentpriser stiger endnu hurtigere. 1
3
Xiaomi er særligt udsat for dyrere hukommelse, fordi mere end halvdelen af selskabets telefoner ifølge rapporteringen sælges for under 200 dollar. 1 I det prissegment er der mindre plads til at absorbere stigende omkostninger uden enten at hæve priserne eller acceptere lavere marginer.
Det afspejlede sig tydeligt i smartphoneforretningens bruttomargin, som faldt fra 11,5 procent til 8,5 procent, samtidig med at både omsætning og leverancer gik tilbage. 1
Ledelsens udsigter var mere optimistiske end selve kvartalsregnskabet. Xiaomi sagde, at tempoet i prisstigningerne på hukommelse bør aftage i andet halvår, og at den værste del af presset på smartphoneforretningen kan være overstået. 1
Selskabet har desuden tilpasset produktsammensætningen og tidsplanen for nye lanceringer til det vanskelige omkostningsmiljø. Det kan gøre det lettere at håndtere komponenttilgængelighed og beskytte indtjeningen.
En egentlig genopretning afhænger dog stadig af, om hukommelsespriserne stabiliserer sig, og om konkurrencen giver Xiaomi mulighed for at fastholde sine priser. Andet halvår bliver derfor en prøve på selskabets antagelser – ikke en garanti for et hurtigt comeback.
Smartphoneleverancer og marginer bliver de vigtigste tegn på, om omkostningspresset reelt er ved at lette.
Xiaomi forsøger at mindske sin afhængighed af et mættet smartphone-marked ved at investere i nye forretningsområder. Elbiler, AI og andre nye initiativer stod tilsammen for 23 procent af omsætningen mod 18,3 procent året før. Samtidig steg omsætningen fra elbiler 15,9 procent til 23,9 milliarder yuan. 1
4
Diversificeringen giver Xiaomi flere mulige vækstben på et tidspunkt, hvor efterspørgslen efter biler i Kina er svagere, og kinesiske konkurrenter ekspanderer mere aggressivt internationalt. 1 Det ændrer også investorernes blik på selskabet: Svagheden i mobilforretningen skal i stigende grad holdes op mod størrelsen og det fremtidige potentiale i elbil- og AI-forretningen.
Xiaomi planlægger at gå ind på det europæiske elbilmarked i 2027. 1 Det kan åbne en langsigtet vækstmulighed, men placerer samtidig selskabet i en konkurrencepræget og kapitaltung industri, hvor skala, regulering og gennemførelse bliver afgørende.
Kvartalet ligner en virksomhed i overgang snarere end et simpelt sammenbrud i efterspørgslen. Xiaomi er fortsat profitabel, men kerneforretningen med smartphones blev ramt af et kraftigt marginchok, da hukommelsespriserne steg, og konkurrencen på markedet blev skærpet. 1
4
Selskabets genopretningshistorie afhænger især af tre forhold:
Indtil videre er billedet blandet. Xiaomis omsætning og justerede overskud faldt markant, og smartphoneleverancerne gik tilbage for andet kvartal i træk. Men den voksende andel fra elbiler og andre initiativer giver selskabet en mulig vej videre end det mættede mobilmarked. Det næste regnskab vil vise, om lavere komponentpres kan omsættes til en bredere indtjeningsgenopretning.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan.
Xiaomis justerede nettoresultat faldt 42,6 procent til 6,2 milliarder yuan, mens omsætningen faldt 6,1 procent til 108,9 milliarder yuan. Smartphoneomsætningen faldt 7,5 procent til 42,1 milliarder yuan. Bruttomarginen faldt fra 11,5 procent til 8,5 procent, mens leverancerne faldt 26 procent til 31,2 millioner enheder.
Nye forretningsområder fyldte mere i regnskabet: Omsætningen fra elbiler, AI og andre initiativer steg til 23 procent af koncernens samlede omsætning, mens elbilomsætningen voksede 15,9 procent til 23,9 milliarder yuan.