ASML skærer byggetid for EUV-maskiner med 30% og nærmer sig en fordobling af årlig produktion inden 2027
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr. Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næs...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr.
Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næsten en fordobling fra de 44 enheder, der blev sendt i 2025.
Den 15. juli 2026 rapporterede ASML et Q2 netiosalg på €9,3 milliarder (over guidningen på €8,7 mia.), en bruttomargin på 54,0% og en EPS på €7,59.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML, verdens eneste producent af ekstrem ultraviolette (EUV) litografisystemer, gennemfører sit mest aggressive produktionsløft i flere år. Den 15. juli 2026, samtidig med bedre end forventet regnskab for andet kvartal, redegjorde virksomheden for en omfattende indsats: at skære byggetiden for EUV-maskiner med omkring 30%, udvide den årlige produktionskapacitet til cirka 85 low-NA EUV-systemer inden 2027 og planlægge endnu et stort kapacitetsløft i 2028. Målet er at angribe det flaskehalsproblem, der begrænser produktionen af verdens mest avancerede AI-chips.
Reduktion af byggetid: Sådan skærer ASML cyklussen med cirka 30%
ASML's low-NA (0,33 numerisk aperture) EUV-maskiner er nogle af de mest komplekse industrielle maskiner, der nogensinde er bygget. Hver koster cirka 300 millioner dollars . Tiden fra start i renrummet til forsendelse – kendt som cyklustiden – var for kun få kvartaler siden omkring 22 uger. Finansdirektør Roger Dassen har bekræftet, at ASML nu sigter mod en cyklus på 15 til 16 uger, en reduktion på cirka 30% .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML skærer byggetid for EUV-maskiner med 30% og nærmer sig en fordobling af årlig produktion inden 2027"?
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr.
What are the key points to validate first?
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr. Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næsten en fordobling fra de 44 enheder, der blev sendt i 2025.
What should I do next in practice?
Den 15. juli 2026 rapporterede ASML et Q2 netiosalg på €9,3 milliarder (over guidningen på €8,7 mia.), en bruttomargin på 54,0% og en EPS på €7,59.
ASML skærer byggetid for EUV-maskiner med 30% og nærmer sig en fordobling af årlig produktion inden 2027
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr. Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næs...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr.
Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næsten en fordobling fra de 44 enheder, der blev sendt i 2025.
Den 15. juli 2026 rapporterede ASML et Q2 netiosalg på €9,3 milliarder (over guidningen på €8,7 mia.), en bruttomargin på 54,0% og en EPS på €7,59.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML, verdens eneste producent af ekstrem ultraviolette (EUV) litografisystemer, gennemfører sit mest aggressive produktionsløft i flere år. Den 15. juli 2026, samtidig med bedre end forventet regnskab for andet kvartal, redegjorde virksomheden for en omfattende indsats: at skære byggetiden for EUV-maskiner med omkring 30%, udvide den årlige produktionskapacitet til cirka 85 low-NA EUV-systemer inden 2027 og planlægge endnu et stort kapacitetsløft i 2028. Målet er at angribe det flaskehalsproblem, der begrænser produktionen af verdens mest avancerede AI-chips.
Reduktion af byggetid: Sådan skærer ASML cyklussen med cirka 30%
ASML's low-NA (0,33 numerisk aperture) EUV-maskiner er nogle af de mest komplekse industrielle maskiner, der nogensinde er bygget. Hver koster cirka 300 millioner dollars . Tiden fra start i renrummet til forsendelse – kendt som cyklustiden – var for kun få kvartaler siden omkring 22 uger. Finansdirektør Roger Dassen har bekræftet, at ASML nu sigter mod en cyklus på 15 til 16 uger, en reduktion på cirka 30% .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML skærer byggetid for EUV-maskiner med 30% og nærmer sig en fordobling af årlig produktion inden 2027"?
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr.
What are the key points to validate first?
ASML nedbringer byggetiden for sine low NA EUV maskiner fra cirka 22 uger til 15 16 uger – en reduktion på cirka 30% – gennem omorganisering af fabrikken, parallelle arbejdsprocesser og hurtigere gennemløb pr. Virksomheden sigter mod at øge den årlige lav NA EUV kapacitet til cirka 85 systemer i 2027, hvilket er næsten en fordobling fra de 44 enheder, der blev sendt i 2025.
What should I do next in practice?
Den 15. juli 2026 rapporterede ASML et Q2 netiosalg på €9,3 milliarder (over guidningen på €8,7 mia.), en bruttomargin på 54,0% og en EPS på €7,59.
De specifikke metoder, der driver denne hastighedsforøgelse, omfatter:
Omorganisering af fabrik og parallelle arbejdsprocesser: ASML omarrangerer renrumssystemer for at dedikere al plads til output frem for oplagring og kører flere montage- og testtrin parallelt i stedet for sekventielt .
Strømlinede testprotokoller: Virksomheden reducerer testcyklustider uden at gå på kompromis med kvalitetsstandarderne – en delikat balance for maskiner, der skal opnå nanometerpræcision .
Hurtigere wafer-gennemløb pr. maskine: Den nyeste model, TWINSCAN NXE:3800E, leverer allerede 230 wafers i timen, op fra 160 i den tidligere generation . Det betyder, at hver maskine producerer flere chips, så kunderne har brug for færre maskiner for at opnå samme output – hvilket i praksis forstærker kapacitetsgevinsten for hver sendt enhed.
Forbedringer i forsyningskæden og komponentstaging: Flaskehalse i komponentlevering og endelig integration reduceres, så maskinerne bruger mindre tid på fabriksgulvet .
Produktionskapacitetsmål for 2027 og 2028
ASML præsenterede en klar flerårig kapacitetsplan med mål, der er skruet markant op i forhold til tidligere vejledninger:
Måling
2025 (faktisk)
2026 (mål)
2027 (mål)
2028 (plan)
Low-NA EUV-enheder sendt
~44
~60
~80 (kapacitet ~85)
Evaluering af yderligere ~30% ekspansion
DUV immersionsenheder
~131
~130
+30% ekspansion under evaluering
Kapacitetstallet for low-NA EUV i 2027 på cirka 85 systemer indebærer en stigning på cirka 30% i forhold til de omkring 65 systemer, der er planlagt i 2026 . Næsten al kapaciteten for 2027 er allerede booket af kunder .
Bank of America hævede sin prognose for low-NA EUV-enheder i 2028 til 97 enheder, hvilket afspejler tillid til fortsat ekspansion . Barclays modellerer endnu højere: 90 enheder i 2027 og 100 i 2028 .
Kapacitetsplanerne tager eksplicit højde for efterspørgsel fra Elon Musks planlagte Terafab-megafabrik i Texas .
ASML har også bemærket, at det teoretisk set kunne sende op til 90 EUV-værktøjer i 2027 uden at tilføje fysisk fabrikskapacitet, udelukkende gennem effektivitetsforbedringer . Nogle analytikere, herunder JPMorgan, mener, at virksomheden kunne producere så mange som 110 enheder i 2028, hvis efterspørgslen holder .
Forbindelse til AI-chip-flaskehalsen
EUV-litografimaskiner er den enkeltstående mest begrænsede ressource i halvlederproduktion. Enhver avanceret AI-chip – hvad enten det er en GPU fra NVIDIA, en accelerator fra AMD eller specialdesignet silicium fra Google eller Amazon – er afhængig af EUV til at printe de mindste kredsløb. Hver maskine tager cirka et år at bygge, hvilket direkte begrænser, hvor hurtigt AI-infrastruktur kan udvides . CEO Christophe Fouquet sagde, at virksomheden gør "alt, hvad der står i [dens] magt" for at fremskynde leverancerne for at imødekomme den stigende AI-drevne efterspørgsel .
Ved samtidig at:
Reducere byggetiden med ~30%,
Forøge wafer-gennemløbet pr. maskine (NXE:3800E med 230 wafere/time op fra 160),
Næsten fordoble det årlige low-NA EUV-output fra ~44 enheder (2025) til ~80+ i 2027,
angriber ASML direkte forsyningsflaskhalsen, der har begrænset AI-chip-produktionen. Virksomheden har også demonstreret en 1.000-watt EUV-lyskilde, et gennembrud, der kunne muliggøre en 50% stigning i den samlede chip-produktion inden 2030 .
Resultater for andet kvartal 2026
ASML rapporterede resultater for andet kvartal 2026 den 15. juli 2026, der overgik både virksomhedens egen vejledning og Wall Street-konsensus:
Måling
Q2 2026 resultat
vs. vejledning / konsensus
Samlet nettoomsætning
€9,3 milliarder
Over vejledningsmidtpunktet på €8,7 mia.
Bruttomargin
54,0%
Over det guidede interval på 51–52%
Nettoindtægt
€2,9 milliarder
—
Indtjening pr. aktie
€7,59 (~$8,69)
Over konsensus på ~€6,88/$7,95
Salg fra installationsbaseforvaltning
€2,8 milliarder
Stærk bidragyder til resultatet
Revideret 2026 helårsomsætningsforudsigelse
ASML hævede sin helårs nettoomsætningsforventning for 2026 for anden gang i år, hvilket afspejler den vedvarende stigning i AI-drevet chip-efterspørgsel:
Ny 2026-vejledning: €43 milliarder til €45 milliarder
Tidligere vejledning (april 2026): €36 milliarder til €40 milliarder
Indledende vejledning (tidligt 2026): €34 milliarder til €39 milliarder
Virksomheden guidede også Q3 2026 nettoomsætning i intervallet €11,0–€12,0 milliarder, med en bruttomargin på 55–57% .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges
De specifikke metoder, der driver denne hastighedsforøgelse, omfatter:
Omorganisering af fabrik og parallelle arbejdsprocesser: ASML omarrangerer renrumssystemer for at dedikere al plads til output frem for oplagring og kører flere montage- og testtrin parallelt i stedet for sekventielt .
Strømlinede testprotokoller: Virksomheden reducerer testcyklustider uden at gå på kompromis med kvalitetsstandarderne – en delikat balance for maskiner, der skal opnå nanometerpræcision .
Hurtigere wafer-gennemløb pr. maskine: Den nyeste model, TWINSCAN NXE:3800E, leverer allerede 230 wafers i timen, op fra 160 i den tidligere generation . Det betyder, at hver maskine producerer flere chips, så kunderne har brug for færre maskiner for at opnå samme output – hvilket i praksis forstærker kapacitetsgevinsten for hver sendt enhed.
Forbedringer i forsyningskæden og komponentstaging: Flaskehalse i komponentlevering og endelig integration reduceres, så maskinerne bruger mindre tid på fabriksgulvet .
Produktionskapacitetsmål for 2027 og 2028
ASML præsenterede en klar flerårig kapacitetsplan med mål, der er skruet markant op i forhold til tidligere vejledninger:
Måling
2025 (faktisk)
2026 (mål)
2027 (mål)
2028 (plan)
Low-NA EUV-enheder sendt
~44
~60
~80 (kapacitet ~85)
Evaluering af yderligere ~30% ekspansion
DUV immersionsenheder
~131
~130
+30% ekspansion under evaluering
Kapacitetstallet for low-NA EUV i 2027 på cirka 85 systemer indebærer en stigning på cirka 30% i forhold til de omkring 65 systemer, der er planlagt i 2026 . Næsten al kapaciteten for 2027 er allerede booket af kunder .
Bank of America hævede sin prognose for low-NA EUV-enheder i 2028 til 97 enheder, hvilket afspejler tillid til fortsat ekspansion . Barclays modellerer endnu højere: 90 enheder i 2027 og 100 i 2028 .
Kapacitetsplanerne tager eksplicit højde for efterspørgsel fra Elon Musks planlagte Terafab-megafabrik i Texas .
ASML har også bemærket, at det teoretisk set kunne sende op til 90 EUV-værktøjer i 2027 uden at tilføje fysisk fabrikskapacitet, udelukkende gennem effektivitetsforbedringer . Nogle analytikere, herunder JPMorgan, mener, at virksomheden kunne producere så mange som 110 enheder i 2028, hvis efterspørgslen holder .
Forbindelse til AI-chip-flaskehalsen
EUV-litografimaskiner er den enkeltstående mest begrænsede ressource i halvlederproduktion. Enhver avanceret AI-chip – hvad enten det er en GPU fra NVIDIA, en accelerator fra AMD eller specialdesignet silicium fra Google eller Amazon – er afhængig af EUV til at printe de mindste kredsløb. Hver maskine tager cirka et år at bygge, hvilket direkte begrænser, hvor hurtigt AI-infrastruktur kan udvides . CEO Christophe Fouquet sagde, at virksomheden gør "alt, hvad der står i [dens] magt" for at fremskynde leverancerne for at imødekomme den stigende AI-drevne efterspørgsel .
Ved samtidig at:
Reducere byggetiden med ~30%,
Forøge wafer-gennemløbet pr. maskine (NXE:3800E med 230 wafere/time op fra 160),
Næsten fordoble det årlige low-NA EUV-output fra ~44 enheder (2025) til ~80+ i 2027,
angriber ASML direkte forsyningsflaskhalsen, der har begrænset AI-chip-produktionen. Virksomheden har også demonstreret en 1.000-watt EUV-lyskilde, et gennembrud, der kunne muliggøre en 50% stigning i den samlede chip-produktion inden 2030 .
Resultater for andet kvartal 2026
ASML rapporterede resultater for andet kvartal 2026 den 15. juli 2026, der overgik både virksomhedens egen vejledning og Wall Street-konsensus:
Måling
Q2 2026 resultat
vs. vejledning / konsensus
Samlet nettoomsætning
€9,3 milliarder
Over vejledningsmidtpunktet på €8,7 mia.
Bruttomargin
54,0%
Over det guidede interval på 51–52%
Nettoindtægt
€2,9 milliarder
—
Indtjening pr. aktie
€7,59 (~$8,69)
Over konsensus på ~€6,88/$7,95
Salg fra installationsbaseforvaltning
€2,8 milliarder
Stærk bidragyder til resultatet
Revideret 2026 helårsomsætningsforudsigelse
ASML hævede sin helårs nettoomsætningsforventning for 2026 for anden gang i år, hvilket afspejler den vedvarende stigning i AI-drevet chip-efterspørgsel:
Ny 2026-vejledning: €43 milliarder til €45 milliarder
Tidligere vejledning (april 2026): €36 milliarder til €40 milliarder
Indledende vejledning (tidligt 2026): €34 milliarder til €39 milliarder
Virksomheden guidede også Q3 2026 nettoomsætning i intervallet €11,0–€12,0 milliarder, med en bruttomargin på 55–57% .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges