TSMC's Q2 2026-regnskab: Hvad investorerne holder øje med den 16. juli
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr. Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr.
Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
Investeringerne (capex) for 2026 ventes at nå op mod 56 milliarder USD, og flere banker har hævet kursmålet for TSMC aktien markant.
Fokus på regnskabsdagen vil være 2nm produktion, AI ordrer og den langsigtede avance.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) holder regnskabsmøde for andet kvartal 2026 den 16. juli 2026 kl. 14:00 taiwansk tid, med en stille periode fra 6. til 15. juli . Dette regnskab kommer på et afgørende tidspunkt: TSMC er midt i den mest aggressive kapacitetsudvidelse i selskabets historie, drevet af en næsten umættelig efterspørgsel efter AI-chips og opstarten af den nye 2nm (N2) procesteknologi. Her er et overblik over, hvad analytikere og investorer holder øje med, baseret på bekræftede kilder.
Forventninger til Q2 2026-regnskabet
Analytikernes konsensus og selskabets egne forventninger peger på endnu et kvartal med rekordstore eller tæt på rekordstore resultater.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC's Q2 2026-regnskab: Hvad investorerne holder øje med den 16. juli"?
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr.
What are the key points to validate first?
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr. Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
What should I do next in practice?
Investeringerne (capex) for 2026 ventes at nå op mod 56 milliarder USD, og flere banker har hævet kursmålet for TSMC aktien markant.
TSMC's Q2 2026-regnskab: Hvad investorerne holder øje med den 16. juli
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr. Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr.
Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
Investeringerne (capex) for 2026 ventes at nå op mod 56 milliarder USD, og flere banker har hævet kursmålet for TSMC aktien markant.
Fokus på regnskabsdagen vil være 2nm produktion, AI ordrer og den langsigtede avance.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) holder regnskabsmøde for andet kvartal 2026 den 16. juli 2026 kl. 14:00 taiwansk tid, med en stille periode fra 6. til 15. juli . Dette regnskab kommer på et afgørende tidspunkt: TSMC er midt i den mest aggressive kapacitetsudvidelse i selskabets historie, drevet af en næsten umættelig efterspørgsel efter AI-chips og opstarten af den nye 2nm (N2) procesteknologi. Her er et overblik over, hvad analytikere og investorer holder øje med, baseret på bekræftede kilder.
Forventninger til Q2 2026-regnskabet
Analytikernes konsensus og selskabets egne forventninger peger på endnu et kvartal med rekordstore eller tæt på rekordstore resultater.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC's Q2 2026-regnskab: Hvad investorerne holder øje med den 16. juli"?
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr.
What are the key points to validate first?
TSMC aflægger Q2 2026 regnskab den 16. juli med en forventet indtjening på 3,81 USD pr. Bruttoavancen forventes at lande mellem 65,5% og 67,5%, hvilket fortsat er historisk højt og drevet af AI efterspørgslen.
What should I do next in practice?
Investeringerne (capex) for 2026 ventes at nå op mod 56 milliarder USD, og flere banker har hævet kursmålet for TSMC aktien markant.
Indtjening pr. ADR: Konsensus for indtjening pr. ADR (American Depositary Receipt) er 3,81 USD, baseret på estimater fra 5 analytikere, med et spænd fra 3,67 til 4,20 USD . En anden opgørelse viser et konsensus på 3,78 USD/ADR . Til sammenligning rapporterede TSMC et Q1 2026 GAAP EPS på 3,49 USD/ADR .
Omsætning: TSMC's egen guidance for Q2 2026 lyder på en omsætning mellem 39,0 og 40,2 milliarder USD. Det svarer til en år-til-år vækst på omkring 32% og en kvartalsvis vækst på ca. 10%, hvis man tager midtpunktet . Analytikernes konsensus ligger omkring 40,1 milliarder USD .
Bruttoavance: Ledelsen har guidet en bruttoavance for Q2 i intervallet 65,5% til 67,5%. Det følger efter en rekordhøj bruttoavance på 66,2% i Q1 2026 . Selvom nogle analytikere har modelleret bruttoavancer tæt på eller over 68%, er påstanden om, at avancen nærmer sig 70%, ikke bekræftet af den officielle guidance eller offentliggjort konsensus – ledelsens eget loft er 67,5% .
Driftsavance: Guidet til at være mellem 56,5% og 58,5% .
Investorerne vil være særligt opmærksomme på, om TSMC's ledelse justerer eller hæver den allerede opjusterede forventning til hele 2026.
Omsætningsvækst for 2026: Under regnskabsmødet for Q1 i april 2026 hævede TSMC sin forventning til den årlige omsætningsvækst til "over 30%" i USD, op fra den tidligere forventning om "næsten 30%" . Analytikerne forventer, at mødet den 16. juli vil give yderligere afklaring på, om denne udvikling holder stik .
Investeringer (Capex) for 2026: TSMC har guidet et investeringsniveau for 2026 på 52 til 56 milliarder USD, hvilket er den største enkeltårlige kapitalforpligtelse i halvlederindustriens historie . Finansdirektør Wendell Huang bekræftede i april, at forbruget vil være i den høje ende af dette interval . De 56 milliarder USD er den mest citerede øvre grænse .
Investeringsforventninger for 2027: Bank of America hævede sit forventede investeringsniveau for TSMC i 2027 til 75 milliarder USD (fra 63 milliarder USD), hvilket er væsentligt over konsensus på 65 milliarder USD, med henvisning til AI-efterspørgslen . Barclays, i deres opgradering af aktien den 29. juni 2026, modellerede et investeringsniveau for 2027 på 74 milliarder USD .
AI som drivkraft, prisfastsættelse og aktieudvikling
Den røde tråd bag alle TSMC's økonomiske og operationelle beslutninger er og bliver AI.
AI som indtjeningsmotor: High-performance computing (HPC), som dækker over størstedelen af AI-chips, udgjorde 58% af TSMC's årlige omsætning. AI-relateret efterspørgsel bliver ofte beskrevet af ledelsen og analytikere som "umættelig" .
Prisfastsættelseskraft: AI-boomet har givet TSMC betydelig prisfastsættelseskraft. Kapaciteten på de avancerede noder (N3, N2) er stram, og kunderne konkurrerer om pladsen, hvilket giver TSMC mulighed for at tage premium-priser .
Aktiestigning: TSMC's aktie er steget markant. Mindst seks mæglerhuse, herunder Goldman Sachs og Macquarie Group, har hævet kursmålet efter kursstigningen i starten af 2026 . Selvom et præcist år-til-dato tal på 44% ikke blev fundet direkte i kildematerialet, er det i tråd med den rapporterede kursstigning og analytikernes reaktioner .
Hævede kursmål fra Wall Street
Analytikerne er overvejende positive forud for Q2-regnskabet. Flere større finanshuse har hævet deres kursmål for TSMC-aktien (NYSE: TSM) i de seneste måneder.
Barclays: Hævede kursmålet for TSMC til 625 USD fra 470 USD den 29. juni 2026 og fastholdt en Overweight-anbefaling. Analytiker Simon Coles beskrev TSMC som "en af de bedste måder at få AI-eksponering på" og modellerede et investeringsniveau på 56 mia. USD i 2026 og 74 mia. USD i 2027 .
Citigroup (Citi): Har været stigende positive. I slutningen af marts 2026 hævede Citi kursmålet for TSMC til NT$2.800 fra NT$2.600 med henvisning til accelererende AI-efterspørgsel . Tidligere i januar 2026 hævede Citi også et kursmål til NT$3.030 . Et specifikt tal på T$3.800, som nogle gange diskuteres, blev ikke fundet i kildematerialet.
Goldman Sachs: Hævede kursmålet for TSMC med 35% til NT$2.330 i januar 2026 med forventning om endnu et år med solid vækst .
GF Securities: Hævede kursmålet for TSMC til NT$2.808 fra NT$2.325 forud for Q1 2026-regnskabet og fastholdt en Køb-anbefaling . Tallet NT$2.900, som nogle steder nævnes, er højere end dette bekræftede mål.
JPMorgan: Hævede kursmålet for TSMC med 24% til NT$2.100 i starten af januar 2026 .
Centrale fokuspunkter for investorer den 16. juli
Ud over de store tal vil investorerne lytte intenst efter opdateringer om tre strategiske temaer.
1. 2-Nanometer (N2) Produktionstidslinje
TSMC's overgang til sin første gate-all-around (GAA) nanosheet-transistorarkitektur er det mest betydningsfulde teknologiske skift siden FinFET.
Produktionsstatus: TSMC begyndte volumenproduktion af N2 (2nm-klassen) i anden halvdel af 2025. Masseproduktion i højt volumen startede i januar 2026 på fabrikker i Baoshan og Kaohsiung . Marts 2026 var den første måned, hvor N2-indtægter optrådte i større skala .
Aggressiv fabriksudrulning: Virksomheden er i gang med samtidig at optrappe produktionen på fem 2nm-fabrikker i 2026, hvilket er den mest aggressive kapacitetsudvidelse i TSMC's historie, drevet af HPC- og AI-efterspørgsel .
Kundeefterspørgsel: 2nm-kapaciteten er angiveligt fuldt booket. Apple menes at have sikret sig mere end halvdelen af den indledende kapacitet, med Qualcomm som en anden tidlig kunde . AMD, Google og AWS forventes at starte produktionen i løbet af 2026 og 2027 .
Fremtidige noder: N2P (en forbedret version med backside power delivery) og N2X (optimeret til HPC) er planlagt til volumenproduktion i anden halvdel af 2026 . A16-noden (1,6nm) er på sporet til volumenproduktion i anden halvdel af 2026 .
2. AI/HPC-ordreudvikling og strammere kapacitet
HPC er allerede den dominerende indtjeningsdriver, og regnskabsmødet vil vise, om efterspørgslen accelererer yderligere.
Investorerne vil holde øje med kommentarer om, hvorvidt AI-efterspørgslen absorberer den massive nye N2- og N3-kapacitet, og om der er tegn på en yderligere stramning af udbud og efterspørgsel, hvilket kunne understøtte prisforhøjelser .
Stramheden gælder også den avancerede emballage (CoWoS), som er kritisk for AI-acceleratorer som NVIDIA's GPU'er.
3. Langsigtet bruttoavance og bæredygtighed
TSMC leverede en rekordhøj bruttoavance på 66,2% i Q1 2026 . De centrale spørgsmål om avancen på regnskabsdagen omfatter:
N3 Rentabilitet: N3 forventes at krydse den gennemsnitlige virksomhedsrentabilitet i anden halvdel af 2026, hvilket vil give et strukturelt løft til bruttoavancen .
Bæredygtighed over 65%: Q2-guidancen på 65,5–67,5% indikerer en tro på, at avancen kan fastholdes langt over de historiske gennemsnit. Analytikerne vil undersøge, om dette er bæredygtigt i anden halvdel af året, hvor omkostningerne til N2-opstart og afskrivninger er højest.
Intet bekræftet 70%-mål: Det er vigtigt at bemærke, at TSMC's ledelse ikke har sat et eksplicit langsigtet bruttoavancemål på 70% i den tilgængelige guidance . Selvom nogle analytikere har modelleret bruttoavancer tæt på 69-70% (f.eks. forventede én analyse 69,9% for Q3 ), er dette estimations over konsensus, ikke ledelsens guidance.
Faktatjek af centrale påstande
Påstand
Verifikationsstatus
Kilde
Indtjening konsensus 3,81 USD/ADR
Bekræftet
Omsætning ~40 mia. USD
Bekræftet (guidance 39,0–40,2 mia. USD)
Bruttoavance nærmer sig 70%
Ikke bekræftet – ledelsens guidance topper ved 67,5%
Omsætningsvækst for 2026 hævet til >30%
Bekræftet
Investeringer (Capex) 2026 ~56 mia. USD
Bekræftet (52-56 mia. USD interval, forbrug i den høje ende)
Indtjening pr. ADR: Konsensus for indtjening pr. ADR (American Depositary Receipt) er 3,81 USD, baseret på estimater fra 5 analytikere, med et spænd fra 3,67 til 4,20 USD . En anden opgørelse viser et konsensus på 3,78 USD/ADR . Til sammenligning rapporterede TSMC et Q1 2026 GAAP EPS på 3,49 USD/ADR .
Omsætning: TSMC's egen guidance for Q2 2026 lyder på en omsætning mellem 39,0 og 40,2 milliarder USD. Det svarer til en år-til-år vækst på omkring 32% og en kvartalsvis vækst på ca. 10%, hvis man tager midtpunktet . Analytikernes konsensus ligger omkring 40,1 milliarder USD .
Bruttoavance: Ledelsen har guidet en bruttoavance for Q2 i intervallet 65,5% til 67,5%. Det følger efter en rekordhøj bruttoavance på 66,2% i Q1 2026 . Selvom nogle analytikere har modelleret bruttoavancer tæt på eller over 68%, er påstanden om, at avancen nærmer sig 70%, ikke bekræftet af den officielle guidance eller offentliggjort konsensus – ledelsens eget loft er 67,5% .
Driftsavance: Guidet til at være mellem 56,5% og 58,5% .
Investorerne vil være særligt opmærksomme på, om TSMC's ledelse justerer eller hæver den allerede opjusterede forventning til hele 2026.
Omsætningsvækst for 2026: Under regnskabsmødet for Q1 i april 2026 hævede TSMC sin forventning til den årlige omsætningsvækst til "over 30%" i USD, op fra den tidligere forventning om "næsten 30%" . Analytikerne forventer, at mødet den 16. juli vil give yderligere afklaring på, om denne udvikling holder stik .
Investeringer (Capex) for 2026: TSMC har guidet et investeringsniveau for 2026 på 52 til 56 milliarder USD, hvilket er den største enkeltårlige kapitalforpligtelse i halvlederindustriens historie . Finansdirektør Wendell Huang bekræftede i april, at forbruget vil være i den høje ende af dette interval . De 56 milliarder USD er den mest citerede øvre grænse .
Investeringsforventninger for 2027: Bank of America hævede sit forventede investeringsniveau for TSMC i 2027 til 75 milliarder USD (fra 63 milliarder USD), hvilket er væsentligt over konsensus på 65 milliarder USD, med henvisning til AI-efterspørgslen . Barclays, i deres opgradering af aktien den 29. juni 2026, modellerede et investeringsniveau for 2027 på 74 milliarder USD .
AI som drivkraft, prisfastsættelse og aktieudvikling
Den røde tråd bag alle TSMC's økonomiske og operationelle beslutninger er og bliver AI.
AI som indtjeningsmotor: High-performance computing (HPC), som dækker over størstedelen af AI-chips, udgjorde 58% af TSMC's årlige omsætning. AI-relateret efterspørgsel bliver ofte beskrevet af ledelsen og analytikere som "umættelig" .
Prisfastsættelseskraft: AI-boomet har givet TSMC betydelig prisfastsættelseskraft. Kapaciteten på de avancerede noder (N3, N2) er stram, og kunderne konkurrerer om pladsen, hvilket giver TSMC mulighed for at tage premium-priser .
Aktiestigning: TSMC's aktie er steget markant. Mindst seks mæglerhuse, herunder Goldman Sachs og Macquarie Group, har hævet kursmålet efter kursstigningen i starten af 2026 . Selvom et præcist år-til-dato tal på 44% ikke blev fundet direkte i kildematerialet, er det i tråd med den rapporterede kursstigning og analytikernes reaktioner .
Hævede kursmål fra Wall Street
Analytikerne er overvejende positive forud for Q2-regnskabet. Flere større finanshuse har hævet deres kursmål for TSMC-aktien (NYSE: TSM) i de seneste måneder.
Barclays: Hævede kursmålet for TSMC til 625 USD fra 470 USD den 29. juni 2026 og fastholdt en Overweight-anbefaling. Analytiker Simon Coles beskrev TSMC som "en af de bedste måder at få AI-eksponering på" og modellerede et investeringsniveau på 56 mia. USD i 2026 og 74 mia. USD i 2027 .
Citigroup (Citi): Har været stigende positive. I slutningen af marts 2026 hævede Citi kursmålet for TSMC til NT$2.800 fra NT$2.600 med henvisning til accelererende AI-efterspørgsel . Tidligere i januar 2026 hævede Citi også et kursmål til NT$3.030 . Et specifikt tal på T$3.800, som nogle gange diskuteres, blev ikke fundet i kildematerialet.
Goldman Sachs: Hævede kursmålet for TSMC med 35% til NT$2.330 i januar 2026 med forventning om endnu et år med solid vækst .
GF Securities: Hævede kursmålet for TSMC til NT$2.808 fra NT$2.325 forud for Q1 2026-regnskabet og fastholdt en Køb-anbefaling . Tallet NT$2.900, som nogle steder nævnes, er højere end dette bekræftede mål.
JPMorgan: Hævede kursmålet for TSMC med 24% til NT$2.100 i starten af januar 2026 .
Centrale fokuspunkter for investorer den 16. juli
Ud over de store tal vil investorerne lytte intenst efter opdateringer om tre strategiske temaer.
1. 2-Nanometer (N2) Produktionstidslinje
TSMC's overgang til sin første gate-all-around (GAA) nanosheet-transistorarkitektur er det mest betydningsfulde teknologiske skift siden FinFET.
Produktionsstatus: TSMC begyndte volumenproduktion af N2 (2nm-klassen) i anden halvdel af 2025. Masseproduktion i højt volumen startede i januar 2026 på fabrikker i Baoshan og Kaohsiung . Marts 2026 var den første måned, hvor N2-indtægter optrådte i større skala .
Aggressiv fabriksudrulning: Virksomheden er i gang med samtidig at optrappe produktionen på fem 2nm-fabrikker i 2026, hvilket er den mest aggressive kapacitetsudvidelse i TSMC's historie, drevet af HPC- og AI-efterspørgsel .
Kundeefterspørgsel: 2nm-kapaciteten er angiveligt fuldt booket. Apple menes at have sikret sig mere end halvdelen af den indledende kapacitet, med Qualcomm som en anden tidlig kunde . AMD, Google og AWS forventes at starte produktionen i løbet af 2026 og 2027 .
Fremtidige noder: N2P (en forbedret version med backside power delivery) og N2X (optimeret til HPC) er planlagt til volumenproduktion i anden halvdel af 2026 . A16-noden (1,6nm) er på sporet til volumenproduktion i anden halvdel af 2026 .
2. AI/HPC-ordreudvikling og strammere kapacitet
HPC er allerede den dominerende indtjeningsdriver, og regnskabsmødet vil vise, om efterspørgslen accelererer yderligere.
Investorerne vil holde øje med kommentarer om, hvorvidt AI-efterspørgslen absorberer den massive nye N2- og N3-kapacitet, og om der er tegn på en yderligere stramning af udbud og efterspørgsel, hvilket kunne understøtte prisforhøjelser .
Stramheden gælder også den avancerede emballage (CoWoS), som er kritisk for AI-acceleratorer som NVIDIA's GPU'er.
3. Langsigtet bruttoavance og bæredygtighed
TSMC leverede en rekordhøj bruttoavance på 66,2% i Q1 2026 . De centrale spørgsmål om avancen på regnskabsdagen omfatter:
N3 Rentabilitet: N3 forventes at krydse den gennemsnitlige virksomhedsrentabilitet i anden halvdel af 2026, hvilket vil give et strukturelt løft til bruttoavancen .
Bæredygtighed over 65%: Q2-guidancen på 65,5–67,5% indikerer en tro på, at avancen kan fastholdes langt over de historiske gennemsnit. Analytikerne vil undersøge, om dette er bæredygtigt i anden halvdel af året, hvor omkostningerne til N2-opstart og afskrivninger er højest.
Intet bekræftet 70%-mål: Det er vigtigt at bemærke, at TSMC's ledelse ikke har sat et eksplicit langsigtet bruttoavancemål på 70% i den tilgængelige guidance . Selvom nogle analytikere har modelleret bruttoavancer tæt på 69-70% (f.eks. forventede én analyse 69,9% for Q3 ), er dette estimations over konsensus, ikke ledelsens guidance.
Faktatjek af centrale påstande
Påstand
Verifikationsstatus
Kilde
Indtjening konsensus 3,81 USD/ADR
Bekræftet
Omsætning ~40 mia. USD
Bekræftet (guidance 39,0–40,2 mia. USD)
Bruttoavance nærmer sig 70%
Ikke bekræftet – ledelsens guidance topper ved 67,5%
Omsætningsvækst for 2026 hævet til >30%
Bekræftet
Investeringer (Capex) 2026 ~56 mia. USD
Bekræftet (52-56 mia. USD interval, forbrug i den høje ende)