Aave V4 runder 200 millioner dollars i indskud: Hub-and-Spoke-arkitektur, vækstkurve og DeFi-dominans
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30. Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes ka...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30.
Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes kan have hver deres risikoparametre, sikkerhedsregler og likvidationslogik.
Aave kontrollerer stadig over 51 % af DeFi udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL pr.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves største protokolopgradering i fem år er kommet flyvende fra start. V4, som blev lanceret på Ethereum mainnet den 30. marts 2026, så sine indskud stige til cirka 200 millioner dollars i slutningen af juni, en fordobling fra omkring 100 millioner dollars den foregående måned . Aktive lån lå på omkring 60 millioner dollars . Den vækst – fra cirka 25 millioner dollars ved lanceringen til 200 millioner dollars på mindre end tre måneder – signalerer stærk tidlig efterspørgsel efter V4's nydesignede arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 runder 200 millioner dollars i indskud: Hub-and-Spoke-arkitektur, vækstkurve og DeFi-dominans"?
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30.
What are the key points to validate first?
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30. Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes kan have hver deres risikoparametre, sikkerhedsregler og likvidationslogik.
What should I do next in practice?
Aave kontrollerer stadig over 51 % af DeFi udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL pr.
Aave V4 runder 200 millioner dollars i indskud: Hub-and-Spoke-arkitektur, vækstkurve og DeFi-dominans
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30. Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes ka...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30.
Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes kan have hver deres risikoparametre, sikkerhedsregler og likvidationslogik.
Aave kontrollerer stadig over 51 % af DeFi udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL pr.
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves største protokolopgradering i fem år er kommet flyvende fra start. V4, som blev lanceret på Ethereum mainnet den 30. marts 2026, så sine indskud stige til cirka 200 millioner dollars i slutningen af juni, en fordobling fra omkring 100 millioner dollars den foregående måned . Aktive lån lå på omkring 60 millioner dollars . Den vækst – fra cirka 25 millioner dollars ved lanceringen til 200 millioner dollars på mindre end tre måneder – signalerer stærk tidlig efterspørgsel efter V4's nydesignede arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 runder 200 millioner dollars i indskud: Hub-and-Spoke-arkitektur, vækstkurve og DeFi-dominans"?
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30.
What are the key points to validate first?
Aave V4's Ethereum indskud nåede 200 millioner dollars i slutningen af juni 2026, med 60 millioner dollars i aktive lån – en fordobling på en måned og en tredobling siden lanceringen den 30. Den centrale nyskabelse er en 'hub and spoke' arkitektur: en central likviditetshub samler al kapital, mens modulære spokes kan have hver deres risikoparametre, sikkerhedsregler og likvidationslogik.
What should I do next in practice?
Aave kontrollerer stadig over 51 % af DeFi udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL pr.
Men disse tal fortæller kun en del af historien. De cirka 200 millioner dollars refererer udelukkende til V4's nye Ethereum-implementering. Aaves ældre V3-protokol, der spænder over 14+ kæder, havde stadig over 42 milliarder dollars i indskud i slutningen af marts 2026 . V4 er fremtiden, men V3 er stadig pengemaskinen.
Vækstkurve: Fra 25 millioner dollars til 200 millioner dollars på tre måneder
V4's indskudsvækst forløb i distinkte faser, afbrudt af en sikkerhedshændelse og en hurtig genopretning :
Slutningen af marts 2026 (lancering): V4 gik live med konservative supply- og borrow caps, startende på cirka 25 millioner dollars i indskud .
Tidlig maj 2026: Den totale værdi låst (TVL) steg med 150 % til en top på cirka 105 millioner dollars, drevet af efterspørgsel fra early adopters .
Slutningen af maj 2026 (efter eksploitten): Et cross-chain bridge-eksploit, der påvirkede rsETH-sikkerhed, sivede ind i Aaves WETH-markeder. TVL faldt til omkring 75 millioner dollars, da gearing blev afviklet . En koordineret 'DeFi United'-genopretningsindsats genoprettede stabiliteten .
Slutningen af maj 2026 (milepæl): På trods af tilbageslaget passerede V4 sin første store milepæl på 100 millioner dollars i samlede indskud. DAO godkendte tre på hinanden følgende cap-forhøjelser og aktiverede de første incitamentskampagner for frxUSD og USDG .
Slutningen af juni 2026: Indskuddene fordobledes igen til cirka 200 millioner dollars, med 60 millioner dollars i aktive lån – en måned-til-måned vækstrate på cirka 2x .
Kontekst er vigtig: Selv ved 200 millioner dollars udgør V4 mindre end 0,5 % af Aaves samlede protokol-indskud (V3 + V4 ~42+ milliarder dollars). Opgraderingen er stadig i sin kontrollerede tidlige fase .
Arkitektoniske ændringer: Hvorfor Hub-and-Spoke er vigtig
Den største ændring fra V3 til V4 er arkitektonisk. V3 brugte en 'én pool per kæde'-model – hver kæde havde sin egen isolerede likviditetspulje, hvilket fragmenterede kapitalen . V4 erstatter dette med et Hub and Spoke-design :
Likviditetshub: En enkelt, central kontrakt holder alle indskudte aktiver og administrerer enhedsregnskab . Kapital indskudt gennem en hvilken som helst Spoke flyder ind i Hub'en og bliver tilgængelig for alle tilsluttede Spokes .
Spokes: Modulære, uafhængigt implementerbare låne-miljøer. Hver Spoke har sine egne sikkerhedstyper, risikoparametre og likvidationsregler . Det betyder, at styringen kan lancere et nyt lånemarked – for eksempel til en ny aktivklasse eller institutionelt brug – uden at migrere likviditet eller røre ved Hub'en .
Nuværende implementering: Tre Hubs (Core, Prime, Plus) og elleve Spokes er live, hvilket muliggør isoleret likviditetsdirigering på tværs af forskellige sikkerhedskategorier .
Fremtidig fase: Cross-chain likviditetsfungibilitet er planlagt til senere faser, hvilket betyder, at Spokes på forskellige kæder til sidst vil trække fra den samme globale likviditetspulje .
Sikkerhedsinvestering: Opgraderingen gennemgik 345 dages streng sikkerhedsgennemgang med et revisionsbudget på 1,5 millioner dollars .
Denne arkitektur giver tre konkrete fordele i forhold til V3: mere fleksibel risikostyring (isoleret risiko per Spoke), lettere understøttelse af nye aktivklasser og kapital-effektivitetsgevinster fra delt likviditet .
Det bredere DeFi-udlånslandskab: Aaves dominans i tal
Aave forbliver den dominerende kraft inden for DeFi-udlån med en betydelig margin, selvom konkurrenter vokser :
Aaves protokol-dækkende TVL toppede med 75 milliarder dollars i 2025 (det højeste nogensinde for en DeFi-protokol) og sluttede 2025 på 55 milliarder dollars, en stigning på 57 % år-over-år .
I begyndelsen af 2026 havde Aave cirka 51,3 % af hele DeFi-udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL) og anslået 82 % af al udestående lånegæld på Ethereum.
Det samlede DeFi-udlånssektor ligger omkring 75-80 milliarder dollars i TVL midt i 2026, oppe fra cirka 50 milliarder dollars i starten af 2025 .
Vigtigste konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 milliarder dollars i TVL), Spark (~6,8 milliarder dollars), Compound V3 (~2,7 milliarder dollars) . Morpho er især vokset fra 2 milliarder dollars til over 10 milliarder dollars på institutionel adoption .
Aaves likviditetsgrøft på tværs af 14+ kæder og dybeste revisionshistorik forbliver strukturelle fordele . Dog har Morpho overhalet Aave på Bases lånemarked (1 milliard dollars mod 539 millioner dollars) og understøtter flere kæder (29 mod 19) .
Aaves fremtidsambitioner: Tre søjler for 2026
Grundlægger Stani Kulechovs masterplan for 2026 hviler på tre søjler :
Aave V4 — Hub-and-spoke-opgraderingen, med cross-chain likviditet som næste fase . V4 er fundamentet for skalering.
Horizon — En institutionel platform for real-world assets (RWA) udlån, der allerede har tiltrukket over 550 millioner dollars i indskud til tokeniserede aktiver .
Aave App — En mobil-først forbrugerapplikation for at drive mainstream-brugeradoption ud over krypto-native brugere .
Den strategiske indramning positionerer Aave som mere end en DeFi-udlåner – målet er at blive et 'fundamentalt kreditlag på chain', der betjener både krypto-native og institutionelle markeder . Det kumulative udlånsvolumen har allerede passeret 1 billion dollars, og protokollen har historisk behandlet over 3,33 billioner dollars i samlede indskud .
Men disse tal fortæller kun en del af historien. De cirka 200 millioner dollars refererer udelukkende til V4's nye Ethereum-implementering. Aaves ældre V3-protokol, der spænder over 14+ kæder, havde stadig over 42 milliarder dollars i indskud i slutningen af marts 2026 . V4 er fremtiden, men V3 er stadig pengemaskinen.
Vækstkurve: Fra 25 millioner dollars til 200 millioner dollars på tre måneder
V4's indskudsvækst forløb i distinkte faser, afbrudt af en sikkerhedshændelse og en hurtig genopretning :
Slutningen af marts 2026 (lancering): V4 gik live med konservative supply- og borrow caps, startende på cirka 25 millioner dollars i indskud .
Tidlig maj 2026: Den totale værdi låst (TVL) steg med 150 % til en top på cirka 105 millioner dollars, drevet af efterspørgsel fra early adopters .
Slutningen af maj 2026 (efter eksploitten): Et cross-chain bridge-eksploit, der påvirkede rsETH-sikkerhed, sivede ind i Aaves WETH-markeder. TVL faldt til omkring 75 millioner dollars, da gearing blev afviklet . En koordineret 'DeFi United'-genopretningsindsats genoprettede stabiliteten .
Slutningen af maj 2026 (milepæl): På trods af tilbageslaget passerede V4 sin første store milepæl på 100 millioner dollars i samlede indskud. DAO godkendte tre på hinanden følgende cap-forhøjelser og aktiverede de første incitamentskampagner for frxUSD og USDG .
Slutningen af juni 2026: Indskuddene fordobledes igen til cirka 200 millioner dollars, med 60 millioner dollars i aktive lån – en måned-til-måned vækstrate på cirka 2x .
Kontekst er vigtig: Selv ved 200 millioner dollars udgør V4 mindre end 0,5 % af Aaves samlede protokol-indskud (V3 + V4 ~42+ milliarder dollars). Opgraderingen er stadig i sin kontrollerede tidlige fase .
Arkitektoniske ændringer: Hvorfor Hub-and-Spoke er vigtig
Den største ændring fra V3 til V4 er arkitektonisk. V3 brugte en 'én pool per kæde'-model – hver kæde havde sin egen isolerede likviditetspulje, hvilket fragmenterede kapitalen . V4 erstatter dette med et Hub and Spoke-design :
Likviditetshub: En enkelt, central kontrakt holder alle indskudte aktiver og administrerer enhedsregnskab . Kapital indskudt gennem en hvilken som helst Spoke flyder ind i Hub'en og bliver tilgængelig for alle tilsluttede Spokes .
Spokes: Modulære, uafhængigt implementerbare låne-miljøer. Hver Spoke har sine egne sikkerhedstyper, risikoparametre og likvidationsregler . Det betyder, at styringen kan lancere et nyt lånemarked – for eksempel til en ny aktivklasse eller institutionelt brug – uden at migrere likviditet eller røre ved Hub'en .
Nuværende implementering: Tre Hubs (Core, Prime, Plus) og elleve Spokes er live, hvilket muliggør isoleret likviditetsdirigering på tværs af forskellige sikkerhedskategorier .
Fremtidig fase: Cross-chain likviditetsfungibilitet er planlagt til senere faser, hvilket betyder, at Spokes på forskellige kæder til sidst vil trække fra den samme globale likviditetspulje .
Sikkerhedsinvestering: Opgraderingen gennemgik 345 dages streng sikkerhedsgennemgang med et revisionsbudget på 1,5 millioner dollars .
Denne arkitektur giver tre konkrete fordele i forhold til V3: mere fleksibel risikostyring (isoleret risiko per Spoke), lettere understøttelse af nye aktivklasser og kapital-effektivitetsgevinster fra delt likviditet .
Det bredere DeFi-udlånslandskab: Aaves dominans i tal
Aave forbliver den dominerende kraft inden for DeFi-udlån med en betydelig margin, selvom konkurrenter vokser :
Aaves protokol-dækkende TVL toppede med 75 milliarder dollars i 2025 (det højeste nogensinde for en DeFi-protokol) og sluttede 2025 på 55 milliarder dollars, en stigning på 57 % år-over-år .
I begyndelsen af 2026 havde Aave cirka 51,3 % af hele DeFi-udlånsmarkedet ( 35,8 milliarder dollars i TVL) og anslået 82 % af al udestående lånegæld på Ethereum.
Det samlede DeFi-udlånssektor ligger omkring 75-80 milliarder dollars i TVL midt i 2026, oppe fra cirka 50 milliarder dollars i starten af 2025 .
Vigtigste konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 milliarder dollars i TVL), Spark (~6,8 milliarder dollars), Compound V3 (~2,7 milliarder dollars) . Morpho er især vokset fra 2 milliarder dollars til over 10 milliarder dollars på institutionel adoption .
Aaves likviditetsgrøft på tværs af 14+ kæder og dybeste revisionshistorik forbliver strukturelle fordele . Dog har Morpho overhalet Aave på Bases lånemarked (1 milliard dollars mod 539 millioner dollars) og understøtter flere kæder (29 mod 19) .
Aaves fremtidsambitioner: Tre søjler for 2026
Grundlægger Stani Kulechovs masterplan for 2026 hviler på tre søjler :
Aave V4 — Hub-and-spoke-opgraderingen, med cross-chain likviditet som næste fase . V4 er fundamentet for skalering.
Horizon — En institutionel platform for real-world assets (RWA) udlån, der allerede har tiltrukket over 550 millioner dollars i indskud til tokeniserede aktiver .
Aave App — En mobil-først forbrugerapplikation for at drive mainstream-brugeradoption ud over krypto-native brugere .
Den strategiske indramning positionerer Aave som mere end en DeFi-udlåner – målet er at blive et 'fundamentalt kreditlag på chain', der betjener både krypto-native og institutionelle markeder . Det kumulative udlånsvolumen har allerede passeret 1 billion dollars, og protokollen har historisk behandlet over 3,33 billioner dollars i samlede indskud .