Main Capital Partners lukker rekordstor fond på €5,25 milliarder – satser mod AI-panikken
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
Eksisterende investorer (LPs) fornyede deres tilsagn med over 120 %, herunder Hamilton Lane; nye investorer kom fra Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien.
Firmaets kontrære tese – et 'væddemål mod AI panikken' – går ud på, at AI skaber vækst for mission critical enterprise software, ikke disruption, og for første gang rettes blikket mod Storbritannien.
Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fuMain Capital Partners closed its largest funds to date in June 2026, reaching a combined €5.25 billion across two vehicles.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fu. Article summary: Here are the key details announced on June 24, 2026, about Main Capital Partners' latest dual fund close:. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual
openai.com
Den 24. juni 2026 annoncerede Main Capital Partners lukningen af to nye buyout-fonde – Main Capital IX og Main Foundation III – med samlede tilsagn på €5,25 milliarder (cirka 39 milliarder danske kroner). Indsamlingen, der blev gennemført på under seks måneder, er den største private equity-buyout-indsamling nogensinde i Nederlandene og bringer firmaets samlede aktiver under forvaltning til over €12 milliarder .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Main Capital Partners lukker rekordstor fond på €5,25 milliarder – satser mod AI-panikken"?
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
What are the key points to validate first?
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e... Eksisterende investorer (LPs) fornyede deres tilsagn med over 120 %, herunder Hamilton Lane; nye investorer kom fra Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien.
What should I do next in practice?
Firmaets kontrære tese – et 'væddemål mod AI panikken' – går ud på, at AI skaber vækst for mission critical enterprise software, ikke disruption, og for første gang rettes blikket mod Storbritannien.
Main Capital Partners lukker rekordstor fond på €5,25 milliarder – satser mod AI-panikken
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-FlashBilleder genereret med GPT Image 1.5
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
Eksisterende investorer (LPs) fornyede deres tilsagn med over 120 %, herunder Hamilton Lane; nye investorer kom fra Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien.
Firmaets kontrære tese – et 'væddemål mod AI panikken' – går ud på, at AI skaber vækst for mission critical enterprise software, ikke disruption, og for første gang rettes blikket mod Storbritannien.
Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fuMain Capital Partners closed its largest funds to date in June 2026, reaching a combined €5.25 billion across two vehicles.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key details were announced about Main Capital Partners' latest fund closes, including the fu. Article summary: Here are the key details announced on June 24, 2026, about Main Capital Partners' latest dual fund close:. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual
openai.com
Den 24. juni 2026 annoncerede Main Capital Partners lukningen af to nye buyout-fonde – Main Capital IX og Main Foundation III – med samlede tilsagn på €5,25 milliarder (cirka 39 milliarder danske kroner). Indsamlingen, der blev gennemført på under seks måneder, er den største private equity-buyout-indsamling nogensinde i Nederlandene og bringer firmaets samlede aktiver under forvaltning til over €12 milliarder .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Main Capital Partners lukker rekordstor fond på €5,25 milliarder – satser mod AI-panikken"?
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e...
What are the key points to validate first?
Main Capital Partners lukkede den 24. juni 2026 to nye fonde på rekordhøje €5,25 milliarder: Main Capital IX (€4,0 mia.) og Main Foundation III (€1,25 mia.), begge ved deres maksimale kapacitet – den største private e... Eksisterende investorer (LPs) fornyede deres tilsagn med over 120 %, herunder Hamilton Lane; nye investorer kom fra Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien.
What should I do next in practice?
Firmaets kontrære tese – et 'væddemål mod AI panikken' – går ud på, at AI skaber vækst for mission critical enterprise software, ikke disruption, og for første gang rettes blikket mod Storbritannien.
Denne faktatjekkede artikel gennemgår alle væsentlige detaljer i annonceringen, fra fondsstørrelser og LP-sammensætning til den kontrære AI-strategi, som administrerende partner og CIO Charly Zwemstra står i spidsen for.
Fondens navne og størrelser
Begge fonde lukkede ved deres maksimale kapacitet (hard cap):
Main Capital IX (flagskibets buyout-fond): €4,0 milliarder
Main Foundation III (fondens basisenhed): €1,25 milliarder
Samlet beløb: €5,25 milliarder
Main Capital IX er mere end dobbelt så stor som forgængeren, Main Capital VIII, der rejste €1,9 milliarder i 2024 . Main Foundation III er også mere end fordoblet i forhold til den tidligere basisenhed .
Samlede aktiver under forvaltning (AUM)
Indsamlingen løfter Main's aktiver under forvaltning til over €12 milliarder. Firmaet investerer nu på vegne af over 200 limitedpartnere (LPs).
LP-sammensætning og geninvesteringsrate
Geninvesteringsrate på over 120 %: Eksisterende limitedpartnere forpligtede sig til mere kapital end i den foregående indsamling, hvilket vidner om stor tillid til Main's strategi .
Bemærkelsesværdig tilbagevendende investor: Hamilton Lane, en global aktør på private markets, var blandt de eksisterende LPs, der fornyede deres tilsagn .
Global udvidelse af LP-basen: Begge fonde tiltrak tilsagn fra sovereign wealth funds, offentlige pensionskasser og forsikringsselskaber i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien .
Voksende tilstedeværelse i USA: I den foregående fondsindsamling (Main Capital VIII) kom cirka 25 % af tilsagnene fra amerikanske investorer; 2026-fondene udvidede den internationale rækkevidde yderligere .
Historiske præstationsmålinger
38 exits gennemført med et vægtet gennemsnitligt bruttoafkast på 3,6 gange den investerede kapital. (Bemærk: Nogle kilder rapporterer 4,7x; det konservative 3,6x-tal anvendes her, da det optræder i flere troværdige kilder .)
Mere end 300 porteføljeselskaber investeret i gennem firmaets historie .
Over 20 års track record: Firmaet blev grundlagt i 2003 .
Geografisk og sektormæssigt fokus
Kernemarkeder: Benelux, DACH (Tyskland, Østrig, Schweiz), Norden, Frankrig og Nordamerika .
Ny ekspansion til Storbritannien: Firmaet annoncerede planer om at gå ind på det britiske marked med de nye fonde .
Eksklusivt sektorfokus: Kun enterprise software (B2B). Main målretter SaaS, cybersikkerhed, digital sundhed, fintech, legal tech, govtech og HR/lønsystemer . Firmaet forfølger en buy-and-build-strategi – det opkøber majoritets- og kontrollerende andele i profitable B2B-softwarevirksomheder. Det foretager ikke minoritetsvækstinvesteringer eller venture-stadie-investeringer .
AI-strategi: 'Et væddemål mod AI-panikken'
Main er i gang med et bevidst kontrært væddemål. Firmaets opfattelse, rapporteret af TNW og andre medier, er, at selvom de offentlige markeder frygter, at AI vil forstyrre enterprise software, skaber AI i stedet en ny vækstfront for essentiel, 'kedelig' enterprise software.
Ifølge Main omformer AI hurtigt den måde, software bygges, sælges og skaleres på, hvilket skaber AI-drevne vækstmuligheder på tværs af firmaets kerneområder – healthtech, govtech, infrastruktursoftware og andre . Firmaet har udgivet en hvidbog med titlen "Why Enterprise Software Is Well‑Positioned to Capitalize on a New Phase of AI‑Driven Growth" og anvender en proprietær AI Impact Assessment Framework .
Aktieinvesteringsramme (Equity Ticket Range)
Aktieinvesteringer: €5 millioner til €150 millioner per investering .
Målselskabernes virksomhedsværdier: typisk i intervallet €30 millioner til €500 millioner.
Strategisk begrundelse fra CEO og CIO Charly Zwemstra
Charly Zwemstra, der grundlagde firmaet i 2003 og fungerer som administrerende partner og Chief Investment Officer, satte fondsindsamlingen i ramme om flere kerneideer:
'Kedeligt er smukt'-tese: Zwemstra argumenterer for, at ikke-glamourøs, mission-critical enterprise software – den slags, der driver hospitaler, lønsystemer, regeringer og logistik – netop er der, hvor det næste årtis holdbare værdi ligger. Han mener, at dette segment bliver misforstået af de offentlige markeder .
Kontracyklisk overbevisning: Main rejste et rekordbeløb på et tidspunkt med "voksende investor-betænkelighed vedrørende softwareindustrien" og satsede på, at frasalget af softwareaktier skaber et attraktivt indgangspunkt for buyout-investorer .
Dokumenteret gentagelsesmulighed: Den rekordhøje geninvesteringsrate på over 120 % og lukningen ved maksimal kapacitet på under seks måneder bekræfter, at LPs betragter Main's nedre mellemmarkeds-, buy-and-build-model som yderst gentagelsesdygtig og robust .
Fokus på profitable scale-ups: Main målretter "profitable Enterprise Software scale-ups", hvor det kan samarbejde med iværksættere om at drive international ekspansion og strategiske bolt-on-opkøb .
Oversigt over investeringsparametre
Parameter
Detalje
Fondens navne
Main Capital IX (€4,0 mia.), Main Foundation III (€1,25 mia.)
Samlet størrelse
€5,25 milliarder (~39 mia. danske kroner)
Samlede aktiver under forvaltning
> €12 milliarder
Geninvesteringsrate
> 120 %
Exits / gennemsnitligt afkast
38 exits til 3,6x brutto
Sektor
Kun B2B enterprise software (buy-and-build)
Geografier
Benelux, DACH, Norden, Frankrig, USA, Storbritannien (nyt)
Investeringsstørrelse
€5 mio.–€150 mio. per investering
Målrettet virksomhedsværdi
€30 mio.–€500 mio. per selskab
AI-tese
Kontrær: AI driver vækst for 'kedelig' kernesoftware
Annonceringen markerer et afgørende øjeblik for europæisk private equity: Et specialiseret firma med en snæver, gentagelsesdygtig tese rejste rekordkapital fra en global LP-base ved at satse på, at de mest værdifulde teknologiinvesteringer ikke er de mest prangende, men de mest essentielle.
thenextweb.com
Main Capital €5.25bn: betting against the AI panic - TNW
Denne faktatjekkede artikel gennemgår alle væsentlige detaljer i annonceringen, fra fondsstørrelser og LP-sammensætning til den kontrære AI-strategi, som administrerende partner og CIO Charly Zwemstra står i spidsen for.
Fondens navne og størrelser
Begge fonde lukkede ved deres maksimale kapacitet (hard cap):
Main Capital IX (flagskibets buyout-fond): €4,0 milliarder
Main Foundation III (fondens basisenhed): €1,25 milliarder
Samlet beløb: €5,25 milliarder
Main Capital IX er mere end dobbelt så stor som forgængeren, Main Capital VIII, der rejste €1,9 milliarder i 2024 . Main Foundation III er også mere end fordoblet i forhold til den tidligere basisenhed .
Samlede aktiver under forvaltning (AUM)
Indsamlingen løfter Main's aktiver under forvaltning til over €12 milliarder. Firmaet investerer nu på vegne af over 200 limitedpartnere (LPs).
LP-sammensætning og geninvesteringsrate
Geninvesteringsrate på over 120 %: Eksisterende limitedpartnere forpligtede sig til mere kapital end i den foregående indsamling, hvilket vidner om stor tillid til Main's strategi .
Bemærkelsesværdig tilbagevendende investor: Hamilton Lane, en global aktør på private markets, var blandt de eksisterende LPs, der fornyede deres tilsagn .
Global udvidelse af LP-basen: Begge fonde tiltrak tilsagn fra sovereign wealth funds, offentlige pensionskasser og forsikringsselskaber i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Asien .
Voksende tilstedeværelse i USA: I den foregående fondsindsamling (Main Capital VIII) kom cirka 25 % af tilsagnene fra amerikanske investorer; 2026-fondene udvidede den internationale rækkevidde yderligere .
Historiske præstationsmålinger
38 exits gennemført med et vægtet gennemsnitligt bruttoafkast på 3,6 gange den investerede kapital. (Bemærk: Nogle kilder rapporterer 4,7x; det konservative 3,6x-tal anvendes her, da det optræder i flere troværdige kilder .)
Mere end 300 porteføljeselskaber investeret i gennem firmaets historie .
Over 20 års track record: Firmaet blev grundlagt i 2003 .
Geografisk og sektormæssigt fokus
Kernemarkeder: Benelux, DACH (Tyskland, Østrig, Schweiz), Norden, Frankrig og Nordamerika .
Ny ekspansion til Storbritannien: Firmaet annoncerede planer om at gå ind på det britiske marked med de nye fonde .
Eksklusivt sektorfokus: Kun enterprise software (B2B). Main målretter SaaS, cybersikkerhed, digital sundhed, fintech, legal tech, govtech og HR/lønsystemer . Firmaet forfølger en buy-and-build-strategi – det opkøber majoritets- og kontrollerende andele i profitable B2B-softwarevirksomheder. Det foretager ikke minoritetsvækstinvesteringer eller venture-stadie-investeringer .
AI-strategi: 'Et væddemål mod AI-panikken'
Main er i gang med et bevidst kontrært væddemål. Firmaets opfattelse, rapporteret af TNW og andre medier, er, at selvom de offentlige markeder frygter, at AI vil forstyrre enterprise software, skaber AI i stedet en ny vækstfront for essentiel, 'kedelig' enterprise software.
Ifølge Main omformer AI hurtigt den måde, software bygges, sælges og skaleres på, hvilket skaber AI-drevne vækstmuligheder på tværs af firmaets kerneområder – healthtech, govtech, infrastruktursoftware og andre . Firmaet har udgivet en hvidbog med titlen "Why Enterprise Software Is Well‑Positioned to Capitalize on a New Phase of AI‑Driven Growth" og anvender en proprietær AI Impact Assessment Framework .
Aktieinvesteringsramme (Equity Ticket Range)
Aktieinvesteringer: €5 millioner til €150 millioner per investering .
Målselskabernes virksomhedsværdier: typisk i intervallet €30 millioner til €500 millioner.
Strategisk begrundelse fra CEO og CIO Charly Zwemstra
Charly Zwemstra, der grundlagde firmaet i 2003 og fungerer som administrerende partner og Chief Investment Officer, satte fondsindsamlingen i ramme om flere kerneideer:
'Kedeligt er smukt'-tese: Zwemstra argumenterer for, at ikke-glamourøs, mission-critical enterprise software – den slags, der driver hospitaler, lønsystemer, regeringer og logistik – netop er der, hvor det næste årtis holdbare værdi ligger. Han mener, at dette segment bliver misforstået af de offentlige markeder .
Kontracyklisk overbevisning: Main rejste et rekordbeløb på et tidspunkt med "voksende investor-betænkelighed vedrørende softwareindustrien" og satsede på, at frasalget af softwareaktier skaber et attraktivt indgangspunkt for buyout-investorer .
Dokumenteret gentagelsesmulighed: Den rekordhøje geninvesteringsrate på over 120 % og lukningen ved maksimal kapacitet på under seks måneder bekræfter, at LPs betragter Main's nedre mellemmarkeds-, buy-and-build-model som yderst gentagelsesdygtig og robust .
Fokus på profitable scale-ups: Main målretter "profitable Enterprise Software scale-ups", hvor det kan samarbejde med iværksættere om at drive international ekspansion og strategiske bolt-on-opkøb .
Oversigt over investeringsparametre
Parameter
Detalje
Fondens navne
Main Capital IX (€4,0 mia.), Main Foundation III (€1,25 mia.)
Samlet størrelse
€5,25 milliarder (~39 mia. danske kroner)
Samlede aktiver under forvaltning
> €12 milliarder
Geninvesteringsrate
> 120 %
Exits / gennemsnitligt afkast
38 exits til 3,6x brutto
Sektor
Kun B2B enterprise software (buy-and-build)
Geografier
Benelux, DACH, Norden, Frankrig, USA, Storbritannien (nyt)
Investeringsstørrelse
€5 mio.–€150 mio. per investering
Målrettet virksomhedsværdi
€30 mio.–€500 mio. per selskab
AI-tese
Kontrær: AI driver vækst for 'kedelig' kernesoftware
Annonceringen markerer et afgørende øjeblik for europæisk private equity: Et specialiseret firma med en snæver, gentagelsesdygtig tese rejste rekordkapital fra en global LP-base ved at satse på, at de mest værdifulde teknologiinvesteringer ikke er de mest prangende, men de mest essentielle.
thenextweb.com
Main Capital €5.25bn: betting against the AI panic - TNW