Flere medier bekræfter uafhængigt Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-score i 6.500–6.700-området, hvilket er cirka 60–67 % højere end AMDs Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedenfor viser offentliggjorte resultater:
| Enhed / Chip | 3DMark Time Spy-score |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6.726 / 6.534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4.029 / 4.033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3.795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3.882 |
I 3DMark Fire Strike er fordelen tilsvarende: 12.358 vs. 9.141 for Z2 Extreme . Forskellen i ray tracing er endnu større med 3DMark Port Royal-score på 3.544 vs. 1.999 .
Cyberpunk 2077 skiller sig ud for Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterede en 20–30+ FPS fordel over alle konkurrerende håndholdte ved 35W med Steam Deck-forudindstillingen . Engadget så frame rate-stigninger på 50–75 % på tværs af titler sammenlignet med ROG Ally X og Legion Go 2 ved 35W i 1080p . MSI's egne benchmarks hævder +54 % højere FPS i Cyberpunk 2077 ved 1200p/Medium med XeSS 3 + MFG aktiveret sammenlignet med forrige generations Claw 8 AI+ .
Andre testede spil på MSI Claw 8 EX AI+ ved 35W (1200p, High-forudindstilling, native opløsning uden opskalering) viser lignende gevinster:
Tom's Guide rapporterede, at med XeSS 3 aktiveret – Super Resolution og Frame Generation – øges kløften til Z2 Extreme betydeligt ud over den native rasterfordel på ~43 % ved 35W .
Intel hævder – og flere anmeldelser bekræfter – at Arc G3 Extreme ved 17W leverer sammenlignelig ydeevne med Ryzen Z2 Extreme ved 35W, hvilket betyder cirka halvdelen af strømforbruget for samme FPS . Ved lige 35W er fordelen 42–44 % højere frame rates . Tom's Hardware kaldte det en "20 til 30+ FPS fordel over dets konkurrenter på tværs af alle spil" . Tidlige PassMark-lækager viste multi-core CPU-ydeevne +25 % og DX12 3D-ydeevne +14,6 % i forhold til Ryzen Z2 Extreme .
| Enhed | Prisklasse | Skærm | Nøglefunktioner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | $1.699–$1.799 | 8 tommer 120Hz IPS LCD | 32GB RAM, 1TB SSD, Hall Effect-kontroller, Thunderbolt 4, detailtilgængelighed |
| OneXPlayer 3 | ~$1.399–$1.438 (Indiegogo early-bird) | 8,8 tommer 144Hz AMOLED, VRR, HDR | 85Wh batteri, 3-i-1 design (håndholdt/tablet/laptop), crowdfunding-model |
Dette skaber et bemærkelsesværdigt værdiparadoks: MSI Claw 8 EX AI+ koster cirka $400 mere uden et OLED-panel, mens OneXPlayer 3 tilbyder en højopdateret OLED til en lavere startpris . MSI's begrundelse inkluderer premium-konstruktion, Hall Effect-kontroller, bedre haptik, Thunderbolt 4 og bred detailtilgængelighed i modsætning til OneXPlayers crowdfunding-model.
Arc G3 Extreme markerer Intels første formålsbyggede håndholdte SoC, der bruger 3D Foveros-pakning til at kombinere en compute-die (Intel 18A), GPU-die (Xe3 Battlemage) og I/O-die i en enkelt pakke optimeret til termiske- og strømbegrænsninger . Dette er et direkte konkurrencemæssigt angreb på AMDs Ryzen Z2 Extreme, der dominerer markedet for håndholdte via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 og andre. Intels satsning er, at overlegen XeSS 3 AI-opskalering, hardware-ray tracing-ydeevne og energieffektivitet ved lav TDP (15–35W) kan vinde OEM-designs hos Acer, MSI og OneXPlayer . De 160 TOPS samlede AI-regnekraft positionerer også platformen til næste generations AI-spilfunktioner .
Flere medier bekræfter uafhængigt Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-score i 6.500–6.700-området, hvilket er cirka 60–67 % højere end AMDs Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedenfor viser offentliggjorte resultater:
| Enhed / Chip | 3DMark Time Spy-score |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6.726 / 6.534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4.029 / 4.033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3.795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3.882 |
I 3DMark Fire Strike er fordelen tilsvarende: 12.358 vs. 9.141 for Z2 Extreme . Forskellen i ray tracing er endnu større med 3DMark Port Royal-score på 3.544 vs. 1.999 .
Cyberpunk 2077 skiller sig ud for Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterede en 20–30+ FPS fordel over alle konkurrerende håndholdte ved 35W med Steam Deck-forudindstillingen . Engadget så frame rate-stigninger på 50–75 % på tværs af titler sammenlignet med ROG Ally X og Legion Go 2 ved 35W i 1080p . MSI's egne benchmarks hævder +54 % højere FPS i Cyberpunk 2077 ved 1200p/Medium med XeSS 3 + MFG aktiveret sammenlignet med forrige generations Claw 8 AI+ .
Andre testede spil på MSI Claw 8 EX AI+ ved 35W (1200p, High-forudindstilling, native opløsning uden opskalering) viser lignende gevinster:
Tom's Guide rapporterede, at med XeSS 3 aktiveret – Super Resolution og Frame Generation – øges kløften til Z2 Extreme betydeligt ud over den native rasterfordel på ~43 % ved 35W .
Intel hævder – og flere anmeldelser bekræfter – at Arc G3 Extreme ved 17W leverer sammenlignelig ydeevne med Ryzen Z2 Extreme ved 35W, hvilket betyder cirka halvdelen af strømforbruget for samme FPS . Ved lige 35W er fordelen 42–44 % højere frame rates . Tom's Hardware kaldte det en "20 til 30+ FPS fordel over dets konkurrenter på tværs af alle spil" . Tidlige PassMark-lækager viste multi-core CPU-ydeevne +25 % og DX12 3D-ydeevne +14,6 % i forhold til Ryzen Z2 Extreme .
| Enhed | Prisklasse | Skærm | Nøglefunktioner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | $1.699–$1.799 | 8 tommer 120Hz IPS LCD | 32GB RAM, 1TB SSD, Hall Effect-kontroller, Thunderbolt 4, detailtilgængelighed |
| OneXPlayer 3 | ~$1.399–$1.438 (Indiegogo early-bird) | 8,8 tommer 144Hz AMOLED, VRR, HDR | 85Wh batteri, 3-i-1 design (håndholdt/tablet/laptop), crowdfunding-model |
Dette skaber et bemærkelsesværdigt værdiparadoks: MSI Claw 8 EX AI+ koster cirka $400 mere uden et OLED-panel, mens OneXPlayer 3 tilbyder en højopdateret OLED til en lavere startpris . MSI's begrundelse inkluderer premium-konstruktion, Hall Effect-kontroller, bedre haptik, Thunderbolt 4 og bred detailtilgængelighed i modsætning til OneXPlayers crowdfunding-model.
Arc G3 Extreme markerer Intels første formålsbyggede håndholdte SoC, der bruger 3D Foveros-pakning til at kombinere en compute-die (Intel 18A), GPU-die (Xe3 Battlemage) og I/O-die i en enkelt pakke optimeret til termiske- og strømbegrænsninger . Dette er et direkte konkurrencemæssigt angreb på AMDs Ryzen Z2 Extreme, der dominerer markedet for håndholdte via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 og andre. Intels satsning er, at overlegen XeSS 3 AI-opskalering, hardware-ray tracing-ydeevne og energieffektivitet ved lav TDP (15–35W) kan vinde OEM-designs hos Acer, MSI og OneXPlayer . De 160 TOPS samlede AI-regnekraft positionerer også platformen til næste generations AI-spilfunktioner .