Samsung startede kommerciel masseproduktion og forsendelse af HBM4 den 12. februar 2026, hvilket gjorde dem til det første firma i verden til at gøre det . I slutningen af juni 2026 – lidt over 130 dage senere – havde det kumulative salg oversteget $1 mia. (ca. 1,54 billioner won) . Ifølge kilder i branchen skyldes den hurtige fremgang en stigende AI-efterspørgsel; Samsung har rapporteret, at deres eksisterende HBM4-produktionskapacitet allerede er fuldt booket af kunder . Det kumulative salg forventes at overstige $1,2 mia. ved udgangen af juni , og nogle analytikere forudser, at Samsungs HBM4-indtægter kan nå $10 mia. kumulativt i takt med, at anvendelsen skaleres gennem 2026 .
Samsungs officielle specifikationer, bekræftet af uafhængige rapporter, viser et generationsspring i ydeevne :
Båndbredde: Op til 3.300 GB/s (3,3 TB/s) per stak, cirka en 2,7× forbedring i forhold til HBM3E .
Dataoverførselshastighed: En konsistent 11,7 Gbps per pin i standarddrift, med en maksimal kapacitet på op til 13 Gbps – cirka 22% højere end HBM3E's maksimum på 9,6 Gbps og 46% over JEDEC-baseline .
I/O-pins: Samsung fordoblede pin-antallet fra 1.024 til 2.048 pins, hvilket muliggør den enorme båndbreddeforøgelse .
Kapacitet: Nuværende 12-høje stakke tilbyder 36 GB per stak, med 16-høje 48 GB stakke planlagt .
Processteknologi: Bygget på Samsungs 6. generations 10nm-klasse 1c DRAM med en 4nm foundry-baseret logikbase-die, hvilket integrerer mere logikfunktionalitet i bunden af hukommelsesstakken for forbedret energieffektivitet og ydeevne .
Energieffektivitet: Op til 40% bedre end tidligere generationer, ifølge Samsung .
JEDEC-kompatibilitet: Samsung oplyser, at HBM4 overgår både JEDEC-standarden og Nvidias krav .
Det konkurrenceprægede landskab har ændret sig dramatisk med HBM4:
Pre-HBM4-baseline (HBM3/HBM3E-æraen):
HBM4-generationen – rollerne er byttet om:
Forbehold: På trods af Samsungs first-mover-fordel i HBM4, fører SK Hynix stadig den samlede HBM-markedsandel, der er overført fra tidligere generationer, og har dybe, mangeårige Nvidia-relationer . Counterpoint Research estimerer, at SK Hynix vil fange omkring 54% af det samlede HBM4-marked i 2026, Samsung 28% og Micron 18% – prognoser, der kan ændre sig, efterhånden som Samsung skalerer hurtigere . HBM4-konkurrenceslaget er stadig i sin tidlige fase.
Samsung eksekverer en aggressiv, mangesidet kapacitetsudvidelse :
50% kapacitetsstigning i 2026: Samsung planlægger at øge den samlede HBM-produktion med cirka 50% og sigter mod ~250.000 wafers per måned ved udgangen af 2026, op fra de nuværende ~170.000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterer sin P4-linje til en HBM4-fokuseret produktionsbase, med faseopdelt udstyrsinstallation, der begynder i 2026 til 1c DRAM-produktion. Den første fase kan sikre omkring 60.000 wafers per måned ny kapacitet i første halvdel af 2026 .
P5-mega-fabrik fremskyndet: Samsung rykkede P5 Fab 2-grundstødet til juli 2026 (seks måneder før tidsplanen), med kommerciel drift målrettet til 2029. Cleanroom-færdiggørelsen blev rykket til Q3 2026 .
Cheonan-linjer: Formand Lee Jae-yong inspicerede personligt Cheonan HBM-linjer i juni 2026, hvilket signalerer ledelsesniveauets prioritet på HBM-opskalering .
Foundry-allokering: Over 50% af Samsungs Pyeongtaek foundry-kapacitet er angiveligt allokeret til intern HBM4-base-die-produktion, snarere end eksterne foundry-kunder – en intern ressourceprioritering, der er unik for Samsungs vertikalt integrerede model .
SK Hynix skalerer også op med egne kapacitetsstigninger i 2026, men Samsungs tempo er markant mere aggressivt .
HBM4-efterspørgslen drives af Nvidias Blackwell- og Rubin-AI-acceleratorplatforme samt cloud-tjenesteudbydere, der udvikler deres egne AI-chips . Vigtige signaler:
Konkurrencekapløbet strækker sig allerede ud over HBM4:
HBM4E (7. generation):
Specialtilpasset HBM og differentierede chips:
Samsung har grebet den tidlige HBM4-ledelse med branchens første masseproduktion, første $1B-salgs-milepæl (kun fire måneder efter lanceringen) og første HBM4E-prøver – en stærk vending fra deres bagud position i HBM3/HBM3E. SK Hynix er dog fortsat den samlede HBM-markedsandel-leder med dybe Nvidia-bånd og svarer aggressivt igen med egne HBM4E-prøver. HBM4-generationen tegner sig til at blive et to-spiller-kapløb (med Micron sat uden for døren), og den næste front er HBM4E og specialtilpassede chips, hvor Samsungs foundry-integration kan give en strategisk fordel.
Samsung startede kommerciel masseproduktion og forsendelse af HBM4 den 12. februar 2026, hvilket gjorde dem til det første firma i verden til at gøre det . I slutningen af juni 2026 – lidt over 130 dage senere – havde det kumulative salg oversteget $1 mia. (ca. 1,54 billioner won) . Ifølge kilder i branchen skyldes den hurtige fremgang en stigende AI-efterspørgsel; Samsung har rapporteret, at deres eksisterende HBM4-produktionskapacitet allerede er fuldt booket af kunder . Det kumulative salg forventes at overstige $1,2 mia. ved udgangen af juni , og nogle analytikere forudser, at Samsungs HBM4-indtægter kan nå $10 mia. kumulativt i takt med, at anvendelsen skaleres gennem 2026 .
Samsungs officielle specifikationer, bekræftet af uafhængige rapporter, viser et generationsspring i ydeevne :
Båndbredde: Op til 3.300 GB/s (3,3 TB/s) per stak, cirka en 2,7× forbedring i forhold til HBM3E .
Dataoverførselshastighed: En konsistent 11,7 Gbps per pin i standarddrift, med en maksimal kapacitet på op til 13 Gbps – cirka 22% højere end HBM3E's maksimum på 9,6 Gbps og 46% over JEDEC-baseline .
I/O-pins: Samsung fordoblede pin-antallet fra 1.024 til 2.048 pins, hvilket muliggør den enorme båndbreddeforøgelse .
Kapacitet: Nuværende 12-høje stakke tilbyder 36 GB per stak, med 16-høje 48 GB stakke planlagt .
Processteknologi: Bygget på Samsungs 6. generations 10nm-klasse 1c DRAM med en 4nm foundry-baseret logikbase-die, hvilket integrerer mere logikfunktionalitet i bunden af hukommelsesstakken for forbedret energieffektivitet og ydeevne .
Energieffektivitet: Op til 40% bedre end tidligere generationer, ifølge Samsung .
JEDEC-kompatibilitet: Samsung oplyser, at HBM4 overgår både JEDEC-standarden og Nvidias krav .
Det konkurrenceprægede landskab har ændret sig dramatisk med HBM4:
Pre-HBM4-baseline (HBM3/HBM3E-æraen):
HBM4-generationen – rollerne er byttet om:
Forbehold: På trods af Samsungs first-mover-fordel i HBM4, fører SK Hynix stadig den samlede HBM-markedsandel, der er overført fra tidligere generationer, og har dybe, mangeårige Nvidia-relationer . Counterpoint Research estimerer, at SK Hynix vil fange omkring 54% af det samlede HBM4-marked i 2026, Samsung 28% og Micron 18% – prognoser, der kan ændre sig, efterhånden som Samsung skalerer hurtigere . HBM4-konkurrenceslaget er stadig i sin tidlige fase.
Samsung eksekverer en aggressiv, mangesidet kapacitetsudvidelse :
50% kapacitetsstigning i 2026: Samsung planlægger at øge den samlede HBM-produktion med cirka 50% og sigter mod ~250.000 wafers per måned ved udgangen af 2026, op fra de nuværende ~170.000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterer sin P4-linje til en HBM4-fokuseret produktionsbase, med faseopdelt udstyrsinstallation, der begynder i 2026 til 1c DRAM-produktion. Den første fase kan sikre omkring 60.000 wafers per måned ny kapacitet i første halvdel af 2026 .
P5-mega-fabrik fremskyndet: Samsung rykkede P5 Fab 2-grundstødet til juli 2026 (seks måneder før tidsplanen), med kommerciel drift målrettet til 2029. Cleanroom-færdiggørelsen blev rykket til Q3 2026 .
Cheonan-linjer: Formand Lee Jae-yong inspicerede personligt Cheonan HBM-linjer i juni 2026, hvilket signalerer ledelsesniveauets prioritet på HBM-opskalering .
Foundry-allokering: Over 50% af Samsungs Pyeongtaek foundry-kapacitet er angiveligt allokeret til intern HBM4-base-die-produktion, snarere end eksterne foundry-kunder – en intern ressourceprioritering, der er unik for Samsungs vertikalt integrerede model .
SK Hynix skalerer også op med egne kapacitetsstigninger i 2026, men Samsungs tempo er markant mere aggressivt .
HBM4-efterspørgslen drives af Nvidias Blackwell- og Rubin-AI-acceleratorplatforme samt cloud-tjenesteudbydere, der udvikler deres egne AI-chips . Vigtige signaler:
Konkurrencekapløbet strækker sig allerede ud over HBM4:
HBM4E (7. generation):
Specialtilpasset HBM og differentierede chips:
Samsung har grebet den tidlige HBM4-ledelse med branchens første masseproduktion, første $1B-salgs-milepæl (kun fire måneder efter lanceringen) og første HBM4E-prøver – en stærk vending fra deres bagud position i HBM3/HBM3E. SK Hynix er dog fortsat den samlede HBM-markedsandel-leder med dybe Nvidia-bånd og svarer aggressivt igen med egne HBM4E-prøver. HBM4-generationen tegner sig til at blive et to-spiller-kapløb (med Micron sat uden for døren), og den næste front er HBM4E og specialtilpassede chips, hvor Samsungs foundry-integration kan give en strategisk fordel.