Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret.
Udgivet afRedigeret med GPT-6 LunaBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Pumas regnskab for tredje kvartal 2026 viste fremskridt med lagerafvikling og pengestrøm, men endnu ikke et egentligt vendepunkt for salget. Omsætningen var lidt bedre end analytikerne havde ventet, men lavere end året før. Og trods et højere bruttomarginstal endte driften med underskud. 1
6
7
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i kvartalet frem til 30. september. Det var et fald på 5 procent i rapporterede tal og 6,3 procent, når der korrigeres for valuta. Valutaudviklingen dæmpede altså det rapporterede fald med omkring 1,3 procentpoint. Analytikernes gennemsnitsforventning lå på cirka 1,75 mia. euro. 1
4
7
Sammenlignet med andet kvartal gik udviklingen fremad, men Puma beskrev selv kvartalet som værende i tråd med forventningerne. Virksomheden pegede på sine tiltag for at nulstille forretningen og på svagere efterspørgsel i Nordamerika og EMEA – Europa, Mellemøsten og Afrika – som årsager til salgsfaldet. 3
7
Bruttomarginen steg med cirka 4,2 procentpoint til 49,5 procent. Puma tilskrev fremgangen lavere indkøbspriser, toldrefusioner, salgskanaler og valutaeffekter. 2
7
EBIT – driftsresultatet før renter og skat – blev imidlertid et underskud på 11,4 mio. euro. Et år tidligere havde Puma et overskud på 16,2 mio. euro, og analytikerne havde i gennemsnit ventet et underskud på omkring 10 mio. euro. Kvartalets EBIT omfattede 29,8 mio. euro i positive effekter fra refusion af amerikansk told samt 11,7 mio. euro i engangsomkostninger til effektiviseringsprogrammet. 6
7
11
Det betyder, at toldrefusionen hjalp resultatet, men ikke var nok til at opveje den svagere efterspørgsel og omkostningerne ved omstillingen. 6
7
Pumas lager var 24,3 procent lavere end året før og udgjorde 1.608,9 mio. euro. Faldet skyldtes især lavere indkøbsvolumener. Selskabet ventede, at lageret ville nærme sig et normaliseret niveau ved årets udgang. 1
14
Den frie pengestrøm var positiv med 92 mio. euro mod minus 43 mio. euro i tredje kvartal 2025. Puma pegede på bedre arbejdskapital, lavere skattebetalinger og lavere investeringer som forklaringer. 12
13
Administrerende direktør Arthur Hoelds plan har blandt andet været at rydde op i lageret og begrænse overdreven rabatgivning hos masseforhandlere. Det kan lægge pres på salget på kort sigt, samtidig med at Puma arbejder med en svagere forbrugerefterspørgsel. 5
18
Efter regnskabet steg Puma-aktien omkring 7 procent i den rapporterede markedsreaktion. Reuters skrev, at investorer blev beroliget af det lavere lager og fremskridt i omkostningsarbejdet. Det er en omtalt reaktion, ikke en bekræftet ændring i aktiens lukkekurs. 1
10
For hele 2026 venter Puma nu et EBIT-underskud på 80–130 mio. euro mod den tidligere prognose på 50–150 mio. euro. Intervallet er altså blevet smallere, men midtpunktet er en smule dårligere: fra et forventet underskud på 100 mio. euro til 105 mio. euro. Selskabet fastholdt sin prognose om et lavt til mellemstort encifret fald i valutakorrigeret omsætning og forventer investeringer på under 150 mio. euro. 6
12
16
Anta Sports blev Pumas største aktionær i oktober. De tilgængelige kilder omtaler en ejerandel på omkring 29 procent, men dokumenterer ikke selvstændigt købsprisen på 1,5 mia. euro eller, at Pinault-familien var sælger. 3
9
Hoeld har sagt, at Puma og Anta skal fastlægge virksomhedens fremtidige forretningsmodel sammen, mens beslutningskompetencen fortsat ligger hos Pumas bestyrelse. Kina kan blive et tidligt fokusområde: Puma har drøftet en ændring af sin model dér, og Anta sælger egne mærker gennem egne butikker og online. Det er foreløbig tale om drøftelser, ikke en færdig aftale. 17
En mere direkte salgsmodel i Kina kan blive en del af Pumas bredere arbejde med distribution og lager. Men de foreliggende oplysninger fastslår ikke, hvordan Antas rolle vil påvirke Pumas konkurrence med Adidas og Nike. 17
18
Puma har peget på en gradvis tilbagevenden til vækst i 2027, men har ikke givet en talfæstet prognose for næste år. Et lavere lager er derfor ikke i sig selv et løfte om en bestemt udvikling i salg eller overskud. 4
Jefferies sænkede før regnskabet sit kursmål fra 27,50 til 23,50 euro og fastholdt anbefalingen Hold. Den vurdering blev offentliggjort 6. oktober og viser derfor ikke, hvordan banken vurderede resultaterne efter offentliggørelsen 30. oktober.
De tilgængelige oplysninger giver heller ikke grundlag for at tilskrive UBS en bestemt vurdering af lagerudviklingen eller Pumas udsigter på mellemlangt sigt. Deutsche Bank beskrev ifølge en markedsomtale vendingen som værende på rette spor, men materialet her indeholder ikke en detaljeret vurdering af bankens syn på 2027 eller langsigtede mål. 22
Kort sagt: Puma viste målbare fremskridt på lager, pengestrøm og bruttomargin, men omsætningen faldt fortsat, og driften gav underskud. Der er endnu ingen talfæstet prognose for væksten i 2027. 4
7
13
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret.
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret. Bruttomarginen steg til 49,5 procent, og lageret faldt 24,3 procent til 1.608,9 mio.
Den valutakorrigerede omsætning faldt i Europa, Mellemøsten og Afrika samt i Amerika, mens Asien og Stillehavsområdet voksede.
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret.
Udgivet afRedigeret med GPT-6 LunaBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Pumas regnskab for tredje kvartal 2026 viste fremskridt med lagerafvikling og pengestrøm, men endnu ikke et egentligt vendepunkt for salget. Omsætningen var lidt bedre end analytikerne havde ventet, men lavere end året før. Og trods et højere bruttomarginstal endte driften med underskud. 1
6
7
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i kvartalet frem til 30. september. Det var et fald på 5 procent i rapporterede tal og 6,3 procent, når der korrigeres for valuta. Valutaudviklingen dæmpede altså det rapporterede fald med omkring 1,3 procentpoint. Analytikernes gennemsnitsforventning lå på cirka 1,75 mia. euro. 1
4
7
Sammenlignet med andet kvartal gik udviklingen fremad, men Puma beskrev selv kvartalet som værende i tråd med forventningerne. Virksomheden pegede på sine tiltag for at nulstille forretningen og på svagere efterspørgsel i Nordamerika og EMEA – Europa, Mellemøsten og Afrika – som årsager til salgsfaldet. 3
7
Bruttomarginen steg med cirka 4,2 procentpoint til 49,5 procent. Puma tilskrev fremgangen lavere indkøbspriser, toldrefusioner, salgskanaler og valutaeffekter. 2
7
EBIT – driftsresultatet før renter og skat – blev imidlertid et underskud på 11,4 mio. euro. Et år tidligere havde Puma et overskud på 16,2 mio. euro, og analytikerne havde i gennemsnit ventet et underskud på omkring 10 mio. euro. Kvartalets EBIT omfattede 29,8 mio. euro i positive effekter fra refusion af amerikansk told samt 11,7 mio. euro i engangsomkostninger til effektiviseringsprogrammet. 6
7
11
Det betyder, at toldrefusionen hjalp resultatet, men ikke var nok til at opveje den svagere efterspørgsel og omkostningerne ved omstillingen. 6
7
Pumas lager var 24,3 procent lavere end året før og udgjorde 1.608,9 mio. euro. Faldet skyldtes især lavere indkøbsvolumener. Selskabet ventede, at lageret ville nærme sig et normaliseret niveau ved årets udgang. 1
14
Den frie pengestrøm var positiv med 92 mio. euro mod minus 43 mio. euro i tredje kvartal 2025. Puma pegede på bedre arbejdskapital, lavere skattebetalinger og lavere investeringer som forklaringer. 12
13
Administrerende direktør Arthur Hoelds plan har blandt andet været at rydde op i lageret og begrænse overdreven rabatgivning hos masseforhandlere. Det kan lægge pres på salget på kort sigt, samtidig med at Puma arbejder med en svagere forbrugerefterspørgsel. 5
18
Efter regnskabet steg Puma-aktien omkring 7 procent i den rapporterede markedsreaktion. Reuters skrev, at investorer blev beroliget af det lavere lager og fremskridt i omkostningsarbejdet. Det er en omtalt reaktion, ikke en bekræftet ændring i aktiens lukkekurs. 1
10
For hele 2026 venter Puma nu et EBIT-underskud på 80–130 mio. euro mod den tidligere prognose på 50–150 mio. euro. Intervallet er altså blevet smallere, men midtpunktet er en smule dårligere: fra et forventet underskud på 100 mio. euro til 105 mio. euro. Selskabet fastholdt sin prognose om et lavt til mellemstort encifret fald i valutakorrigeret omsætning og forventer investeringer på under 150 mio. euro. 6
12
16
Anta Sports blev Pumas største aktionær i oktober. De tilgængelige kilder omtaler en ejerandel på omkring 29 procent, men dokumenterer ikke selvstændigt købsprisen på 1,5 mia. euro eller, at Pinault-familien var sælger. 3
9
Hoeld har sagt, at Puma og Anta skal fastlægge virksomhedens fremtidige forretningsmodel sammen, mens beslutningskompetencen fortsat ligger hos Pumas bestyrelse. Kina kan blive et tidligt fokusområde: Puma har drøftet en ændring af sin model dér, og Anta sælger egne mærker gennem egne butikker og online. Det er foreløbig tale om drøftelser, ikke en færdig aftale. 17
En mere direkte salgsmodel i Kina kan blive en del af Pumas bredere arbejde med distribution og lager. Men de foreliggende oplysninger fastslår ikke, hvordan Antas rolle vil påvirke Pumas konkurrence med Adidas og Nike. 17
18
Puma har peget på en gradvis tilbagevenden til vækst i 2027, men har ikke givet en talfæstet prognose for næste år. Et lavere lager er derfor ikke i sig selv et løfte om en bestemt udvikling i salg eller overskud. 4
Jefferies sænkede før regnskabet sit kursmål fra 27,50 til 23,50 euro og fastholdt anbefalingen Hold. Den vurdering blev offentliggjort 6. oktober og viser derfor ikke, hvordan banken vurderede resultaterne efter offentliggørelsen 30. oktober.
De tilgængelige oplysninger giver heller ikke grundlag for at tilskrive UBS en bestemt vurdering af lagerudviklingen eller Pumas udsigter på mellemlangt sigt. Deutsche Bank beskrev ifølge en markedsomtale vendingen som værende på rette spor, men materialet her indeholder ikke en detaljeret vurdering af bankens syn på 2027 eller langsigtede mål. 22
Kort sagt: Puma viste målbare fremskridt på lager, pengestrøm og bruttomargin, men omsætningen faldt fortsat, og driften gav underskud. Der er endnu ingen talfæstet prognose for væksten i 2027. 4
7
13
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret.
Puma omsatte for 1.776,2 mio. euro i tredje kvartal: 5 procent mindre end året før målt i rapporterede tal og 6,3 procent mindre valutakorrigeret. Bruttomarginen steg til 49,5 procent, og lageret faldt 24,3 procent til 1.608,9 mio.
Den valutakorrigerede omsætning faldt i Europa, Mellemøsten og Afrika samt i Amerika, mens Asien og Stillehavsområdet voksede.