Den første version er dog ikke målrettet almindelige forbrugerlaptops. Den er specifikt udviklet til Microsofts Surface RTX Dev Box, som er en referenceenhed til udviklere .
CUDA Toolkit 13.4 indeholder samtidig en native CUDA-udviklingspakke til Windows Arm64. Det gør det muligt at kompilere CUDA-programmer direkte på Arm-baserede Windows-systemer . Nvidias release notes bekræfter blandt andet understøttelse af compiler- og build-systemer til Windows on Arm .
Der er stadig tale om tidlig software. Release notes nævner lavere CUDA-overførselsydelse ved brug af pageable memory. Nvidias anbefalede løsning er i stedet at bruge page-locked host memory, hvor det er muligt .
Driveren er derfor ikke et færdigt produkt til detailhandlen, men den viser, at Nvidia er i gang med at få softwareplatformen på plads før lanceringen i efteråret 2026 .
Den 18.-19. juli 2026 blev et Cinebench 2026-resultat delt fra en førproduktionsudgave af Microsoft Surface Laptop Ultra. Testen blev udført på en engineering sample, og resultatet blev delt af brugeren Fouquin på TechPowerUp-forummet .
Den lækkede N1X-konfiguration skulle have:
De vigtigste Cinebench 2026-resultater var 5.771 point i multi-core og 540 point i single-core. Testen blev kørt i Cinebench's 10-minutters tilstand med vedvarende belastning og mulig throttling .
Det placerer N1X's single-core-ydelse omtrent på niveau med Apples 14-kernede M3 Max fra 2023 . Tidligere lækkede Geekbench 6-resultater fra maj og juni viste omkring 3.096 point i single-core og 18.837 point i multi-core. Til sammenligning ligger M3 Max omkring 3.124 og 18.920 point .
Det er dog vigtigt ikke at læse for meget ind i tallene. Resultatet stammer fra en engineering sample, og den endelige ydelse i salgsmodeller kan blive anderledes . Apples nyere M4 Max- og M5 Max-chips er desuden betydeligt hurtigere. At N1X kræver 20 CPU-kerner mod M3 Max's 14 for at nå et lignende resultat, understreger også Apples arkitektoniske effektivitet .
I tidlige OpenCL-tests opnåede N1X's integrerede GPU 46.361 point. Det er højere end Apple M3 Max, der ligger omkring 37.500 point i samme test, og højere end de øvrige aktuelle integrerede grafiksystemer, som er med i sammenligningen .
Den tidlige prøvechip kørte dog kun ved en konservativ frekvens på 1,05 GHz, så resultatet siger ikke nødvendigvis noget endeligt om detailmodellernes ydelse . Med 48 SM-enheder og 6.144 CUDA-kerner matcher konfigurationen antallet af CUDA-kerner i desktopudgaven af GeForce RTX 5070 . Det betyder ikke, at en laptop automatisk yder som et 250-watt-desktopkort, men det giver en idé om ambitionsniveauet.
Nvidia og Microsoft præsenterede RTX Spark på Computex den 31. maj 2026 . Den første bølge består ifølge de tilgængelige oplysninger af otte bekræftede Windows-laptops fra seks producenter, mens mere end 30 designs i alt forventes at være under udvikling eller på vej .
| Producent | Bekræftede modeller |
|---|---|
| Microsoft | Surface Laptop Ultra – flagskibsmodel med N1X, 15-tommers mini-LED-skærm og en oplyst maksimal lysstyrke på 2.000 nit |
| ASUS | ProArt P16 og ProArt P14 – modeller målrettet kreative brugere |
| Dell | XPS 16 Creator Edition |
| HP | OmniBook X 14 og OmniBook Ultra 16 |
| Lenovo | Yoga Pro 9n |
| MSI | Prestige N16 Flip AI+ – en konvertibel 2-i-1-model |
Acer og Gigabyte har også bekræftet, at de vil lancere RTX Spark-enheder i en senere bølge . Nvidia har samtidig fremhævet tandem-OLED-skærme med G-Sync samt batteritid til en hel arbejdsdag som nogle af platformens kendetegn .
Nvidia har endnu ikke offentliggjort vejledende priser. De tal, der cirkulerer, kommer i stedet fra analytikere og samtaler med pc-producenter på Computex 2026 .
De billigste modeller med N1 ventes at starte omkring 1.799-1.800 dollar. N1 beskrives som en konfiguration med en 12-kernet Grace-CPU, en GeForce RTX 5050-klasse-GPU og op til 64 GB fælles hukommelse .
Flagskibsmodeller med N1X ventes at starte ved eller over 2.899 dollar. Her får man en 20-kernet Grace-CPU, en Blackwell-grafikdel med 6.144 CUDA-kerner – omtrent RTX 5070-klasse – og op til 128 GB fælles LPDDR5X-hukommelse .
Estimaterne bygger blandt andet på Morgan Stanley-rapporter baseret på direkte samtaler med pc-producenter på Computex samt omtale hos PCMag, WCCFTech, VideoCardz og Notebookcheck .
Priserne er dog ikke officielle. Den endelige pris vil afhænge af producent, skærm, lagerplads, hukommelsesmængde og øvrig konfiguration . PCWorlds kilder har peget på et lidt bredere spænd på cirka 2.000-2.500 dollar for N1-modeller og 2.500-2.900 dollar for N1X-maskiner .
RTX Spark er stadig under udvikling, men flere brikker er nu faldet på plads. Nvidia har en native Arm-driver i preview, CUDA Toolkit 13.4 er på vej til Windows Arm64, og N1X har vist CPU-resultater på niveau med Apples M3 Max i en tidlig Cinebench 2026-test.
Den mest interessante del kan dog blive grafikydelsen: N1X kombinerer 6.144 CUDA-kerner med fælles LPDDR5X-hukommelse i en tynd laptopplatform. Seks store pc-producenter – ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft og MSI – har bekræftet modeller til efteråret 2026, mens Acer og Gigabyte følger senere.
Hvis prisestimaterne holder, placerer RTX Spark sig i den dyre ende af Windows-markedet: omkring 1.799 dollar eller mere for N1 og omkring 2.899 dollar eller mere for N1X. Det bringer platformen op i et prisleje, hvor den skal konkurrere direkte med premium-maskiner som MacBook Pro. De officielle priser er dog fortsat ikke offentliggjort.
Den første version er dog ikke målrettet almindelige forbrugerlaptops. Den er specifikt udviklet til Microsofts Surface RTX Dev Box, som er en referenceenhed til udviklere .
CUDA Toolkit 13.4 indeholder samtidig en native CUDA-udviklingspakke til Windows Arm64. Det gør det muligt at kompilere CUDA-programmer direkte på Arm-baserede Windows-systemer . Nvidias release notes bekræfter blandt andet understøttelse af compiler- og build-systemer til Windows on Arm .
Der er stadig tale om tidlig software. Release notes nævner lavere CUDA-overførselsydelse ved brug af pageable memory. Nvidias anbefalede løsning er i stedet at bruge page-locked host memory, hvor det er muligt .
Driveren er derfor ikke et færdigt produkt til detailhandlen, men den viser, at Nvidia er i gang med at få softwareplatformen på plads før lanceringen i efteråret 2026 .
Den 18.-19. juli 2026 blev et Cinebench 2026-resultat delt fra en førproduktionsudgave af Microsoft Surface Laptop Ultra. Testen blev udført på en engineering sample, og resultatet blev delt af brugeren Fouquin på TechPowerUp-forummet .
Den lækkede N1X-konfiguration skulle have:
De vigtigste Cinebench 2026-resultater var 5.771 point i multi-core og 540 point i single-core. Testen blev kørt i Cinebench's 10-minutters tilstand med vedvarende belastning og mulig throttling .
Det placerer N1X's single-core-ydelse omtrent på niveau med Apples 14-kernede M3 Max fra 2023 . Tidligere lækkede Geekbench 6-resultater fra maj og juni viste omkring 3.096 point i single-core og 18.837 point i multi-core. Til sammenligning ligger M3 Max omkring 3.124 og 18.920 point .
Det er dog vigtigt ikke at læse for meget ind i tallene. Resultatet stammer fra en engineering sample, og den endelige ydelse i salgsmodeller kan blive anderledes . Apples nyere M4 Max- og M5 Max-chips er desuden betydeligt hurtigere. At N1X kræver 20 CPU-kerner mod M3 Max's 14 for at nå et lignende resultat, understreger også Apples arkitektoniske effektivitet .
I tidlige OpenCL-tests opnåede N1X's integrerede GPU 46.361 point. Det er højere end Apple M3 Max, der ligger omkring 37.500 point i samme test, og højere end de øvrige aktuelle integrerede grafiksystemer, som er med i sammenligningen .
Den tidlige prøvechip kørte dog kun ved en konservativ frekvens på 1,05 GHz, så resultatet siger ikke nødvendigvis noget endeligt om detailmodellernes ydelse . Med 48 SM-enheder og 6.144 CUDA-kerner matcher konfigurationen antallet af CUDA-kerner i desktopudgaven af GeForce RTX 5070 . Det betyder ikke, at en laptop automatisk yder som et 250-watt-desktopkort, men det giver en idé om ambitionsniveauet.
Nvidia og Microsoft præsenterede RTX Spark på Computex den 31. maj 2026 . Den første bølge består ifølge de tilgængelige oplysninger af otte bekræftede Windows-laptops fra seks producenter, mens mere end 30 designs i alt forventes at være under udvikling eller på vej .
| Producent | Bekræftede modeller |
|---|---|
| Microsoft | Surface Laptop Ultra – flagskibsmodel med N1X, 15-tommers mini-LED-skærm og en oplyst maksimal lysstyrke på 2.000 nit |
| ASUS | ProArt P16 og ProArt P14 – modeller målrettet kreative brugere |
| Dell | XPS 16 Creator Edition |
| HP | OmniBook X 14 og OmniBook Ultra 16 |
| Lenovo | Yoga Pro 9n |
| MSI | Prestige N16 Flip AI+ – en konvertibel 2-i-1-model |
Acer og Gigabyte har også bekræftet, at de vil lancere RTX Spark-enheder i en senere bølge . Nvidia har samtidig fremhævet tandem-OLED-skærme med G-Sync samt batteritid til en hel arbejdsdag som nogle af platformens kendetegn .
Nvidia har endnu ikke offentliggjort vejledende priser. De tal, der cirkulerer, kommer i stedet fra analytikere og samtaler med pc-producenter på Computex 2026 .
De billigste modeller med N1 ventes at starte omkring 1.799-1.800 dollar. N1 beskrives som en konfiguration med en 12-kernet Grace-CPU, en GeForce RTX 5050-klasse-GPU og op til 64 GB fælles hukommelse .
Flagskibsmodeller med N1X ventes at starte ved eller over 2.899 dollar. Her får man en 20-kernet Grace-CPU, en Blackwell-grafikdel med 6.144 CUDA-kerner – omtrent RTX 5070-klasse – og op til 128 GB fælles LPDDR5X-hukommelse .
Estimaterne bygger blandt andet på Morgan Stanley-rapporter baseret på direkte samtaler med pc-producenter på Computex samt omtale hos PCMag, WCCFTech, VideoCardz og Notebookcheck .
Priserne er dog ikke officielle. Den endelige pris vil afhænge af producent, skærm, lagerplads, hukommelsesmængde og øvrig konfiguration . PCWorlds kilder har peget på et lidt bredere spænd på cirka 2.000-2.500 dollar for N1-modeller og 2.500-2.900 dollar for N1X-maskiner .
RTX Spark er stadig under udvikling, men flere brikker er nu faldet på plads. Nvidia har en native Arm-driver i preview, CUDA Toolkit 13.4 er på vej til Windows Arm64, og N1X har vist CPU-resultater på niveau med Apples M3 Max i en tidlig Cinebench 2026-test.
Den mest interessante del kan dog blive grafikydelsen: N1X kombinerer 6.144 CUDA-kerner med fælles LPDDR5X-hukommelse i en tynd laptopplatform. Seks store pc-producenter – ASUS, Dell, HP, Lenovo, Microsoft og MSI – har bekræftet modeller til efteråret 2026, mens Acer og Gigabyte følger senere.
Hvis prisestimaterne holder, placerer RTX Spark sig i den dyre ende af Windows-markedet: omkring 1.799 dollar eller mere for N1 og omkring 2.899 dollar eller mere for N1X. Det bringer platformen op i et prisleje, hvor den skal konkurrere direkte med premium-maskiner som MacBook Pro. De officielle priser er dog fortsat ikke offentliggjort.