AMD affyrer modsvar mod NVIDIA: EPYC Venice projiceret til at slå Vera med 3,3x i AI-datacentre
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv. AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single soc...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-ProBilleder genereret med GPT Image 1.5
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv.
AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single socket 'sandkasse' ydelse.
Sammenligningen kredser om en fundamental debat: Skal en CPUs værdi måles på topfart per chip, eller på antallet af kerner, du kan presse ind i et rack for at betjene tusindvis af samtidige AI agenter?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Kampen om AI-datacentrets sjæl har for alvor flyttet sig. Hvor debatten tidligere handlede om grafikkort, er det nu den ydmyge CPU, der er i centrum. Den 10. juni 2026 udgav AMD en teknisk blog og et metodologisk papir, der direkte udfordrer den præstationsfortælling, NVIDIA har bygget op omkring sin nye Vera CPU. AMD's kernebudskab er kontroversielt: NVIDIA måler ganske enkelt på det forkerte parameter. Med den kommende bølge af agentisk AI, hvor tusindvis af AI-agenter kræver konstant CPU-orkestrering, databaseadgang, web-servering og cache-håndtering, insisterer AMD på, at den eneste meningsfulde test er det samlede rack-skala-gennemløb under et fast effektbudget .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD affyrer modsvar mod NVIDIA: EPYC Venice projiceret til at slå Vera med 3,3x i AI-datacentre"?
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv.
What are the key points to validate first?
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv. AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single socket 'sandkasse' ydelse.
What should I do next in practice?
Sammenligningen kredser om en fundamental debat: Skal en CPUs værdi måles på topfart per chip, eller på antallet af kerner, du kan presse ind i et rack for at betjene tusindvis af samtidige AI agenter?
AMD affyrer modsvar mod NVIDIA: EPYC Venice projiceret til at slå Vera med 3,3x i AI-datacentre
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv. AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single soc...
Udgivet afRedigeret med DeepSeek-V4-ProBilleder genereret med GPT Image 1.5
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv.
AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single socket 'sandkasse' ydelse.
Sammenligningen kredser om en fundamental debat: Skal en CPUs værdi måles på topfart per chip, eller på antallet af kerner, du kan presse ind i et rack for at betjene tusindvis af samtidige AI agenter?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Kampen om AI-datacentrets sjæl har for alvor flyttet sig. Hvor debatten tidligere handlede om grafikkort, er det nu den ydmyge CPU, der er i centrum. Den 10. juni 2026 udgav AMD en teknisk blog og et metodologisk papir, der direkte udfordrer den præstationsfortælling, NVIDIA har bygget op omkring sin nye Vera CPU. AMD's kernebudskab er kontroversielt: NVIDIA måler ganske enkelt på det forkerte parameter. Med den kommende bølge af agentisk AI, hvor tusindvis af AI-agenter kræver konstant CPU-orkestrering, databaseadgang, web-servering og cache-håndtering, insisterer AMD på, at den eneste meningsfulde test er det samlede rack-skala-gennemløb under et fast effektbudget .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD affyrer modsvar mod NVIDIA: EPYC Venice projiceret til at slå Vera med 3,3x i AI-datacentre"?
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv.
What are the key points to validate first?
AMD modellerede estimater viser, at nuværende EPYC 9965 (192 kerner) og næste generations EPYC Venice (256 kerner) opnår hhv. AMD hævder, at rack skala ydelse for CPU intensive agenttjenester som databaser, web servere og cache løsninger er den afgørende målestok – et direkte modsvar til NVIDIA's fokus på single socket 'sandkasse' ydelse.
What should I do next in practice?
Sammenligningen kredser om en fundamental debat: Skal en CPUs værdi måles på topfart per chip, eller på antallet af kerner, du kan presse ind i et rack for at betjene tusindvis af samtidige AI agenter?
I stedet for et klassisk single-core kapløb opstiller AMD et tankeeksperiment: Giv hver platform en rack-effektramme på 100 kW, og se, hvor meget virkeligt agent-arbejde den kan håndtere. I dette scenarie viser AMD's interne modellering, at deres EPYC-processorer med højt kerneantal dramatisk overhaler NVIDIA's Vera. Ikke fordi hver kerne er enormt meget hurtigere, men fordi en overlegen energieffektivitet gør det muligt at pakke langt flere kerner ind i den samme effektkonvolut .
Rack-skala-scorecardet: Sådan vurderer AMD, at CPU'erne klarer sig
AMD's modellerede sammenligning normaliserer alle platforme til et 100 kW dual-socket (2P) serverrack. Den kombinerer seks arbejdsbyrder, som er centrale for agentisk AI – SPECrate 2017 heltalsydelse, server-side Java, NGINX web-servering, Redis, Memcached og relationelle databaser – til en geometrisk-gennemsnitlig gennemløbsscore med Vera som baseline .
Nedbrydningen på arbejdsbyrdeniveau for den kommende Venice-chip mod Vera er særligt aggressiv. Fremskrivningerne spænder fra en forbedring på 2,40x i heltalsydelse til hele 4,05x i relationelle databasetransaktioner (TPROC-C) .
Metodologidebatten: Kerner per watt vs. ydelse per kerne
Uenigheden bunder i en fundamental fysik- og effektivitetsberegning. AMD's model estimerer, at deres chips trækker en lavere normaliseret 2P-nodeeffekt end Vera. Når hvert rack er begrænset til 100 kW, betyder et lavere effektforbrug per node, at du fysisk kan installere flere servere. AMD's analyse viser, at mens et Vera-rack har et normaliseret nodeantal på 1,00x, kan et EPYC 9965-rack rumme 1,86x normaliserede kerner, og et Venice-rack hele 2,08x .
Rack-gennemløbet beregnes derefter som produktet af ydelse per node og antallet af noder per rack. Selv hvis Vera var marginalt hurtigere per kerne – hvilket tidlige uafhængige tests har antydet for visse opgaver – er AMD's argument, at det er matematisk umuligt at overvinde den enorme fordel i kernetæthed, som deres mere energieffektive design muliggør i et effektbegrænset rack .
AMD fremsætter dog også påstande om selve per-kerne-ydelsen. Deres metodologipapir estimerer, at en 64-kernet Venice-CPU vil levere en 27 % højere per-kerne SPECrate-ydelse end Veras 88-kerneprocessor, og at selv en 96-kernet Venice-chip vil bevare et forspring på 11 % per kerne .
To linser i CPU-krigen
Dette er en klassisk kamp om, hvordan benchmarks skal fortolkes, hvor hvert firma vælger den måling, der bedst passer til deres designfilosofi . Du kan tænke på det som at sammenligne en række sportsvogne (single-socket-hastighed) med en flåde af lastbiler (rack-skala-densitet) – begge er hurtige, men til vidt forskellige opgaver.
NVIDIA's linse: Single-socket-hastighed. NVIDIA positionerer Vera som "CPU'en til agenter," bygget til massivt parallelle sandkassemiljøer, hvor hurtig single-chip-ydelse er altafgørende. Virksomhedens egen tekniske blog hævder, at Vera leverer op til 1,5x højere agentisk sandkasseydelse sammenlignet med konkurrerende x86-platforme, understøttet af 1,2 TB/s hukommelsesbåndbredde og brugerdefinerede Olympus-kerner med NVIDIA Spatial Multithreading .
AMD's linse: Rack-skala servicetæthed. AMD omformulerer diskussionen til at handle om produktionsmiljøer for agentisk AI. Her udfører en GPU modellen, men CPU'en håndterer alt omkring den – orkestrering, brugerautentificering, cache-lag og databaseforespørgsler. I dette perspektiv kræver det massiv flertrådet gennemløb at betjene 10.000 samtidige AI-agenter, og det opnås bedst ved at maksimere kernetætheden per rack .
Væsentlige forbehold bag 3,3x-tallet
Selvom AMD's overskriftstal er opsigtsvækkende, kræver de en sund portion kontekst. Lad os se på de vigtigste faldgruber:
Alle tal er AMD's interne estimater. Det mest afgørende forbehold er, at især Venice-tallene er pre-silicon-projektioner, ikke uafhængigt målte resultater. Selve analysen er en model, ikke en test .
NVIDIA fortæller en anden historie med andre arbejdsbyrder. NVIDIA's egne benchmarks, som bruger deres udvalg af sandkasse- og kompileringsopgaver, viser ofte, at Vera på single-socket-basis overgår AMD's nuværende high-end EPYC-processorer .
Sammenligning af æbler og appelsiner. AMD's geometriske gennemsnit af seks arbejdsbyrder fokuserer på CPU-side infrastrukturtjenester. Det inkluderer ikke de agentiske sandkasseopgaver som kompilering, kodeafvikling og værktøjskald, som er omdrejningspunktet i NVIDIA's Vera-markedsføring .
Vera's effekt er estimeret af AMD. En central drivkraft bag AMD's fordel på rack-niveau er antagelsen om Vera's nodeeffekt. I AMD's normaliserede model har Vera den højeste 2P-nodeeffekt, hvilket begrænser antallet af noder per rack. Dette er en AMD-modelleringsantagelse, ikke en uafhængigt verificeret måling af det endelige silicium .
Tilgængelighed: Hvornår kommer siliciummet egentlig?
Produktionstidslinjerne tilføjer endnu et lag til den konkurrencemæssige dynamik.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Denne 192-kerneprocessor er det nuværende flagskib og grundlaget for AMD's påstand om 2,37x rack-gennemløb over Vera. Den sendes nu .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256 kerner): AMD bekræftede den 21. maj 2026, at Venice er gået i volumenproduktion på TSMC's avancerede 2nm-procesteknologi . Server-versionen EPYC Venice forventes lanceret i anden halvdel af 2026, mens desktop-modellerne følger senere .
NVIDIA Vera: NVIDIA begyndte at sende de første Vera-CPU'er til førende AI-laboratorier som Anthropic, OpenAI og Oracle Cloud Infrastructure i midten af maj 2026, med bredere partnertilgængelighed forventet i anden halvdel af året .
Efterhånden som begge chips nærmer sig generel tilgængelighed, vil debatten endelig flytte sig fra producenternes slide-decks til tredjeparts test i rigtige datacentre. Indtil da er den mest brugbare konklusion måske ikke, hvilken CPU der er hurtigst, men snarere at sikre, at din infrastrukturvurdering stemmer overens med den specifikke arbejdsbyrde, du har tænkt dig at køre.
I stedet for et klassisk single-core kapløb opstiller AMD et tankeeksperiment: Giv hver platform en rack-effektramme på 100 kW, og se, hvor meget virkeligt agent-arbejde den kan håndtere. I dette scenarie viser AMD's interne modellering, at deres EPYC-processorer med højt kerneantal dramatisk overhaler NVIDIA's Vera. Ikke fordi hver kerne er enormt meget hurtigere, men fordi en overlegen energieffektivitet gør det muligt at pakke langt flere kerner ind i den samme effektkonvolut .
Rack-skala-scorecardet: Sådan vurderer AMD, at CPU'erne klarer sig
AMD's modellerede sammenligning normaliserer alle platforme til et 100 kW dual-socket (2P) serverrack. Den kombinerer seks arbejdsbyrder, som er centrale for agentisk AI – SPECrate 2017 heltalsydelse, server-side Java, NGINX web-servering, Redis, Memcached og relationelle databaser – til en geometrisk-gennemsnitlig gennemløbsscore med Vera som baseline .
Nedbrydningen på arbejdsbyrdeniveau for den kommende Venice-chip mod Vera er særligt aggressiv. Fremskrivningerne spænder fra en forbedring på 2,40x i heltalsydelse til hele 4,05x i relationelle databasetransaktioner (TPROC-C) .
Metodologidebatten: Kerner per watt vs. ydelse per kerne
Uenigheden bunder i en fundamental fysik- og effektivitetsberegning. AMD's model estimerer, at deres chips trækker en lavere normaliseret 2P-nodeeffekt end Vera. Når hvert rack er begrænset til 100 kW, betyder et lavere effektforbrug per node, at du fysisk kan installere flere servere. AMD's analyse viser, at mens et Vera-rack har et normaliseret nodeantal på 1,00x, kan et EPYC 9965-rack rumme 1,86x normaliserede kerner, og et Venice-rack hele 2,08x .
Rack-gennemløbet beregnes derefter som produktet af ydelse per node og antallet af noder per rack. Selv hvis Vera var marginalt hurtigere per kerne – hvilket tidlige uafhængige tests har antydet for visse opgaver – er AMD's argument, at det er matematisk umuligt at overvinde den enorme fordel i kernetæthed, som deres mere energieffektive design muliggør i et effektbegrænset rack .
AMD fremsætter dog også påstande om selve per-kerne-ydelsen. Deres metodologipapir estimerer, at en 64-kernet Venice-CPU vil levere en 27 % højere per-kerne SPECrate-ydelse end Veras 88-kerneprocessor, og at selv en 96-kernet Venice-chip vil bevare et forspring på 11 % per kerne .
To linser i CPU-krigen
Dette er en klassisk kamp om, hvordan benchmarks skal fortolkes, hvor hvert firma vælger den måling, der bedst passer til deres designfilosofi . Du kan tænke på det som at sammenligne en række sportsvogne (single-socket-hastighed) med en flåde af lastbiler (rack-skala-densitet) – begge er hurtige, men til vidt forskellige opgaver.
NVIDIA's linse: Single-socket-hastighed. NVIDIA positionerer Vera som "CPU'en til agenter," bygget til massivt parallelle sandkassemiljøer, hvor hurtig single-chip-ydelse er altafgørende. Virksomhedens egen tekniske blog hævder, at Vera leverer op til 1,5x højere agentisk sandkasseydelse sammenlignet med konkurrerende x86-platforme, understøttet af 1,2 TB/s hukommelsesbåndbredde og brugerdefinerede Olympus-kerner med NVIDIA Spatial Multithreading .
AMD's linse: Rack-skala servicetæthed. AMD omformulerer diskussionen til at handle om produktionsmiljøer for agentisk AI. Her udfører en GPU modellen, men CPU'en håndterer alt omkring den – orkestrering, brugerautentificering, cache-lag og databaseforespørgsler. I dette perspektiv kræver det massiv flertrådet gennemløb at betjene 10.000 samtidige AI-agenter, og det opnås bedst ved at maksimere kernetætheden per rack .
Væsentlige forbehold bag 3,3x-tallet
Selvom AMD's overskriftstal er opsigtsvækkende, kræver de en sund portion kontekst. Lad os se på de vigtigste faldgruber:
Alle tal er AMD's interne estimater. Det mest afgørende forbehold er, at især Venice-tallene er pre-silicon-projektioner, ikke uafhængigt målte resultater. Selve analysen er en model, ikke en test .
NVIDIA fortæller en anden historie med andre arbejdsbyrder. NVIDIA's egne benchmarks, som bruger deres udvalg af sandkasse- og kompileringsopgaver, viser ofte, at Vera på single-socket-basis overgår AMD's nuværende high-end EPYC-processorer .
Sammenligning af æbler og appelsiner. AMD's geometriske gennemsnit af seks arbejdsbyrder fokuserer på CPU-side infrastrukturtjenester. Det inkluderer ikke de agentiske sandkasseopgaver som kompilering, kodeafvikling og værktøjskald, som er omdrejningspunktet i NVIDIA's Vera-markedsføring .
Vera's effekt er estimeret af AMD. En central drivkraft bag AMD's fordel på rack-niveau er antagelsen om Vera's nodeeffekt. I AMD's normaliserede model har Vera den højeste 2P-nodeeffekt, hvilket begrænser antallet af noder per rack. Dette er en AMD-modelleringsantagelse, ikke en uafhængigt verificeret måling af det endelige silicium .
Tilgængelighed: Hvornår kommer siliciummet egentlig?
Produktionstidslinjerne tilføjer endnu et lag til den konkurrencemæssige dynamik.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Denne 192-kerneprocessor er det nuværende flagskib og grundlaget for AMD's påstand om 2,37x rack-gennemløb over Vera. Den sendes nu .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256 kerner): AMD bekræftede den 21. maj 2026, at Venice er gået i volumenproduktion på TSMC's avancerede 2nm-procesteknologi . Server-versionen EPYC Venice forventes lanceret i anden halvdel af 2026, mens desktop-modellerne følger senere .
NVIDIA Vera: NVIDIA begyndte at sende de første Vera-CPU'er til førende AI-laboratorier som Anthropic, OpenAI og Oracle Cloud Infrastructure i midten af maj 2026, med bredere partnertilgængelighed forventet i anden halvdel af året .
Efterhånden som begge chips nærmer sig generel tilgængelighed, vil debatten endelig flytte sig fra producenternes slide-decks til tredjeparts test i rigtige datacentre. Indtil da er den mest brugbare konklusion måske ikke, hvilken CPU der er hurtigst, men snarere at sikre, at din infrastrukturvurdering stemmer overens med den specifikke arbejdsbyrde, du har tænkt dig at køre.