En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring. Three Circle omsatte for 6,423 mia.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC'er – flerlags keramiske kondensatorer – er blandt de små komponenter, der får stor betydning i AI-infrastruktur. De stabiliserer og afkobler strøm tæt på processorer, hukommelse og strømforsyning. Når AI-systemer kræver mere kompakt strømlevering og hurtigere udsving i belastningen, stiger behovet markant: En AI-server rummer ifølge brancheoplysninger cirka 15.000-25.000 MLCC'er. 53
Det har rettet opmærksomheden mod tre MLCC-producenter fra Guangdong-provinsen i det sydlige Kina: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology og Viiyong. Regnskaberne for første halvår 2026 og selskabernes udvidelsesplaner peger på stærkere efterspørgsel og et bedre produktmix. Men fremgangen kan ikke forklares med AI alene.
AI-hardware øger både antallet af nødvendige kondensatorer og værdien af de tekniske specifikationer. Serverkort, strømforsyning og udstyr til optisk kommunikation har brug for MLCC'er med høj kapacitans, høj spændingstolerance, højfrekvensegenskaber, lav impedans og høj driftssikkerhed. For producenter, som kan bestå de krævende kunde- og produktgodkendelser, er AI-servere derfor en mere attraktiv efterspørgselskilde end almindelig forbrugerelektronik. 17
53
Opsvinget i 2026 handler dog også om bedre branchevilkår og prisgenopretning for visse MLCC-typer. Indtjeningen drives dermed af en blanding af AI-relateret efterspørgsel, bil-elektronik, industriel styring, optisk kommunikation og bredere prisfremgang på komponenter. 1
2
Chaozhou Three-Circle har rødder i en lokal fabrik for radiokomponenter, grundlagt i 1970. Siden har virksomheden opbygget en bred forretning inden for avanceret elektronik-keramik, herunder materialer, elektroniske komponenter, kommunikationsudstyr og udstyrsdele. 20
18
I AI-udbygningen er fordelen ikke kun volumen i MLCC'er. Selskabet har også aktiviteter inden for keramiske komponenter til optisk kommunikation. Det giver eksponering mod to centrale dele af datacentre: strømleveringen i serverne og de højhastigheds optiske forbindelser mellem dem. 17
24
Tallene for første halvår 2026 var markante. Three-Circle rapporterede en omsætning på 6,423 mia. yuan, en stigning på 54,82 % på årsbasis, og et nettoresultat til aktionærerne på 1,932 mia. yuan, op 56,18 %. Det justerede nettoresultat steg 69,66 %. Selskabet pegede på højere efterspørgsel efter elektroniske komponenter og optisk kommunikation. For MLCC'er bidrog større kundetillid, stærkere markedsvilkår, prisgenopretning for visse specifikationer samt højere salgsmængder. 1
2
Den 9. juli 2026 blev Three-Circle desuden noteret i Hongkong og blev dermed et A+H-noteret selskab – altså noteret både på fastlands-Kinas A-aktiemarked og i Hongkong. Noteringen indbragte ifølge omtalen netto omkring 7,046 mia. hongkongdollar. 20 Kapitalen giver flere muligheder for teknologiudvikling, automatisering og international ekspansion, men den langsigtede effekt afhænger af, om selskabet kan vinde terræn i de mest avancerede produktkategorier.
Fenghua Advanced Technology, med base i Zhaoqing, var en tidlig kinesisk MLCC-producent og indførte i 1985 en komplet produktionslinje fra USA. 17 Selskabets betydning i den nuværende cyklus ligger i bevægelsen væk fra standardkondensatorer til forbrugerelektronik og mod produkter med højere kapacitans og spænding, samt produkter til biler, industri og anvendelser med høje krav til driftssikkerhed.
Fenghua har oplyst, at selskabet udvikler MLCC'er, modstande og spoler med højere kapacitans, spænding, pålidelighed og præcision til blandt andet AI-computing og bil-elektronik. 2
I første halvår 2026 havde Fenghua en omsætning på 3,50 mia. yuan, op 26,28 % fra året før, og et nettoresultat til aktionærerne på 290 mio. yuan, en fremgang på 74,01 %. Nettoresultatet i andet kvartal var 202 mio. yuan, omtrent 127 % højere end i første kvartal. 1
9
Selskabets oplysninger nuancerer dog fortællingen om en ren AI-vinder. Højere end MLCC-standardprodukter stod for cirka 40 % af MLCC-omsætningen i første halvår, mens MLCC'er samlet udgjorde omtrent 40 % af den samlede omsætning. 10 Fenghua profiterer altså af AI-relateret efterspørgsel og produktløft, men resultaterne afspejler fortsat en bred forretning i passive komponenter samt vækst på bil-, industri- og andre slutmarkeder.
Viiyong, formelt Guangdong Viiyong Electronic Technology, blev grundlagt i 2017 og har hovedsæde i Luoding i Yunfu, Guangdong. Virksomheden fokuserer på avancerede MLCC'er. 32
Dens position adskiller sig fra de to børsnoterede, etablerede aktører. Viiyongs IPO-materiale fremhæver miniaturiserede produkter med høj kapacitans og høj driftssikkerhed til forbruger-, industri- og bilmarkeder. Ifølge Frost & Sullivan-data i prospektet var selskabet i 2024 nummer ét i Kina og nummer to globalt målt på salgsvolumen af ultraminiature-MLCC'er, kun overgået af Murata. 33
I AI-servere er den relevante kompetence produktion af højkapacitets-MLCC'er ved hjælp af højpræcisions stabling og laminering. Omtale af IPO-processen oplyser, at Viiyong har udviklet en proces med over 1.200 lag og er begyndt at levere relevante modeller i serieproduktion til førende serverproducenter. 21
Shenzhen-børsen accepterede selskabets IPO-ansøgning til ChiNext-markedet den 28. april 2026. Planen var at rejse 1,675 mia. yuan, hvor størstedelen skulle gå til udvidelse af kapaciteten for avancerede MLCC'er. 21
I modsætning til Three-Circle og Fenghua foreligger der ikke et sammenligneligt offentligt resultat for første halvår 2026 i det tilgængelige materiale. Viiyongs AI-eksponering vurderes derfor bedst ud fra produktkapacitet, kundegodkendelser og udvidelsesplaner – ikke ud fra halvårsoverskud.
Virksomhederne er placeret i hver sin del af Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing og Viiyong i Luoding i Yunfu. Branchemedier omtaler dem samlet som Guangdongs MLCC-"tre musketerer" og som del af Kinas største og mest komplette industriklynge for elektroniske komponenter. 17
Deres forskelle har kommerciel betydning:
Sammen viser de, hvorfor AI-infrastruktur trækker efterspørgsel langt længere op i værdikæden end GPU'er og servere. Materialeteknologi, præcisionsfremstilling, produktgodkendelser og optiske forbindelser bliver alle afgørende kompetencer.
Tallene fra 2026 viser, at større MLCC-volumener og bedre priser slår igennem i selskabernes indtjening. Men en varig fordel fra AI kræver mere end at være med i en cyklisk mangelperiode. Leverandører skal konsekvent kunne opfylde de strenge krav til ydeevne og kvalificering i servere, strømforsyning og optiske systemer.
TrendForce vurderer, at kinesiske MLCC-leverandører opnår flere godkendelser og vinder frem i lavere og mellemste markedssegmenter, mens japanske og koreanske producenter fortsat dominerer det mest avancerede AI-serversegment. 34 Det centrale spørgsmål er derfor, hvilke virksomheder der kan omsætte den aktuelle efterspørgsel til gentagne design wins i premiumsegmentet – og ikke blot nyde godt af en prisgenopretning i hele branchen.
Indtil videre fortæller Guangdongs MLCC-trio tre varianter af samme AI-infrastrukturhistorie: Three-Circle har leveret den stærkeste rapporterede indtjening og fået adgang til Hongkongs kapitalmarked; Fenghua har omsat produktløft til hurtigere indtjeningsvækst; og Viiyong forfølger specialistsporet gennem teknologi og kapacitetsudbygning. AI-computing har hævet indsatsen for dem alle, men evnen til at konkurrere i topsegmentet bliver det afgørende næste kapitel.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring.
En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring. Three Circle omsatte for 6,423 mia. yuan i første halvår 2026 og fik et nettoresultat på 1,932 mia.
Efterspørgslen kommer ikke kun fra AI: bil elektronik, industri, optisk kommunikation og genopretning i MLCC priser spiller også ind.
En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring. Three Circle omsatte for 6,423 mia.
Udgivet afRedigeret med GPT-5.6 TerraBilleder genereret med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC'er – flerlags keramiske kondensatorer – er blandt de små komponenter, der får stor betydning i AI-infrastruktur. De stabiliserer og afkobler strøm tæt på processorer, hukommelse og strømforsyning. Når AI-systemer kræver mere kompakt strømlevering og hurtigere udsving i belastningen, stiger behovet markant: En AI-server rummer ifølge brancheoplysninger cirka 15.000-25.000 MLCC'er. 53
Det har rettet opmærksomheden mod tre MLCC-producenter fra Guangdong-provinsen i det sydlige Kina: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology og Viiyong. Regnskaberne for første halvår 2026 og selskabernes udvidelsesplaner peger på stærkere efterspørgsel og et bedre produktmix. Men fremgangen kan ikke forklares med AI alene.
AI-hardware øger både antallet af nødvendige kondensatorer og værdien af de tekniske specifikationer. Serverkort, strømforsyning og udstyr til optisk kommunikation har brug for MLCC'er med høj kapacitans, høj spændingstolerance, højfrekvensegenskaber, lav impedans og høj driftssikkerhed. For producenter, som kan bestå de krævende kunde- og produktgodkendelser, er AI-servere derfor en mere attraktiv efterspørgselskilde end almindelig forbrugerelektronik. 17
53
Opsvinget i 2026 handler dog også om bedre branchevilkår og prisgenopretning for visse MLCC-typer. Indtjeningen drives dermed af en blanding af AI-relateret efterspørgsel, bil-elektronik, industriel styring, optisk kommunikation og bredere prisfremgang på komponenter. 1
2
Chaozhou Three-Circle har rødder i en lokal fabrik for radiokomponenter, grundlagt i 1970. Siden har virksomheden opbygget en bred forretning inden for avanceret elektronik-keramik, herunder materialer, elektroniske komponenter, kommunikationsudstyr og udstyrsdele. 20
18
I AI-udbygningen er fordelen ikke kun volumen i MLCC'er. Selskabet har også aktiviteter inden for keramiske komponenter til optisk kommunikation. Det giver eksponering mod to centrale dele af datacentre: strømleveringen i serverne og de højhastigheds optiske forbindelser mellem dem. 17
24
Tallene for første halvår 2026 var markante. Three-Circle rapporterede en omsætning på 6,423 mia. yuan, en stigning på 54,82 % på årsbasis, og et nettoresultat til aktionærerne på 1,932 mia. yuan, op 56,18 %. Det justerede nettoresultat steg 69,66 %. Selskabet pegede på højere efterspørgsel efter elektroniske komponenter og optisk kommunikation. For MLCC'er bidrog større kundetillid, stærkere markedsvilkår, prisgenopretning for visse specifikationer samt højere salgsmængder. 1
2
Den 9. juli 2026 blev Three-Circle desuden noteret i Hongkong og blev dermed et A+H-noteret selskab – altså noteret både på fastlands-Kinas A-aktiemarked og i Hongkong. Noteringen indbragte ifølge omtalen netto omkring 7,046 mia. hongkongdollar. 20 Kapitalen giver flere muligheder for teknologiudvikling, automatisering og international ekspansion, men den langsigtede effekt afhænger af, om selskabet kan vinde terræn i de mest avancerede produktkategorier.
Fenghua Advanced Technology, med base i Zhaoqing, var en tidlig kinesisk MLCC-producent og indførte i 1985 en komplet produktionslinje fra USA. 17 Selskabets betydning i den nuværende cyklus ligger i bevægelsen væk fra standardkondensatorer til forbrugerelektronik og mod produkter med højere kapacitans og spænding, samt produkter til biler, industri og anvendelser med høje krav til driftssikkerhed.
Fenghua har oplyst, at selskabet udvikler MLCC'er, modstande og spoler med højere kapacitans, spænding, pålidelighed og præcision til blandt andet AI-computing og bil-elektronik. 2
I første halvår 2026 havde Fenghua en omsætning på 3,50 mia. yuan, op 26,28 % fra året før, og et nettoresultat til aktionærerne på 290 mio. yuan, en fremgang på 74,01 %. Nettoresultatet i andet kvartal var 202 mio. yuan, omtrent 127 % højere end i første kvartal. 1
9
Selskabets oplysninger nuancerer dog fortællingen om en ren AI-vinder. Højere end MLCC-standardprodukter stod for cirka 40 % af MLCC-omsætningen i første halvår, mens MLCC'er samlet udgjorde omtrent 40 % af den samlede omsætning. 10 Fenghua profiterer altså af AI-relateret efterspørgsel og produktløft, men resultaterne afspejler fortsat en bred forretning i passive komponenter samt vækst på bil-, industri- og andre slutmarkeder.
Viiyong, formelt Guangdong Viiyong Electronic Technology, blev grundlagt i 2017 og har hovedsæde i Luoding i Yunfu, Guangdong. Virksomheden fokuserer på avancerede MLCC'er. 32
Dens position adskiller sig fra de to børsnoterede, etablerede aktører. Viiyongs IPO-materiale fremhæver miniaturiserede produkter med høj kapacitans og høj driftssikkerhed til forbruger-, industri- og bilmarkeder. Ifølge Frost & Sullivan-data i prospektet var selskabet i 2024 nummer ét i Kina og nummer to globalt målt på salgsvolumen af ultraminiature-MLCC'er, kun overgået af Murata. 33
I AI-servere er den relevante kompetence produktion af højkapacitets-MLCC'er ved hjælp af højpræcisions stabling og laminering. Omtale af IPO-processen oplyser, at Viiyong har udviklet en proces med over 1.200 lag og er begyndt at levere relevante modeller i serieproduktion til førende serverproducenter. 21
Shenzhen-børsen accepterede selskabets IPO-ansøgning til ChiNext-markedet den 28. april 2026. Planen var at rejse 1,675 mia. yuan, hvor størstedelen skulle gå til udvidelse af kapaciteten for avancerede MLCC'er. 21
I modsætning til Three-Circle og Fenghua foreligger der ikke et sammenligneligt offentligt resultat for første halvår 2026 i det tilgængelige materiale. Viiyongs AI-eksponering vurderes derfor bedst ud fra produktkapacitet, kundegodkendelser og udvidelsesplaner – ikke ud fra halvårsoverskud.
Virksomhederne er placeret i hver sin del af Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing og Viiyong i Luoding i Yunfu. Branchemedier omtaler dem samlet som Guangdongs MLCC-"tre musketerer" og som del af Kinas største og mest komplette industriklynge for elektroniske komponenter. 17
Deres forskelle har kommerciel betydning:
Sammen viser de, hvorfor AI-infrastruktur trækker efterspørgsel langt længere op i værdikæden end GPU'er og servere. Materialeteknologi, præcisionsfremstilling, produktgodkendelser og optiske forbindelser bliver alle afgørende kompetencer.
Tallene fra 2026 viser, at større MLCC-volumener og bedre priser slår igennem i selskabernes indtjening. Men en varig fordel fra AI kræver mere end at være med i en cyklisk mangelperiode. Leverandører skal konsekvent kunne opfylde de strenge krav til ydeevne og kvalificering i servere, strømforsyning og optiske systemer.
TrendForce vurderer, at kinesiske MLCC-leverandører opnår flere godkendelser og vinder frem i lavere og mellemste markedssegmenter, mens japanske og koreanske producenter fortsat dominerer det mest avancerede AI-serversegment. 34 Det centrale spørgsmål er derfor, hvilke virksomheder der kan omsætte den aktuelle efterspørgsel til gentagne design wins i premiumsegmentet – og ikke blot nyde godt af en prisgenopretning i hele branchen.
Indtil videre fortæller Guangdongs MLCC-trio tre varianter af samme AI-infrastrukturhistorie: Three-Circle har leveret den stærkeste rapporterede indtjening og fået adgang til Hongkongs kapitalmarked; Fenghua har omsat produktløft til hurtigere indtjeningsvækst; og Viiyong forfølger specialistsporet gennem teknologi og kapacitetsudbygning. AI-computing har hævet indsatsen for dem alle, men evnen til at konkurrere i topsegmentet bliver det afgørende næste kapitel.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring.
En AI server anvender omtrent 15.000 25.000 MLCC'er, små flerlags keramiske kondensatorer, der stabiliserer strømforsyningen til processorer, hukommelse og effektstyring. Three Circle omsatte for 6,423 mia. yuan i første halvår 2026 og fik et nettoresultat på 1,932 mia.
Efterspørgslen kommer ikke kun fra AI: bil elektronik, industri, optisk kommunikation og genopretning i MLCC priser spiller også ind.