Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci. Rozhodující už není jen maximální rychlost modulu.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
AI sítě v datových centrech narážejí na hranici, kde už nestačí jen zvyšovat rychlost zásuvných optických modulů na čelním panelu přepínače. CIOE 2026 v Šen-čenu ukázal praktický stav trhu: 800G je zavedené ve velkosériové výrobě, 1,6T přechází do širšího nasazení a produkty 3,2T, 6,4T a 12,8T jsou převážně ve fázi vzorků, testování a zákaznické validace. 2
10
12
Podstatou současného optického cyklu pro AI je především problém propojení a spotřeby. S rostoucí přenosovou rychlostí je nutné zkracovat vzdálenost, kterou nejrychlejší elektrický signál urazí, než se změní na světelný.
Podle CIOE dosáhly moduly 800G velkosériové výroby a rok 2026 je klíčový pro rozsáhlý náběh modulů 1,6T. Produkty od 3,2T výše zůstávají ve fázi vzorkování a ověřování u zákazníků. 2
12
Prakticky to znamená:
CIOE uvádí prognózu společnosti LightCounting, podle níž by moduly 800G a 1,6T mohly v roce 2026 společně dosáhnout trhu zhruba 14,6 miliardy USD — asi 64 % trhu optických modulů. Jde o odhad, nikoli o vykázané prodeje, ale dobře ukazuje, jak silně se poptávka soustředila do nejrychlejších nasazovaných propojení datových center. 4
Tradiční zásuvné optické moduly jsou umístěny na čelním panelu zařízení. Vysokorychlostní signál proto musí vést od přepínacího nebo výpočetního ASIC přes spoje na desce plošných spojů, konektory a někdy i další obvody pro úpravu signálu, než dorazí do optického modulu.
Při stále vyšších rychlostech jednotlivých linek se zhoršuje kompromis mezi útlumem vložením, integritou signálu, potřebou ekvalizace, teplotní rezervou a spotřebou. CIOE označuje NPO a CPO za přístupy, které přiblížením optického enginu k přepínacímu křemíku snižují ztráty vysokorychlostního elektrického signálu; právě proto jsou považovány za důležitou cestu za hranicí 1,6T. 12
Neznamená to, že zásuvné moduly náhle zmizí. Spíše vzniká postupný posun architektury, v němž jednotlivé varianty dávají smysl pro odlišné provozní podmínky.
LPO (Linear Pluggable Optics) zachovává zásuvný modul, ale používá lineární architekturu bez DSP v modulu. Přínosem je nižší spotřeba i latence při krátkých propojeních; protihodnotou je mimořádně vysoký požadavek na kvalitu elektrického kanálu na straně hostitelského zařízení. CIOE uvádí, že LPO získává u krátkých propojení přijetí díky nízké spotřebě a nízké latenci. 12
NPO (Near-Packaged Optics) umísťuje optický engine blízko přepínacího ASIC, čímž výrazně zkracuje elektrickou trasu. Zároveň zachovává modulárnější přístup než úplné společné zapouzdření. Vystavovatelé na CIOE ukazovali NPO enginy pro 3,2T a 6,4T; průvodce akcí například uvádí 6,4T NPO engine společnosti Accelink. 1
13
CPO (Co-Packaged Optics) integruje optiku přímo s pouzdrem přepínače nebo těsně vedle něj. Nabízí nejagresivnější zkrácení elektrické trasy, přináší však náročnější návrh chlazení, výrobní výtěžnost, opravy i servis v provozu. CPO proto není univerzálním nástupcem zásuvných transceiverů, ale jednou z možností systémové architektury.
Pravděpodobným výsledkem bude soužití klasických zásuvných modulů s DSP, LPO, NPO a CPO. Každý přístup odpovídá jiným požadavkům na dosah, energii, servisovatelnost a provozní riziko.
Produktové novinky z CIOE ukazují, že čínští dodavatelé se posouvají od prezentace vzdálených konceptů ke směsi dodávaných produktů a konkrétnějších optických enginů nové generace.
Důležité je rozlišovat stav produktů. Veřejná ukázka, vzorek, zákaznická validace a objemová dodávka jsou zásadně odlišné milníky. Vlastní rámování CIOE řadí většinu produktů od 3,2T výše do ranějších stupňů tohoto procesu. 2
Přesun optiky blíž k výpočtům neznamená konec měděných spojů. Měď si zachová roli tam, kde jsou její náklady a energetický profil pro velmi krátké spoje výhodné.
NVIDIA uvádí, že rack Vera Rubin NVL72 používá modulární páteřní systém/backplane z měděných kabelů, který může tvořit až čtveřice předintegrovaných kabelových kazet propojujících jednotlivé moduly racku. 49 Luxshare vyvíjí technologie elektrického propojení 224G a 448G, včetně CPC, NPC, kabelových kazet a vysokorychlostních backplanů. Firma tvrdí, že její technologie 448G CPC PCIe DAC dokáže snížit celkovou spotřebu systému o více než 30 %; jde však o tvrzení společnosti, nikoli o nezávisle ověřený výsledek pro celý systém.
52
Toto rozdělení práce je pro návrh AI racků klíčové: velmi krátká, přesně navržená propojení obslouží měď; tam, kde vzdálenost, souhrnná propustnost nebo spotřeba začnou elektrickým spojům bránit, nastupuje optika.
Příběh CIOE nekončí uvnitř racku. Jak se AI pracovní zátěže rozkládají mezi budovy, kampusy a metropolitní oblasti, roste význam parametrů optického vlákna pro propojení datových center.
Společnost YOFC uvádí výrobu souvislého 91,2km úseku dutého optického vlákna a nasazení této technologie ve více než deseti komerčních a pilotních projektech. 38 Samostatná zpráva uvádí dodávky přes 10 000 vláknových kilometrů a útlum 0,04 dB/km.
34 Hengtong na CIOE představil duté antirezonanční vlákno.
12
Duté vlákno nenahrazuje krátká elektrická propojení uvnitř racku. Jeho možné využití je jiné: jde o vyvíjenou volbu pro spoje mezi datovými centry a v metropolitních sítích, kde mohou být přínosem nižší ztráty a latence na delších trasách.
Důležitější než další číslo v terabitech na stánku budou následující ukazatele:
LightCounting pro rok 2026 předpovídá růst trhu ethernetových transceiverů o 65 %, po silném růstu v předchozích dvou letech. 23 Hlubší sdělení CIOE ale není jen to, že AI nakoupí více optiky. AI nutí konstruktéry nově vymezit, kde končí elektrické propojení a kde začíná optické.
Pro tuto chvíli je 800G komerční kotvou a 1,6T příští velkou růstovou vlnou. Nárůst demonstrací NPO, CPO a XPO ukazuje další omezení: jakmile velmi rychlé elektrické kanály přestanou vyhovovat limitům ztrát, spotřeby a teploty, musí se optika přiblížit k výpočetnímu a přepínacímu křemíku.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci.
Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci. Rozhodující už není jen maximální rychlost modulu. Pro AI clustery je podstatná kombinace spotřeby, dosahu, provozuschopnosti a délky elektrické cesty mezi čipem a optikou.
LightCounting pro rok 2026 odhaduje růst trhu ethernetových transceiverů o 65 %.
Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci. Rozhodující už není jen maximální rychlost modulu.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What will China’s 27th China International Optoelectronic Expo (CIOE), opening September 9, 2026, in Shenzhen, reveal about the AI-driven up. Article summary: CIOE 2026 shows that AI networking is moving from a simple “faster pluggable transceiver” cycle to an architecture change: 800G is the shipping-volume product, 1.6T is entering broader deployment, and 3.2T-plus optical e. Topic tags: general, general web, user generated, news, documentation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, water
AI sítě v datových centrech narážejí na hranici, kde už nestačí jen zvyšovat rychlost zásuvných optických modulů na čelním panelu přepínače. CIOE 2026 v Šen-čenu ukázal praktický stav trhu: 800G je zavedené ve velkosériové výrobě, 1,6T přechází do širšího nasazení a produkty 3,2T, 6,4T a 12,8T jsou převážně ve fázi vzorků, testování a zákaznické validace. 2
10
12
Podstatou současného optického cyklu pro AI je především problém propojení a spotřeby. S rostoucí přenosovou rychlostí je nutné zkracovat vzdálenost, kterou nejrychlejší elektrický signál urazí, než se změní na světelný.
Podle CIOE dosáhly moduly 800G velkosériové výroby a rok 2026 je klíčový pro rozsáhlý náběh modulů 1,6T. Produkty od 3,2T výše zůstávají ve fázi vzorkování a ověřování u zákazníků. 2
12
Prakticky to znamená:
CIOE uvádí prognózu společnosti LightCounting, podle níž by moduly 800G a 1,6T mohly v roce 2026 společně dosáhnout trhu zhruba 14,6 miliardy USD — asi 64 % trhu optických modulů. Jde o odhad, nikoli o vykázané prodeje, ale dobře ukazuje, jak silně se poptávka soustředila do nejrychlejších nasazovaných propojení datových center. 4
Tradiční zásuvné optické moduly jsou umístěny na čelním panelu zařízení. Vysokorychlostní signál proto musí vést od přepínacího nebo výpočetního ASIC přes spoje na desce plošných spojů, konektory a někdy i další obvody pro úpravu signálu, než dorazí do optického modulu.
Při stále vyšších rychlostech jednotlivých linek se zhoršuje kompromis mezi útlumem vložením, integritou signálu, potřebou ekvalizace, teplotní rezervou a spotřebou. CIOE označuje NPO a CPO za přístupy, které přiblížením optického enginu k přepínacímu křemíku snižují ztráty vysokorychlostního elektrického signálu; právě proto jsou považovány za důležitou cestu za hranicí 1,6T. 12
Neznamená to, že zásuvné moduly náhle zmizí. Spíše vzniká postupný posun architektury, v němž jednotlivé varianty dávají smysl pro odlišné provozní podmínky.
LPO (Linear Pluggable Optics) zachovává zásuvný modul, ale používá lineární architekturu bez DSP v modulu. Přínosem je nižší spotřeba i latence při krátkých propojeních; protihodnotou je mimořádně vysoký požadavek na kvalitu elektrického kanálu na straně hostitelského zařízení. CIOE uvádí, že LPO získává u krátkých propojení přijetí díky nízké spotřebě a nízké latenci. 12
NPO (Near-Packaged Optics) umísťuje optický engine blízko přepínacího ASIC, čímž výrazně zkracuje elektrickou trasu. Zároveň zachovává modulárnější přístup než úplné společné zapouzdření. Vystavovatelé na CIOE ukazovali NPO enginy pro 3,2T a 6,4T; průvodce akcí například uvádí 6,4T NPO engine společnosti Accelink. 1
13
CPO (Co-Packaged Optics) integruje optiku přímo s pouzdrem přepínače nebo těsně vedle něj. Nabízí nejagresivnější zkrácení elektrické trasy, přináší však náročnější návrh chlazení, výrobní výtěžnost, opravy i servis v provozu. CPO proto není univerzálním nástupcem zásuvných transceiverů, ale jednou z možností systémové architektury.
Pravděpodobným výsledkem bude soužití klasických zásuvných modulů s DSP, LPO, NPO a CPO. Každý přístup odpovídá jiným požadavkům na dosah, energii, servisovatelnost a provozní riziko.
Produktové novinky z CIOE ukazují, že čínští dodavatelé se posouvají od prezentace vzdálených konceptů ke směsi dodávaných produktů a konkrétnějších optických enginů nové generace.
Důležité je rozlišovat stav produktů. Veřejná ukázka, vzorek, zákaznická validace a objemová dodávka jsou zásadně odlišné milníky. Vlastní rámování CIOE řadí většinu produktů od 3,2T výše do ranějších stupňů tohoto procesu. 2
Přesun optiky blíž k výpočtům neznamená konec měděných spojů. Měď si zachová roli tam, kde jsou její náklady a energetický profil pro velmi krátké spoje výhodné.
NVIDIA uvádí, že rack Vera Rubin NVL72 používá modulární páteřní systém/backplane z měděných kabelů, který může tvořit až čtveřice předintegrovaných kabelových kazet propojujících jednotlivé moduly racku. 49 Luxshare vyvíjí technologie elektrického propojení 224G a 448G, včetně CPC, NPC, kabelových kazet a vysokorychlostních backplanů. Firma tvrdí, že její technologie 448G CPC PCIe DAC dokáže snížit celkovou spotřebu systému o více než 30 %; jde však o tvrzení společnosti, nikoli o nezávisle ověřený výsledek pro celý systém.
52
Toto rozdělení práce je pro návrh AI racků klíčové: velmi krátká, přesně navržená propojení obslouží měď; tam, kde vzdálenost, souhrnná propustnost nebo spotřeba začnou elektrickým spojům bránit, nastupuje optika.
Příběh CIOE nekončí uvnitř racku. Jak se AI pracovní zátěže rozkládají mezi budovy, kampusy a metropolitní oblasti, roste význam parametrů optického vlákna pro propojení datových center.
Společnost YOFC uvádí výrobu souvislého 91,2km úseku dutého optického vlákna a nasazení této technologie ve více než deseti komerčních a pilotních projektech. 38 Samostatná zpráva uvádí dodávky přes 10 000 vláknových kilometrů a útlum 0,04 dB/km.
34 Hengtong na CIOE představil duté antirezonanční vlákno.
12
Duté vlákno nenahrazuje krátká elektrická propojení uvnitř racku. Jeho možné využití je jiné: jde o vyvíjenou volbu pro spoje mezi datovými centry a v metropolitních sítích, kde mohou být přínosem nižší ztráty a latence na delších trasách.
Důležitější než další číslo v terabitech na stánku budou následující ukazatele:
LightCounting pro rok 2026 předpovídá růst trhu ethernetových transceiverů o 65 %, po silném růstu v předchozích dvou letech. 23 Hlubší sdělení CIOE ale není jen to, že AI nakoupí více optiky. AI nutí konstruktéry nově vymezit, kde končí elektrické propojení a kde začíná optické.
Pro tuto chvíli je 800G komerční kotvou a 1,6T příští velkou růstovou vlnou. Nárůst demonstrací NPO, CPO a XPO ukazuje další omezení: jakmile velmi rychlé elektrické kanály přestanou vyhovovat limitům ztrát, spotřeby a teploty, musí se optika přiblížit k výpočetnímu a přepínacímu křemíku.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci.
Nejdůležitějším signálem z CIOE 2026 je změna architektury: 800G se vyrábí ve velkém, 1,6T vstupuje do hlavní růstové fáze a produkty od 3,2T výše jsou většinou ještě ve vzorkování či zákaznické validaci. Rozhodující už není jen maximální rychlost modulu. Pro AI clustery je podstatná kombinace spotřeby, dosahu, provozuschopnosti a délky elektrické cesty mezi čipem a optikou.
LightCounting pro rok 2026 odhaduje růst trhu ethernetových transceiverů o 65 %.