Huawei, Apple a Garmin vítězí v pomalejším závodě o zápěstí
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů. Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-ProObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů.
Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
Trh vstupuje do fáze „zušlechťování stávající zákaznické základny“: rozhodovat bude specializace, výdrž baterie, zdravotní funkce a síla ekosystému, nikoli pouhé přidávání technických parametrů [6][7].
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Globální trh zařízení na zápěstí už neroste tempem, na jaké si výrobci zvykli v minulých letech. Podle nejnovějšího Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker společnosti International Data Corporation (IDC) se v 1. čtvrtletí 2026 dodalo 47,05 milionu zařízení, meziročně jen o 2,2 % více .
Za zdánlivě mírným růstem se však odehrává důležitá změna. Trh se rozděluje na značky, které dokážou nabídnout jasný důvod ke koupi, a na ty, které se stále spoléhají hlavně na objem. Údaje zveřejněné 11. června 2026 naznačují, že éra snadného získávání nových uživatelů končí a začíná boj o loajálnější a hodnotnější zákazníky .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei, Apple a Garmin vítězí v pomalejším závodě o zápěstí"?
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů.
What are the key points to validate first?
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů. Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
What should I do next in practice?
Trh vstupuje do fáze „zušlechťování stávající zákaznické základny“: rozhodovat bude specializace, výdrž baterie, zdravotní funkce a síla ekosystému, nikoli pouhé přidávání technických parametrů [6][7].
Huawei, Apple a Garmin vítězí v pomalejším závodě o zápěstí
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů. Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-ProObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů.
Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
Trh vstupuje do fáze „zušlechťování stávající zákaznické základny“: rozhodovat bude specializace, výdrž baterie, zdravotní funkce a síla ekosystému, nikoli pouhé přidávání technických parametrů [6][7].
What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the perThe contrasting design philosophies between endurance and raw performance are reshaping the smartwatch market.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market report, including Huawei's market position and strategy, the per. Article summary: Here are the key findings from the Q1 2026 global wrist-worn device market, based on the IDC report published June 11, 2026, and supporting analysis from TechInsights and other sources.. Topic tags: general, general web, user generated, government. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026, Huawei to Lead Volume, Apple to Lead Value. Basic band and watch, another subset of wrist wearable grew 7% YoY in 20" source context "SAG: Global Wrist Wearable Volumes to Decline 2% YoY in 2026 ..." Reference image 2: visual subject "#### Huawei and Apple continue to rule
openai.com
Globální trh zařízení na zápěstí už neroste tempem, na jaké si výrobci zvykli v minulých letech. Podle nejnovějšího Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker společnosti International Data Corporation (IDC) se v 1. čtvrtletí 2026 dodalo 47,05 milionu zařízení, meziročně jen o 2,2 % více .
Za zdánlivě mírným růstem se však odehrává důležitá změna. Trh se rozděluje na značky, které dokážou nabídnout jasný důvod ke koupi, a na ty, které se stále spoléhají hlavně na objem. Údaje zveřejněné 11. června 2026 naznačují, že éra snadného získávání nových uživatelů končí a začíná boj o loajálnější a hodnotnější zákazníky .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Huawei, Apple a Garmin vítězí v pomalejším závodě o zápěstí"?
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů.
What are the key points to validate first?
Globální dodávky zařízení na zápěstí vzrostly meziročně jen o 2,2 % na 47,05 milionu kusů. Huawei si udržel první místo s podílem 20,2 %, Apple zvýšil dodávky o 13,2 % díky akčním nabídkám a programům výkupu v Číně, zatímco Samsung klesl o 20,7 % kvůli načasování produktového cyklu [6][7].
What should I do next in practice?
Trh vstupuje do fáze „zušlechťování stávající zákaznické základny“: rozhodovat bude specializace, výdrž baterie, zdravotní funkce a síla ekosystému, nikoli pouhé přidávání technických parametrů [6][7].
Celkové výsledky zakrývají výrazný rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi. Chytré hodinky dosáhly 37,03 milionu dodaných kusů, což představuje meziroční růst o 4,8 % . Základní fitness náramky se naopak propadly na 10,02 milionu kusů, tedy o 6,1 % .
IDC slabší poptávku po náramcích spojuje s několika faktory: část nákupů se uskutečnila už v předchozích čtvrtletích, zdražují náklady na skladování komponent a levné chytré hodinky pod hranicí 100 dolarů nabízejí za podobné peníze více funkcí .
Na trhu se proto rýsuje takzvaná činková cenová struktura. Daří se levným zařízením do 100 dolarů, která těží ze základní poptávky, a také prémiovým modelům nad 300 dolarů, jejichž prodeje podporují pokročilé zdravotní funkce a umělá inteligence přímo v zařízení . Střední cenová kategorie se naopak dostává pod tlak.
Huawei zůstává jedničkou, Apple dotahuje
Pořadí největších výrobců v 1. čtvrtletí 2026 ukazuje několik velmi odlišných strategií :
Huawei: 9,50 milionu kusů, podíl 20,2 % a meziroční pokles o 4,6 %. Čínský výrobce si udržel první příčku, přestože dodávky mírně zaostaly za silným prvním čtvrtletím roku 2025. Jeho výhodou zůstává široké portfolio a silná pozice na domácím trhu.
Apple: 8,00 milionu kusů, podíl 17,0 % a růst o 13,2 %. Apple výrazně ožil, zejména díky slevovým akcím a programům výkupu v důležitém čínském trhu . Prémiové ceny mu zároveň pomáhají lépe absorbovat rostoucí náklady na komponenty .
Xiaomi: 8,00 milionu kusů, podíl 16,9 % a pokles o 6,9 %. Xiaomi zůstalo těsně za Applem. Velká závislost na cenově dostupných náramcích se ale v době poklesu této kategorie ukázala jako slabina. Chytré hodinky si vedly lépe, nedokázaly však propad náramků vyrovnat .
Samsung: 2,70 milionu kusů, přibližně 5,7 % trhu a pokles o 20,7 %. Výsledek do značné míry ovlivnilo načasování. Uvedení řady Galaxy Watch8, která je pro každoroční strategii Samsungu klíčová, nespadalo do prvního čtvrtletí .
Garmin: 2,40 milionu kusů, přibližně 5,1 % trhu a růst o 12,7 %. Garmin se od celkového trendu odchýlil díky úzkému zaměření na profesionální sport a outdoor. Specializace mu vytváří obtížně napadnutelnou pozici .
Huawei sází na kompletní produktovou řadu
Vedoucí postavení Huawei není založeno na jediném bestselleru. Firma buduje několikapatrovou nabídku, která má pokrýt různé typy uživatelů a cenové hladiny .
WATCH GT Runner 2 znamenal návrat Huawei do segmentu profesionálních běžeckých hodinek po pětileté přestávce .
Ultimate 2 Golf Edition cílí na movitější zákazníky se specifickým sportovním zaměřením .
Řada Band 11 vyplňuje nejlevnější část nabídky a oslovuje první kupující nositelné elektroniky .
Fit 5 a Fit 5 Pro pokrývají střední a vyšší střední třídu, zatímco Watch Ultimate Design míří do nejvyššího segmentu. Model WatchBuds 2 zkouší méně obvyklý koncept .
Důležitý je také poměr mezi chytrými hodinkami a základními náramky. Přibližně 53 % dodávek Huawei tvoří skutečné chytré hodinky. Huawei je tak jediným výrobcem z první pětice, u něhož pokročilejší hodinky představují většinu dodávek . Kombinace silné pozice v Číně a rostoucího působení v zahraničí firmě pomohla udržet prvenství .
Huawei proti Samsungu: výdrž, nebo výkon?
Rozdílné priority výrobců dobře ilustruje rozbor společnosti TechInsights. Při analýze hodinek Xiaomi, Samsungu a Huawei vyšlo najevo, že displejová část je u všech modelů největší položkou materiálových nákladů. Tvoří 22,6 až 32,3 % celkových nákladů na součástky (BOM) .
Největší rozdíl se objevuje u procesoru a celkové konstrukční filozofie:
Huawei upřednostňuje energetickou úspornost a dlouhou výdrž. Díky úsporným komponentům a optimalizovanému softwaru mohou například hodinky Watch GT 4 nabídnout výdrž přibližně 7 až 14 dní . Výrobce tak staví na pohodlí uživatele, který nemusí nabíjet každý večer.
Samsung sází na výkonný hardware, pokročilé zdravotní senzory a propojení s ekosystémem Galaxy. Model Galaxy Watch8 LTE využívá vlastní 3nm procesor Exynos W1000, který sám představuje téměř 22 % nákladů na zařízení. Má podporovat náročnější aplikace, rychlejší zpracování dat ze senzorů a komplexnější zdravotní metriky . Cenou za tuto strategii je větší podíl nákladů věnovaný displeji a výpočetnímu výkonu a kratší výdrž baterie .
Nejde tedy jednoduše říct, že jeden přístup je lepší. Huawei sází na výdrž a efektivitu, Samsung na funkce, výkon a plynulé propojení s dalšími zařízeními.
Čína táhne trh, údaje za USA chybí
Největším motorem trhu byla v prvním čtvrtletí Čína. Na tamním trhu se dodalo 18,14 milionu zařízení na zápěstí, meziročně o 3,5 % více . Podrobnější rozdělení ukazuje, odkud růst přicházel:
Chytré hodinky pro dospělé: 8,88 milionu kusů, meziroční růst o 15,3 % .
Dětské chytré hodinky: 4,42 milionu kusů, růst o 22,4 % .
Základní náramky: 4,83 milionu kusů, pokles o 22,2 % .
Čínský trh je navíc citlivý na státní dotační programy a cenové pobídky. Načasování akcí a změny podpory proto mohou mít na výsledky výrobců významný vliv; podle dostupných výhledů to bude důležité téma i po zbytek roku 2026 .
Samostatná data za Spojené státy nebyla v dostupných podkladech k tomuto čtvrtletí uvedena. IDC nicméně zmiňuje mírné oživení v Severní a Latinské Americe, zatímco poptávka v dalších regionech zůstávala utlumená .
IDC: Trh vstupuje do fáze „zušlechťování“
IDC popisuje současnou situaci jako přechod do fáze „stock refinement“, tedy soutěže o lepší využití již existující zákaznické základny . Výrobci už nemohou spoléhat na masivní příliv lidí, kteří si kupují své první chytré hodinky nebo náramek. Místo toho musí zvyšovat hodnotu stávajících uživatelů pomocí přesnějších funkcí, propracovanějších ekosystémů a nových zdravotních služeb.
Za celý rok 2026 IDC očekává růst dodávek nositelné elektroniky pouze o 2,2 %. Výhled omezuje přetrvávající nedostatek paměťových komponent, který zároveň tlačí průměrné prodejní ceny vzhůru . Pro rok 2027 se očekává mírné zrychlení na 2,8 %, až se podmínky v dodavatelském řetězci zlepší .
Vítězi budou podle tohoto vývoje značky, které si dokážou „vlastnit“ konkrétní použití:
Garmin profesionální sport,
Huawei dlouhou výdrž a efektivitu,
Apple prémiový ekosystém a pevné propojení zařízení.
Naopak výrobci bez jasného odlišení budou mít problém. Samotné přidávání dalších specifikací už k růstu nestačí. Další fáze soutěže se bude rozhodovat podle zdravotních algoritmů, síly ekosystému a specializovaných scénářů — od vrcholového sportu až po dlouhodobou péči o zdraví .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?
Celkové výsledky zakrývají výrazný rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi. Chytré hodinky dosáhly 37,03 milionu dodaných kusů, což představuje meziroční růst o 4,8 % . Základní fitness náramky se naopak propadly na 10,02 milionu kusů, tedy o 6,1 % .
IDC slabší poptávku po náramcích spojuje s několika faktory: část nákupů se uskutečnila už v předchozích čtvrtletích, zdražují náklady na skladování komponent a levné chytré hodinky pod hranicí 100 dolarů nabízejí za podobné peníze více funkcí .
Na trhu se proto rýsuje takzvaná činková cenová struktura. Daří se levným zařízením do 100 dolarů, která těží ze základní poptávky, a také prémiovým modelům nad 300 dolarů, jejichž prodeje podporují pokročilé zdravotní funkce a umělá inteligence přímo v zařízení . Střední cenová kategorie se naopak dostává pod tlak.
Huawei zůstává jedničkou, Apple dotahuje
Pořadí největších výrobců v 1. čtvrtletí 2026 ukazuje několik velmi odlišných strategií :
Huawei: 9,50 milionu kusů, podíl 20,2 % a meziroční pokles o 4,6 %. Čínský výrobce si udržel první příčku, přestože dodávky mírně zaostaly za silným prvním čtvrtletím roku 2025. Jeho výhodou zůstává široké portfolio a silná pozice na domácím trhu.
Apple: 8,00 milionu kusů, podíl 17,0 % a růst o 13,2 %. Apple výrazně ožil, zejména díky slevovým akcím a programům výkupu v důležitém čínském trhu . Prémiové ceny mu zároveň pomáhají lépe absorbovat rostoucí náklady na komponenty .
Xiaomi: 8,00 milionu kusů, podíl 16,9 % a pokles o 6,9 %. Xiaomi zůstalo těsně za Applem. Velká závislost na cenově dostupných náramcích se ale v době poklesu této kategorie ukázala jako slabina. Chytré hodinky si vedly lépe, nedokázaly však propad náramků vyrovnat .
Samsung: 2,70 milionu kusů, přibližně 5,7 % trhu a pokles o 20,7 %. Výsledek do značné míry ovlivnilo načasování. Uvedení řady Galaxy Watch8, která je pro každoroční strategii Samsungu klíčová, nespadalo do prvního čtvrtletí .
Garmin: 2,40 milionu kusů, přibližně 5,1 % trhu a růst o 12,7 %. Garmin se od celkového trendu odchýlil díky úzkému zaměření na profesionální sport a outdoor. Specializace mu vytváří obtížně napadnutelnou pozici .
Huawei sází na kompletní produktovou řadu
Vedoucí postavení Huawei není založeno na jediném bestselleru. Firma buduje několikapatrovou nabídku, která má pokrýt různé typy uživatelů a cenové hladiny .
WATCH GT Runner 2 znamenal návrat Huawei do segmentu profesionálních běžeckých hodinek po pětileté přestávce .
Ultimate 2 Golf Edition cílí na movitější zákazníky se specifickým sportovním zaměřením .
Řada Band 11 vyplňuje nejlevnější část nabídky a oslovuje první kupující nositelné elektroniky .
Fit 5 a Fit 5 Pro pokrývají střední a vyšší střední třídu, zatímco Watch Ultimate Design míří do nejvyššího segmentu. Model WatchBuds 2 zkouší méně obvyklý koncept .
Důležitý je také poměr mezi chytrými hodinkami a základními náramky. Přibližně 53 % dodávek Huawei tvoří skutečné chytré hodinky. Huawei je tak jediným výrobcem z první pětice, u něhož pokročilejší hodinky představují většinu dodávek . Kombinace silné pozice v Číně a rostoucího působení v zahraničí firmě pomohla udržet prvenství .
Huawei proti Samsungu: výdrž, nebo výkon?
Rozdílné priority výrobců dobře ilustruje rozbor společnosti TechInsights. Při analýze hodinek Xiaomi, Samsungu a Huawei vyšlo najevo, že displejová část je u všech modelů největší položkou materiálových nákladů. Tvoří 22,6 až 32,3 % celkových nákladů na součástky (BOM) .
Největší rozdíl se objevuje u procesoru a celkové konstrukční filozofie:
Huawei upřednostňuje energetickou úspornost a dlouhou výdrž. Díky úsporným komponentům a optimalizovanému softwaru mohou například hodinky Watch GT 4 nabídnout výdrž přibližně 7 až 14 dní . Výrobce tak staví na pohodlí uživatele, který nemusí nabíjet každý večer.
Samsung sází na výkonný hardware, pokročilé zdravotní senzory a propojení s ekosystémem Galaxy. Model Galaxy Watch8 LTE využívá vlastní 3nm procesor Exynos W1000, který sám představuje téměř 22 % nákladů na zařízení. Má podporovat náročnější aplikace, rychlejší zpracování dat ze senzorů a komplexnější zdravotní metriky . Cenou za tuto strategii je větší podíl nákladů věnovaný displeji a výpočetnímu výkonu a kratší výdrž baterie .
Nejde tedy jednoduše říct, že jeden přístup je lepší. Huawei sází na výdrž a efektivitu, Samsung na funkce, výkon a plynulé propojení s dalšími zařízeními.
Čína táhne trh, údaje za USA chybí
Největším motorem trhu byla v prvním čtvrtletí Čína. Na tamním trhu se dodalo 18,14 milionu zařízení na zápěstí, meziročně o 3,5 % více . Podrobnější rozdělení ukazuje, odkud růst přicházel:
Chytré hodinky pro dospělé: 8,88 milionu kusů, meziroční růst o 15,3 % .
Dětské chytré hodinky: 4,42 milionu kusů, růst o 22,4 % .
Základní náramky: 4,83 milionu kusů, pokles o 22,2 % .
Čínský trh je navíc citlivý na státní dotační programy a cenové pobídky. Načasování akcí a změny podpory proto mohou mít na výsledky výrobců významný vliv; podle dostupných výhledů to bude důležité téma i po zbytek roku 2026 .
Samostatná data za Spojené státy nebyla v dostupných podkladech k tomuto čtvrtletí uvedena. IDC nicméně zmiňuje mírné oživení v Severní a Latinské Americe, zatímco poptávka v dalších regionech zůstávala utlumená .
IDC: Trh vstupuje do fáze „zušlechťování“
IDC popisuje současnou situaci jako přechod do fáze „stock refinement“, tedy soutěže o lepší využití již existující zákaznické základny . Výrobci už nemohou spoléhat na masivní příliv lidí, kteří si kupují své první chytré hodinky nebo náramek. Místo toho musí zvyšovat hodnotu stávajících uživatelů pomocí přesnějších funkcí, propracovanějších ekosystémů a nových zdravotních služeb.
Za celý rok 2026 IDC očekává růst dodávek nositelné elektroniky pouze o 2,2 %. Výhled omezuje přetrvávající nedostatek paměťových komponent, který zároveň tlačí průměrné prodejní ceny vzhůru . Pro rok 2027 se očekává mírné zrychlení na 2,8 %, až se podmínky v dodavatelském řetězci zlepší .
Vítězi budou podle tohoto vývoje značky, které si dokážou „vlastnit“ konkrétní použití:
Garmin profesionální sport,
Huawei dlouhou výdrž a efektivitu,
Apple prémiový ekosystém a pevné propojení zařízení.
Naopak výrobci bez jasného odlišení budou mít problém. Samotné přidávání dalších specifikací už k růstu nestačí. Další fáze soutěže se bude rozhodovat podle zdravotních algoritmů, síly ekosystému a specializovaných scénářů — od vrcholového sportu až po dlouhodobou péči o zdraví .
accio.com
Huawei Watch Fit 3 trends: What's driving 2025 demand?