Za těmito čísly se skrývá velmi nerovnoměrný vývoj. Hlavním motorem globálního růstu byla Evropa s 33% nárůstem prodejů, zatímco Severní Amerika zaznamenala nejhlubší propad ze všech velkých regionů – pokles o 27 %. Čínský domácí trh sice mírně ochladl, podíl takzvaných nových energetických vozidel (NEV) ale poprvé překonal hranici 60 %, a to díky rekordnímu exportnímu boomu.
Prodej elektromobilů v Evropě v červenci dosáhl přibližně 450 000 vozů, což představuje meziroční skok o 33 %. Tempo růstu za celý rok se díky tomu vyšplhalo na 28 % . Jen za první pololetí 2026 se v Evropě prodalo 1,24 milionu elektromobilů, o 33,7 % více než ve stejném období 2025 .
Vedoucí národní trhy vykázaly obzvlášť silné výsledky. Francie v červenci dosáhla 35% podílu BEV na trhu (+127 %), k čemuž přispěla příjmově podmíněná pobídka a třetí kolo programu sociálního leasingu s měsíčními splátkami již od 94 eur za modely jako Citroën ë-C3 . Německo, největší evropský trh pro BEV objemově, zaznamenalo 29% podíl (+62 %), tažený především soukromými kupci, kteří mohli čerpat pobídky až do výše 6 000 eur . Británie vykázala rekordní 27,5% podíl BEV s růstem registrací o 44,5 % . Výrazně si vedly také Nizozemsko a Belgie a podíl BEV v Dánsku dosáhl 80 % .
Hlavními hybateli evropského růstu jsou znovuzavedení národních dotací napříč velkými automobilovými trhy v posledních 18 měsících, rozšiřující se nabíjecí infrastruktura, vyšší ceny paliv, zpřísňující se emisní cíle EU a rostoucí nabídka konkurenceschopných – zejména levných čínských – elektromobilů .
Situace na čínském trhu je složitější, protože data vykazovaná dvěma různými metodikami přinášejí odlišná čísla.
Velkoobchodní data CAAM (zahrnující export) ukazují, že celkový prodej nových energetických vozidel (NEV) v červenci dosáhl 1,561 milionu kusů, což představuje rekordních 60,4 % všech prodaných nových vozů – poprvé podíl překonal 60 % . Meziroční růst v tomto ukazateli činil +23,7 % . Výroba NEV rovněž dosáhla rekordu 1,576 milionu kusů .
Maloobchodní data CPCA vyprávějí zdrženlivější příběh. Maloobchodní penetrace NEV sice v červenci dosáhla rekordu 65,1 % (o 11,6 procentního bodu více než loni), maloobchodní objemy ale klesaly sedmý měsíc v řadě . Prodej čistě bateriových vozů (BEV) v maloobchodě dosáhl přibližně 647 000 kusů (+6 %), zatímco prodej plug-in hybridů (PHEV) klesl o 21,1 % .
Exportní boom byl skutečným příběhem měsíce. Export NEV v červenci vyskočil na 540 000 až 553 000 kusů – meziročně zhruba 1,5krát více – a druhý měsíc po sobě tvořil více než polovinu celkového čínského vývozu vozidel . Jen BYD vyvezl v červenci 173 721 NEV, což mu zajistilo 32,2% podíl na čínském exportu NEV . Tesla China byla třetí s 66 330 vyvezenými kusy . Exportní boom tak částečně kompenzoval slabší domácí poptávku.
Nejprodávanější automobilka: BYD dodala v červenci 419 211 NEV, meziročně o 21,7 % více, což je jeho nejvyšší měsíční prodej v tomto roce .
Metodická poznámka: Globální údaj BMI ve výši 1,85 milionu používá užší definici EV a odlišnou přeshraniční metodiku než širší kategorie NEV čínského svazu CAAM. BMI uvádí pro Čínu přibližně 980 000 kusů , což vysvětluje rozdíl mezi celkovým domácím velkoobchodem a jednotkami započítanými v celosvětovém součtu BMI.
Severní Amerika byla v červenci 2026 nejslabším velkým trhem s elektromobily. Prodej klesl na přibližně 140 000 kusů, což je -27 % oproti loňsku . Za prvních sedm měsíců se v regionu prodalo 900 000 elektromobilů, o 18 % méně než ve stejném období 2025 .
Hlavním viníkem jsou Spojené státy. Prodej EV v USA v červenci klesl o více než 30 %, zatímco celkový trh s lehkými vozidly klesl jen o 1,4 % . Mírné oživení ve druhém čtvrtletí vystřídal v červenci opětovný pokles .
Příčiny jsou jasné a dobře zdokumentované. Zrušení federální slevy 7 500 dolarů na nákup EV v září 2025 administrativou Donalda Trumpa v kombinaci s propalivovou politikou, uvolněním regulatorního tlaku a vypršením pobídek prudce utlumilo poptávku . Snížily se i slevy ze strany výrobců, což prodeje dále potlačilo . Navíc nákupní horečka v roce 2024 a na začátku roku 2025, kdy se spotřebitelé snažili stihnout vypršení slevy, nafoukla srovnávací základnu, takže meziroční poklesy vypadají ještě dramatičtěji .
Trhy mimo Evropu, Čínu a Severní Ameriku v červenci 2026 prodaly zhruba 280 000 elektromobilů – tento údaj je dopočtem z celosvětového součtu 1,85 milionu po odečtení tří hlavních regionů .
Tyto trhy vykázaly nejsilnější růstové momentum ze všech regionů. V prvním pololetí 2026 vzrostl prodej EV ve zbytku světa přibližně o 98 % na zhruba 1,4 milionu kusů . Mezi klíčové přispěvatele patří Indie, země jihovýchodní Asie, Brazílie a Austrálie, kde poptávku podporují vládní politika a uvedení nových modelů .
Za těmito čísly se skrývá velmi nerovnoměrný vývoj. Hlavním motorem globálního růstu byla Evropa s 33% nárůstem prodejů, zatímco Severní Amerika zaznamenala nejhlubší propad ze všech velkých regionů – pokles o 27 %. Čínský domácí trh sice mírně ochladl, podíl takzvaných nových energetických vozidel (NEV) ale poprvé překonal hranici 60 %, a to díky rekordnímu exportnímu boomu.
Prodej elektromobilů v Evropě v červenci dosáhl přibližně 450 000 vozů, což představuje meziroční skok o 33 %. Tempo růstu za celý rok se díky tomu vyšplhalo na 28 % . Jen za první pololetí 2026 se v Evropě prodalo 1,24 milionu elektromobilů, o 33,7 % více než ve stejném období 2025 .
Vedoucí národní trhy vykázaly obzvlášť silné výsledky. Francie v červenci dosáhla 35% podílu BEV na trhu (+127 %), k čemuž přispěla příjmově podmíněná pobídka a třetí kolo programu sociálního leasingu s měsíčními splátkami již od 94 eur za modely jako Citroën ë-C3 . Německo, největší evropský trh pro BEV objemově, zaznamenalo 29% podíl (+62 %), tažený především soukromými kupci, kteří mohli čerpat pobídky až do výše 6 000 eur . Británie vykázala rekordní 27,5% podíl BEV s růstem registrací o 44,5 % . Výrazně si vedly také Nizozemsko a Belgie a podíl BEV v Dánsku dosáhl 80 % .
Hlavními hybateli evropského růstu jsou znovuzavedení národních dotací napříč velkými automobilovými trhy v posledních 18 měsících, rozšiřující se nabíjecí infrastruktura, vyšší ceny paliv, zpřísňující se emisní cíle EU a rostoucí nabídka konkurenceschopných – zejména levných čínských – elektromobilů .
Situace na čínském trhu je složitější, protože data vykazovaná dvěma různými metodikami přinášejí odlišná čísla.
Velkoobchodní data CAAM (zahrnující export) ukazují, že celkový prodej nových energetických vozidel (NEV) v červenci dosáhl 1,561 milionu kusů, což představuje rekordních 60,4 % všech prodaných nových vozů – poprvé podíl překonal 60 % . Meziroční růst v tomto ukazateli činil +23,7 % . Výroba NEV rovněž dosáhla rekordu 1,576 milionu kusů .
Maloobchodní data CPCA vyprávějí zdrženlivější příběh. Maloobchodní penetrace NEV sice v červenci dosáhla rekordu 65,1 % (o 11,6 procentního bodu více než loni), maloobchodní objemy ale klesaly sedmý měsíc v řadě . Prodej čistě bateriových vozů (BEV) v maloobchodě dosáhl přibližně 647 000 kusů (+6 %), zatímco prodej plug-in hybridů (PHEV) klesl o 21,1 % .
Exportní boom byl skutečným příběhem měsíce. Export NEV v červenci vyskočil na 540 000 až 553 000 kusů – meziročně zhruba 1,5krát více – a druhý měsíc po sobě tvořil více než polovinu celkového čínského vývozu vozidel . Jen BYD vyvezl v červenci 173 721 NEV, což mu zajistilo 32,2% podíl na čínském exportu NEV . Tesla China byla třetí s 66 330 vyvezenými kusy . Exportní boom tak částečně kompenzoval slabší domácí poptávku.
Nejprodávanější automobilka: BYD dodala v červenci 419 211 NEV, meziročně o 21,7 % více, což je jeho nejvyšší měsíční prodej v tomto roce .
Metodická poznámka: Globální údaj BMI ve výši 1,85 milionu používá užší definici EV a odlišnou přeshraniční metodiku než širší kategorie NEV čínského svazu CAAM. BMI uvádí pro Čínu přibližně 980 000 kusů , což vysvětluje rozdíl mezi celkovým domácím velkoobchodem a jednotkami započítanými v celosvětovém součtu BMI.
Severní Amerika byla v červenci 2026 nejslabším velkým trhem s elektromobily. Prodej klesl na přibližně 140 000 kusů, což je -27 % oproti loňsku . Za prvních sedm měsíců se v regionu prodalo 900 000 elektromobilů, o 18 % méně než ve stejném období 2025 .
Hlavním viníkem jsou Spojené státy. Prodej EV v USA v červenci klesl o více než 30 %, zatímco celkový trh s lehkými vozidly klesl jen o 1,4 % . Mírné oživení ve druhém čtvrtletí vystřídal v červenci opětovný pokles .
Příčiny jsou jasné a dobře zdokumentované. Zrušení federální slevy 7 500 dolarů na nákup EV v září 2025 administrativou Donalda Trumpa v kombinaci s propalivovou politikou, uvolněním regulatorního tlaku a vypršením pobídek prudce utlumilo poptávku . Snížily se i slevy ze strany výrobců, což prodeje dále potlačilo . Navíc nákupní horečka v roce 2024 a na začátku roku 2025, kdy se spotřebitelé snažili stihnout vypršení slevy, nafoukla srovnávací základnu, takže meziroční poklesy vypadají ještě dramatičtěji .
Trhy mimo Evropu, Čínu a Severní Ameriku v červenci 2026 prodaly zhruba 280 000 elektromobilů – tento údaj je dopočtem z celosvětového součtu 1,85 milionu po odečtení tří hlavních regionů .
Tyto trhy vykázaly nejsilnější růstové momentum ze všech regionů. V prvním pololetí 2026 vzrostl prodej EV ve zbytku světa přibližně o 98 % na zhruba 1,4 milionu kusů . Mezi klíčové přispěvatele patří Indie, země jihovýchodní Asie, Brazílie a Austrálie, kde poptávku podporují vládní politika a uvedení nových modelů .