Nejvýraznějším trendem před veletrhem IFA 2026 jsou kompaktní počítače se 128 GB sjednocené paměti, zatímco u výkonnějších konfigurací se objevuje až 192 GB. ACEMAGIC F9A Pro a BOSGAME M5 MAX používají Ryzen AI Max+ PRO 495 se 16 jádry, 32 vlákny, taktem až 5,2 GHz a celkovým výkonem platformy až 131 TOPS.
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What mini PCs and laptops built around AMD’s Ryzen AI Max+ processors are being unveiled or previewed ahead of IFA 2026 in Berlin, including. Article summary: The IFA 2026 pre-briefings show a clear escalation in “local AI PC” hardware: compact systems are now pairing powerful integrated GPUs with 128–192 GB of unified memory, making large-model inference possible on-device ra. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Před veletrhem IFA 2026 se rýsuje nová kategorie počítačů pro lokální umělou inteligenci. Mini počítače a notebooky se snaží nabídnout kapacitu, která byla donedávna vyhrazena spíše pracovním stanicím: 128 GB sjednocené paměti, případně dokonce 192 GB.
Nejde jen o honbu za vyšším číslem výkonu NPU. U velkých jazykových modelů je často rozhodující, zda se model vůbec vejde do paměti. Integrovaná grafika v čipech AMD Ryzen AI Max+ přitom využívá stejný paměťový prostor jako procesor, operační systém a další aplikace.
ACEMAGIC F9A Pro je výkonnější pokračování přibližně dvoulitrového modelu F9A. Výrobce jej připravuje s procesorem AMD Ryzen AI Max+ PRO 495, který má 16 jader a 32 vláken architektury Zen 5 a maximální takt až 5,2 GHz. Součástí platformy má být integrovaná grafika Radeon 8065S se 40 výpočetními jednotkami RDNA 3.5 a taktem až 3,0 GHz. NPU XDNA 2 má nabídnout až 55 TOPS, zatímco celkový výkon platformy má dosahovat až 131 TOPS. 23
24
Hlavní novinkou je paměť. F9A Pro má podporovat až 192 GB LPDDR5X-8533 v jednotné konfiguraci, přičemž až 160 GB může být vyhrazeno grafice. Na rozdíl od běžného notebooku s oddělenou operační pamětí a grafickou VRAM se tento prostor rozděluje dynamicky mezi procesor, grafiku a lokální AI úlohy. 23
24
Z dostupných předběžných informací vyplývá také přítomnost dvou portů USB4, dvou síťových portů 2,5GbE, Wi-Fi 7, HDMI 2.1, DisplayPortu 2.1 a rozhraní OCuLink přes PCIe 4.0 x4. Cena, konečná podoba portové výbavy ani termín uvedení zatím potvrzeny nebyly. 23
24
Acer Aspire G 3D 16 (AG3D16-81M) staví na procesoru Ryzen AI Max+ 395. Ten nabízí 16 jader, 32 vláken a maximální takt až 5,1 GHz, zatímco o grafiku se stará integrovaná Radeon 8060S. Notebook podporuje až 128 GB LPDDR5X-8000 sjednocené paměti a až 2TB SSD PCIe 4.0. Acer uvádí celkový výkon platformy až 126 TOPS. 51
58
Jeho nejvýraznější vlastností však není AI, ale 16palcový displej SpatialLabs. Ten dokáže zobrazit stereoskopický 3D obraz bez speciálních brýlí. V režimu 2D nabízí IPS panel rozlišení 3 840 × 2 400 pixelů, obnovovací frekvenci 120 Hz, jas 450 nitů a pokrytí 100 % barevného prostoru DCI-P3. V režimu 3D se efektivní rozlišení mění na 1 920 × 2 400 pixelů.
Dvě kamery pro sledování očí umožňují převádět běžný 2D obsah do prostorového zobrazení. Není tedy nutný nativní 3D obsah ani samostatná grafická karta. 49
51
58
Acer uvádí baterii s kapacitou 99,9 Wh, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 a dva porty USB-C 4.0. Dostupné materiály zatím nepotvrzují hmotnost, reálnou výdrž, cenu pro jednotlivé regiony ani datum prodeje. 51
54
BOSGAME M5 MAX je zatím pouze představený model, nikoli kompletně specifikovaný maloobchodní produkt. První plánovaná konfigurace používá Ryzen AI Max+ PRO 495 se 16 jádry, 32 vlákny a taktem až 5,2 GHz. Součástí jsou grafika Radeon 8065S a NPU s výkonem až 55 TOPS; celkový výkon platformy má dosahovat až 131 TOPS. 38
Výrobce plánuje začít s 128 GB LPDDR5X sjednocené paměti a 2TB SSD PCIe 4.0. Počítač cílí na lokální experimentování s AI, práci s velkými modely, kreativní aplikace, vývoj softwaru a náročný multitasking.
Konečná portová výbava, rozměry, hmotnost, limity spotřeby, cena, datum vydání ani další paměťové a úložné varianty zatím nebyly v dostupných informacích doloženy. 38
Jako užitečná reference může posloužit současný BOSGAME M5. Také on používá Ryzen AI Max+ 395 se 16 jádry a 32 vlákny, taktem až 5,1 GHz a integrovanou grafikou Radeon 8060S se 40 výpočetními jednotkami RDNA 3.5. Dostupné konfigurace nabízejí 96 nebo 128 GB připájené LPDDR5X-8000 sdílené paměti a až 2TB úložiště PCIe 4.0. 39
40
Výbava zahrnuje dva porty USB4, USB-A, HDMI, DisplayPort, Wi-Fi 7 a čtečku SD karet. Vlastní nabídka BOSGAME uvádí konfiguraci se 128 GB paměti a 2TB SSD za 2 999 dolarů. Cena se však může lišit podle prodejce a regionu. 39
40
Standardní ACEMAGIC F9A je postaven na Ryzen AI Max+ 395 se 16 jádry Zen 5, 32 vlákny a maximálním taktem až 5,1 GHz. Integrovaná Radeon 8060S má 40 výpočetních jednotek RDNA 3.5 a NPU XDNA 2 dosahuje až 50 TOPS. Celkový výkon systému výrobce uvádí až 126 TOPS. 17
27
V kompaktním šasi o objemu přibližně dva litry je až 128 GB připájené LPDDR5X-8000 sjednocené paměti, dva sloty M.2 PCIe 4.0 a port OCuLink pro připojení externí grafiky. Mezi další konektory patří dva 40Gb/s porty USB4, HDMI 2.1, dva porty 2,5GbE, Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4.
ACEMAGIC uvádí, že konfigurace se 128 GB je určena také pro lokální inferenci velkých jazykových modelů s přibližně až 120 miliardami parametrů. 17
27 Cena ani širší termín uvedení do prodeje nebyly v citovaných materiálech potvrzeny. Samostatná zpráva hovoří o plánovaném zahájení předprodeje konfigurace s Ryzen AI Max+ 395 10. září, tuto informaci je ale nutné ověřit podle konkrétního regionu.
23
Velká paměťová kapacita může být při provozu AI modelů důležitější než samotné číslo TOPS. Integrovaná grafika totiž využívá stejnou rychlou paměť jako procesor. Počítač se 128 nebo 192 GB tak může pojmout výrazně větší kvantizované modely než řada tenkých notebooků s 16 nebo 32 GB RAM, případně samostatné grafické karty omezené kapacitou vlastní VRAM.
Kapacita ale automaticky neznamená vysokou rychlost. Výsledek závisí na použité kvantizaci, délce kontextu, inferenčním softwaru, paměti rezervované pro Windows a další aplikace, chlazení i dlouhodobém napájecím limitu. To, že počítač model načte, ještě neznamená, že bude odpovídat rychle, zvládne plnou přesnost nebo podporuje každou jeho variantu.
Nejkonkrétnější jsou tvrzení ACEMAGIC o lokální práci s modely do přibližně 120 miliard parametrů u F9A a demonstrace společnosti GEEKOM, která spojila čtyři počítače A9 Mega pro lokální běh modelu DeepSeek V4 Flash. U Aceru Aspire G 3D 16, ACEMAGIC F9A Pro ani BOSGAME M5 MAX zatím dostupné materiály neuvádějí srovnatelné výsledky v tokenech za sekundu. 5
6
27
GMKtec oznámil mini počítač EVO-X5 Pro s procesorem Ryzen AI Max+ PRO 495 a plánuje jeho kompletní představení na veletrhu IFA v Berlíně. Podrobnosti o ceně, konektorech, chlazení, spotřebě a finální konfiguraci zatím nebyly zveřejněny. 7
10
Na stránce Minisforum pro IFA je uveden připravovaný T5 Max s Ryzen AI Max+ 395, pamětí LPDDR5X a dvěma sloty M.2 PCIe 4.0. Dostupné informace zatím nestačí k potvrzení ceny, kapacity paměti, teplotních limitů ani výkonu při provozu lokálních modelů. 16
Framework uplatňuje stejný přístup také u kompaktního stolního počítače s Ryzen AI Max+ PRO 495. Uváděná konfigurace nabízí 192 GB paměti a propustnost 273 GB/s. Integrovaná grafika Radeon 8065S si zachovává 40 výpočetních jednotek RDNA 3.5 a může dosáhnout taktu 3,0 GHz. 13
GEEKOM zkouší jiný způsob, jak lokální AI škálovat. Čtyři mini počítače A9 Mega s Ryzen AI Max+ 395 a grafikou Radeon 8060S propojuje přes USB4 do distribuované platformy, na které podle výrobce běží DeepSeek V4 Flash lokálně.
Nejde tedy o jeden kompaktní počítač, který by celý model držel v paměti, ale o demonstraci distribuovaného lokálního výpočtu. 5
6
AMD není jediným výrobcem, který na IFA 2026 představuje hardware pro lokální AI. Acer ukázal koncept malého počítače SFF RTX Spark s až 128 GB sjednocené paměti a výkonem až jeden petaflop. ASUS současně představuje notebooky ProArt P16 a P14 a mini počítač GR1X založené na platformě RTX Spark. ASUS uvádí podporu lokálních velkých jazykových modelů, kreativních úloh a osobních AI agentů včetně modelů s až 120 miliardami parametrů. 2
3
8
Přístupy se liší. Ryzen AI Max+ spojuje procesorová jádra, integrovanou grafiku a NPU do jediného čipu a láká na kompaktní provedení s velkým společným paměťovým prostorem. RTX Spark staví na akcelerátoru Blackwell a softwarovém ekosystému NVIDIA CUDA a RTX.
O skutečném výkonu proto nerozhodne pouze nejvyšší uvedené číslo TOPS nebo petaflopů. Důležitá bude podpora softwaru, způsob přidělování paměti, dlouhodobý napájecí limit, chlazení a měření v konkrétních aplikacích.
Oznámení před IFA 2026 ukazují, že počítače pro lokální AI se posouvají za hranice malých NPU určených hlavně pro lehké funkce přímo v zařízení. Výrobci nyní soupeří také o kapacitu potřebnou k načtení větších modelů: 128 GB se stává běžnou hodnotou u prémiových mini pracovních stanic a u nejvýkonnějších konfigurací se začíná objevovat 192 GB.
Neznamená to konec cloudové AI. Spíše vzniká další možnost pro práci citlivou na soukromí, používání bez připojení, nižší odezvu, vývoj softwaru a experimentování s modely, které uživatelé nechtějí posílat na vzdálené servery.
Rozhodující otázkou bude, zda se tyto konfigurace skutečně dostanou do prodeje za rozumné ceny, jaký výkon nabídnou při dlouhodobém zatížení a které lokální modely a nástroje budou v praxi podporovat.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nejvýraznějším trendem před veletrhem IFA 2026 jsou kompaktní počítače se 128 GB sjednocené paměti, zatímco u výkonnějších konfigurací se objevuje až 192 GB.
Nejvýraznějším trendem před veletrhem IFA 2026 jsou kompaktní počítače se 128 GB sjednocené paměti, zatímco u výkonnějších konfigurací se objevuje až 192 GB. ACEMAGIC F9A Pro a BOSGAME M5 MAX používají Ryzen AI Max+ PRO 495 se 16 jádry, 32 vlákny, taktem až 5,2 GHz a celkovým výkonem platformy až 131 TOPS.
Acer Aspire G 3D 16 kombinuje Ryzen AI Max+ 395, až 128 GB sdílené paměti a 3D displej viditelný bez brýlí; další výrobci zkoušejí distribuovanou AI i konkurenční platformu NVIDIA RTX Spark.