Čínské polovodičové továrny SMIC a Hua Hong hlásí ve druhém čtvrtletí 2026 rekordní výsledky díky poptávce po AI
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
Čistý zisk SMIC dosáhl 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni a výrazně nad odhady analytiků, kteří počítali s 257 miliony USD.
Hua Hong Grace, druhý největší čínský výrobce, utržil rekordních 717,5 milionu dolarů (meziroční růst o 26,8 %), čistý zisk se vyšplhal na 30,6 milionu dolarů, což představuje raketový růst o 385,9 %.
Hnacím motorem je poptávka po čipech pro AI, která se z pokročilých výrobních procesů přelévá do starších, tzv.
What key financial results did China's top two contract chipmakers, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) and Hua HonAI-generated illustration of China's semiconductor foundry earnings boom in Q2 2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What key financial results did China's top two contract chipmakers, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) and Hua Hon. Article summary: ## SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) — Q2 2026. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Dvě největší čínské smluvní továrny na výrobu čipů (foundries) zveřejnily za druhé čtvrtletí roku 2026 výsledky, které překonaly veškerá očekávání. Hlavním důvodem je prudce rostoucí poptávka po čipech pro umělou inteligenci (AI), která se z nejmodernějších výrobních procesů přelévá i do starších, tzv. „mature node“ technologií. Obě společnosti, SMIC i Hua Hong Grace, vykázaly rekordní tržby a zisky v řádu stovek procent a očekávají, že růst bude pokračovat i ve třetím čtvrtletí .
SMIC – 2. čtvrtletí 2026: Tržby poprvé přes 3 miliardy dolarů
Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), největší čínský smluvní výrobce čipů, oznámil výsledky, které překonaly všechny dosavadní rekordy.
Tržby: dosáhly 3,01 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 36 % a meziměsíčně o 20 %. Společnost tak poprvé v historii překonala hranici 3 miliard dolarů za jedno čtvrtletí .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Čínské polovodičové továrny SMIC a Hua Hong hlásí ve druhém čtvrtletí 2026 rekordní výsledky díky poptávce po AI"?
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
What are the key points to validate first?
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD. Čistý zisk SMIC dosáhl 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni a výrazně nad odhady analytiků, kteří počítali s 257 miliony USD.
What should I do next in practice?
Hua Hong Grace, druhý největší čínský výrobce, utržil rekordních 717,5 milionu dolarů (meziroční růst o 26,8 %), čistý zisk se vyšplhal na 30,6 milionu dolarů, což představuje raketový růst o 385,9 %.
Čínské polovodičové továrny SMIC a Hua Hong hlásí ve druhém čtvrtletí 2026 rekordní výsledky díky poptávce po AI
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
Čistý zisk SMIC dosáhl 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni a výrazně nad odhady analytiků, kteří počítali s 257 miliony USD.
Hua Hong Grace, druhý největší čínský výrobce, utržil rekordních 717,5 milionu dolarů (meziroční růst o 26,8 %), čistý zisk se vyšplhal na 30,6 milionu dolarů, což představuje raketový růst o 385,9 %.
Hnacím motorem je poptávka po čipech pro AI, která se z pokročilých výrobních procesů přelévá do starších, tzv.
What key financial results did China's top two contract chipmakers, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) and Hua HonAI-generated illustration of China's semiconductor foundry earnings boom in Q2 2026.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What key financial results did China's top two contract chipmakers, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) and Hua Hon. Article summary: ## SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) — Q2 2026. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Dvě největší čínské smluvní továrny na výrobu čipů (foundries) zveřejnily za druhé čtvrtletí roku 2026 výsledky, které překonaly veškerá očekávání. Hlavním důvodem je prudce rostoucí poptávka po čipech pro umělou inteligenci (AI), která se z nejmodernějších výrobních procesů přelévá i do starších, tzv. „mature node“ technologií. Obě společnosti, SMIC i Hua Hong Grace, vykázaly rekordní tržby a zisky v řádu stovek procent a očekávají, že růst bude pokračovat i ve třetím čtvrtletí .
SMIC – 2. čtvrtletí 2026: Tržby poprvé přes 3 miliardy dolarů
Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), největší čínský smluvní výrobce čipů, oznámil výsledky, které překonaly všechny dosavadní rekordy.
Tržby: dosáhly 3,01 miliardy USD, což je meziroční nárůst o 36 % a meziměsíčně o 20 %. Společnost tak poprvé v historii překonala hranici 3 miliard dolarů za jedno čtvrtletí .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Čínské polovodičové továrny SMIC a Hua Hong hlásí ve druhém čtvrtletí 2026 rekordní výsledky díky poptávce po AI"?
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD.
What are the key points to validate first?
SMIC, největší čínský smluvní výrobce čipů, utržil ve 2. čtvrtletí 2026 rekordních 3,01 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 % a poprvé v historii společnosti překonal hranici 3 miliard USD. Čistý zisk SMIC dosáhl 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni a výrazně nad odhady analytiků, kteří počítali s 257 miliony USD.
What should I do next in practice?
Hua Hong Grace, druhý největší čínský výrobce, utržil rekordních 717,5 milionu dolarů (meziroční růst o 26,8 %), čistý zisk se vyšplhal na 30,6 milionu dolarů, což představuje raketový růst o 385,9 %.
Čistý zisk: připadající akcionářům činil 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni. Analytici přitom očekávali v průměru zhruba 257 milionů dolarů .
Hrubý zisk: vzrostl na 760,6 milionu USD (meziročně +69 %) .
Hrubá marže: dosáhla 25,3 %, což je výrazně nad odhadem trhu (21,4 %) .
Proč? Poptávka po AI se přelévá do starších technologií
Hlavním důvodem je poptávka po čipech pro AI, která se z pokročilých výrobních procesů (např. 3nm či 5nm) přesunula i do starších, tzv. mature-node technologií. Špičkové světové továrny (TSMC, Samsung) totiž veškerou svou moderní kapacitu věnují výrobě nejvýkonnějších AI akcelerátorů (GPU, specializované AI čipy). To uvolnilo prostor pro SMIC, který získává zakázky na výrobu periferních čipů pro AI, čipů pro průmysl, automobilový průmysl a výpočetní techniku .
Výhled: Vyšší ceny a více kapacit
SMIC očekává ve třetím čtvrtletí 2026 růst tržeb o 2–4 % (na zhruba 3,07–3,13 miliardy USD) a hrubou marži ještě vyšší, v rozmezí 26–28 %.
Společnost již zvýšila ceny za své nejžádanější výrobní kapacity a aktivně zvažuje nákup dalších výrobních zařízení. Spoluvýkonný ředitel Zhao Haijun uvedl, že objem objednávek překonal všechna očekávání a že poptávka zůstane silná i ve druhé polovině roku .
Hua Hong Grace – 2. čtvrtletí 2026: Čistý zisk raketově vzrostl o 386 %
Společnost Hua Hong Grace Semiconductor, druhá největší čínská foundry, také oznámila rekordní finanční výsledky.
Tržby: dosáhly 717,5 milionu USD, což je meziroční nárůst o 26,8 % a meziměsíčně o 8,6 %. To je nad vlastním odhadem společnosti, který počítal s 690–700 miliony dolarů .
Čistý zisk: připadající akcionářům činil 30,6 milionu USD, což je ohromující 385,9% nárůst oproti stejnému období loňského roku a 84,6 % oproti prvnímu čtvrtletí .
Hrubá marže: dosáhla 16,5 %, což je meziroční zlepšení o 5,6 procentního bodu .
Proč? Poptávka po AI se šíří z pamětí do logiky a analogových obvodů
Prezident společnosti Peng Bai uvedl, že poptávka po AI nejprve zasáhla trh s paměťovými čipy, ale nyní se rychle šíří do dalších segmentů, jako jsou logické obvody, analogové obvody, MCU (mikrokontroléry), energetické polovodiče, RF (vysokofrekvenční) čipy a další. To vytváří nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, ze které Hua Hong těží .
Výhled: Plná kapacita a další expanze
Hua Hong očekává ve třetím čtvrtletí 2026 tržby v rozmezí 770–780 milionů USD (další meziměsíční růst) a hrubou marži 16–18 %. Management uvedl, že přibližně 60 % růstu bude pocházet z vyšších cen a 40 % z vyššího objemu výroby .
Společnost jede na plné kapacity a rozšiřuje výrobu. Klíčová je nová továrna Fab 9A ve městě Wu-si, která postupně najíždí na plný provoz .
Širší souvislosti: Továrny jedou na plný výkon
Obě společnosti v současnosti využívají své výrobní závody na 100 % své kapacity. Čínské technologické firmy a startupy hledají domácí alternativy k čipům, které by mohly být omezeny americkými sankcemi .
Tento vývoj ukazuje na důležitý trend: globální polovodičový průmysl upřednostňuje nejmodernější výrobní uzly pro AI akcelerátory. Poptávka po starších a specializovaných čipech (např. pro správu napájení, analogové obvody, mikrokontroléry a vestavěné paměti) se tak přesouvá do Číny, kde mají SMIC a Hua Hong Grace silnou pozici a mohou tuto poptávku obsluhovat .
SMIC očekává hrubou marži nad 26 % a Hua Hong udržuje marži kolem 16–18 %, což naznačuje, že současný AI-driven cyklus má pro obě společnosti ještě značný růstový potenciál.
globaltimes.cn
Chinese chip giant SMIC’s Q2 net profit jumps nearly 262% on AI demand surge
Čistý zisk: připadající akcionářům činil 479,2 milionu USD, což je o 261,7 % více než ve stejném období loni. Analytici přitom očekávali v průměru zhruba 257 milionů dolarů .
Hrubý zisk: vzrostl na 760,6 milionu USD (meziročně +69 %) .
Hrubá marže: dosáhla 25,3 %, což je výrazně nad odhadem trhu (21,4 %) .
Proč? Poptávka po AI se přelévá do starších technologií
Hlavním důvodem je poptávka po čipech pro AI, která se z pokročilých výrobních procesů (např. 3nm či 5nm) přesunula i do starších, tzv. mature-node technologií. Špičkové světové továrny (TSMC, Samsung) totiž veškerou svou moderní kapacitu věnují výrobě nejvýkonnějších AI akcelerátorů (GPU, specializované AI čipy). To uvolnilo prostor pro SMIC, který získává zakázky na výrobu periferních čipů pro AI, čipů pro průmysl, automobilový průmysl a výpočetní techniku .
Výhled: Vyšší ceny a více kapacit
SMIC očekává ve třetím čtvrtletí 2026 růst tržeb o 2–4 % (na zhruba 3,07–3,13 miliardy USD) a hrubou marži ještě vyšší, v rozmezí 26–28 %.
Společnost již zvýšila ceny za své nejžádanější výrobní kapacity a aktivně zvažuje nákup dalších výrobních zařízení. Spoluvýkonný ředitel Zhao Haijun uvedl, že objem objednávek překonal všechna očekávání a že poptávka zůstane silná i ve druhé polovině roku .
Hua Hong Grace – 2. čtvrtletí 2026: Čistý zisk raketově vzrostl o 386 %
Společnost Hua Hong Grace Semiconductor, druhá největší čínská foundry, také oznámila rekordní finanční výsledky.
Tržby: dosáhly 717,5 milionu USD, což je meziroční nárůst o 26,8 % a meziměsíčně o 8,6 %. To je nad vlastním odhadem společnosti, který počítal s 690–700 miliony dolarů .
Čistý zisk: připadající akcionářům činil 30,6 milionu USD, což je ohromující 385,9% nárůst oproti stejnému období loňského roku a 84,6 % oproti prvnímu čtvrtletí .
Hrubá marže: dosáhla 16,5 %, což je meziroční zlepšení o 5,6 procentního bodu .
Proč? Poptávka po AI se šíří z pamětí do logiky a analogových obvodů
Prezident společnosti Peng Bai uvedl, že poptávka po AI nejprve zasáhla trh s paměťovými čipy, ale nyní se rychle šíří do dalších segmentů, jako jsou logické obvody, analogové obvody, MCU (mikrokontroléry), energetické polovodiče, RF (vysokofrekvenční) čipy a další. To vytváří nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, ze které Hua Hong těží .
Výhled: Plná kapacita a další expanze
Hua Hong očekává ve třetím čtvrtletí 2026 tržby v rozmezí 770–780 milionů USD (další meziměsíční růst) a hrubou marži 16–18 %. Management uvedl, že přibližně 60 % růstu bude pocházet z vyšších cen a 40 % z vyššího objemu výroby .
Společnost jede na plné kapacity a rozšiřuje výrobu. Klíčová je nová továrna Fab 9A ve městě Wu-si, která postupně najíždí na plný provoz .
Širší souvislosti: Továrny jedou na plný výkon
Obě společnosti v současnosti využívají své výrobní závody na 100 % své kapacity. Čínské technologické firmy a startupy hledají domácí alternativy k čipům, které by mohly být omezeny americkými sankcemi .
Tento vývoj ukazuje na důležitý trend: globální polovodičový průmysl upřednostňuje nejmodernější výrobní uzly pro AI akcelerátory. Poptávka po starších a specializovaných čipech (např. pro správu napájení, analogové obvody, mikrokontroléry a vestavěné paměti) se tak přesouvá do Číny, kde mají SMIC a Hua Hong Grace silnou pozici a mohou tuto poptávku obsluhovat .
SMIC očekává hrubou marži nad 26 % a Hua Hong udržuje marži kolem 16–18 %, což naznačuje, že současný AI-driven cyklus má pro obě společnosti ještě značný růstový potenciál.
globaltimes.cn
Chinese chip giant SMIC’s Q2 net profit jumps nearly 262% on AI demand surge