DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is DeepSeek V4.1 Flash, released for general availability on September 10, 2026, and how does its 552-billion-parameter Causal-Encoder-. Article summary: DeepSeek-V4.1-Flash is the September 10, 2026 general-availability replacement for the V4 Flash line and, temporarily, for V4 Pro in the API. It is not merely a cheaper small model: DeepSeek presents it as the first prod. Topic tags: general, general web, user generated, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, cha
DeepSeek-V4.1-Flash je multimodální model dostupný v obecné dostupnosti od 10. září 2026. Jde o první produkční model řady DeepSeek s architekturou Causal Encoder–Decoder (CED): Mixture-of-Experts model se 552 miliardami parametrů, navržený především pro levnější zpracování dlouhých promptů, cacheovaného kontextu, obrazových vstupů a agentních pracovních postupů. 41
6
Prakticky je V4.1 Flash kandidátem na výchozí vysokokapacitní API model DeepSeeku pro dlouhý kontext a multimodalitu. Jeho hlavní deklarované přednosti proti V4 Pro leží v ceně, paměťové efektivitě a několika testech zaměřených na agenty. Zveřejněné výsledky ale neukazují vítězství ve všech benchmarcích. 24
11
Údaj „552B parametrů“ sám o sobě nevypovídá o tom, jak velká část řídkého modelu MoE pracuje při každém tokenu. DeepSeek uvádí, že V4.1 Flash aktivuje zhruba 8B parametrů při prefillu vstupu — tedy při čtení promptu — a 16B parametrů při dekódování, kdy tvoří odpověď. 41
38
To je podstatné zejména tam, kde aplikace opakovaně posílá rozsáhlé dokumenty, repozitáře, historii konverzace nebo záznamy volání nástrojů. Načítání promptu a generování odpovědi mají odlišné výpočetní nároky; CED má snižovat náklady na čtení velkého kontextu, zatímco pro výstup ponechává více výpočetního výkonu. 38
DeepSeek dále uvádí globální stopu KV cache přibližně 890 bajtů na token, tedy asi čtvrtinu hodnoty uváděné pro předchozí V4 Flash. Připisuje to FP4 cacheování KV a opětovnému využívání KV cache mezi vrstvami. U dlouhodobě běžících agentů, kde uložený kontext může tvořit významnou část provozních nákladů, může být tento údaj důležitější než samotný počet parametrů. Jde však o údaj poskytovatele a je rozumné jej ověřit ve vlastním nasazení a obslužné infrastruktuře. 33
38
Tabulka zveřejněná DeepSeekem ukazuje zlepšení v programování, matematice, terminálových agentech a kyberbezpečnostních testech oproti V4 Pro. Zároveň má V4.1 Flash nižší skóre v GPQA Diamond. Jde o výsledky reportované poskytovatelem či v model cardu, nikoli o nezávislé univerzální pořadí. 6
11
| Benchmark | V4 Pro | V4.1 Flash | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| GPQA Diamond | 92,4 | 90,9 | −1,5 |
| Codeforces rating | 3 348 | 3 471 | +123 |
| MathArena Apex | 65,3 | 65,6 | +0,3 |
| Terminal-Bench 2.1 | 87,9 | 90,6 | +2,7 |
| CyberGym | 83,3 | 88,1 | +4,8 |
Nejpřesnější interpretace je proto střízlivá: V4.1 Flash se jeví jako vhodnější pro deklarovaný cíl DeepSeeku — rychlé, nákladově citlivé a dlouhodobě běžící agentní a programátorské workflow. V4 Pro si však drží lepší zveřejněný výsledek v GPQA Diamond. Tvrzení, že Flash bez výjimky převyšuje V4 Pro ve všech úlohách, zveřejněné srovnání nepodporuje. 11
DeepSeek uvedl, že testy více stran zařadily V4.1 Flash před V4 Pro z hlediska výkonu, ceny, rychlosti i celkové doby běhu. Dodané veřejné materiály ale nedokládají jediný nezávisle auditovaný násobek zrychlení pro celou agentní úlohu od začátku do konce. Toto širší srovnání je proto vhodné chápat jako tvrzení výrobce a otestovat je na vlastních nástrojích, délkách kontextu a typech úloh. 24
V4.1 Flash podporuje kontext až 1 milion tokenů a přijímá text i obrázky v jediném požadavku. Dokumentace DeepSeeku uvádí například popis obrázků, čtení textu ze screenshotů a analýzu grafů. 6
23
Aktuální identifikátor modelu pro API je:
deepseek-flash
Vývojáři mohou k textu přidat veřejně dostupnou adresu obrázku http(s). Dokumentace pro vision uvádí podporu formátů JPEG, PNG, GIF a WebP. 21
23
Dodaná dokumentace potvrzuje limit kontextu 1 milion tokenů, ale neuvádí dostatečně jednoznačný aktuální maximální limit výstupních tokenů, aby jej zde bylo možné spolehlivě specifikovat. Před nasazením je rovněž vhodné ověřit živé schéma API pro přesnou dostupnost a syntaxi strukturovaného JSON výstupu, volání nástrojů a ovládání režimů uvažování.
Uváděné ceny API pro V4.1 Flash jsou 0,15 USD za milion vstupních tokenů a 0,60 USD za milion výstupních tokenů mimo špičku. Ve špičce stoupají na 0,30 USD za vstup a 1,20 USD za výstup za milion tokenů. Cena cacheovaného vstupu je uváděna na 0,003 USD mimo špičku a 0,006 USD ve špičce za milion tokenů. 1
Takto nízká cena při zásahu cache odpovídá zaměření architektury na opakovaně používaný kontext. Výrazněji z ní mohou těžit aplikace, které znovu posílají velký systémový prompt, kontext zdrojového kódu či historii agenta, než jednorázové krátké chaty — ovšem jen pokud jejich vzorec požadavků skutečně vede k zásahům cache.
DeepSeek ukončil samostatné modely V4 Flash a V4 Flash Vision Experimental. Kvůli kompatibilitě nadále dočasně přijímá tyto starší identifikátory, které obsluhuje V4.1 Flash:
deepseek-v4-flashdeepseek-v4-flash-vision-expPůvodní oznámení z 10. září uvádělo, že provoz deepseek-v4-pro bude od 14. září od 04:00 UTC směrován na V4.1 Flash za ceny Flash, a to do příchodu V4.1 Pro. 24
Pozdější dokumentace API však tento provozní plán upravila: říká, že DeepSeek bude API službu V4 Pro poskytovat i po 14. září a účtování se nemění; případnou změnu má oznámit později. Týmy využívající V4 Pro by se proto měly řídit aktuální dokumentací API a ověřit model skutečně vrácený endpointem, místo aby automaticky vycházely z dřívějšího plánu ukončení. 17
26
V4.1 Flash představuje víc než nové označení Flash, protože najednou přichází několik změn:
deepseek-flash; Pro vývojáře dává smysl nové integrace stavět na deepseek-flash, ověřit práci s obrázky a dlouhým kontextem na reprezentativních úlohách, změřit ekonomiku cache hitů a sledovat aktuální dokumentaci směrování a účtování V4 Pro. Architektura slibuje výhodu hlavně pro systémy s intenzivním využitím agentů, rozhodující ale bude výkon a cena v konkrétním nasazeném workflow.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B.
DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B. Podporuje kontext až 1 milion tokenů, kombinované textové a obrazové vstupy a DeepSeek uvádí globální stopu KV cache asi 890 bajtů na token — zhruba čtvrtinu hodnoty předchozího V4 Flash.
Aktuální identifikátor modelu v API je deepseek flash. Starší aliasy Flash a Flash Vision Experimental jsou dočasně obsluhovány modelem V4.1 Flash; V4 Pro podle novější dokumentace zůstává v provozu se stejným účtováním.
DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is DeepSeek V4.1 Flash, released for general availability on September 10, 2026, and how does its 552-billion-parameter Causal-Encoder-. Article summary: DeepSeek-V4.1-Flash is the September 10, 2026 general-availability replacement for the V4 Flash line and, temporarily, for V4 Pro in the API. It is not merely a cheaper small model: DeepSeek presents it as the first prod. Topic tags: general, general web, user generated, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, cha
DeepSeek-V4.1-Flash je multimodální model dostupný v obecné dostupnosti od 10. září 2026. Jde o první produkční model řady DeepSeek s architekturou Causal Encoder–Decoder (CED): Mixture-of-Experts model se 552 miliardami parametrů, navržený především pro levnější zpracování dlouhých promptů, cacheovaného kontextu, obrazových vstupů a agentních pracovních postupů. 41
6
Prakticky je V4.1 Flash kandidátem na výchozí vysokokapacitní API model DeepSeeku pro dlouhý kontext a multimodalitu. Jeho hlavní deklarované přednosti proti V4 Pro leží v ceně, paměťové efektivitě a několika testech zaměřených na agenty. Zveřejněné výsledky ale neukazují vítězství ve všech benchmarcích. 24
11
Údaj „552B parametrů“ sám o sobě nevypovídá o tom, jak velká část řídkého modelu MoE pracuje při každém tokenu. DeepSeek uvádí, že V4.1 Flash aktivuje zhruba 8B parametrů při prefillu vstupu — tedy při čtení promptu — a 16B parametrů při dekódování, kdy tvoří odpověď. 41
38
To je podstatné zejména tam, kde aplikace opakovaně posílá rozsáhlé dokumenty, repozitáře, historii konverzace nebo záznamy volání nástrojů. Načítání promptu a generování odpovědi mají odlišné výpočetní nároky; CED má snižovat náklady na čtení velkého kontextu, zatímco pro výstup ponechává více výpočetního výkonu. 38
DeepSeek dále uvádí globální stopu KV cache přibližně 890 bajtů na token, tedy asi čtvrtinu hodnoty uváděné pro předchozí V4 Flash. Připisuje to FP4 cacheování KV a opětovnému využívání KV cache mezi vrstvami. U dlouhodobě běžících agentů, kde uložený kontext může tvořit významnou část provozních nákladů, může být tento údaj důležitější než samotný počet parametrů. Jde však o údaj poskytovatele a je rozumné jej ověřit ve vlastním nasazení a obslužné infrastruktuře. 33
38
Tabulka zveřejněná DeepSeekem ukazuje zlepšení v programování, matematice, terminálových agentech a kyberbezpečnostních testech oproti V4 Pro. Zároveň má V4.1 Flash nižší skóre v GPQA Diamond. Jde o výsledky reportované poskytovatelem či v model cardu, nikoli o nezávislé univerzální pořadí. 6
11
| Benchmark | V4 Pro | V4.1 Flash | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| GPQA Diamond | 92,4 | 90,9 | −1,5 |
| Codeforces rating | 3 348 | 3 471 | +123 |
| MathArena Apex | 65,3 | 65,6 | +0,3 |
| Terminal-Bench 2.1 | 87,9 | 90,6 | +2,7 |
| CyberGym | 83,3 | 88,1 | +4,8 |
Nejpřesnější interpretace je proto střízlivá: V4.1 Flash se jeví jako vhodnější pro deklarovaný cíl DeepSeeku — rychlé, nákladově citlivé a dlouhodobě běžící agentní a programátorské workflow. V4 Pro si však drží lepší zveřejněný výsledek v GPQA Diamond. Tvrzení, že Flash bez výjimky převyšuje V4 Pro ve všech úlohách, zveřejněné srovnání nepodporuje. 11
DeepSeek uvedl, že testy více stran zařadily V4.1 Flash před V4 Pro z hlediska výkonu, ceny, rychlosti i celkové doby běhu. Dodané veřejné materiály ale nedokládají jediný nezávisle auditovaný násobek zrychlení pro celou agentní úlohu od začátku do konce. Toto širší srovnání je proto vhodné chápat jako tvrzení výrobce a otestovat je na vlastních nástrojích, délkách kontextu a typech úloh. 24
V4.1 Flash podporuje kontext až 1 milion tokenů a přijímá text i obrázky v jediném požadavku. Dokumentace DeepSeeku uvádí například popis obrázků, čtení textu ze screenshotů a analýzu grafů. 6
23
Aktuální identifikátor modelu pro API je:
deepseek-flash
Vývojáři mohou k textu přidat veřejně dostupnou adresu obrázku http(s). Dokumentace pro vision uvádí podporu formátů JPEG, PNG, GIF a WebP. 21
23
Dodaná dokumentace potvrzuje limit kontextu 1 milion tokenů, ale neuvádí dostatečně jednoznačný aktuální maximální limit výstupních tokenů, aby jej zde bylo možné spolehlivě specifikovat. Před nasazením je rovněž vhodné ověřit živé schéma API pro přesnou dostupnost a syntaxi strukturovaného JSON výstupu, volání nástrojů a ovládání režimů uvažování.
Uváděné ceny API pro V4.1 Flash jsou 0,15 USD za milion vstupních tokenů a 0,60 USD za milion výstupních tokenů mimo špičku. Ve špičce stoupají na 0,30 USD za vstup a 1,20 USD za výstup za milion tokenů. Cena cacheovaného vstupu je uváděna na 0,003 USD mimo špičku a 0,006 USD ve špičce za milion tokenů. 1
Takto nízká cena při zásahu cache odpovídá zaměření architektury na opakovaně používaný kontext. Výrazněji z ní mohou těžit aplikace, které znovu posílají velký systémový prompt, kontext zdrojového kódu či historii agenta, než jednorázové krátké chaty — ovšem jen pokud jejich vzorec požadavků skutečně vede k zásahům cache.
DeepSeek ukončil samostatné modely V4 Flash a V4 Flash Vision Experimental. Kvůli kompatibilitě nadále dočasně přijímá tyto starší identifikátory, které obsluhuje V4.1 Flash:
deepseek-v4-flashdeepseek-v4-flash-vision-expPůvodní oznámení z 10. září uvádělo, že provoz deepseek-v4-pro bude od 14. září od 04:00 UTC směrován na V4.1 Flash za ceny Flash, a to do příchodu V4.1 Pro. 24
Pozdější dokumentace API však tento provozní plán upravila: říká, že DeepSeek bude API službu V4 Pro poskytovat i po 14. září a účtování se nemění; případnou změnu má oznámit později. Týmy využívající V4 Pro by se proto měly řídit aktuální dokumentací API a ověřit model skutečně vrácený endpointem, místo aby automaticky vycházely z dřívějšího plánu ukončení. 17
26
V4.1 Flash představuje víc než nové označení Flash, protože najednou přichází několik změn:
deepseek-flash; Pro vývojáře dává smysl nové integrace stavět na deepseek-flash, ověřit práci s obrázky a dlouhým kontextem na reprezentativních úlohách, změřit ekonomiku cache hitů a sledovat aktuální dokumentaci směrování a účtování V4 Pro. Architektura slibuje výhodu hlavně pro systémy s intenzivním využitím agentů, rozhodující ale bude výkon a cena v konkrétním nasazeném workflow.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B.
DeepSeek V4.1 Flash byl uveden 10. září 2026 jako multimodální model MoE s 552 miliardami parametrů; při načítání vstupu aktivuje přibližně 8B parametrů a při generování 16B. Podporuje kontext až 1 milion tokenů, kombinované textové a obrazové vstupy a DeepSeek uvádí globální stopu KV cache asi 890 bajtů na token — zhruba čtvrtinu hodnoty předchozího V4 Flash.
Aktuální identifikátor modelu v API je deepseek flash. Starší aliasy Flash a Flash Vision Experimental jsou dočasně obsluhovány modelem V4.1 Flash; V4 Pro podle novější dokumentace zůstává v provozu se stejným účtováním.