Motorickým růstu je prudce rostoucí domácí poptávka po AI čipech, které nepodléhají americkým exportním kontrolám. Čínské technologické firmy tak hromadně nakupují čipy na vyspělejších, ale stále povolených výrobních uzlech (tzn. „mature nodes“) a specializované čipy od domácích výrobců . K explozivnímu růstu zisků dále přispěly vyšší objemy dodaných waferů, rostoucí průměrné prodejní ceny (ASP) a využití výrobních kapacit přesahující 93 % .
SMIC vykázal rekordní výsledky napříč klíčovými metrikami:
| Metrika | Q2 2026 | Q2 2025 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tržby | 3,006 mld. USD | 2,209 mld. USD | +36,1 % r/r |
| Čistý zisk (připadající akcionářům) | 479 mil. USD | 132,5 mil. USD | +261,7 % r/r |
| Hrubá marže | 25,3 % | 20,4 % | +4,9 p.b. r/r |
| Zisk na akcii (EPS) | 0,06 USD | 0,02 USD | +200 % r/r |
Tržby SMIC poprvé překonaly hranici 3 miliard dolarů, čímž společnost překonala jak konsensus analytiků (LSEG: 2,85 miliardy USD), tak i vlastní interní odhady . Hrubý zisk vzrostl o 69 % na 760,6 milionu USD z 449,8 milionu USD o rok dříve .
Spoluvýkonný ředitel SMIC Zhao Haijun připsal prudký růst „prudce rostoucí poptávce po podpůrných čipech pro AI“ a uvedl, že společnost očekává ve třetím čtvrtletí 2026 růst tržeb o 2 až 4 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím při hrubé marži 26–28 % .
Hua Hong Grace Semiconductor rovněž dosáhla rekordních tržeb a dramatického obratu v ziskovosti:
| Metrika | Q2 2026 | Q2 2025 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tržby | 717,5 mil. USD | 566,1 mil. USD | +26,8 % r/r |
| Čistý zisk (připadající akcionářům) | 38,6 mil. USD | 8,0 mil. USD | +385,9 % r/r |
| Hrubá marže | 16,5 % | 10,9 % | +5,6 p.b. r/r |
| Zisk na akcii (EPS) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267 % r/r |
Společnost se tak z předchozích ztrát propracovala k rekordnímu čistému zisku. Hrubý zisk za čtvrtletí prudce vzrostl o 92,2 % na 118,4 milionu USD, což bylo způsobeno vyššími dodávkami waferů, vyššími cenami a téměř plným využitím kapacit v továrnách na 8palcových i 12palcových deskách .
Management společnosti Hua Hong poskytl výhled na třetí čtvrtletí 2026 s očekávanými tržbami 770–780 milionů USD a hrubou marží 16–18 %, přičemž důvodem je silná poptávka tažená AI a pokračující rozšiřování kapacit, včetně integrace Huali Microelectronics .
Několik vzájemně propojených faktorů pohánělo prudký růst zisků obou foundry:
1. Poptávka po domácích AI čipech. Čínské technologické společnosti zvyšují nákupy doma vyráběných čipů, které nespadají pod americká exportní omezení. To vede k objednávkám jak na čipy vyráběné vyspělejšími uzly (mature nodes), tak na specializované polovodiče. Tato poptávka je přímým důsledkem americko-čínských technologických restrikcí, které omezují přístup SMIC k nejmodernějším výrobním nástrojům, jako je extrémní ultrafialová (EUV) litografie .
2. Vyšší dodávky waferů a rostoucí ceny. Obě společnosti vykázaly ve čtvrtletí výrazný nárůst objemů dodávek a díky napjatým kapacitám byly schopny zvyšovat ceny. U SMIC vzrostly jak objemy dodaných waferů, tak průměrné prodejní ceny, přičemž se zlepšil i produktový mix . Hua Hong uvedla jako hlavní důvody růstu tržeb „vyšší objemy dodaných waferů a zlepšení průměrných prodejních cen“ .
3. Využití kapacit nad 93 %. SMIC vykázal ve druhém čtvrtletí 2026 využití kapacit na úrovni 93,7 %, oproti 92,5 % ve druhém čtvrtletí 2025 . Využití kapacit Hua Hong se blížilo 100 % při napjaté nabídce v linkách na výrobu mikrokontrolérů (MCU) a pamětí .
4. Síla ve vyspělejších a specializovaných uzlech. SMIC, který kvůli americkým exportním omezením nemá přístup k pokročilým EUV nástrojům, těžil z robustních objednávek na starší a specializované výrobní uzly používané pro čipy pro AI, internet věcí (IoT) a správu napájení. Hua Hong zaznamenala silný růst napříč svými platformami, včetně vestavěných a samostatných energeticky nezávislých pamětí, výkonových diskrétních součástek, logických/RF čipů a analogových/IC pro správu napájení .
Výsledky SMIC za druhé čtvrtletí 2026 výrazně překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk 479,2 milionu USD byl téměř dvojnásobný oproti průměrnému odhadu analytiků 253,4 milionu USD (LSEG) a překonal i konsensus Visible Alpha ve výši 283,1 milionu USD . Hrubá marže společnosti ve výši 25,3 % také překonala vlastní odhad, který se pohyboval v rozmezí 20–22 % .
Akcie Hua Hong po zveřejnění výsledků vzrostly o 3,08 % . Obě společnosti poskytly optimistický výhled na třetí čtvrtletí 2026, což odráží pokračující víru v přetrvávání poptávky po domácích AI čipech tváří v tvář přetrvávajícím americko-čínským technologickým napětím.
Rizika však přetrvávají. Geopolitické exportní kontroly by se mohly dále zpřísnit a agresivní kapitálové výdaje na budování nových výrobních kapacit by mohly v budoucnu tlačit na marže . SMIC očekává ve třetím čtvrtletí růst tržeb o 2–4 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím – což je zpomalení oproti 20% růstu ve druhém čtvrtletí – při zachování vyšších očekávání hrubé marže 26–28 % .
Motorickým růstu je prudce rostoucí domácí poptávka po AI čipech, které nepodléhají americkým exportním kontrolám. Čínské technologické firmy tak hromadně nakupují čipy na vyspělejších, ale stále povolených výrobních uzlech (tzn. „mature nodes“) a specializované čipy od domácích výrobců . K explozivnímu růstu zisků dále přispěly vyšší objemy dodaných waferů, rostoucí průměrné prodejní ceny (ASP) a využití výrobních kapacit přesahující 93 % .
SMIC vykázal rekordní výsledky napříč klíčovými metrikami:
| Metrika | Q2 2026 | Q2 2025 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tržby | 3,006 mld. USD | 2,209 mld. USD | +36,1 % r/r |
| Čistý zisk (připadající akcionářům) | 479 mil. USD | 132,5 mil. USD | +261,7 % r/r |
| Hrubá marže | 25,3 % | 20,4 % | +4,9 p.b. r/r |
| Zisk na akcii (EPS) | 0,06 USD | 0,02 USD | +200 % r/r |
Tržby SMIC poprvé překonaly hranici 3 miliard dolarů, čímž společnost překonala jak konsensus analytiků (LSEG: 2,85 miliardy USD), tak i vlastní interní odhady . Hrubý zisk vzrostl o 69 % na 760,6 milionu USD z 449,8 milionu USD o rok dříve .
Spoluvýkonný ředitel SMIC Zhao Haijun připsal prudký růst „prudce rostoucí poptávce po podpůrných čipech pro AI“ a uvedl, že společnost očekává ve třetím čtvrtletí 2026 růst tržeb o 2 až 4 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím při hrubé marži 26–28 % .
Hua Hong Grace Semiconductor rovněž dosáhla rekordních tržeb a dramatického obratu v ziskovosti:
| Metrika | Q2 2026 | Q2 2025 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tržby | 717,5 mil. USD | 566,1 mil. USD | +26,8 % r/r |
| Čistý zisk (připadající akcionářům) | 38,6 mil. USD | 8,0 mil. USD | +385,9 % r/r |
| Hrubá marže | 16,5 % | 10,9 % | +5,6 p.b. r/r |
| Zisk na akcii (EPS) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267 % r/r |
Společnost se tak z předchozích ztrát propracovala k rekordnímu čistému zisku. Hrubý zisk za čtvrtletí prudce vzrostl o 92,2 % na 118,4 milionu USD, což bylo způsobeno vyššími dodávkami waferů, vyššími cenami a téměř plným využitím kapacit v továrnách na 8palcových i 12palcových deskách .
Management společnosti Hua Hong poskytl výhled na třetí čtvrtletí 2026 s očekávanými tržbami 770–780 milionů USD a hrubou marží 16–18 %, přičemž důvodem je silná poptávka tažená AI a pokračující rozšiřování kapacit, včetně integrace Huali Microelectronics .
Několik vzájemně propojených faktorů pohánělo prudký růst zisků obou foundry:
1. Poptávka po domácích AI čipech. Čínské technologické společnosti zvyšují nákupy doma vyráběných čipů, které nespadají pod americká exportní omezení. To vede k objednávkám jak na čipy vyráběné vyspělejšími uzly (mature nodes), tak na specializované polovodiče. Tato poptávka je přímým důsledkem americko-čínských technologických restrikcí, které omezují přístup SMIC k nejmodernějším výrobním nástrojům, jako je extrémní ultrafialová (EUV) litografie .
2. Vyšší dodávky waferů a rostoucí ceny. Obě společnosti vykázaly ve čtvrtletí výrazný nárůst objemů dodávek a díky napjatým kapacitám byly schopny zvyšovat ceny. U SMIC vzrostly jak objemy dodaných waferů, tak průměrné prodejní ceny, přičemž se zlepšil i produktový mix . Hua Hong uvedla jako hlavní důvody růstu tržeb „vyšší objemy dodaných waferů a zlepšení průměrných prodejních cen“ .
3. Využití kapacit nad 93 %. SMIC vykázal ve druhém čtvrtletí 2026 využití kapacit na úrovni 93,7 %, oproti 92,5 % ve druhém čtvrtletí 2025 . Využití kapacit Hua Hong se blížilo 100 % při napjaté nabídce v linkách na výrobu mikrokontrolérů (MCU) a pamětí .
4. Síla ve vyspělejších a specializovaných uzlech. SMIC, který kvůli americkým exportním omezením nemá přístup k pokročilým EUV nástrojům, těžil z robustních objednávek na starší a specializované výrobní uzly používané pro čipy pro AI, internet věcí (IoT) a správu napájení. Hua Hong zaznamenala silný růst napříč svými platformami, včetně vestavěných a samostatných energeticky nezávislých pamětí, výkonových diskrétních součástek, logických/RF čipů a analogových/IC pro správu napájení .
Výsledky SMIC za druhé čtvrtletí 2026 výrazně překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk 479,2 milionu USD byl téměř dvojnásobný oproti průměrnému odhadu analytiků 253,4 milionu USD (LSEG) a překonal i konsensus Visible Alpha ve výši 283,1 milionu USD . Hrubá marže společnosti ve výši 25,3 % také překonala vlastní odhad, který se pohyboval v rozmezí 20–22 % .
Akcie Hua Hong po zveřejnění výsledků vzrostly o 3,08 % . Obě společnosti poskytly optimistický výhled na třetí čtvrtletí 2026, což odráží pokračující víru v přetrvávání poptávky po domácích AI čipech tváří v tvář přetrvávajícím americko-čínským technologickým napětím.
Rizika však přetrvávají. Geopolitické exportní kontroly by se mohly dále zpřísnit a agresivní kapitálové výdaje na budování nových výrobních kapacit by mohly v budoucnu tlačit na marže . SMIC očekává ve třetím čtvrtletí růst tržeb o 2–4 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím – což je zpomalení oproti 20% růstu ve druhém čtvrtletí – při zachování vyšších očekávání hrubé marže 26–28 % .