Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů. Procesor se objevil také v prototypu AI Cube s trvalým příkonem až 150 W, kde spolupracoval s mobilním čipem O3 a akcelerátorem O100.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi unveil about its Xring D100 autonomous-driving chip—including its 3-nanometer manufacturing process, 20-core CPU, 16-core NP. Article summary: Xiaomi unveiled the Xring D100 as its first in-house “smart-driving” AI chip: a 3 nm design intended for commercial deployment in 2027 after completing development and validation. The announcement signals a push to own m. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi představilo Xring D100, svůj první vlastní AI procesor určený pro chytré řízení. Čip využívá 3nm výrobní proces, má 20jádrové výkonné CPU, 16jádrovou NPU a podporuje až 160 GB sjednocené paměti. Xiaomi tvrdí, že lokálně zvládne provozovat AI modely s až 200 miliardami parametrů. 6
23
Jde o strategicky významný krok, nikoli však o důkaz, že Xiaomi překonalo zavedené platformy pro automobilové výpočty. Vývoj a validace D100 jsou podle dostupných informací dokončeny a komerční nasazení je plánováno na rok 2027. Firma ale nezveřejnila hodnotu TOPS, první model vozu, podrobnosti o energetické náročnosti ani přesný harmonogram instalace do automobilů. 23
34
Hlavními parametry D100 jsou 20jádrové CPU, 16jádrová NPU a podpora až 160 GB sjednocené paměti. Xiaomi uvádí, že tato konfigurace umožňuje lokálně spouštět velké jazykové modely s až 200 miliardami parametrů. 6
23
Tento údaj popisuje především paměťovou kapacitu a velikost modelů, které se do systému mohou vejít. Sám o sobě ale neříká, jak rychle čip modely zpracuje ani jak si poradí s bezpečnostně kritickými úlohami v automobilu. Důležitou roli hraje také rychlost inference, spotřeba, optimalizace softwaru a automobilová certifikace.
Xiaomi označuje D100 za první čínský vysoce výkonný AI čip pro chytré řízení vyrobený 3nm procesem. Jde o tvrzení samotné společnosti, nikoli o nezávisle potvrzené pořadí podle výkonu. 6
23
Menší výrobní proces může přinést konstrukční výhody, automaticky však neznamená vyšší praktický výkon, nižší spotřebu nebo lepší schopnosti autonomního řízení. Xiaomi zatím neuvedlo dost technických údajů, aby bylo možné tyto závěry u D100 učinit.
D100 má podle dostupných zpráv za sebou vývoj i validační fázi a do komerčního provozu má vstoupit v roce 2027. Xiaomi zatím neoznámilo, který sériový vůz bude čip používat jako první. 12
23
Dokončený návrh procesoru je důležitý milník, ale samo o sobě nejde o totéž jako sériová výroba a provoz v automobilech. Xiaomi ještě čeká kvalifikace pro výrobu, integrace do vozu, nasazení softwaru, práce na funkční bezpečnosti a dlouhodobé ověření spolehlivosti.
Xiaomi zároveň ukázalo D100 jako součást AI Cube Prototype – kompaktního systému pro lokální AI, který kombinuje tři procesory Xring: mobilní SoC O3, AI akcelerátor O100 a automobilový procesor D100. Prototyp měl mít trvalý příkon až 150 W a předvedl lokální provoz konfigurace modelů „120B + 3B“. 18
22
Demonstrace ukazuje ambici Xiaomi propojit vlastní čipy pro různé výpočetní úlohy. Neznamená však, že AI Cube je hotový komerční počítač, ani nepředstavuje měření výkonu D100 v sériovém automobilu. Dostupné informace systém popisují jako inženýrský prototyp bez oznámené ceny a data uvedení na trh. 18
30
Největším problémem přímého srovnání je absence zveřejněné hodnoty TOPS u D100. TOPS označuje počet bilionů operací za sekundu, ale výrobci mohou používat odlišnou přesnost výpočtů, předpoklady o řídkosti modelů i vlastní definice „efektivního“ výkonu. Čísla proto nejsou vždy přímo srovnatelná. Veřejně dostupné údaje přesto ukazují, v jaké fázi vývoje se Xiaomi nachází.
Čip Shenji NX9031 od Nia je vyráběn 5nm procesem a už se používá ve vozech značek Nio a Onvo. Nio dříve uvádělo výkon přesahující 1 000 TOPS na čip. 34
40
3nm proces u D100 je na úrovni výrobní technologie novější než 5nm návrh Nia. Samotný rozdíl výrobních uzlů ale neurčuje vítěze ve výkonu. Xiaomi neposkytlo srovnatelné údaje o výpočetní kapacitě, propustnosti paměti, spotřebě, redundanci ani výsledcích z reálného provozu.
Čip Mach M100 od Li Auto, rovněž vyráběný 5nm procesem, má podle zveřejněných údajů dosahovat 1 280 TOPS efektivního výkonu. Xiaomi přitom u D100 žádný srovnatelný údaj neuvedlo. 33
39
Nejde o přímý test „kus za kus“, protože podmínky měření nemusí být stejné. Li Auto však zveřejnilo metriky, které analytici běžně používají při porovnávání AI hardwaru, zatímco Xiaomi zatím zdůrazňuje především velikost podporovaných modelů a výrobní proces.
Čip Xuanji A3 od BYD využívá 4nm proces, uvádí se u něj výkon 700 TOPS a podle dostupných informací vstoupil do sériové výroby v květnu 2026. 39
BYD tak má oproti D100 náskok v nasazení. Xiaomi plánuje komerční využití svého čipu až na rok 2027. Srovnání se může změnit, jakmile Xiaomi zveřejní podrobnosti o výrobě a ověřitelné výsledky z automobilů.
Čip Turing od XPengu má podle oborových zpráv přibližně 750 TOPS a do výroby vstoupil ve třetím čtvrtletí 2025. 39
Ani zde nemusí být dostupná čísla měřena za shodných podmínek. Výrobní milník XPengu ale dobře ukazuje rozdíl mezi představením nového procesoru a jeho skutečným provozem ve velkém počtu vozů.
Současné elektromobily Xiaomi využívají hardware od Nvidie. D100 proto firmě otevírá cestu k větší kontrole nad výpočetní platformou vozu od roku 2027. 25
32
Strategie připomíná širší přístup Tesly, která se snaží propojovat výpočetní hardware, software, data a systémy vozidla do jedné platformy místo úplného spoléhání na externího dodavatele procesorů. 20
Podobnost je však strategická, nikoli důkaz technické parity. Nvidia má vybudovanější automobilový hardware i softwarový ekosystém. Xiaomi zatím nezveřejnilo dost informací o výkonu, efektivitě, vývojářských nástrojích, bezpečnostní validaci ani výrobním měřítku D100, aby bylo možné tvrdit, že platformy Nvidie dorovnává.
D100 je součástí širší rodiny čipů Xring. Xiaomi do vývoje polovodičů investovalo více než 20 miliard jüanů a jeho tým pro návrh čipů se rozrostl na více než 3 000 lidí. 12
Cílem není jen snížit náklady na jednu automobilovou součástku. Xiaomi buduje vlastní polovodičové know-how, které může využít v chytrých telefonech, lokální AI, domácí a stolní výpočetní technice i elektromobilech. Agentura Reuters strategii popsala jako snahu získat větší kontrolu nad klíčovými komponenty a snížit závislost na externích dodavatelích. 1
Taková vertikální integrace by mohla Xiaomi usnadnit koordinaci hardwaru a softwaru, řízení dodavatelských rizik i sdílení technologií napříč produktovými řadami. Zatím jde o strategický potenciál, nikoli o prokázaný finanční výsledek.
Xiaomi do této strategie investuje v době, kdy jeho segment chytrých elektromobilů, AI a dalších nových iniciativ stále vykazuje ztrátu. Ve druhém čtvrtletí 2026 dosáhl provozní prodělek této divize 2,6 miliardy jüanů. 2
13
D100 je proto současně technologickým milníkem i nákladnou sázkou na provedení celého plánu. Xiaomi ještě musí prokázat, že dokáže přejít od validovaného návrhu k nasazení ve spolehlivých sériových vozech, podporovat potřebný softwarový stack, vyrábět čip ve velkém a nabídnout řidičům měřitelné zlepšení.
Xring D100 je významný hlavně tím, že Xiaomi získává vlastní vysoce paměťový procesor pro chytré řízení vyrobený 3nm technologií a rozšiřuje svou strategii vlastních čipů ze spotřební elektroniky do automobilů. Kombinace 20jádrového CPU, 16jádrové NPU a údajné podpory modelů s 200 miliardami parametrů působí ambiciózně. 6
23
Rozhodující důkazy ale zatím chybějí. Bez hodnoty TOPS, srovnatelných údajů o spotřebě, konkrétního sériového vozu a výsledků z reálného provozu nelze D100 férově zařadit před čipy od Nia, Li Auto, BYD, XPengu ani platformy Nvidie. Xiaomi zatím prokázalo především vážný posun k vertikálně integrovanému hardwaru a softwaru – nikoli potvrzený výkonnostní náskok.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů.
Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů. Procesor se objevil také v prototypu AI Cube s trvalým příkonem až 150 W, kde spolupracoval s mobilním čipem O3 a akcelerátorem O100.
Ve srovnání s čipy od Nia, Li Auto, BYD a XPengu je Xiaomi zatím dříve ve fázi nasazení: konkurenti už zveřejnili výkonnostní údaje nebo vyrábějí čipy sériově, zatímco D100 stále nemá uvedenou hodnotu TOPS ani konkrét...
Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů. Procesor se objevil také v prototypu AI Cube s trvalým příkonem až 150 W, kde spolupracoval s mobilním čipem O3 a akcelerátorem O100.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi unveil about its Xring D100 autonomous-driving chip—including its 3-nanometer manufacturing process, 20-core CPU, 16-core NP. Article summary: Xiaomi unveiled the Xring D100 as its first in-house “smart-driving” AI chip: a 3 nm design intended for commercial deployment in 2027 after completing development and validation. The announcement signals a push to own m. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi představilo Xring D100, svůj první vlastní AI procesor určený pro chytré řízení. Čip využívá 3nm výrobní proces, má 20jádrové výkonné CPU, 16jádrovou NPU a podporuje až 160 GB sjednocené paměti. Xiaomi tvrdí, že lokálně zvládne provozovat AI modely s až 200 miliardami parametrů. 6
23
Jde o strategicky významný krok, nikoli však o důkaz, že Xiaomi překonalo zavedené platformy pro automobilové výpočty. Vývoj a validace D100 jsou podle dostupných informací dokončeny a komerční nasazení je plánováno na rok 2027. Firma ale nezveřejnila hodnotu TOPS, první model vozu, podrobnosti o energetické náročnosti ani přesný harmonogram instalace do automobilů. 23
34
Hlavními parametry D100 jsou 20jádrové CPU, 16jádrová NPU a podpora až 160 GB sjednocené paměti. Xiaomi uvádí, že tato konfigurace umožňuje lokálně spouštět velké jazykové modely s až 200 miliardami parametrů. 6
23
Tento údaj popisuje především paměťovou kapacitu a velikost modelů, které se do systému mohou vejít. Sám o sobě ale neříká, jak rychle čip modely zpracuje ani jak si poradí s bezpečnostně kritickými úlohami v automobilu. Důležitou roli hraje také rychlost inference, spotřeba, optimalizace softwaru a automobilová certifikace.
Xiaomi označuje D100 za první čínský vysoce výkonný AI čip pro chytré řízení vyrobený 3nm procesem. Jde o tvrzení samotné společnosti, nikoli o nezávisle potvrzené pořadí podle výkonu. 6
23
Menší výrobní proces může přinést konstrukční výhody, automaticky však neznamená vyšší praktický výkon, nižší spotřebu nebo lepší schopnosti autonomního řízení. Xiaomi zatím neuvedlo dost technických údajů, aby bylo možné tyto závěry u D100 učinit.
D100 má podle dostupných zpráv za sebou vývoj i validační fázi a do komerčního provozu má vstoupit v roce 2027. Xiaomi zatím neoznámilo, který sériový vůz bude čip používat jako první. 12
23
Dokončený návrh procesoru je důležitý milník, ale samo o sobě nejde o totéž jako sériová výroba a provoz v automobilech. Xiaomi ještě čeká kvalifikace pro výrobu, integrace do vozu, nasazení softwaru, práce na funkční bezpečnosti a dlouhodobé ověření spolehlivosti.
Xiaomi zároveň ukázalo D100 jako součást AI Cube Prototype – kompaktního systému pro lokální AI, který kombinuje tři procesory Xring: mobilní SoC O3, AI akcelerátor O100 a automobilový procesor D100. Prototyp měl mít trvalý příkon až 150 W a předvedl lokální provoz konfigurace modelů „120B + 3B“. 18
22
Demonstrace ukazuje ambici Xiaomi propojit vlastní čipy pro různé výpočetní úlohy. Neznamená však, že AI Cube je hotový komerční počítač, ani nepředstavuje měření výkonu D100 v sériovém automobilu. Dostupné informace systém popisují jako inženýrský prototyp bez oznámené ceny a data uvedení na trh. 18
30
Největším problémem přímého srovnání je absence zveřejněné hodnoty TOPS u D100. TOPS označuje počet bilionů operací za sekundu, ale výrobci mohou používat odlišnou přesnost výpočtů, předpoklady o řídkosti modelů i vlastní definice „efektivního“ výkonu. Čísla proto nejsou vždy přímo srovnatelná. Veřejně dostupné údaje přesto ukazují, v jaké fázi vývoje se Xiaomi nachází.
Čip Shenji NX9031 od Nia je vyráběn 5nm procesem a už se používá ve vozech značek Nio a Onvo. Nio dříve uvádělo výkon přesahující 1 000 TOPS na čip. 34
40
3nm proces u D100 je na úrovni výrobní technologie novější než 5nm návrh Nia. Samotný rozdíl výrobních uzlů ale neurčuje vítěze ve výkonu. Xiaomi neposkytlo srovnatelné údaje o výpočetní kapacitě, propustnosti paměti, spotřebě, redundanci ani výsledcích z reálného provozu.
Čip Mach M100 od Li Auto, rovněž vyráběný 5nm procesem, má podle zveřejněných údajů dosahovat 1 280 TOPS efektivního výkonu. Xiaomi přitom u D100 žádný srovnatelný údaj neuvedlo. 33
39
Nejde o přímý test „kus za kus“, protože podmínky měření nemusí být stejné. Li Auto však zveřejnilo metriky, které analytici běžně používají při porovnávání AI hardwaru, zatímco Xiaomi zatím zdůrazňuje především velikost podporovaných modelů a výrobní proces.
Čip Xuanji A3 od BYD využívá 4nm proces, uvádí se u něj výkon 700 TOPS a podle dostupných informací vstoupil do sériové výroby v květnu 2026. 39
BYD tak má oproti D100 náskok v nasazení. Xiaomi plánuje komerční využití svého čipu až na rok 2027. Srovnání se může změnit, jakmile Xiaomi zveřejní podrobnosti o výrobě a ověřitelné výsledky z automobilů.
Čip Turing od XPengu má podle oborových zpráv přibližně 750 TOPS a do výroby vstoupil ve třetím čtvrtletí 2025. 39
Ani zde nemusí být dostupná čísla měřena za shodných podmínek. Výrobní milník XPengu ale dobře ukazuje rozdíl mezi představením nového procesoru a jeho skutečným provozem ve velkém počtu vozů.
Současné elektromobily Xiaomi využívají hardware od Nvidie. D100 proto firmě otevírá cestu k větší kontrole nad výpočetní platformou vozu od roku 2027. 25
32
Strategie připomíná širší přístup Tesly, která se snaží propojovat výpočetní hardware, software, data a systémy vozidla do jedné platformy místo úplného spoléhání na externího dodavatele procesorů. 20
Podobnost je však strategická, nikoli důkaz technické parity. Nvidia má vybudovanější automobilový hardware i softwarový ekosystém. Xiaomi zatím nezveřejnilo dost informací o výkonu, efektivitě, vývojářských nástrojích, bezpečnostní validaci ani výrobním měřítku D100, aby bylo možné tvrdit, že platformy Nvidie dorovnává.
D100 je součástí širší rodiny čipů Xring. Xiaomi do vývoje polovodičů investovalo více než 20 miliard jüanů a jeho tým pro návrh čipů se rozrostl na více než 3 000 lidí. 12
Cílem není jen snížit náklady na jednu automobilovou součástku. Xiaomi buduje vlastní polovodičové know-how, které může využít v chytrých telefonech, lokální AI, domácí a stolní výpočetní technice i elektromobilech. Agentura Reuters strategii popsala jako snahu získat větší kontrolu nad klíčovými komponenty a snížit závislost na externích dodavatelích. 1
Taková vertikální integrace by mohla Xiaomi usnadnit koordinaci hardwaru a softwaru, řízení dodavatelských rizik i sdílení technologií napříč produktovými řadami. Zatím jde o strategický potenciál, nikoli o prokázaný finanční výsledek.
Xiaomi do této strategie investuje v době, kdy jeho segment chytrých elektromobilů, AI a dalších nových iniciativ stále vykazuje ztrátu. Ve druhém čtvrtletí 2026 dosáhl provozní prodělek této divize 2,6 miliardy jüanů. 2
13
D100 je proto současně technologickým milníkem i nákladnou sázkou na provedení celého plánu. Xiaomi ještě musí prokázat, že dokáže přejít od validovaného návrhu k nasazení ve spolehlivých sériových vozech, podporovat potřebný softwarový stack, vyrábět čip ve velkém a nabídnout řidičům měřitelné zlepšení.
Xring D100 je významný hlavně tím, že Xiaomi získává vlastní vysoce paměťový procesor pro chytré řízení vyrobený 3nm technologií a rozšiřuje svou strategii vlastních čipů ze spotřební elektroniky do automobilů. Kombinace 20jádrového CPU, 16jádrové NPU a údajné podpory modelů s 200 miliardami parametrů působí ambiciózně. 6
23
Rozhodující důkazy ale zatím chybějí. Bez hodnoty TOPS, srovnatelných údajů o spotřebě, konkrétního sériového vozu a výsledků z reálného provozu nelze D100 férově zařadit před čipy od Nia, Li Auto, BYD, XPengu ani platformy Nvidie. Xiaomi zatím prokázalo především vážný posun k vertikálně integrovanému hardwaru a softwaru – nikoli potvrzený výkonnostní náskok.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů.
Xiaomi uvádí, že Xring D100 je dokončený 3nm čip pro chytré řízení s 20jádrovým CPU, 16jádrovou NPU, až 160 GB sjednocené paměti a podporou modelů s až 200 miliardami parametrů. Procesor se objevil také v prototypu AI Cube s trvalým příkonem až 150 W, kde spolupracoval s mobilním čipem O3 a akcelerátorem O100.
Ve srovnání s čipy od Nia, Li Auto, BYD a XPengu je Xiaomi zatím dříve ve fázi nasazení: konkurenti už zveřejnili výkonnostní údaje nebo vyrábějí čipy sériově, zatímco D100 stále nemá uvedenou hodnotu TOPS ani konkrét...