GMKtec EVO-X5 Pro a Acemagic F9A patří k prvním kompaktním pracovním stanicím postaveným na AMD Ryzen AI Max+ PRO 495, dříve známém pod kódovým označením Gorgon Halo. Jejich zásadní vlastností není dedikovaná grafická karta, ale společný fond až 192 GB vysokorychlostní paměti pro procesor i integrovanou grafiku. Právě tato kapacita má vývojářům umožnit načítat silně kvantizované velké jazykové modely přímo na vlastním stroji, bez odesílání promptů či dokumentů do cloudové služby.
1
8
43
Co přinesla IFA 2026
Ryzen AI Max+ PRO 495 kombinuje 16 procesorových jader Zen 5 a 32 vláken, takt až 5,2 GHz a integrovanou grafiku Radeon 8065S se 40 výpočetními jednotkami. AMD uvádí podporu až 192 GB paměti LPDDR5X-8533 na 256bitovém rozhraní. NPU dosahuje až 55 TOPS, zatímco materiály výrobců hovoří až o 131 TOPS celkového AI výkonu platformy.
1
3
43
Paměť není rozdělena na běžnou RAM a oddělenou videopaměť grafické karty: CPU a iGPU sdílejí jeden fond. V podporovaných konfiguracích lze integrované grafice přidělit až 160 GB z celkových 192 GB jako grafickou paměť. Teoretická propustnost LPDDR5X-8533 na 256bitové sběrnici vychází přibližně na 273 GB/s.
3
35
43
- GMKtec EVO-X5 Pro: GMKtec potvrdil mini PC s Ryzen AI Max+ PRO 495, až 192 GB paměti a možností přidělit iGPU až 160 GB. Prodej má podle firmy začít v říjnu 2026.
8
- Acemagic F9A: Acemagic na IFA předvedl kompaktní F9A PRO 495 se stejnou procesorovou rodinou, až 192 GB sjednocené paměti a grafikou Radeon 8065S. Jedna ze zpráv uvádí skříň o objemu zhruba dva litry a rozměrech 158,5 × 158,5 × 81,5 mm.
1
29
U obou systémů zatím chybí stejně podrobná finální dokumentace portů, chlazení, nastavených napájecích limitů i regionálních konfigurací. Přitom právě chlazení a nastavený příkon rozhodují u mini PC o dlouhodobém AI výkonu stejně výrazně jako samotný čip.
Proč je 192 GB důležitých pro LLM kolem 300 miliard parametrů
O tom, zda se model vejde do paměti, nerozhoduje jen počet parametrů. Podstatný je použitý formát kvantizace i režie běhového prostředí. Pouhé váhy modelu o 300 miliardách parametrů zaberou přibližně:
| Formát vah |
Přibližná hrubá velikost vah |
Vejde se prakticky do 160 GB přidělených GPU? |
| FP16 |
600 GB |
Ne |
| INT8 |
300 GB |
Ne |
| INT4 |
150 GB v desetinném vyjádření |
Potenciálně ano, ale s malou rezervou |
Při čtyřech bitech na parametr zaberou váhy 300miliardového modelu asi 150 GB, a to ještě před započtením metadat kvantizace, pracovních bufferů a KV cache potřebné pro kontext. Právě proto je tvrzení AMD o modelech třídy 300B podmíněno agresivní kvantizací a konkrétním nastavením zátěže; firma ho sama vztahuje k architektuře modelu, kvantizaci a pracovnímu scénáři.
15
31
Praktický závěr: tyto stroje mohou načíst a spustit některé zhruba 300B modely v INT4, neznamená to ale provoz 300B modelu ve FP16 nebo INT8 ani automaticky vysokou rychlost generování tokenů. Po přidělení 160 GB grafice navíc zbývá jen omezená kapacita pro operační systém a úlohy na CPU.
Pro údajnou ukázku nebo model označený „Qwen3.8-Flash-Next“ nejsou v citovaných podkladech k dispozici spolehlivé primární důkazy. Nelze jej proto považovat za nezávisle ověřený benchmark ani produktovou demonstraci.
Největší posun je kapacita, ne kompletně nová architektura
Předchozí třída Ryzen AI Max 300 končila na 128 GB sjednocené paměti LPDDR5X-8000. Platforma PRO 400 zvyšuje strop na 192 GB, tedy o 50 %. Podle zpráv se maximum paměti přidělitelné grafice zvedá z 96 GB na 160 GB.
11
Propustnost roste podstatně méně: konfigurace LPDDR5X-8000 na 256bitové sběrnici nabízí teoreticky asi 256 GB/s, zatímco LPDDR5X-8533 přibližně 273 GB/s, což představuje nárůst asi o 6,6 %. CPU zůstává 16jádrovým návrhem Zen 5 a vrcholná konfigurace si ponechává Radeon 8065S. Jde tedy hlavně o modernizaci paměťové kapacity, nikoli o kompletní generační skok ve výpočetní architektuře.
9
33
36
Pro kupující je to důležité rozlišení: více paměti mění, které modely mohou zůstat rezidentní přímo v počítači. Z integrované grafiky ale nedělá datacentrový akcelerátor s pamětí HBM a násobně vyšší propustností.
Další systémy s platformou Gorgon Halo a 192 GB
Řada PRO 400 zahrnuje Ryzen AI Max PRO 485, 490 a Max+ PRO 495. Model 495 je vrcholná konfigurace se 16 jádry a grafikou Radeon 8065S, zatímco nižší 485 a 490 používají Radeon 8050S.
16
32
K dalším oznámeným systémům patří:
- Minisforum MS-S1 MAX P495, mini pracovní stanice inzerovaná až se 192 GB sjednocené paměti LPDDR5X a až 160 GB přidělitelnými jako VRAM.
3
4
- Framework Desktop, kompaktní desktop s PRO 495, 192 GB paměti, uváděnou propustností 273 GB/s a až 160 GB dostupnými pro iGPU.
14
33
- Lenovo ThinkCentre X Ultra, o němž se psalo v konfiguraci až s PRO 495, ale s nižším maximem 128 GB paměti a až 96 GB grafické paměti. Očekávaná vyvolávací cena činila 3 669 USD a zahájení dodávek bylo plánováno na listopad 2026.
34
Pro koho takový mini počítač dává smysl
Mini pracovní stanice Gorgon Halo se 192 GB je především počítač pro lokální inferenci a vývoj, kde je důležitější kapacita modelu a to, že data zůstávají na zařízení, než nejvyšší možná propustnost. Zaujmout může týmy testující kvantizované LLM, uživatele pracující s citlivými dokumenty nebo vývojáře offline AI, kteří by jinak potřebovali cloudovou instanci či podstatně větší stanici s více GPU.
Limity jsou však zřetelné. Radeon iGPU se sdílenou pamětí a propustností kolem 273 GB/s je něco jiného než špičkový akcelerátor s HBM. Ani hodnota 55 TOPS pro NPU není přímým ukazatelem rychlosti generování velkých LLM: výsledky ovlivňuje software, cesta výpočtu přes GPU, formát modelu, délka kontextu i dlouhodobě udržitelný příkon.
1
35
Omezujícím faktorem zůstává i cena. U Acemagic se objevila informace, že firma plánovala v září 2026 prodávat F9A s 192 GB RAM a 2TB SSD za 8 000 € přes vlastní obchod i Amazon. Jde o hlášenou zamýšlenou katalogovou cenu, nikoli o potvrzenou tržní cenu.
6
EVO-X5 Pro a F9A přesto ukazují směr kompaktních AI pracovních stanic: dostatek sjednocené paměti má umožnit držet mnohem větší kvantizované modely v jediném počítači na pracovním stole. Při nákupu proto nestačí ptát se, zda systém „podporuje 300B“. Podstatné je, který konkrétní kvantizovaný model, s jak dlouhým kontextem a při jaké přijatelné rychlosti dokáže provozovat.