Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera uvedla řadu M9 jako dvojici 5nm automobilových systémů na čipu (SoC) pro pokročilé asistenční systémy ADAS. Vlajkový M97 (M9x-720T) nabízí ekvivalentní AI výkon 720 TOPS, zatímco model M95 (M9x-360T) určený pro širší trh dosahuje 360 TOPS. Formální představení proběhlo 8. září; článek z 15. září novinku rekapituloval. 11
21
Důležité není jen samotné číslo TOPS. Axera uvádí, že oba čipy mají společnou architekturu, vývojové nástroje i znovu použitelné softwarové prostředky. Automobilky a dodavatelé první úrovně (Tier 1) by tak měli moci škálovat aplikace asistovaného řízení mezi výkonnostními třídami bez vývoje od nuly. 11
| Parametr | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Výrobní proces | 5nm, automobilová třída | 5nm, automobilová třída |
| Udávaný ekvivalentní AI výkon | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 jader Arm Cortex-A78AE | 10 jader Arm Cortex-A78AE |
| Ekvivalentní paměťová propustnost | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Konfigurace paměti | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| Vstup ISP | až 16 kamer; 4,5 gigapixelu/s | až 14 kamer; 2,6 gigapixelu/s |
M97 Axera cílí na vlajkové automobilové platformy: městské NOA (Navigate on Autopilot, tedy asistované vedení po navigační trase), modely VLA a typu „world model“ i spojené zpracování v kabině a pro řízení. M95 má být vhodnější pro cenově citlivější masový segment s jednostupňovými end-to-end systémy řízení. 7
21
Podle společnosti oba čipy splňují automobilové požadavky AEC-Q100, obsahují bezpečnostní ostrov s redundancí ASIL-D a celý čip dosahuje úrovně ASIL-B. Podporují také redundantní konfigurace se dvěma čipy. 4
7
Konstrukce M9 kombinuje tři vlastní výpočetní bloky: NPU pro AI inferenci, ISP pro zpracování obrazu z kamer a CVA, tedy akcelerátor počítačového vidění pro předzpracování obrazu a práci se senzory.
Axera uvádí, že NPU používá vícejádrovou a víceklastrovou architekturu navrženou s ohledem na funkční bezpečnost. Podporuje výpočty FP4, INT8, FP8 a BF16 a hardwarový přenos dat mezi CPU a NPU bez kopírování (zero-copy), který má omezit zbytečné přesuny dat. Výrobce rovněž tvrdí, že jeho nástroje mohou zkrátit adaptaci algoritmu z měsíců na týdny. 21
22
Jde o tvrzení výrobce, nikoli o výsledky nezávislého standardizovaného testu. U rozsáhlých modelů pro vnímání okolí a plánování jízdy přitom může být vedle špičkového počtu TOPS stejně podstatná propustnost paměti a náročnost integrace.
ISP používá dvojitou obrazovou cestu. Jedna je optimalizovaná pro strojové vidění a AI vnímání okolí, druhá pro kvalitu obrazu zobrazovaného člověku. U M97 Axera uvádí zpoždění ISP pod 10 ms, až 16 vstupů z kamer a propustnost 4,5 gigapixelu za sekundu. 21
22
Akcelerátor CVA má zpracovávat například předzpracování obrazu, operace počítačového vidění, mračna bodů z lidaru a časovou synchronizaci více senzorů. Cílem je, aby tyto úlohy nezatěžovaly CPU ani NPU a větší podíl NPU zůstal k dispozici pro inferenci. 11
Axera M9 navrhuje i pro redundantní konfigurace se dvěma čipy nebo pro desky spojující funkce kokpitu a řízení. Dvojice M97 má podle firmy nabídnout zhruba 1 440 TOPS, dvojice M95 pak 720 TOPS. 11
Společnost také uvádí, že systémy M9 dosahují snímkové frekvence přes 1,5násobek „oborové úrovně“. U M95 má výkon end-to-end modelů překračovat oborový průměr více než dvojnásobně, u M97 má být výkon modelů VLA o více než 1,5× vyšší a zpoždění obrazové cesty ISP přibližně o 70 % nižší. 18
19
Tato srovnání je vhodné číst obezřetně: dostupné informace je připisují interním testům Axery a neuvádějí nezávislé benchmarky ADAS, které by porovnávaly shodné modely, senzory, software a provozní podmínky.
Axera říká, že chce zůstat dodavatelem výpočetního základu a nechce vyvíjet nadřazené algoritmy inteligentního řízení, které by konkurovaly automobilkám a dodavatelům Tier 1. Zákazníci by si tak měli ponechat kontrolu nad algoritmy a celým jízdním softwarem nasazeným na hardwaru M9. 8
Firma zároveň uvedla, že její celkové globální dodávky čipů pro inteligentní řízení překročily do srpna 2026 1,6 milionu kusů; předchozí rodina M5 už je ve velkosériové výrobě automobilů. 8
M97 byl po návratu waferů zprovozněn v únoru 2026 a technické vzorky byly dodány v první polovině roku. V burzovním sdělení pro hongkongskou burzu Axera uvedla, že několik předních automobilek oficiálně zahájilo vyhodnocování a výběr řešení. M95 byl zprovozněn v červenci 2026. 5
Jde o významný vývojový krok, ale nikoli o potvrzení širokého nasazení M97 v sériových vozech. Pro zájemce o automobilovou techniku i investory budou dalšími důkazy konkrétní získané zakázky, harmonogramy výroby a nezávisle porovnatelné výsledky v reálném provozu — ne pouze vrcholový počet TOPS či interně naměřená snímková frekvence.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15.
Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15. M97 má 16 jader Cortex A78AE, ekvivalentní paměťovou propustnost 460 GB/s a podporu až 16 kamer.
Vzorky M97 byly dodány v první polovině roku 2026 a několik automobilek zahájilo hodnocení řešení.
Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 TerraObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera uvedla řadu M9 jako dvojici 5nm automobilových systémů na čipu (SoC) pro pokročilé asistenční systémy ADAS. Vlajkový M97 (M9x-720T) nabízí ekvivalentní AI výkon 720 TOPS, zatímco model M95 (M9x-360T) určený pro širší trh dosahuje 360 TOPS. Formální představení proběhlo 8. září; článek z 15. září novinku rekapituloval. 11
21
Důležité není jen samotné číslo TOPS. Axera uvádí, že oba čipy mají společnou architekturu, vývojové nástroje i znovu použitelné softwarové prostředky. Automobilky a dodavatelé první úrovně (Tier 1) by tak měli moci škálovat aplikace asistovaného řízení mezi výkonnostními třídami bez vývoje od nuly. 11
| Parametr | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Výrobní proces | 5nm, automobilová třída | 5nm, automobilová třída |
| Udávaný ekvivalentní AI výkon | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 jader Arm Cortex-A78AE | 10 jader Arm Cortex-A78AE |
| Ekvivalentní paměťová propustnost | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Konfigurace paměti | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| Vstup ISP | až 16 kamer; 4,5 gigapixelu/s | až 14 kamer; 2,6 gigapixelu/s |
M97 Axera cílí na vlajkové automobilové platformy: městské NOA (Navigate on Autopilot, tedy asistované vedení po navigační trase), modely VLA a typu „world model“ i spojené zpracování v kabině a pro řízení. M95 má být vhodnější pro cenově citlivější masový segment s jednostupňovými end-to-end systémy řízení. 7
21
Podle společnosti oba čipy splňují automobilové požadavky AEC-Q100, obsahují bezpečnostní ostrov s redundancí ASIL-D a celý čip dosahuje úrovně ASIL-B. Podporují také redundantní konfigurace se dvěma čipy. 4
7
Konstrukce M9 kombinuje tři vlastní výpočetní bloky: NPU pro AI inferenci, ISP pro zpracování obrazu z kamer a CVA, tedy akcelerátor počítačového vidění pro předzpracování obrazu a práci se senzory.
Axera uvádí, že NPU používá vícejádrovou a víceklastrovou architekturu navrženou s ohledem na funkční bezpečnost. Podporuje výpočty FP4, INT8, FP8 a BF16 a hardwarový přenos dat mezi CPU a NPU bez kopírování (zero-copy), který má omezit zbytečné přesuny dat. Výrobce rovněž tvrdí, že jeho nástroje mohou zkrátit adaptaci algoritmu z měsíců na týdny. 21
22
Jde o tvrzení výrobce, nikoli o výsledky nezávislého standardizovaného testu. U rozsáhlých modelů pro vnímání okolí a plánování jízdy přitom může být vedle špičkového počtu TOPS stejně podstatná propustnost paměti a náročnost integrace.
ISP používá dvojitou obrazovou cestu. Jedna je optimalizovaná pro strojové vidění a AI vnímání okolí, druhá pro kvalitu obrazu zobrazovaného člověku. U M97 Axera uvádí zpoždění ISP pod 10 ms, až 16 vstupů z kamer a propustnost 4,5 gigapixelu za sekundu. 21
22
Akcelerátor CVA má zpracovávat například předzpracování obrazu, operace počítačového vidění, mračna bodů z lidaru a časovou synchronizaci více senzorů. Cílem je, aby tyto úlohy nezatěžovaly CPU ani NPU a větší podíl NPU zůstal k dispozici pro inferenci. 11
Axera M9 navrhuje i pro redundantní konfigurace se dvěma čipy nebo pro desky spojující funkce kokpitu a řízení. Dvojice M97 má podle firmy nabídnout zhruba 1 440 TOPS, dvojice M95 pak 720 TOPS. 11
Společnost také uvádí, že systémy M9 dosahují snímkové frekvence přes 1,5násobek „oborové úrovně“. U M95 má výkon end-to-end modelů překračovat oborový průměr více než dvojnásobně, u M97 má být výkon modelů VLA o více než 1,5× vyšší a zpoždění obrazové cesty ISP přibližně o 70 % nižší. 18
19
Tato srovnání je vhodné číst obezřetně: dostupné informace je připisují interním testům Axery a neuvádějí nezávislé benchmarky ADAS, které by porovnávaly shodné modely, senzory, software a provozní podmínky.
Axera říká, že chce zůstat dodavatelem výpočetního základu a nechce vyvíjet nadřazené algoritmy inteligentního řízení, které by konkurovaly automobilkám a dodavatelům Tier 1. Zákazníci by si tak měli ponechat kontrolu nad algoritmy a celým jízdním softwarem nasazeným na hardwaru M9. 8
Firma zároveň uvedla, že její celkové globální dodávky čipů pro inteligentní řízení překročily do srpna 2026 1,6 milionu kusů; předchozí rodina M5 už je ve velkosériové výrobě automobilů. 8
M97 byl po návratu waferů zprovozněn v únoru 2026 a technické vzorky byly dodány v první polovině roku. V burzovním sdělení pro hongkongskou burzu Axera uvedla, že několik předních automobilek oficiálně zahájilo vyhodnocování a výběr řešení. M95 byl zprovozněn v červenci 2026. 5
Jde o významný vývojový krok, ale nikoli o potvrzení širokého nasazení M97 v sériových vozech. Pro zájemce o automobilovou techniku i investory budou dalšími důkazy konkrétní získané zakázky, harmonogramy výroby a nezávisle porovnatelné výsledky v reálném provozu — ne pouze vrcholový počet TOPS či interně naměřená snímková frekvence.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15.
Axera 8. září představila 5nm řadu M9 pro pokročilé asistenční systémy: vlajkový M97 se 720 TOPS a M95 se 360 TOPS; reportáž z 15. M97 má 16 jader Cortex A78AE, ekvivalentní paměťovou propustnost 460 GB/s a podporu až 16 kamer.
Vzorky M97 byly dodány v první polovině roku 2026 a několik automobilek zahájilo hodnocení řešení.