XPENG MONA L05 je pětimístné SUV, které si zákazníci v Číně mohou vybrat jako čistý elektromobil nebo jako vůz s prodlužovačem dojezdu. Na trh vstoupilo v Kantonu 29. října 2026 v šesti verzích. Akční ceny začínají na 139 800 jüanech a končí na 171 800 jüanech. Automobilka uvádí dojezd až 635 km u čistě elektrických modelů a kombinovaný dojezd až 1 310 km u verzí s prodlužovačem; obě hodnoty vycházejí z čínského testovacího cyklu CLTC.
10
19
Ceny všech šesti verzí
Ceny níže jsou časově omezené ceny oznámené při uvedení na čínský trh, nikoli evropský ceník.
10
| Pohon |
Verze |
Akční cena |
| Čistě elektrický |
560 Plus |
139 800 jüanů |
| Čistě elektrický |
535 Max |
149 800 jüanů |
| Čistě elektrický |
635 Max |
159 800 jüanů |
| Čistě elektrický |
635 Ultra SE |
171 800 jüanů |
| S prodlužovačem dojezdu |
1310 Max |
149 800 jüanů |
| S prodlužovačem dojezdu |
1310 Ultra SE |
161 800 jüanů |
Uváděné oficiální ceníkové ceny před časově omezenou nabídkou sahají od 144 800 do 176 800 jüanů.
4
7 Předprodej začal 15. října s pěti verzemi za 169 800 až 191 800 jüanů; základní elektrická 560 Plus se přidala až při uvedení.
1
11 Podle jednoho z médií se pět předprodejních verzí při uvedení zlevnilo o 20 000 jüanů, a to kombinací úpravy ceníkové ceny a dočasné slevy 5 000 jüanů. Dostupné zprávy se však u některých jednotlivých cen rozcházejí, proto nelze všechny změny spolehlivě přiřadit ke konkrétním verzím.
8
XPENG inzeroval pro objednávky zadané do 24:00 dne 15. prosince 2026 výhody v hodnotě přes 49 000 jüanů. Zároveň oznámil, že už bylo vyrobeno 5 000 vozů a dodávky mají začít 1. listopadu.
10
Rozměry a prostor pro zavazadla
MONA L05 měří na délku 4 870 mm, na šířku 1 930 mm a na výšku 1 636 mm. Rozvor náprav činí 2 940 mm.
17 Jedna zpráva uvádí, že je delší než rozvor modelu XPENG G6, přesný rozdíl ale dostupné podklady spolehlivě nepotvrzují.
16
Design vychází z tvarového jazyka XPENG Vital Flow a karoserie se splývavou zadní částí. Na návrhu se podle zpráv z uvedení podílel Juanma López, popisovaný jako bývalý šéf vnějšího designu Ferrari, společně s mladým designérským týmem.
17
32 Mezi uváděné prvky patří bezrámové dveře, zapuštěné zakončení oken, částečně skryté kliky a aktivní vzduchová žaluzie v přídi. Na výběr jsou 18- a 20palcová kola.
32
Výrobce uvádí 102litrový přední zavazadlový prostor a 702litrový zadní kufr. Po sklopení zadních sedadel se má jeho objem zvětšit na 1 913 litrů.
30 Jde o údaje výrobce, nikoli o nezávislé měření.
Pohon a dojezd: elektromobil, nebo prodlužovač
Všechny verze používají vzadu uložený elektromotor o výkonu 183 kW. Čistě elektrické varianty mají baterie typu LFP, tedy lithium-železo-fosfátové. U verze 535 Max je uváděna kapacita 58,2 kWh; delší dojezdové verze mají baterii o kapacitě 71,1 kWh.
19
33 Dostupné údaje samostatně nepotvrzují kapacitu baterie u 560 Plus.
Čísla v názvech elektrických verzí odpovídají jejich uváděnému dojezdu podle CLTC: 560 km u 560 Plus, 535 km u 535 Max a 635 km u obou verzí 635.
10
19
Verze s prodlužovačem dojezdu kombinují benzinový motor o objemu 1,5 litru a výkonu 70 kW s baterií o kapacitě 37,2 kWh. XPENG pro ně uvádí 310 km čistě na elektřinu a kombinovaný dojezd 1 310 km v cyklu CLTC.
19
26
Zprávy z uvedení zmiňují také spotřebu elektřiny od 11,7 kWh na 100 km, nabití z 30 na 80 procent za 15,8 minuty a přírůstek dojezdu až 285 km za deset minut.
48 Další zpráva uvádí zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy.
47 Jde o reportované hodnoty; dostupné zdroje nepotvrzují, že platí pro každou verzi nebo že byly nezávisle ověřeny.
Displeje a asistenční technologie
V kabině jsou podle zpráv z uvedení 26,8palcový širokoúhlý head-up displej a 17,3palcový centrální displej. Zmiňován je také 17,3palcový stropní displej pro cestující vzadu. Mezi uvedenými prodejními výhodami XPENG nabízí i balíček s dodatečným zadním displejem, proto je vhodné ověřit si jeho dostupnost u konkrétní verze či výbavového balíčku.
17
32
47
Hlasový asistent Master Agent má podle dostupných informací zvládat nepřesné požadavky při hledání cíle, plánování složitější trasy i hlasové úpravy cesty za jízdy.
32
51
Rozdíly jsou také v hardwaru asistenčních systémů. Verze Max mají podle zpráv jeden čip Turing AI s výkonem 750 TOPS a model druhé generace VLA Lite. Ultra SE používají dva čipy s celkovým výkonem 1 500 TOPS a plnou verzi modelu VLA druhé generace.
24
34 XPENG zároveň tvrdí, že modely MONA a jeho robotaxi sdílejí architekturu asistenčních systémů a jejich schopnosti se vyvíjejí souběžně. Jde o tvrzení výrobce o sdílené technologii, nikoli o důkaz, že L05 dokáže jezdit autonomně.
24
Jedna zpráva popisuje systém založený pouze na kamerovém vidění a zmiňuje městské i dálniční NGP a asistenci od parkovacího místa k parkovacímu místu.
32 Z dostupných podkladů ale nelze potvrdit, že všechny tyto funkce dostanou všechny verze, zejména základní 560 Plus. Před objednávkou je proto rozumné ověřit výbavu konkrétního vozu.
Podvozek a bezpečnost: co je potvrzené
Zprávy z uvedení uvádějí adaptivní tlumiče DCC jako standardní výbavu. Jeden zdroj popisuje přední zavěšení typu McPherson, zadní pětiprvkové zavěšení a poloměr otáčení 5,4 metru.
19
52 Dostupné informace ale neupřesňují všechny rozdíly mezi verzemi.
Podklady spolehlivě nepotvrzují počet airbagů, brzdnou dráhu ani tvrzení o vývoji podle čínských, evropských a australských pětihvězdičkových bezpečnostních standardů. Jiná zpráva označuje automatické nouzové brzdění a nouzové vyhýbací manévry za standard, zdroje ale neprokazují, že jsou tyto prvky dostupné ve všech verzích.
25 Cíl při vývoji navíc není totéž co nezávisle udělené hodnocení v nárazových testech.
Nejčitelnějšími rozdíly mezi verzemi MONA L05 jsou cenové rozpětí, volba mezi čistě elektrickým pohonem a prodlužovačem dojezdu a výrobcem uváděný velký zavazadlový prostor. Čísla o dojezdu, spotřebě, nabíjení i asistenčních systémech jsou údaje výrobce nebo médií, nikoli výsledky nezávislého testu.