CoinGecko ve svém trackeru treasury sleduje 20 společností, které dohromady drží 18 483 376 SOL v hodnotě přibližně 1,36 miliardy dolarů (k 22. červnu 2026). To představuje zhruba 2,94 % celkové nabídky Solany . Pět z těchto firem se na této hodnotě podílí naprostou většinou .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Současný podíl | ~7 013 536 SOL (k 22. červnu) |
| Tržní hodnota | ~516 milionů USD při ~73,60 USD/SOL |
| Průměrná nákupní cena | ~232,08 USD za token |
| Celkové náklady | ~1,59 miliardy USD |
Strategie: Forward Industries stakuje celý svůj objem Solany, čímž od počátku generuje hrubý APY mezi 6,5 % a 7,2 %. Kumulativní odměny ze stakingu přesáhly 112 171 SOL . Společnost nemá žádný korporátní dluh, což její vedení považuje za strategickou výhodu .
Nerealizované ztráty: V polovině května 2026, kdy se SOL obchodoval kolem 91 dolarů, čelil Forward nerealizované ztrátě přibližně 983 milionů až 1 miliardy dolarů . Do 20. června, s cenou SOL kolem 71,75 dolaru, se papírová ztráta dále prohloubila . Společnost vykázala za první fiskální čtvrtletí 2026 čistou ztrátu 585,65 milionu dolarů, z čehož 560,2 milionu dolarů připadalo na znehodnocení digitálních aktiv . Tržby naopak vzrostly více než čtyřnásobně na 13,0 milionu dolarů (oproti 3,1 milionu o rok dříve), a to díky aktivitám ve stakingu . Její podíl DAT (Digital Asset Treasury) nyní představuje přibližně 3 % obíhající nabídky SOL .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Současný podíl | 2 223 074 SOL (k 22. červnu) |
| Tržní hodnota | ~163,6 milionu USD |
| SOL na akcii (SPS) | 0,0670 k 13. květnu 2026 — meziroční nárůst o 108 % |
| Celkový přepočtený podíl | ~2 294 576 SOL a SOL ekvivalentů k 13. květnu |
Strategie: DeFi Development Corp. je první americkou veřejnou společností, jejíž treasury strategie je explicitně postavena na akumulaci a kompaundování Solany. Jako klíčový výkonnostní ukazatel sleduje SOL na akcii (SPS) a stanovila si dlouhodobý cíl dosáhnout 1,0 SPS do prosince 2028 . Přes 15 % svých SOL drží on-chain za účelem výnosu a společnost provádí zpětné odkupy akcií, aby zvýšila SPS . Drží také více než 656 000 dfdvSOL, tokenizované verze svého treasury portfolia .
Finance: Tržby za první čtvrtletí 2026 ve výši 4,49 milionu dolarů překonaly odhady analytiků (3,50 milionu USD), ale GAAP zisk na akcii -8,47 dolaru výrazně zaostal za odhadem -0,25 dolaru, což odráží pokles ceny SOL . Společnost potvrdila svůj cílový SPS na červen 2026 ve výši 0,075 a zaznamenala 108% meziroční nárůst SPS i přes pokles trhu .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Celkový treasury SOL (před prodejem) | ~530 251 SOL (k 3. únoru 2026) |
| Složení | 402 004 raw SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Nedávný prodej | Prodáno 65 001 SOL (~12,4 % podílu) 9. června 2026 za ~CAD 87,88/token |
| Použití výnosu | ~CAD 5,7 milionu na splacení dluhu a snížení páky |
| Podíl po prodeji | ~456 173 SOL |
Strategie: SOL Strategies provozuje validátory a infrastrukturu na Solaně. Nedávno uzavřela akvizici HoudiniSwap LLC za 18 milionů dolarů (1. června 2026), financovanou prostřednictvím DeFi protokolů, aniž by prodávala treasury SOL . Společnost se transformovala z bitcoinové holdingové firmy na firmu zaměřenou na Solanu pod vedením bývalé CEO Leah Wald, která odstoupila v září 2025 poté, co dokončila tento strategický obrat .
Podle dat CoinGecko k 22. červnu 2026 držela společnost Upexi přibližně 2 173 204 SOL v hodnotě zhruba 159,9 milionu dolarů, což z ní činí třetího největšího veřejného držitele Solany . Dřívější zprávy z září 2025 uváděly, že Upexi držela zhruba 2 miliony SOL . Konkrétní informace o plánovaném rozšiřování treasury z června 2026 nebyly k dispozici.
Tracker CoinGecko dále uvádí mezi pěti největšími Sharps Technology (STSS.US) s 2 077 799 SOL (~152,9 mil. USD) a Solana Company (HSDT.US) s 2 064 717 SOL (~152,0 mil. USD) . Dohromady s ostatními firmami dosahuje agregátní hodnota napříč všemi 20 sledovanými entitami 1,36 miliardy dolarů v SOL .
Jen Forward Industries vykazuje nerealizované ztráty kolem 1 miliardy dolarů . Po započtení ztrát z přecenění u DeFi Development Corp a dalších firem pravděpodobně celková částka papírových ztrát u společností s treasury v Solaně přesahuje 1,5 miliardy dolarů (k červnu 2026), ačkoli přesný agregát nebyl z dostupných zdrojů zjistitelný .
Veřejné treasury společnosti svou strategii otevřeně označují za Solanu-native verzi modelu akumulace Bitcoinu od MicroStrategy . Klíčový rozdíl: MicroStrategy drží BTC bez výnosu; Solana treasury své podíly stakují, čímž generují 6,5–7,2 % hrubého APY . Tento výnos částečně kompenzuje papírové ztráty a vytváří opakující se příjem. Jak však ukázala jedna analýza, příjem ze stakingu ve výši 17,4 milionu dolarů byl zcela zastíněn nerealizovanou ztrátou z digitálních aktiv ve výši 560,2 milionu dolarů . Společnosti jako Forward Industries zdůrazňují růst SOL na akcii (analogicky k metrice BTC na akcii u MicroStrategy) a prohlašují, že nemají v plánu prodávat .
SOL se k 20. červnu 2026 obchodoval poblíž 73 dolarů, což je výrazně pod historickým maximem a hluboko pod průměrnou nákupní cenou zhruba 232 dolarů, za kterou nakoupil Forward Industries . Tento pokles je příčinou naprosté většiny papírových ztrát napříč všemi držiteli treasury.
Japonský herní vývojář Enish (TSE: 3667) prodal 9. června 2026 všechny své držby Bitcoinu a přeorientoval se na aktivní treasury strategii DAT 2.0 zaměřenou na Solanu, která zahrnuje staking a provoz validátorů . To odráží rostoucí trend společností, které opouštějí pasivní bitcoinové treasury a přecházejí k výnosovým Solana treasury.
| Společnost | Ticker | Držba SOL (červen 2026) | Přibl. hodnota | Hlavní rys strategie |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 mil. USD | 100 % stakováno, APY 6,5–7,2 %, ~1 mld. USD nerealizovaná ztráta |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 mil. USD | Kompaundace SPS (108% meziroční růst), on-chain výnos |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 mil. USD | Třetí největší držitel; další plány nepotvrzeny |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 mil. USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 mil. USD | Zaměřeno na participaci v ekosystému |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (po prodeji 9. 6.) | ~33 mil. USD | Prodáno 12,4 % na splacení dluhu; provoz validátorů |
Některá čísla zmiňovaná v tržních komentářích — nákup velryby 234 900 SOL za 16,5 mil. USD, objem DEX na Solaně překonávající NYSE, odtoky 5,5 mil. USD z Solana ETF nebo emise 250 milionů USDC společností Circle na Solaně — nebyla v dostupných výsledcích vyhledávání nalezena a s dostupnými zdroji je nelze ověřit. Rovněž aktuální držba společnosti Upexi nad rámec snímku z CoinGecko nebylo možné z červnových 2026 zveřejnění potvrdit.
Model veřejné Solana treasury je stále v rané fázi — celkové sledované držby představují méně než 3 % obíhající nabídky SOL . Zda mohou výnosy ze stakingu smysluplně kompenzovat pokles v dlouhodobém medvědím trhu, zůstává otevřenou otázkou, na kterou odpoví až čas a cenový vývoj SOL.
CoinGecko ve svém trackeru treasury sleduje 20 společností, které dohromady drží 18 483 376 SOL v hodnotě přibližně 1,36 miliardy dolarů (k 22. červnu 2026). To představuje zhruba 2,94 % celkové nabídky Solany . Pět z těchto firem se na této hodnotě podílí naprostou většinou .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Současný podíl | ~7 013 536 SOL (k 22. červnu) |
| Tržní hodnota | ~516 milionů USD při ~73,60 USD/SOL |
| Průměrná nákupní cena | ~232,08 USD za token |
| Celkové náklady | ~1,59 miliardy USD |
Strategie: Forward Industries stakuje celý svůj objem Solany, čímž od počátku generuje hrubý APY mezi 6,5 % a 7,2 %. Kumulativní odměny ze stakingu přesáhly 112 171 SOL . Společnost nemá žádný korporátní dluh, což její vedení považuje za strategickou výhodu .
Nerealizované ztráty: V polovině května 2026, kdy se SOL obchodoval kolem 91 dolarů, čelil Forward nerealizované ztrátě přibližně 983 milionů až 1 miliardy dolarů . Do 20. června, s cenou SOL kolem 71,75 dolaru, se papírová ztráta dále prohloubila . Společnost vykázala za první fiskální čtvrtletí 2026 čistou ztrátu 585,65 milionu dolarů, z čehož 560,2 milionu dolarů připadalo na znehodnocení digitálních aktiv . Tržby naopak vzrostly více než čtyřnásobně na 13,0 milionu dolarů (oproti 3,1 milionu o rok dříve), a to díky aktivitám ve stakingu . Její podíl DAT (Digital Asset Treasury) nyní představuje přibližně 3 % obíhající nabídky SOL .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Současný podíl | 2 223 074 SOL (k 22. červnu) |
| Tržní hodnota | ~163,6 milionu USD |
| SOL na akcii (SPS) | 0,0670 k 13. květnu 2026 — meziroční nárůst o 108 % |
| Celkový přepočtený podíl | ~2 294 576 SOL a SOL ekvivalentů k 13. květnu |
Strategie: DeFi Development Corp. je první americkou veřejnou společností, jejíž treasury strategie je explicitně postavena na akumulaci a kompaundování Solany. Jako klíčový výkonnostní ukazatel sleduje SOL na akcii (SPS) a stanovila si dlouhodobý cíl dosáhnout 1,0 SPS do prosince 2028 . Přes 15 % svých SOL drží on-chain za účelem výnosu a společnost provádí zpětné odkupy akcií, aby zvýšila SPS . Drží také více než 656 000 dfdvSOL, tokenizované verze svého treasury portfolia .
Finance: Tržby za první čtvrtletí 2026 ve výši 4,49 milionu dolarů překonaly odhady analytiků (3,50 milionu USD), ale GAAP zisk na akcii -8,47 dolaru výrazně zaostal za odhadem -0,25 dolaru, což odráží pokles ceny SOL . Společnost potvrdila svůj cílový SPS na červen 2026 ve výši 0,075 a zaznamenala 108% meziroční nárůst SPS i přes pokles trhu .
| Metrika | Detail |
|---|---|
| Celkový treasury SOL (před prodejem) | ~530 251 SOL (k 3. únoru 2026) |
| Složení | 402 004 raw SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Nedávný prodej | Prodáno 65 001 SOL (~12,4 % podílu) 9. června 2026 za ~CAD 87,88/token |
| Použití výnosu | ~CAD 5,7 milionu na splacení dluhu a snížení páky |
| Podíl po prodeji | ~456 173 SOL |
Strategie: SOL Strategies provozuje validátory a infrastrukturu na Solaně. Nedávno uzavřela akvizici HoudiniSwap LLC za 18 milionů dolarů (1. června 2026), financovanou prostřednictvím DeFi protokolů, aniž by prodávala treasury SOL . Společnost se transformovala z bitcoinové holdingové firmy na firmu zaměřenou na Solanu pod vedením bývalé CEO Leah Wald, která odstoupila v září 2025 poté, co dokončila tento strategický obrat .
Podle dat CoinGecko k 22. červnu 2026 držela společnost Upexi přibližně 2 173 204 SOL v hodnotě zhruba 159,9 milionu dolarů, což z ní činí třetího největšího veřejného držitele Solany . Dřívější zprávy z září 2025 uváděly, že Upexi držela zhruba 2 miliony SOL . Konkrétní informace o plánovaném rozšiřování treasury z června 2026 nebyly k dispozici.
Tracker CoinGecko dále uvádí mezi pěti největšími Sharps Technology (STSS.US) s 2 077 799 SOL (~152,9 mil. USD) a Solana Company (HSDT.US) s 2 064 717 SOL (~152,0 mil. USD) . Dohromady s ostatními firmami dosahuje agregátní hodnota napříč všemi 20 sledovanými entitami 1,36 miliardy dolarů v SOL .
Jen Forward Industries vykazuje nerealizované ztráty kolem 1 miliardy dolarů . Po započtení ztrát z přecenění u DeFi Development Corp a dalších firem pravděpodobně celková částka papírových ztrát u společností s treasury v Solaně přesahuje 1,5 miliardy dolarů (k červnu 2026), ačkoli přesný agregát nebyl z dostupných zdrojů zjistitelný .
Veřejné treasury společnosti svou strategii otevřeně označují za Solanu-native verzi modelu akumulace Bitcoinu od MicroStrategy . Klíčový rozdíl: MicroStrategy drží BTC bez výnosu; Solana treasury své podíly stakují, čímž generují 6,5–7,2 % hrubého APY . Tento výnos částečně kompenzuje papírové ztráty a vytváří opakující se příjem. Jak však ukázala jedna analýza, příjem ze stakingu ve výši 17,4 milionu dolarů byl zcela zastíněn nerealizovanou ztrátou z digitálních aktiv ve výši 560,2 milionu dolarů . Společnosti jako Forward Industries zdůrazňují růst SOL na akcii (analogicky k metrice BTC na akcii u MicroStrategy) a prohlašují, že nemají v plánu prodávat .
SOL se k 20. červnu 2026 obchodoval poblíž 73 dolarů, což je výrazně pod historickým maximem a hluboko pod průměrnou nákupní cenou zhruba 232 dolarů, za kterou nakoupil Forward Industries . Tento pokles je příčinou naprosté většiny papírových ztrát napříč všemi držiteli treasury.
Japonský herní vývojář Enish (TSE: 3667) prodal 9. června 2026 všechny své držby Bitcoinu a přeorientoval se na aktivní treasury strategii DAT 2.0 zaměřenou na Solanu, která zahrnuje staking a provoz validátorů . To odráží rostoucí trend společností, které opouštějí pasivní bitcoinové treasury a přecházejí k výnosovým Solana treasury.
| Společnost | Ticker | Držba SOL (červen 2026) | Přibl. hodnota | Hlavní rys strategie |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 mil. USD | 100 % stakováno, APY 6,5–7,2 %, ~1 mld. USD nerealizovaná ztráta |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 mil. USD | Kompaundace SPS (108% meziroční růst), on-chain výnos |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 mil. USD | Třetí největší držitel; další plány nepotvrzeny |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 mil. USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 mil. USD | Zaměřeno na participaci v ekosystému |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (po prodeji 9. 6.) | ~33 mil. USD | Prodáno 12,4 % na splacení dluhu; provoz validátorů |
Některá čísla zmiňovaná v tržních komentářích — nákup velryby 234 900 SOL za 16,5 mil. USD, objem DEX na Solaně překonávající NYSE, odtoky 5,5 mil. USD z Solana ETF nebo emise 250 milionů USDC společností Circle na Solaně — nebyla v dostupných výsledcích vyhledávání nalezena a s dostupnými zdroji je nelze ověřit. Rovněž aktuální držba společnosti Upexi nad rámec snímku z CoinGecko nebylo možné z červnových 2026 zveřejnění potvrdit.
Model veřejné Solana treasury je stále v rané fázi — celkové sledované držby představují méně než 3 % obíhající nabídky SOL . Zda mohou výnosy ze stakingu smysluplně kompenzovat pokles v dlouhodobém medvědím trhu, zůstává otevřenou otázkou, na kterou odpoví až čas a cenový vývoj SOL.