ASML dramaticky zrychluje výrobu klíčových strojů pro AI čipy
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %. Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %.
Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
Dne 15. července 2026 ASML oznámil výsledky za Q2 2026: tržby 9,3 miliardy eur (nad odhadem 8,7 mld.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML zrychluje výrobu a zvyšuje kapacitu, aby uvolnil úzké hrdlo v dodávkách AI čipů
Společnost ASML, jediný světový výrobce extrémních ultrafialových (EUV) litografických systémů, spouští své nejagresivnější zvýšení produkce za poslední roky. 15. července 2026, společně s lepšími než očekávanými výsledky za druhé čtvrtletí, firma detailně popsala vícestranné úsilí: zkrátit dobu montáže EUV strojů o zhruba 30 %, rozšířit roční výrobní kapacitu na přibližně 85 Low-NA EUV systémů do roku 2027 a naplánovat další skok v kapacitě na rok 2028. Cíl je jasný: přímo zaútočit na dodavatelské úzké hrdlo, které omezuje produkci těch nejpokročilejších AI čipů.
Zkrácení výrobního cyklu: Jak ASML dosahuje zrychlení o ~30 %
EUV stroje ASML s nízkou numerickou aperturou (0,33 NA) patří k nejsložitějším průmyslovým zařízením, jaká kdy byla postavena, každý stojí zhruba 300 milionů dolarů . Ještě před několika čtvrtletími činil výrobní cyklus – tedy doba od zahájení montáže v čisté místnosti po odeslání zákazníkovi – přibližně 22 týdnů. Finanční ředitel Roger Dassen nyní potvrdil, že ASML cílí na cyklus 15 až 16 týdnů, což představuje snížení o přibližně 30 % .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML dramaticky zrychluje výrobu klíčových strojů pro AI čipy"?
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %.
What are the key points to validate first?
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %. Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
What should I do next in practice?
Dne 15. července 2026 ASML oznámil výsledky za Q2 2026: tržby 9,3 miliardy eur (nad odhadem 8,7 mld.
ASML dramaticky zrychluje výrobu klíčových strojů pro AI čipy
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %. Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %.
Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
Dne 15. července 2026 ASML oznámil výsledky za Q2 2026: tržby 9,3 miliardy eur (nad odhadem 8,7 mld.
Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what sAn ASML lithography system inside a clean room. The Dutch company is the world's sole supplier of EUV machines essential for advanced AI chip production.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What recent steps has ASML taken to reduce the build time of its EUV lithography machines, what s. Article summary: Here are the key findings, all sourced from disclosures ASML made on or around July 15, 2026.. Topic tags: general, education, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual,
openai.com
ASML zrychluje výrobu a zvyšuje kapacitu, aby uvolnil úzké hrdlo v dodávkách AI čipů
Společnost ASML, jediný světový výrobce extrémních ultrafialových (EUV) litografických systémů, spouští své nejagresivnější zvýšení produkce za poslední roky. 15. července 2026, společně s lepšími než očekávanými výsledky za druhé čtvrtletí, firma detailně popsala vícestranné úsilí: zkrátit dobu montáže EUV strojů o zhruba 30 %, rozšířit roční výrobní kapacitu na přibližně 85 Low-NA EUV systémů do roku 2027 a naplánovat další skok v kapacitě na rok 2028. Cíl je jasný: přímo zaútočit na dodavatelské úzké hrdlo, které omezuje produkci těch nejpokročilejších AI čipů.
Zkrácení výrobního cyklu: Jak ASML dosahuje zrychlení o ~30 %
EUV stroje ASML s nízkou numerickou aperturou (0,33 NA) patří k nejsložitějším průmyslovým zařízením, jaká kdy byla postavena, každý stojí zhruba 300 milionů dolarů . Ještě před několika čtvrtletími činil výrobní cyklus – tedy doba od zahájení montáže v čisté místnosti po odeslání zákazníkovi – přibližně 22 týdnů. Finanční ředitel Roger Dassen nyní potvrdil, že ASML cílí na cyklus 15 až 16 týdnů, což představuje snížení o přibližně 30 % .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "ASML dramaticky zrychluje výrobu klíčových strojů pro AI čipy"?
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %.
What are the key points to validate first?
ASML zkracuje výrobní cyklus svých EUV litografických strojů zhruba z 22 týdnů na 15–16 týdnů – tedy přibližně o 30 %. Společnost plánuje zvýšit kapacitu výroby Low NA EUV systémů z 65 kusů v roce 2026 na zhruba 85 kusů v roce 2027 a zvažuje další navýšení o 30 % v roce 2028.
What should I do next in practice?
Dne 15. července 2026 ASML oznámil výsledky za Q2 2026: tržby 9,3 miliardy eur (nad odhadem 8,7 mld.
Mezi konkrétní metody, které toto zrychlení umožňují, patří:
Reorganizace továrny a paralelní pracovní postupy: ASML přeskupuje kabiny v čistých místnostech, aby veškerý prostor sloužil přímo výstupu, nikoliv jen meziskladování. Více montážních a testovacích kroků probíhá současně, místo aby na sebe navazovaly .
Zefektivnění testovacích protokolů: Firma zkracuje dobu testovacích cyklů při zachování standardů kvality. Jde o delikátní rovnováhu u strojů, které musí dosahovat nanometrové přesnosti .
Vyšší propustnost (throughput) na jeden stroj: Nejnovější model TWINSCAN NXE:3800E již dosahuje 230 waferů za hodinu, oproti 160 u předchozí generace . To znamená, že každý stroj vyrobí více čipů, a zákazníci tedy pro stejný objem výroby potřebují méně strojů – což dále násobí kapacitní zisk z každé dodané jednotky.
Zlepšení v dodavatelském řetězci a přípravě komponent: Úzká místa v dodávkách dílů a finální integraci se snižují, takže stroje tráví méně času na výrobní hale .
Cíle výrobní kapacity pro roky 2027 a 2028
ASML představil jasný, víceletý plán kapacit s cíli, které jsou výrazně vyšší než dřívější odhady:
Metrika
2025 (skutečnost)
2026 (cíl)
2027 (cíl)
2028 (plán)
Dodané Low-NA EUV jednotky
~44
~60
~80 (kapacita ~85)
Vyhodnocuje se další expanze o ~30 %
DUV imerzní jednotky
~131
~130
+30% expanze se vyhodnocuje
Kapacita Low-NA EUV pro rok 2027, přibližně 85 systémů, představuje nárůst o zhruba 30 % oproti ~65 systémům plánovaným na rok 2026 . Téměř celá tato kapacita je již rezervována zákazníky .
Bank of America zvýšila svůj odhad dodávek Low-NA EUV pro rok 2028 na 97 jednotek, což odráží důvěru v pokračující expanzi . Analytici Barclays modelují ještě vyšší čísla: 90 jednotek v roce 2027 a 100 v roce 2028 .
Kapacitní plány výslovně zohledňují poptávku z plánované Terafab mega-továrny Elona Muska v Texasu .
ASML rovněž uvedl, že by teoreticky mohl v roce 2027 dodat až 90 EUV nástrojů, aniž by musel přidávat fyzickou tovární kapacitu, a to čistě díky zvýšení efektivity . Někteří analytici, včetně JPMorgan, věří, že by firma mohla do roku 2028 vyrobit až 110 kusů, pokud poptávka vydrží .
Souvislost s úzkým hrdlem výroby AI čipů
EUV litografické stroje jsou tím nejužším místem v celé špičkové výrobě polovodičů. Každý pokročilý AI čip – ať už jde o GPU od NVIDIA, akcelerátor od AMD nebo vlastní křemík od Googlu či Amazonu – je závislý na EUV pro tisk těch nejmenších obvodových prvků. Jeden takový stroj se staví zhruba rok, což přímo limituje, jak rychle se může rozšiřovat AI infrastruktura . Generální ředitel Christophe Fouquet uvedl, že společnost dělá „vše, co je v jejích silách“, aby urychlila dodávky a uspokojila prudce rostoucí poptávku taženou AI .
Tím, že ASML současně:
Zkracuje dobu montáže o ~30 %,
Zvyšuje propustnost waferů na stroj (NXE:3800E na 230 waferů/hodinu z 160),
Téměř zdvojnásobuje roční produkci Low-NA EUV z ~44 kusů (2025) na ~80+ do roku 2027,
přímo útočí na dodavatelské úzké hrdlo, které omezovalo produkci AI čipů. Společnost také předvedla 1000wattový EUV světelný zdroj, průlom, který by do roku 2030 mohl umožnit 50% nárůst celkové produkce čipů .
Výsledky za Q2 2026
ASML zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí roku 2026 15. července 2026, které překonaly jak vlastní výhled společnosti, tak očekávání Wall Street:
Metrika
Výsledek Q2 2026
vs. Výhled/Konsenzus
Celkové čisté tržby
9,3 miliardy €
Nad středem výhledu 8,7 mld. €
Hrubá marže
54,0 %
Nad výhledem 51–52 %
Čistý zisk
2,9 miliardy €
—
Základní zisk na akcii (EPS)
7,59 € (~8,69 $)
Překonal konsenzus ~6,88 € / 7,95 $
Tržby ze správy instalované základny (Installed Base Management)
2,8 miliardy €
Významný příspěvek k překonání výhledu
Revidovaný celoroční výhled tržeb pro rok 2026
ASML zvýšil svůj výhled čistých tržeb pro celý rok 2026 již podruhé v tomto roce, což odráží trvalý nárůst poptávky po čipech pro AI:
Nový výhled na rok 2026: 43 miliard € až 45 miliard €
Předchozí výhled (duben 2026): 36 miliard € až 40 miliard €
Původní výhled (začátek roku 2026): 34 miliard € až 39 miliard €
Společnost rovněž uvedla výhled čistých tržeb na Q3 2026 v rozmezí 11,0–12,0 miliard € s hrubou marží 55–57 % .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges
Mezi konkrétní metody, které toto zrychlení umožňují, patří:
Reorganizace továrny a paralelní pracovní postupy: ASML přeskupuje kabiny v čistých místnostech, aby veškerý prostor sloužil přímo výstupu, nikoliv jen meziskladování. Více montážních a testovacích kroků probíhá současně, místo aby na sebe navazovaly .
Zefektivnění testovacích protokolů: Firma zkracuje dobu testovacích cyklů při zachování standardů kvality. Jde o delikátní rovnováhu u strojů, které musí dosahovat nanometrové přesnosti .
Vyšší propustnost (throughput) na jeden stroj: Nejnovější model TWINSCAN NXE:3800E již dosahuje 230 waferů za hodinu, oproti 160 u předchozí generace . To znamená, že každý stroj vyrobí více čipů, a zákazníci tedy pro stejný objem výroby potřebují méně strojů – což dále násobí kapacitní zisk z každé dodané jednotky.
Zlepšení v dodavatelském řetězci a přípravě komponent: Úzká místa v dodávkách dílů a finální integraci se snižují, takže stroje tráví méně času na výrobní hale .
Cíle výrobní kapacity pro roky 2027 a 2028
ASML představil jasný, víceletý plán kapacit s cíli, které jsou výrazně vyšší než dřívější odhady:
Metrika
2025 (skutečnost)
2026 (cíl)
2027 (cíl)
2028 (plán)
Dodané Low-NA EUV jednotky
~44
~60
~80 (kapacita ~85)
Vyhodnocuje se další expanze o ~30 %
DUV imerzní jednotky
~131
~130
+30% expanze se vyhodnocuje
Kapacita Low-NA EUV pro rok 2027, přibližně 85 systémů, představuje nárůst o zhruba 30 % oproti ~65 systémům plánovaným na rok 2026 . Téměř celá tato kapacita je již rezervována zákazníky .
Bank of America zvýšila svůj odhad dodávek Low-NA EUV pro rok 2028 na 97 jednotek, což odráží důvěru v pokračující expanzi . Analytici Barclays modelují ještě vyšší čísla: 90 jednotek v roce 2027 a 100 v roce 2028 .
Kapacitní plány výslovně zohledňují poptávku z plánované Terafab mega-továrny Elona Muska v Texasu .
ASML rovněž uvedl, že by teoreticky mohl v roce 2027 dodat až 90 EUV nástrojů, aniž by musel přidávat fyzickou tovární kapacitu, a to čistě díky zvýšení efektivity . Někteří analytici, včetně JPMorgan, věří, že by firma mohla do roku 2028 vyrobit až 110 kusů, pokud poptávka vydrží .
Souvislost s úzkým hrdlem výroby AI čipů
EUV litografické stroje jsou tím nejužším místem v celé špičkové výrobě polovodičů. Každý pokročilý AI čip – ať už jde o GPU od NVIDIA, akcelerátor od AMD nebo vlastní křemík od Googlu či Amazonu – je závislý na EUV pro tisk těch nejmenších obvodových prvků. Jeden takový stroj se staví zhruba rok, což přímo limituje, jak rychle se může rozšiřovat AI infrastruktura . Generální ředitel Christophe Fouquet uvedl, že společnost dělá „vše, co je v jejích silách“, aby urychlila dodávky a uspokojila prudce rostoucí poptávku taženou AI .
Tím, že ASML současně:
Zkracuje dobu montáže o ~30 %,
Zvyšuje propustnost waferů na stroj (NXE:3800E na 230 waferů/hodinu z 160),
Téměř zdvojnásobuje roční produkci Low-NA EUV z ~44 kusů (2025) na ~80+ do roku 2027,
přímo útočí na dodavatelské úzké hrdlo, které omezovalo produkci AI čipů. Společnost také předvedla 1000wattový EUV světelný zdroj, průlom, který by do roku 2030 mohl umožnit 50% nárůst celkové produkce čipů .
Výsledky za Q2 2026
ASML zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí roku 2026 15. července 2026, které překonaly jak vlastní výhled společnosti, tak očekávání Wall Street:
Metrika
Výsledek Q2 2026
vs. Výhled/Konsenzus
Celkové čisté tržby
9,3 miliardy €
Nad středem výhledu 8,7 mld. €
Hrubá marže
54,0 %
Nad výhledem 51–52 %
Čistý zisk
2,9 miliardy €
—
Základní zisk na akcii (EPS)
7,59 € (~8,69 $)
Překonal konsenzus ~6,88 € / 7,95 $
Tržby ze správy instalované základny (Installed Base Management)
2,8 miliardy €
Významný příspěvek k překonání výhledu
Revidovaný celoroční výhled tržeb pro rok 2026
ASML zvýšil svůj výhled čistých tržeb pro celý rok 2026 již podruhé v tomto roce, což odráží trvalý nárůst poptávky po čipech pro AI:
Nový výhled na rok 2026: 43 miliard € až 45 miliard €
Předchozí výhled (duben 2026): 36 miliard € až 40 miliard €
Původní výhled (začátek roku 2026): 34 miliard € až 39 miliard €
Společnost rovněž uvedla výhled čistých tržeb na Q3 2026 v rozmezí 11,0–12,0 miliard € s hrubou marží 55–57 % .
reuters.comChip toolmaker ASML expected to shine light on capacity and China challenges