TSMC Q2 2026: Před výsledky očekáváme rekordní tržby, marže nad 65 % a klíčové informace o 2nm čipech
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července. Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
Klíčovými tématy hovoru budou informace o 2nm výrobě (N2), výdajích na kapitálové investice (capex) a výhledu poptávky po AI čipech.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Tchajwanský výrobce čipů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) uskuteční konferenční hovor k výsledkům za druhé čtvrtletí roku 2026 16. července 2026 ve 14:00 tchajwanského času (od 6. do 15. července platí tiché období) . Hovor přichází v klíčovém okamžiku: TSMC právě prochází nejagresivnější expanzí výrobních kapacit ve své historii, kterou žene neutuchající poptávka po AI čipech a náběh výroby u přelomového 2nm (N2) procesu. Přinášíme ověřený přehled toho, na co se analytici a investoři zaměřují.
Očekávané finanční výsledky za Q2 2026
Analytický konsensus i vlastní guidance společnosti ukazují na další čtvrtletí s rekordními nebo téměř rekordními čísly.
Konsensus analytiků (5 analytiků) odhaduje (americkou depozitní akcii), přičemž rozmezí odhadů je 3,67 až 4,20 USD . Jiný zdroj uvádí konsensus 3,78 USD/ADR . Pro srovnání, v Q1 2026 TSMC vykázalo zisk 3,49 USD/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC Q2 2026: Před výsledky očekáváme rekordní tržby, marže nad 65 % a klíčové informace o 2nm čipech"?
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července.
What are the key points to validate first?
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července. Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
What should I do next in practice?
Klíčovými tématy hovoru budou informace o 2nm výrobě (N2), výdajích na kapitálové investice (capex) a výhledu poptávky po AI čipech.
TSMC Q2 2026: Před výsledky očekáváme rekordní tržby, marže nad 65 % a klíčové informace o 2nm čipech
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července. Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
Klíčovými tématy hovoru budou informace o 2nm výrobě (N2), výdajích na kapitálové investice (capex) a výhledu poptávky po AI čipech.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Tchajwanský výrobce čipů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) uskuteční konferenční hovor k výsledkům za druhé čtvrtletí roku 2026 16. července 2026 ve 14:00 tchajwanského času (od 6. do 15. července platí tiché období) . Hovor přichází v klíčovém okamžiku: TSMC právě prochází nejagresivnější expanzí výrobních kapacit ve své historii, kterou žene neutuchající poptávka po AI čipech a náběh výroby u přelomového 2nm (N2) procesu. Přinášíme ověřený přehled toho, na co se analytici a investoři zaměřují.
Očekávané finanční výsledky za Q2 2026
Analytický konsensus i vlastní guidance společnosti ukazují na další čtvrtletí s rekordními nebo téměř rekordními čísly.
Konsensus analytiků (5 analytiků) odhaduje (americkou depozitní akcii), přičemž rozmezí odhadů je 3,67 až 4,20 USD . Jiný zdroj uvádí konsensus 3,78 USD/ADR . Pro srovnání, v Q1 2026 TSMC vykázalo zisk 3,49 USD/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC Q2 2026: Před výsledky očekáváme rekordní tržby, marže nad 65 % a klíčové informace o 2nm čipech"?
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července.
What are the key points to validate first?
TSMC zveřejní výsledky za Q2 2026 16. července. Hrubá marže by se měla pohybovat v rozmezí 65,5–67,5 %, což by po rekordních 66,2 % v Q1 znamenalo další silný kvartál.
What should I do next in practice?
Klíčovými tématy hovoru budou informace o 2nm výrobě (N2), výdajích na kapitálové investice (capex) a výhledu poptávky po AI čipech.
Tržby: Vlastní guidance TSMC počítá s tržbami za Q2 v rozmezí 39,0 až 40,2 miliardy USD, což by při střední hodnotě znamenalo meziroční růst o přibližně 32 % a sekvenční růst o 10 % . Konsensus se pohybuje kolem 40,1 miliardy USD .
Hrubá marže: Vedení společnosti očekává hrubou marži v rozmezí 65,5 % až 67,5 %. To by navázalo na rekordních 66,2 % z Q1 2026 . Ačkoli někteří analytici modelují marže blížící se nebo přesahující 68 %, tvrzení o marži "blížící se 70 %" není potvrzeno oficiální guidancí ani zveřejněným konsensem – horní hranice vedení je 67,5 %, takže jakákoli marže 70 % by byla nadkonsensuálním býčím scénářem .
Provozní marže: Vedení očekává rozpětí 56,5 % až 58,5 % .
Stručný finanční přehled
Metrika
Guidance TSMC
Konsensus analytiků
Tržby
39,0 – 40,2 mld. USD
~40,1 mld. USD
Hrubá marže
65,5 % – 67,5 %
~66,5 %
Provozní marže
56,5 % – 58,5 %
~57,5 %
Zisk na akcii (ADR)
—
3,78 – 3,81 USD
Mezikvartální růst tržeb
~10 % (při středu)
—
Meziroční růst tržeb
~32 % (při středu)
—
Zdroje: Oficiální filings TSMC u SEC , TrendForce , Belcourt , TickerLeague
Výhled na celý rok a kapitálové výdaje (Capex)
Investoři budou pozorně sledovat, zda vedení TSMC zpřesní nebo zvýší svůj již tak zvýšený výhled na celý rok 2026.
Růst tržeb v roce 2026: Během hovoru k výsledkům za Q1 v dubnu TSMC zvýšilo svůj odhad celoročního růstu tržeb na "růst přes 30 %" v amerických dolarech, oproti dřívějším "téměř 30 %" . Analytici očekávají, že hovor 16. července přinese další podrobnosti o tom, zda se trajektorie pohybuje nad touto zvýšenou guidancí, nebo zda je možné další zvýšení .
Kapitálové výdaje (Capex) pro rok 2026: TSMC stanovilo capex pro rok 2026 na 52 až 56 miliard USD, což je největší jednoletý kapitálový závazek v historii polovodičového průmyslu . Finanční ředitel Wendell Huang v dubnu potvrdil, že výdaje se budou pohybovat na horní hranici tohoto rozpětí . Částka 56 miliard USD je nejčastěji zmiňovanou horní hranicí .
Odhad capexu na rok 2027: Bank of America zvýšila svůj odhad capexu TSMC na rok 2027 na 75 miliard USD (z dřívějších 63 miliard USD), což je výrazně nad konsensem 65 miliard USD, a to s odkazem na poptávku po AI čipech . Specifická částka 73 miliard USD, která se někdy objevuje ve spekulacích, není potvrzena špičkovými zdroji; zveřejněný odhad BofA je 75 miliard USD . Barclays ve svém upgrade z 29. června 2026 rovněž modeloval capex pro rok 2027 na 74 miliardách USD .
Poptávka po AI, cenová síla a výkonnost akcií
Tematickým motorem všech finančních a provozních rozhodnutí TSMC zůstává umělá inteligence.
AI jako motor růstu: High-performance computing (HPC), kategorie zahrnující většinu poptávky po AI čipech, tvoří 58 % ročních tržeb TSMC. Poptávka související s AI je vedením společnosti i analytiky často popisována jako "neukojitelná" .
Cenová síla: Nárůst poptávky po AI poskytl TSMC významnou cenovou páku. Kapacita zakázkové výroby (foundry) u pokročilých uzlů (N3, N2) je napjatá a zákazníci soutěží o přidělené kapacity, což TSMC umožňuje diktovat prémiové ceny .
Rally akcií: Akcie TSMC výrazně posílily. Nejméně šest brokerů, včetně Goldman Sachs a Macquarie Group, zvýšilo cílové ceny po prudkém růstu akcií na začátku roku 2026 . Přesné číslo 44% růstu od začátku roku nebylo v přímo citovaných materiálech nalezeno, ale je široce v souladu s rekordní rally a kroky analytiků .
Zvýšené cílové ceny od Wall Street
Nálada analytiků je před zveřejněním výsledků za Q2 převážně býčí. Několik významných firem v posledních měsících zvýšilo své cílové ceny pro akcie TSMC (NYSE: TSM).
Barclays: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC na 625 USD z 470 USD 29. června 2026 a ponechala rating Overweight. Analytik Simon Coles označil TSMC za "jeden z nejlepších způsobů, jak získat expozici vůči AI" a modeloval capex na roky 2026/2027 ve výši 56/74 miliard USD .
Citigroup (Citi): Je stále býčí. Na konci března 2026 Citi zvýšila cílovou cenu pro TSMC na NT$2 800 z NT$2 600 s odkazem na zrychlující se poptávku po AI čipech . Již dříve v lednu 2026 Citi zvýšila cílovou cenu na NT$3 030 . Konkrétní částka T$3 800, o které se někdy diskutuje na fórech, nebyla v citovaných materiálech nalezena.
Goldman Sachs: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC o 35 % na NT$2 330 v lednu 2026 s odkazem na očekávání dalšího roku solidního růstu .
GF Securities: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC na NT$2 808 z NT$2 325 před výsledky za Q1 2026 a ponechala rating Buy . Částka NT$2 900, která se objevuje v některých investorských diskuzích, je vyšší než toto potvrzené číslo.
JPMorgan: Zvýšil cílovou cenu pro TSMC o 24 % na NT$2 100 na začátku ledna 2026 .
Klíčové body pro investory z hovoru 16. července
Kromě hlavních čísel budou investoři pozorně naslouchat aktualizacím týkajícím se tří strategických témat.
1. Časový plán 2nanometrové (N2) výroby
Přechod TSMC na první hradlovou architekturu s nanosheetovými tranzistory (GAA) je nejvýznamnějším technologickým mezníkem od zavedení FinFET.
Stav výroby: Sériová výroba N2 (2nm třída) byla zahájena ve druhé polovině roku 2025. Vysoceobjemová výroba začala v lednu 2026 v továrnách v Baoshan a Kaohsiung . Březen 2026 byl prvním měsícem, kdy se tržby z N2 objevily ve významnějším měřítku .
Agresivní rozjezd továren: Společnost současně rozjíždí pět 2nm továren v roce 2026, což je nejagresivnější expanze kapacit v historii TSMC, tažená poptávkou z HPC a AI .
Poptávka zákazníků: Kapacita 2nm je údajně plně zarezervována. Apple si zajistil více než polovinu počáteční kapacity, Qualcomm je dalším raným zákazníkem . AMD, Google a AWS plánují zahájení výroby v rozpětí let 2026 a 2027 .
Budoucí uzly: N2P (vylepšená verze se zadním napájením) a N2X (optimalizovaná pro HPC) jsou naplánovány na sériovou výrobu ve druhé polovině roku 2026 . Uzel A16 (1,6 nm) je na cestě k sériové výrobě ve druhé polovině roku 2026 .
2. Trajektorie zakázek AI/HPC a napjatá nabídka
HPC je již dominantním zdrojem tržeb a hovor ukáže, zda se poptávková trajektorie zrychluje.
Investoři budou sledovat případné komentáře o tom, zda poptávka po AI pohlcuje masivní nové kapacity N2 a N3 a zda existují známky zpřísnění nabídky a poptávky, které by mohly podpořit další zvyšování cen .
Napjatost se týká i pokročilého balení (CoWoS), které je klíčové pro AI akcelerátory, jako jsou GPU od NVIDIA.
3. Dlouhodobý cíl hrubé marže a její udržitelnost
TSMC dosáhlo v Q1 2026 rekordní hrubé marže 66,2 % . Klíčové otázky týkající se marží pro hovor zahrnují:
Ziskovost N3: Očekává se, že uzel N3 překročí průměrnou firemní ziskovost ve druhé polovině roku 2026, což poskytne strukturální podporu hrubým maržím .
Udržitelnost nad 65 %: Guidance na Q2 na úrovni 65,5–67,5 % naznačuje důvěru v udržení marží výrazně nad historickými průměry. Analytici se budou ptát, zda je to udržitelné i v druhé polovině roku, kdy budou náklady na rozběh N2 a odpisy nejvyšší.
Nepotvrzený cíl 70 %: Je důležité poznamenat, že vedení TSMC v dostupné guidance nestanovilo explicitní dlouhodobý cíl hrubé marže 70 %. Zatímco někteří analytici modelují hrubé marže blížící se 69–70 % (např. jeden předplatitelský note projektoval 69,9 % pro Q3 ), jedná se o nadkonsensuální odhady, nikoli o guidance vedení.
Poznámky k přesnosti klíčových tvrzení
Tvrzení
Stav ověření
Zdroj
Konsensus EPS 3,81 USD/ADR
Potvrzeno
Tržby ~40 mld. USD
Potvrzeno (guidance 39,0–40,2 mld.)
Hrubá marže blížící se 70 %
Nepotvrzeno — vedení udává max. 67,5 %
Růst tržeb v roce 2026 zvýšen na >30 %
Potvrzeno
Capex 2026 ~56 mld. USD
Potvrzeno (rozpětí 52–56 mld., výdaje k horní hranici)
Capex 2027 73 mld. USD
Částečně potvrzeno — BofA zveřejnila 75 mld., Barclays 74 mld.
Tržby: Vlastní guidance TSMC počítá s tržbami za Q2 v rozmezí 39,0 až 40,2 miliardy USD, což by při střední hodnotě znamenalo meziroční růst o přibližně 32 % a sekvenční růst o 10 % . Konsensus se pohybuje kolem 40,1 miliardy USD .
Hrubá marže: Vedení společnosti očekává hrubou marži v rozmezí 65,5 % až 67,5 %. To by navázalo na rekordních 66,2 % z Q1 2026 . Ačkoli někteří analytici modelují marže blížící se nebo přesahující 68 %, tvrzení o marži "blížící se 70 %" není potvrzeno oficiální guidancí ani zveřejněným konsensem – horní hranice vedení je 67,5 %, takže jakákoli marže 70 % by byla nadkonsensuálním býčím scénářem .
Provozní marže: Vedení očekává rozpětí 56,5 % až 58,5 % .
Stručný finanční přehled
Metrika
Guidance TSMC
Konsensus analytiků
Tržby
39,0 – 40,2 mld. USD
~40,1 mld. USD
Hrubá marže
65,5 % – 67,5 %
~66,5 %
Provozní marže
56,5 % – 58,5 %
~57,5 %
Zisk na akcii (ADR)
—
3,78 – 3,81 USD
Mezikvartální růst tržeb
~10 % (při středu)
—
Meziroční růst tržeb
~32 % (při středu)
—
Zdroje: Oficiální filings TSMC u SEC , TrendForce , Belcourt , TickerLeague
Výhled na celý rok a kapitálové výdaje (Capex)
Investoři budou pozorně sledovat, zda vedení TSMC zpřesní nebo zvýší svůj již tak zvýšený výhled na celý rok 2026.
Růst tržeb v roce 2026: Během hovoru k výsledkům za Q1 v dubnu TSMC zvýšilo svůj odhad celoročního růstu tržeb na "růst přes 30 %" v amerických dolarech, oproti dřívějším "téměř 30 %" . Analytici očekávají, že hovor 16. července přinese další podrobnosti o tom, zda se trajektorie pohybuje nad touto zvýšenou guidancí, nebo zda je možné další zvýšení .
Kapitálové výdaje (Capex) pro rok 2026: TSMC stanovilo capex pro rok 2026 na 52 až 56 miliard USD, což je největší jednoletý kapitálový závazek v historii polovodičového průmyslu . Finanční ředitel Wendell Huang v dubnu potvrdil, že výdaje se budou pohybovat na horní hranici tohoto rozpětí . Částka 56 miliard USD je nejčastěji zmiňovanou horní hranicí .
Odhad capexu na rok 2027: Bank of America zvýšila svůj odhad capexu TSMC na rok 2027 na 75 miliard USD (z dřívějších 63 miliard USD), což je výrazně nad konsensem 65 miliard USD, a to s odkazem na poptávku po AI čipech . Specifická částka 73 miliard USD, která se někdy objevuje ve spekulacích, není potvrzena špičkovými zdroji; zveřejněný odhad BofA je 75 miliard USD . Barclays ve svém upgrade z 29. června 2026 rovněž modeloval capex pro rok 2027 na 74 miliardách USD .
Poptávka po AI, cenová síla a výkonnost akcií
Tematickým motorem všech finančních a provozních rozhodnutí TSMC zůstává umělá inteligence.
AI jako motor růstu: High-performance computing (HPC), kategorie zahrnující většinu poptávky po AI čipech, tvoří 58 % ročních tržeb TSMC. Poptávka související s AI je vedením společnosti i analytiky často popisována jako "neukojitelná" .
Cenová síla: Nárůst poptávky po AI poskytl TSMC významnou cenovou páku. Kapacita zakázkové výroby (foundry) u pokročilých uzlů (N3, N2) je napjatá a zákazníci soutěží o přidělené kapacity, což TSMC umožňuje diktovat prémiové ceny .
Rally akcií: Akcie TSMC výrazně posílily. Nejméně šest brokerů, včetně Goldman Sachs a Macquarie Group, zvýšilo cílové ceny po prudkém růstu akcií na začátku roku 2026 . Přesné číslo 44% růstu od začátku roku nebylo v přímo citovaných materiálech nalezeno, ale je široce v souladu s rekordní rally a kroky analytiků .
Zvýšené cílové ceny od Wall Street
Nálada analytiků je před zveřejněním výsledků za Q2 převážně býčí. Několik významných firem v posledních měsících zvýšilo své cílové ceny pro akcie TSMC (NYSE: TSM).
Barclays: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC na 625 USD z 470 USD 29. června 2026 a ponechala rating Overweight. Analytik Simon Coles označil TSMC za "jeden z nejlepších způsobů, jak získat expozici vůči AI" a modeloval capex na roky 2026/2027 ve výši 56/74 miliard USD .
Citigroup (Citi): Je stále býčí. Na konci března 2026 Citi zvýšila cílovou cenu pro TSMC na NT$2 800 z NT$2 600 s odkazem na zrychlující se poptávku po AI čipech . Již dříve v lednu 2026 Citi zvýšila cílovou cenu na NT$3 030 . Konkrétní částka T$3 800, o které se někdy diskutuje na fórech, nebyla v citovaných materiálech nalezena.
Goldman Sachs: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC o 35 % na NT$2 330 v lednu 2026 s odkazem na očekávání dalšího roku solidního růstu .
GF Securities: Zvýšila cílovou cenu pro TSMC na NT$2 808 z NT$2 325 před výsledky za Q1 2026 a ponechala rating Buy . Částka NT$2 900, která se objevuje v některých investorských diskuzích, je vyšší než toto potvrzené číslo.
JPMorgan: Zvýšil cílovou cenu pro TSMC o 24 % na NT$2 100 na začátku ledna 2026 .
Klíčové body pro investory z hovoru 16. července
Kromě hlavních čísel budou investoři pozorně naslouchat aktualizacím týkajícím se tří strategických témat.
1. Časový plán 2nanometrové (N2) výroby
Přechod TSMC na první hradlovou architekturu s nanosheetovými tranzistory (GAA) je nejvýznamnějším technologickým mezníkem od zavedení FinFET.
Stav výroby: Sériová výroba N2 (2nm třída) byla zahájena ve druhé polovině roku 2025. Vysoceobjemová výroba začala v lednu 2026 v továrnách v Baoshan a Kaohsiung . Březen 2026 byl prvním měsícem, kdy se tržby z N2 objevily ve významnějším měřítku .
Agresivní rozjezd továren: Společnost současně rozjíždí pět 2nm továren v roce 2026, což je nejagresivnější expanze kapacit v historii TSMC, tažená poptávkou z HPC a AI .
Poptávka zákazníků: Kapacita 2nm je údajně plně zarezervována. Apple si zajistil více než polovinu počáteční kapacity, Qualcomm je dalším raným zákazníkem . AMD, Google a AWS plánují zahájení výroby v rozpětí let 2026 a 2027 .
Budoucí uzly: N2P (vylepšená verze se zadním napájením) a N2X (optimalizovaná pro HPC) jsou naplánovány na sériovou výrobu ve druhé polovině roku 2026 . Uzel A16 (1,6 nm) je na cestě k sériové výrobě ve druhé polovině roku 2026 .
2. Trajektorie zakázek AI/HPC a napjatá nabídka
HPC je již dominantním zdrojem tržeb a hovor ukáže, zda se poptávková trajektorie zrychluje.
Investoři budou sledovat případné komentáře o tom, zda poptávka po AI pohlcuje masivní nové kapacity N2 a N3 a zda existují známky zpřísnění nabídky a poptávky, které by mohly podpořit další zvyšování cen .
Napjatost se týká i pokročilého balení (CoWoS), které je klíčové pro AI akcelerátory, jako jsou GPU od NVIDIA.
3. Dlouhodobý cíl hrubé marže a její udržitelnost
TSMC dosáhlo v Q1 2026 rekordní hrubé marže 66,2 % . Klíčové otázky týkající se marží pro hovor zahrnují:
Ziskovost N3: Očekává se, že uzel N3 překročí průměrnou firemní ziskovost ve druhé polovině roku 2026, což poskytne strukturální podporu hrubým maržím .
Udržitelnost nad 65 %: Guidance na Q2 na úrovni 65,5–67,5 % naznačuje důvěru v udržení marží výrazně nad historickými průměry. Analytici se budou ptát, zda je to udržitelné i v druhé polovině roku, kdy budou náklady na rozběh N2 a odpisy nejvyšší.
Nepotvrzený cíl 70 %: Je důležité poznamenat, že vedení TSMC v dostupné guidance nestanovilo explicitní dlouhodobý cíl hrubé marže 70 %. Zatímco někteří analytici modelují hrubé marže blížící se 69–70 % (např. jeden předplatitelský note projektoval 69,9 % pro Q3 ), jedná se o nadkonsensuální odhady, nikoli o guidance vedení.
Poznámky k přesnosti klíčových tvrzení
Tvrzení
Stav ověření
Zdroj
Konsensus EPS 3,81 USD/ADR
Potvrzeno
Tržby ~40 mld. USD
Potvrzeno (guidance 39,0–40,2 mld.)
Hrubá marže blížící se 70 %
Nepotvrzeno — vedení udává max. 67,5 %
Růst tržeb v roce 2026 zvýšen na >30 %
Potvrzeno
Capex 2026 ~56 mld. USD
Potvrzeno (rozpětí 52–56 mld., výdaje k horní hranici)
Capex 2027 73 mld. USD
Částečně potvrzeno — BofA zveřejnila 75 mld., Barclays 74 mld.