Růst HDP: Ekonomika v 1. pololetí vzrostla o 8,18 %, přičemž samotné 2. čtvrtletí vykázalo růst 8,39 %, což je zrychlení oproti revidovaným 7,94 % v 1. čtvrtletí .
Průmyslová výroba: Index průmyslové produkce (IIP) vzrostl za prvních pět měsíců o 9,1 % meziročně, přičemž hlavním motorem byl zpracovatelský průmysl . Za celé první pololetí IIP posílil o odhadovaných 10,8 %, což je nejvyšší tempo od roku 2019 .
Přímé zahraniční investice (FDI): Tento sektor byl výrazným tahounem. Celkový objem registrovaných FDI dosáhl v 1. pololetí 2026 34,65 miliardy dolarů, což představuje 61% nárůst oproti stejnému období loňského roku, potvrzuje Generální statistický úřad i Agentura pro zahraniční investice Ministerstva financí . Reálně vyčerpané FDI dosáhly za první pololetí pětiletého maxima, a to 13,03 miliardy dolarů (meziročně +11,2 %) . Největší objem nově registrovaného kapitálu směřoval do zpracovatelského průmyslu (61,9 %) .
Zahraniční obchod: Celkový obrat vývozu a dovozu dosáhl v 1. pololetí 2026 549,69 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 27,1 % . Vývoz vzrostl o 21 %, zatímco dovoz vyskošil o 33,4 % . Tento rychlejší růst dovozu vedl k obchodnímu deficitu ve výši 16,65 miliardy dolarů, což je prudký obrat oproti přebytku 7,95 miliardy dolarů ve stejném období roku 2025 . Náměstek ministra financí Nguyen Duc Chi označil rostoucí schodek za klíčový protivítr .
Poznámka: Tvrzení o rekordním počtu turistů za 1. pololetí 2026 nebylo možné z poskytnutých zdrojů ověřit.
Vládní plán, stanovený v rezoluci 168/NQ-CP vydané 27. června 2026, počítá s 11,9% růstem HDP ve druhém pololetí . To je tempo potřebné k dosažení celoročního cíle Národního shromáždění ve výši alespoň 10 % . Rezoluce rovněž ukládá ministerstvům předložit plány na pružné daňové úpravy a urychlení čerpání veřejných investic .
Klíčové cíle pro největší města zahrnují 11% růst pro Hanoj a 10,2 % pro Ho Či Minovo Město v roce 2026 . Politická podpora tomuto dvoucifernému růstu je hluboká, neboť byl stanoven jako klíčová priorita pro období 2026–2030 14. sjezdem Komunistické strany Vietnamu .
Rezoluce 168/NQ-CP konkrétně zdůrazňuje urychlení čerpání veřejných investic jako klíčovou páku pro nastartování růstu ve 2. pololetí . Poskytnuté zdroje však neobsahují konkrétní podrobnosti o směrnicích digitální transformace pro rok 2026.
Zatímco vláda tlačí vpřed, mezi analytiky panuje ohledně dosažitelnosti 10% cíle značná skepse.
Souhrnné hodnocení: Výkon v 1. pololetí (8,18 %) je silný, ale výrazně zaostává za 11,9% tempem požadovaným ve 2. pololetí k dosažení 10% celoročního cíle. Kombinace rostoucího obchodního deficitu, citlivosti na ceny ropy a strukturálních kapacitních omezení představuje pro vládní ambiciózní plán značnou výzvu, která je předmětem intenzivní debaty mezi analytiky.
Růst HDP: Ekonomika v 1. pololetí vzrostla o 8,18 %, přičemž samotné 2. čtvrtletí vykázalo růst 8,39 %, což je zrychlení oproti revidovaným 7,94 % v 1. čtvrtletí .
Průmyslová výroba: Index průmyslové produkce (IIP) vzrostl za prvních pět měsíců o 9,1 % meziročně, přičemž hlavním motorem byl zpracovatelský průmysl . Za celé první pololetí IIP posílil o odhadovaných 10,8 %, což je nejvyšší tempo od roku 2019 .
Přímé zahraniční investice (FDI): Tento sektor byl výrazným tahounem. Celkový objem registrovaných FDI dosáhl v 1. pololetí 2026 34,65 miliardy dolarů, což představuje 61% nárůst oproti stejnému období loňského roku, potvrzuje Generální statistický úřad i Agentura pro zahraniční investice Ministerstva financí . Reálně vyčerpané FDI dosáhly za první pololetí pětiletého maxima, a to 13,03 miliardy dolarů (meziročně +11,2 %) . Největší objem nově registrovaného kapitálu směřoval do zpracovatelského průmyslu (61,9 %) .
Zahraniční obchod: Celkový obrat vývozu a dovozu dosáhl v 1. pololetí 2026 549,69 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 27,1 % . Vývoz vzrostl o 21 %, zatímco dovoz vyskošil o 33,4 % . Tento rychlejší růst dovozu vedl k obchodnímu deficitu ve výši 16,65 miliardy dolarů, což je prudký obrat oproti přebytku 7,95 miliardy dolarů ve stejném období roku 2025 . Náměstek ministra financí Nguyen Duc Chi označil rostoucí schodek za klíčový protivítr .
Poznámka: Tvrzení o rekordním počtu turistů za 1. pololetí 2026 nebylo možné z poskytnutých zdrojů ověřit.
Vládní plán, stanovený v rezoluci 168/NQ-CP vydané 27. června 2026, počítá s 11,9% růstem HDP ve druhém pololetí . To je tempo potřebné k dosažení celoročního cíle Národního shromáždění ve výši alespoň 10 % . Rezoluce rovněž ukládá ministerstvům předložit plány na pružné daňové úpravy a urychlení čerpání veřejných investic .
Klíčové cíle pro největší města zahrnují 11% růst pro Hanoj a 10,2 % pro Ho Či Minovo Město v roce 2026 . Politická podpora tomuto dvoucifernému růstu je hluboká, neboť byl stanoven jako klíčová priorita pro období 2026–2030 14. sjezdem Komunistické strany Vietnamu .
Rezoluce 168/NQ-CP konkrétně zdůrazňuje urychlení čerpání veřejných investic jako klíčovou páku pro nastartování růstu ve 2. pololetí . Poskytnuté zdroje však neobsahují konkrétní podrobnosti o směrnicích digitální transformace pro rok 2026.
Zatímco vláda tlačí vpřed, mezi analytiky panuje ohledně dosažitelnosti 10% cíle značná skepse.
Souhrnné hodnocení: Výkon v 1. pololetí (8,18 %) je silný, ale výrazně zaostává za 11,9% tempem požadovaným ve 2. pololetí k dosažení 10% celoročního cíle. Kombinace rostoucího obchodního deficitu, citlivosti na ceny ropy a strukturálních kapacitních omezení představuje pro vládní ambiciózní plán značnou výzvu, která je předmětem intenzivní debaty mezi analytiky.