Aave V4 na Ethereu dosahuje 200 milionů dolarů na vkladech: Architektura hub-and-spoke, časová osa růstu a dominance v DeFi
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů. Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry,...
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů.
Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry, pravidla pro kolaterál a likvidační...
Aave si stále drží přes 51 % trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL k začátku roku 2026), přičemž V4 představuje rostoucí, ale stále malý zlomek vedle staršího protokolu V3 (vklady přes 42 miliard dolarů např...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Největší upgrade protokolu Aave za pět let má raketový start. Verze V4, která byla spuštěna na hlavní síti Ethereum 30. března 2026, zaznamenala do konce června nárůst vkladů na přibližně 200 milionů dolarů, což je dvojnásobek oproti zhruba 100 milionům dolarů z předchozího měsíce . Aktivní půjčky dosáhly zhruba 60 milionů dolarů . Tento růst – z přibližně 25 milionů dolarů při spuštění na 200 milionů dolarů za necelé tři měsíce – signalizuje silnou počáteční poptávku po přepracované architektuře V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 na Ethereu dosahuje 200 milionů dolarů na vkladech: Architektura hub-and-spoke, časová osa růstu a dominance v DeFi"?
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů.
What are the key points to validate first?
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů. Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry, pravidla pro kolaterál a likvidační...
What should I do next in practice?
Aave si stále drží přes 51 % trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL k začátku roku 2026), přičemž V4 představuje rostoucí, ale stále malý zlomek vedle staršího protokolu V3 (vklady přes 42 miliard dolarů např...
Aave V4 na Ethereu dosahuje 200 milionů dolarů na vkladech: Architektura hub-and-spoke, časová osa růstu a dominance v DeFi
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů. Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry,...
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-FlashObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů.
Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry, pravidla pro kolaterál a likvidační...
Aave si stále drží přes 51 % trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL k začátku roku 2026), přičemž V4 představuje rostoucí, ale stále malý zlomek vedle staršího protokolu V3 (vklady přes 42 miliard dolarů např...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Největší upgrade protokolu Aave za pět let má raketový start. Verze V4, která byla spuštěna na hlavní síti Ethereum 30. března 2026, zaznamenala do konce června nárůst vkladů na přibližně 200 milionů dolarů, což je dvojnásobek oproti zhruba 100 milionům dolarů z předchozího měsíce . Aktivní půjčky dosáhly zhruba 60 milionů dolarů . Tento růst – z přibližně 25 milionů dolarů při spuštění na 200 milionů dolarů za necelé tři měsíce – signalizuje silnou počáteční poptávku po přepracované architektuře V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 na Ethereu dosahuje 200 milionů dolarů na vkladech: Architektura hub-and-spoke, časová osa růstu a dominance v DeFi"?
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů.
What are the key points to validate first?
Vklady na Aave V4 na Ethereu dosáhly koncem června 2026 přibližně 200 milionů dolarů, přičemž aktivní půjčky činily 60 milionů dolarů. Klíčovou inovací je architektura hub and spoke: centrální Liquidity Hub sdružuje veškerý kapitál, zatímco modulární Spokes umožňují každému trhu nastavit vlastní rizikové parametry, pravidla pro kolaterál a likvidační...
What should I do next in practice?
Aave si stále drží přes 51 % trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL k začátku roku 2026), přičemž V4 představuje rostoucí, ale stále malý zlomek vedle staršího protokolu V3 (vklady přes 42 miliard dolarů např...
Tato čísla však vyprávějí jen část příběhu. Uvedených ~200 milionů dolarů se vztahuje výhradně na nové nasazení V4 na Ethereu. Starší protokol Aave V3, který působí na 14 a více řetězcích, měl koncem března 2026 stále vklady přes 42 miliard dolarů . V4 je budoucnost, ale V3 zůstává hlavním generátorem hotovosti.
Časová osa růstu: Z 25 na 200 milionů za tři měsíce
Růst vkladů na V4 probíhal ve zřetelných fázích, přerušených bezpečnostním incidentem a následným rychlým zotavením :
Konec března 2026 (spuštění): V4 byla spuštěna s konzervativními limity pro vklady a výpůjčky, počínaje zhruba 25 miliony dolarů v vkladech .
Začátek května 2026: Celková uzamčená hodnota (TVL) prudce vzrostla o 150 % na vrchol ~105 milionů dolarů, tažena poptávkou prvních uživatelů .
Konec května 2026 (po exploitaci): Exploit cross-chain bridge, který zasáhl kolaterál rsETH, se přelil do trhů WETH na Aave. TVL se zmírnila na ~75 milionů dolarů, protože došlo k odvíjení pákového efektu . Koordinované úsilí o obnovu s názvem "DeFi United" obnovilo stabilitu .
Konec května 2026 (milník): Navzdory nezdaru V4 překonala svůj první velký milník 100 milionů dolarů v celkových vkladech. DAO schválila tři po sobě jdoucí zvýšení kapacitních limitů a aktivovala první motivační kampaně pro frxUSD a USDG .
Konec června 2026: Vklady se opět zdvojnásobily na ~200 milionů dolarů, s 60 miliony dolarů v aktivních půjčkách – což představuje zhruba dvojnásobný měsíční růst .
Důležité upřesnění: I při 200 milionech dolarů představuje V4 méně než 0,5 % celkových vkladů protokolu Aave (V3 + V4 ~42 miliard dolarů+). Jedná se stále o řízené zavádění v rané fázi .
Architektonické změny: Proč na hub-and-spoke záleží
Největší změnou oproti V3 je architektura. V3 používala model "jeden pool na řetězec" – každý řetězec měl svůj vlastní izolovaný pool likvidity, což fragmentovalo kapitál . V4 to nahrazuje designem Hub and Spoke:
Liquidity Hub (centrální rozbočovač): Jediný centrální kontrakt, který drží všechny dodané prostředky a spravuje jednotné účetnictví . Kapitál vložený prostřednictvím libovolného Spoke proudí do Hubu a je k dispozici všem připojeným Spokes .
Spokes (paprsky): Modulární, nezávisle nasaditelná výpůjční prostředí. Každý Spoke má vlastní typy kolaterálu, rizikové parametry a pravidla pro likvidaci . To znamená, že governence může spustit nový úvěrový trh – například pro novou třídu aktiv nebo institucionální využití – aniž by musela migrovat likviditu nebo sahat do Hubu .
Současné nasazení: Tři Huby (Core, Prime, Plus) a jedenáct Spokes je živých, což umožňuje izolované směrování likvidity napříč různými kategoriemi kolaterálu .
Budoucí fáze: Cross-chain likvidita je plánována pro pozdější fáze, což znamená, že Spokes na různých řetězcích budou nakonec čerpat ze stejného globálního fondu likvidity .
Investice do bezpečnosti: Upgrade prošel 345 dny přísného bezpečnostního přezkumu s rozpočtem na audity 1,5 milionu dolarů .
Tato architektura přináší tři konkrétní výhody oproti V3: flexibilnější řízení rizik (izolované riziko na Spoke), snadnější podporu nových tříd aktiv a zvýšení kapitálové efektivity díky sdílené likviditě .
Širší prostředí DeFi půjčování: Čísla dominance Aave
Aave zůstává dominantní silou v DeFi půjčování s velkým náskokem, i když konkurenti rostou :
TVL protokolu Aave dosáhla v roce 2025 vrcholu 75 miliard dolarů (nejvíce v historii jakéhokoli DeFi protokolu) a rok 2025 zakončila na 55 miliardách dolarů, což je meziroční nárůst o 57 % .
Počátkem roku 2026 držel Aave zhruba 51,3 % celého trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL) a odhaduje se, že ovládal 82 % všech nesplacených úvěrů na Ethereu.
Agregátní sektor DeFi půjčování se v polovině roku 2026 pohybuje kolem 75-80 miliard dolarů v TVL, oproti zhruba 50 miliardám na začátku roku 2025 .
Klíčoví konkurenti: Morpho Blue (~11,8 miliardy dolarů v TVL), Spark (~6,8 miliardy), Compound V3 (~2,7 miliardy) . Morpho zejména vyrostl z 2 miliard na více než 10 miliard dolarů díky institucionálnímu přijetí .
Likviditní příkop Aave napříč 14 a více řetězci a nejhlubší historie auditů zůstávají strukturálními výhodami . Morpho však předběhl Aave na úvěrovém trhu Base (1 miliarda dolarů vs. 539 milionů) a podporuje více řetězců (29 vs. 19) .
Budoucí ambice Aave: Tři pilíře pro rok 2026
Hlavní plán zakladatele Staniho Kulechova pro rok 2026 spočívá na třech pilířích :
Aave V4 – Upgrade hub-and-spoke, s cross-chain likviditou jako další fází . V4 je základem pro škálování.
Horizon – Institucionální platforma pro půjčování reálných aktiv (RWA), která již přilákala více než 550 milionů dolarů na vkladech tokenizovaných aktiv .
Aave App – Mobilní aplikace zaměřená na spotřebitele, která má přilákat běžné uživatele mimo kryptokomunitu .
Strategické zarámování staví Aave jako více než jen DeFi věřitele – cílem je stát se "základní úvěrovou vrstvou na řetězci", která slouží jak krypto-nativním, tak institucionálním trhům . Kumulativní objem půjček již překonal 1 bilion dolarů a protokol historicky zpracoval více než 3,33 bilionu dolarů v celkových vkladech .
Tato čísla však vyprávějí jen část příběhu. Uvedených ~200 milionů dolarů se vztahuje výhradně na nové nasazení V4 na Ethereu. Starší protokol Aave V3, který působí na 14 a více řetězcích, měl koncem března 2026 stále vklady přes 42 miliard dolarů . V4 je budoucnost, ale V3 zůstává hlavním generátorem hotovosti.
Časová osa růstu: Z 25 na 200 milionů za tři měsíce
Růst vkladů na V4 probíhal ve zřetelných fázích, přerušených bezpečnostním incidentem a následným rychlým zotavením :
Konec března 2026 (spuštění): V4 byla spuštěna s konzervativními limity pro vklady a výpůjčky, počínaje zhruba 25 miliony dolarů v vkladech .
Začátek května 2026: Celková uzamčená hodnota (TVL) prudce vzrostla o 150 % na vrchol ~105 milionů dolarů, tažena poptávkou prvních uživatelů .
Konec května 2026 (po exploitaci): Exploit cross-chain bridge, který zasáhl kolaterál rsETH, se přelil do trhů WETH na Aave. TVL se zmírnila na ~75 milionů dolarů, protože došlo k odvíjení pákového efektu . Koordinované úsilí o obnovu s názvem "DeFi United" obnovilo stabilitu .
Konec května 2026 (milník): Navzdory nezdaru V4 překonala svůj první velký milník 100 milionů dolarů v celkových vkladech. DAO schválila tři po sobě jdoucí zvýšení kapacitních limitů a aktivovala první motivační kampaně pro frxUSD a USDG .
Konec června 2026: Vklady se opět zdvojnásobily na ~200 milionů dolarů, s 60 miliony dolarů v aktivních půjčkách – což představuje zhruba dvojnásobný měsíční růst .
Důležité upřesnění: I při 200 milionech dolarů představuje V4 méně než 0,5 % celkových vkladů protokolu Aave (V3 + V4 ~42 miliard dolarů+). Jedná se stále o řízené zavádění v rané fázi .
Architektonické změny: Proč na hub-and-spoke záleží
Největší změnou oproti V3 je architektura. V3 používala model "jeden pool na řetězec" – každý řetězec měl svůj vlastní izolovaný pool likvidity, což fragmentovalo kapitál . V4 to nahrazuje designem Hub and Spoke:
Liquidity Hub (centrální rozbočovač): Jediný centrální kontrakt, který drží všechny dodané prostředky a spravuje jednotné účetnictví . Kapitál vložený prostřednictvím libovolného Spoke proudí do Hubu a je k dispozici všem připojeným Spokes .
Spokes (paprsky): Modulární, nezávisle nasaditelná výpůjční prostředí. Každý Spoke má vlastní typy kolaterálu, rizikové parametry a pravidla pro likvidaci . To znamená, že governence může spustit nový úvěrový trh – například pro novou třídu aktiv nebo institucionální využití – aniž by musela migrovat likviditu nebo sahat do Hubu .
Současné nasazení: Tři Huby (Core, Prime, Plus) a jedenáct Spokes je živých, což umožňuje izolované směrování likvidity napříč různými kategoriemi kolaterálu .
Budoucí fáze: Cross-chain likvidita je plánována pro pozdější fáze, což znamená, že Spokes na různých řetězcích budou nakonec čerpat ze stejného globálního fondu likvidity .
Investice do bezpečnosti: Upgrade prošel 345 dny přísného bezpečnostního přezkumu s rozpočtem na audity 1,5 milionu dolarů .
Tato architektura přináší tři konkrétní výhody oproti V3: flexibilnější řízení rizik (izolované riziko na Spoke), snadnější podporu nových tříd aktiv a zvýšení kapitálové efektivity díky sdílené likviditě .
Širší prostředí DeFi půjčování: Čísla dominance Aave
Aave zůstává dominantní silou v DeFi půjčování s velkým náskokem, i když konkurenti rostou :
TVL protokolu Aave dosáhla v roce 2025 vrcholu 75 miliard dolarů (nejvíce v historii jakéhokoli DeFi protokolu) a rok 2025 zakončila na 55 miliardách dolarů, což je meziroční nárůst o 57 % .
Počátkem roku 2026 držel Aave zhruba 51,3 % celého trhu DeFi půjčování (35,8 miliardy dolarů v TVL) a odhaduje se, že ovládal 82 % všech nesplacených úvěrů na Ethereu.
Agregátní sektor DeFi půjčování se v polovině roku 2026 pohybuje kolem 75-80 miliard dolarů v TVL, oproti zhruba 50 miliardám na začátku roku 2025 .
Klíčoví konkurenti: Morpho Blue (~11,8 miliardy dolarů v TVL), Spark (~6,8 miliardy), Compound V3 (~2,7 miliardy) . Morpho zejména vyrostl z 2 miliard na více než 10 miliard dolarů díky institucionálnímu přijetí .
Likviditní příkop Aave napříč 14 a více řetězci a nejhlubší historie auditů zůstávají strukturálními výhodami . Morpho však předběhl Aave na úvěrovém trhu Base (1 miliarda dolarů vs. 539 milionů) a podporuje více řetězců (29 vs. 19) .
Budoucí ambice Aave: Tři pilíře pro rok 2026
Hlavní plán zakladatele Staniho Kulechova pro rok 2026 spočívá na třech pilířích :
Aave V4 – Upgrade hub-and-spoke, s cross-chain likviditou jako další fází . V4 je základem pro škálování.
Horizon – Institucionální platforma pro půjčování reálných aktiv (RWA), která již přilákala více než 550 milionů dolarů na vkladech tokenizovaných aktiv .
Aave App – Mobilní aplikace zaměřená na spotřebitele, která má přilákat běžné uživatele mimo kryptokomunitu .
Strategické zarámování staví Aave jako více než jen DeFi věřitele – cílem je stát se "základní úvěrovou vrstvou na řetězci", která slouží jak krypto-nativním, tak institucionálním trhům . Kumulativní objem půjček již překonal 1 bilion dolarů a protokol historicky zpracoval více než 3,33 bilionu dolarů v celkových vkladech .