Samsung zahájil komerční sériovou výrobu a dodávky HBM4 12. února 2026, čímž se stal první společností na světě, které se to podařilo . Na konci června 2026 – tedy za něco málo přes 130 dní – kumulativní tržby překonaly 1 miliardu dolarů (přibližně 1,54 bilionu wonů) . Zdrojů z oboru připisují rychlý nárůst rostoucí poptávce po AI; Samsung uvedl, že jeho stávající výrobní kapacita HBM4 je již plně rezervována zákazníky . Očekává se, že kumulativní tržby do konce června přesáhnou 1,2 miliardy dolarů a někteří analytici projektují, že by tržby Samsungu z HBM4 mohly v roce 2026 kumulativně dosáhnout 10 miliard dolarů .
Oficiální specifikace Samsungu, potvrzené nezávislými zprávami, ukazují generační skok ve výkonu :
Šířka pásma: Až 3 300 GB/s (3,3 TB/s) na stack, což je přibližně 2,7× zlepšení oproti HBM3E .
Rychlost přenosu dat: Stabilních 11,7 Gbps na pin ve standardním provozu, se špičkovou kapacitou až 13 Gbps – to je asi o 22 % více než maximum HBM3E (9,6 Gbps) a o 46 % nad baseline JEDEC .
I/O piny: Samsung zdvojnásobil počet pinů z 1 024 na 2 048 pinů, což umožňuje masivní nárůst šířky pásma .
Kapacita: Současné 12-vrstvé stacky nabízejí 36 GB na stack, plánovány jsou 16-vrstvé 48 GB stacky .
Výrobní technologie: Vyrobeno na 6. generaci 10nm třídy 1c DRAM od Samsungu s 4nm logickým základním čipem z foundry, který integruje více logických funkcí na základně paměťového stacku pro lepší energetickou účinnost a výkon .
Energetická účinnost: Až o 40 % lepší než předchozí generace, uvádí Samsung .
Soulad s JEDEC: Samsung uvádí, že HBM4 překonává jak standard JEDEC, tak požadavky Nvidie .
S příchodem HBM4 se konkurenční prostředí dramaticky změnilo:
Období před HBM4 (éra HBM3/HBM3E):
Generace HBM4 – role se obrátily:
Upozornění: Navzdory náskoku prvníh hráče v HBM4, SK Hynix stále vede v celkovém podílu na trhu HBM přeneseném z předchozích generací a má hluboké, dlouhodobé vztahy s Nvidií . Counterpoint Research odhaduje, že SK Hynix získá v roce 2026 přibližně 54 % celkového trhu HBM4, Samsung 28 % a Micron 18 % – tyto projekce se však mohou s rychlejším náběhem Samsungu změnit . Soutěž v HBM4 je stále v rané fázi.
Samsung provádí agresivní vícestrannou expanzi kapacity :
50% nárůst kapacity v roce 2026: Samsung plánuje zvýšit celkovou produkci HBM zhruba o 50 % s cílem dosáhnout ~250 000 waferů měsíčně do konce roku 2026, oproti současným ~170 000 .
Areál Pyeongtaek (P4): Samsung přeměňuje svou linku P4 na výrobní základnu zaměřenou na HBM4, s fázovou instalací zařízení počínající v roce 2026 pro výrobu 1c DRAM. První fáze by mohla zabezpečit přibližně 60 000 waferů měsíčně nové kapacity v první polovině roku 2026 .
Urychlení mega-továrny P5: Samsung posunul zahájení stavby P5 Fab 2 na červenec 2026 (o šest měsíců dříve), s komerčním provozem plánovaným na rok 2029. Dokončení čistých prostor bylo posunuto na 3. čtvrtletí 2026 .
Linky Cheonan: Předseda Lee Jae-yong osobně prohlédl linky HBM v Cheonanu v červnu 2026, což signalizuje prioritu na výkonné úrovni pro náběh HBM .
Alokace foundry: Přes 50 % kapacity foundry Samsungu v Pyeongtaek je údajně alokováno na interní výrobu základních čipů HBM4, nikoli pro externí zákazníky foundry – jedná se o interní prioritizaci zdrojů unikátní pro vertikálně integrovaný model Samsungu .
SK Hynix také navyšuje kapacitu, plánuje vlastní zvýšení v roce 2026, ale tempo Samsungu je znatelně agresivnější .
Poptávka po HBM4 je tažena akcelerátorovými platformami Blackwell a Rubin od Nvidie a také cloudovými poskytovateli služeb vyvíjejícími vlastní AI čipy . Klíčové signály:
Konkurenční závod již přesahuje HBM4:
HBM4E (7. generace):
Vlastní HBM a diferencované čipy:
Samsung získal rané vedení v HBM4 díky první sériové výrobě v oboru, prvnímu milníku 1 miliardy dolarů v tržbách (jen čtyři měsíce po uvedení) a prvním vzorkům HBM4E – což je silný obrat oproti jeho dřívějšímu zaostávání v HBM3/HBM3E. SK Hynix však zůstává celkovým lídrem v podílu na trhu HBM s hlubokými vazbami na Nvidii a agresivně reaguje vlastními vzorky HBM4E. Generace HBM4 se rýsuje jako závod dvou hráčů (s Micronem na vedlejší koleji) a další hranicí je HBM4E a vlastní čipy, kde by integrace foundry Samsungu mohla poskytnout strategickou výhodu.
Samsung zahájil komerční sériovou výrobu a dodávky HBM4 12. února 2026, čímž se stal první společností na světě, které se to podařilo . Na konci června 2026 – tedy za něco málo přes 130 dní – kumulativní tržby překonaly 1 miliardu dolarů (přibližně 1,54 bilionu wonů) . Zdrojů z oboru připisují rychlý nárůst rostoucí poptávce po AI; Samsung uvedl, že jeho stávající výrobní kapacita HBM4 je již plně rezervována zákazníky . Očekává se, že kumulativní tržby do konce června přesáhnou 1,2 miliardy dolarů a někteří analytici projektují, že by tržby Samsungu z HBM4 mohly v roce 2026 kumulativně dosáhnout 10 miliard dolarů .
Oficiální specifikace Samsungu, potvrzené nezávislými zprávami, ukazují generační skok ve výkonu :
Šířka pásma: Až 3 300 GB/s (3,3 TB/s) na stack, což je přibližně 2,7× zlepšení oproti HBM3E .
Rychlost přenosu dat: Stabilních 11,7 Gbps na pin ve standardním provozu, se špičkovou kapacitou až 13 Gbps – to je asi o 22 % více než maximum HBM3E (9,6 Gbps) a o 46 % nad baseline JEDEC .
I/O piny: Samsung zdvojnásobil počet pinů z 1 024 na 2 048 pinů, což umožňuje masivní nárůst šířky pásma .
Kapacita: Současné 12-vrstvé stacky nabízejí 36 GB na stack, plánovány jsou 16-vrstvé 48 GB stacky .
Výrobní technologie: Vyrobeno na 6. generaci 10nm třídy 1c DRAM od Samsungu s 4nm logickým základním čipem z foundry, který integruje více logických funkcí na základně paměťového stacku pro lepší energetickou účinnost a výkon .
Energetická účinnost: Až o 40 % lepší než předchozí generace, uvádí Samsung .
Soulad s JEDEC: Samsung uvádí, že HBM4 překonává jak standard JEDEC, tak požadavky Nvidie .
S příchodem HBM4 se konkurenční prostředí dramaticky změnilo:
Období před HBM4 (éra HBM3/HBM3E):
Generace HBM4 – role se obrátily:
Upozornění: Navzdory náskoku prvníh hráče v HBM4, SK Hynix stále vede v celkovém podílu na trhu HBM přeneseném z předchozích generací a má hluboké, dlouhodobé vztahy s Nvidií . Counterpoint Research odhaduje, že SK Hynix získá v roce 2026 přibližně 54 % celkového trhu HBM4, Samsung 28 % a Micron 18 % – tyto projekce se však mohou s rychlejším náběhem Samsungu změnit . Soutěž v HBM4 je stále v rané fázi.
Samsung provádí agresivní vícestrannou expanzi kapacity :
50% nárůst kapacity v roce 2026: Samsung plánuje zvýšit celkovou produkci HBM zhruba o 50 % s cílem dosáhnout ~250 000 waferů měsíčně do konce roku 2026, oproti současným ~170 000 .
Areál Pyeongtaek (P4): Samsung přeměňuje svou linku P4 na výrobní základnu zaměřenou na HBM4, s fázovou instalací zařízení počínající v roce 2026 pro výrobu 1c DRAM. První fáze by mohla zabezpečit přibližně 60 000 waferů měsíčně nové kapacity v první polovině roku 2026 .
Urychlení mega-továrny P5: Samsung posunul zahájení stavby P5 Fab 2 na červenec 2026 (o šest měsíců dříve), s komerčním provozem plánovaným na rok 2029. Dokončení čistých prostor bylo posunuto na 3. čtvrtletí 2026 .
Linky Cheonan: Předseda Lee Jae-yong osobně prohlédl linky HBM v Cheonanu v červnu 2026, což signalizuje prioritu na výkonné úrovni pro náběh HBM .
Alokace foundry: Přes 50 % kapacity foundry Samsungu v Pyeongtaek je údajně alokováno na interní výrobu základních čipů HBM4, nikoli pro externí zákazníky foundry – jedná se o interní prioritizaci zdrojů unikátní pro vertikálně integrovaný model Samsungu .
SK Hynix také navyšuje kapacitu, plánuje vlastní zvýšení v roce 2026, ale tempo Samsungu je znatelně agresivnější .
Poptávka po HBM4 je tažena akcelerátorovými platformami Blackwell a Rubin od Nvidie a také cloudovými poskytovateli služeb vyvíjejícími vlastní AI čipy . Klíčové signály:
Konkurenční závod již přesahuje HBM4:
HBM4E (7. generace):
Vlastní HBM a diferencované čipy:
Samsung získal rané vedení v HBM4 díky první sériové výrobě v oboru, prvnímu milníku 1 miliardy dolarů v tržbách (jen čtyři měsíce po uvedení) a prvním vzorkům HBM4E – což je silný obrat oproti jeho dřívějšímu zaostávání v HBM3/HBM3E. SK Hynix však zůstává celkovým lídrem v podílu na trhu HBM s hlubokými vazbami na Nvidii a agresivně reaguje vlastními vzorky HBM4E. Generace HBM4 se rýsuje jako závod dvou hráčů (s Micronem na vedlejší koleji) a další hranicí je HBM4E a vlastní čipy, kde by integrace foundry Samsungu mohla poskytnout strategickou výhodu.