Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026. Oproti Hy3 jde o výrazný skok: 770 vs.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Tencent Hy4 Preview je dosud největší open-weight jazykový model společnosti Tencent a zároveň její nejvýraznější pokus propojit model špičkové velikosti s nástroji pro programování, kancelářskou práci a AI agenty. Tencent jej uvedl 28. srpna 2026 pro softwarové inženýrství, výzkum, finanční analýzu a další úkoly založené na autonomním provádění práce. 1
12
Nejvíce pozornosti přitahují tři čísla: 770 miliard parametrů, 49 miliard aktivních parametrů pro každý token a kontextové okno přesahující 1 milion tokenů. Střízlivější závěr ale zní takto: Hy4 patří mezi nejsilnější čínské open-weight modely pro kódování a produktivitu, jeho jednoznačná převaha nad konkurencí však zatím stojí především na hodnoceních Tencentu a čeká na širší nezávislé ověření. 1
8
Hy4 Preview je jazykový model typu Mixture of Experts (MoE). Neaktivuje při každém požadavku celou síť, ale pomocí směrování vybere jen její část. Tencent tak může vytvořit model s velmi vysokou celkovou kapacitou, aniž by každý token procházel všemi parametry.
Model není zamýšlen pouze jako univerzální chatbot. Tencent jej popisuje jako systém pro agentní práci – tedy úkoly, při nichž AI plánuje postup, používá nástroje a dokončuje vícekrokové zadání. Mezi cílové oblasti patří programování, kancelářská produktivita, výzkum a finanční analýza. Hy4 má být přímo napojen na vývojářské a pracovní nástroje Tencentu. 1
8
Pojem „open source“ je v tomto případě přesnější chápat jako otevřené váhy a podporu pro vlastní nasazení. Tencent model vydal pod licencí Apache 2.0 a zveřejnil také návody pro obsluhu, dolaďování a kvantizaci. 8
12
Hlavní specifikace vypadají takto:
Páteř modelu tvoří 78 vrstev. První používá hustou feed-forward síť, zatímco zbývajících 77 vrstev využívá směrování MoE s 256 směrovanými experty a jedním sdíleným expertem. Pro každý token se vybírá osm směrovaných expertů společně se sdíleným expertem. Hy4 obsahuje také nativní vrstvu pro predikci více tokenů, která má pomáhat se spekulativním dekódováním. 8
Pozornostní mechanismus využívá Gated DeepSeek Sparse Attention s technologií IndexCache, která znovu používá řídké indexy pozornosti napříč vrstvami. Tencent uvádí, že při návrhu čerpal mimo jiné z přístupů spojovaných s modely DeepSeek a GLM. 8
Důležitá proto není jen samotná velikost modelu. Hy4 kombinuje vysokou celkovou kapacitu s řídkým směrováním, velmi dlouhým kontextem a mechanismy, které mají omezit náklady na inferenci.
Hy4 představuje výrazné rozšíření předchozího modelu Hy3:
| Parametr | Hy3 | Hy4 Preview | Změna |
|---|---|---|---|
| Celkem parametrů | 295 mld. | 770 mld. | přibližně 2,6× více |
| Aktivních parametrů na token | 21 mld. | 49 mld. | přibližně 2,3× více |
| Kontextové okno | 262 tisíc tokenů | více než 1 mil. tokenů | zhruba 4× více |
| Konstrukce | MoE | rozšířená MoE s úpravami řídké pozornosti | vyšší kapacita a delší kontext |
Hy4 tedy zvětšuje nejen celkový model, ale také množství aktivního výpočtu pro každý token. Tencent zároveň uvádí rozšíření trénovacích dat a významné změny v předtrénování i dolaďování po tréninku. 8
14
Kontext delší než 1 milion tokenů může být prakticky významný zejména pro práci s rozsáhlými zdrojovými kódy, dlouhými výzkumnými materiály nebo složitými firemními úkoly. Samotná velikost kontextu ale ještě nezaručuje kvalitní výsledek. Rozhodovat bude také vyhledávání relevantních informací, odezva a schopnost modelu udržet přesnost v dlouhém vstupu.
Nejkonkrétnější veřejné srovnání Tencentu pochází ze slepého interního testu. Výstupy v něm hodnotilo 163 interních expertů na 203 úkolech z oblasti softwarového inženýrství. Hy4 Preview získal průměrné skóre 2,99 ze 4, zatímco GLM-5.3 od společnosti Zhipu dosáhl 2,92 a Kimi K3 od Moonshotu 2,94. 8
V testu Tencentu tedy Hy4 zvítězil, rozdíl je však malý a nejde o neutrální ani všeobecný žebříček. Hodnotitelé byli interní experti Tencentu a test se zaměřil na inženýrské úlohy. U dalších benchmarků se výsledky Hy4 vůči domácím konkurentům, například modelům Qwen od Alibaby a modelům DeepSeek, lišily podle konkrétní disciplíny. 1
13
Některé sekundární zprávy uvádějí také výrazné zlepšení proti Hy3 v testech kódování, například Terminal-Bench 2.1 a DeepSWE. Tyto údaje naznačují pokrok, ale je vhodné je brát s rezervou, dokud nebudou nezávisle zopakovány za srovnatelných podmínek. 17
18
Nejbezpečnější současný závěr je proto tento: Hy4 patří do nejvyšší skupiny čínských open-weight modelů pro programování a produktivitu. Dostupná data ale nepotvrzují, že by přesvědčivě porážel všechny konkurenty ve všech typech úloh.
Tencent model zpřístupnil jako ke stažení, tak prostřednictvím vlastních a partnerských služeb.
Model i jeho verze FP8 jsou dostupné přes Hugging Face, ModelScope, GitCode a CNB. Tencent poskytuje recepty pro vLLM a SGLang, lokální API kompatibilní s OpenAI, návody k dolaďování i nástroje pro kvantizaci. 8
12
Vývojáři tak mohou experimentovat s vahami nebo si postavit vlastní obslužnou vrstvu. „Open weight“ ale neznamená, že jde o malý model. Referenční konfigurace FP8 od Tencentu používá osmisměrný tensorový paralelismus a provoz modelu s 770 miliardami parametrů zůstává náročným projektem pro více GPU. 8
K Hy4 lze přistupovat přes WorkBuddy, CodeBuddy, Yuanbao a ima. Tencent uvádí také Tencent Cloud TokenHub a OpenRouter. Při uvedení nabídl dva týdny bezplatného přístupu ve WorkBuddy a CodeBuddy; přístup k předchozímu Hy3 prodloužil do 30. září. 12
Podle zprávy třetí strany činila cena vstupu na OpenRouteru přibližně 0,834 dolaru za milion tokenů. Jde však o cenu konkrétního distribučního kanálu, nikoli o trvalý oficiální ceník Tencentu. Cena i dostupnost se mohou lišit podle poskytovatele a regionu. 3
Hy4 je úzce propojený s produktovou strategií Tencentu. Společnost uvádí, že model vznikal společně s WorkBuddy a CodeBuddy a využíval úlohy i zpětnou vazbu od interních inženýrů, herních vývojářů, finančních analytiků a bezpečnostních specialistů. 8
Tencent tak získává výhodu, která nespočívá jen v architektuře. Model může testovat přímo v nástrojích pro programování a kancelářskou práci, sbírat zpětnou vazbu z provozu a využít ji v dalších verzích. Uživatelé navíc mohou Hy4 vyzkoušet v hotové službě, aniž by sami museli provozovat model o velikosti 770 miliard parametrů.
Existují také první známky toho, že širší distribuce modelů Hunyuan dokáže rychle generovat využití. Tencent uvedl, že po nasazení Hunyuan 3 do produkce vzrostla průměrná denní spotřeba tokenů zhruba šestinásobně oproti fázi preview. Jde o důkaz rychlého růstu používání, nikoli o nezávislý důkaz spokojenosti uživatelů nebo jejich dlouhodobého setrvání.
Tencent zároveň do této strategie výrazně investuje. Kapitálové výdaje na budovy a vybavení dosáhly ve druhém čtvrtletí 2026 částky 52,784 miliardy RMB, tedy přibližně 2,8násobku hodnoty před rokem. Vedení společnosti uvedlo, že prioritou jsou AI infrastruktura a investice související s WorkBuddy.
Tencent označil WorkBuddy za nejpoužívanější čínskou službu produktivního AI agenta. Jde však o tvrzení společnosti, nikoli o nezávisle auditované měření tržního podílu. 4
Hy4 Preview není prezentován jako hotový model. Tencent přiznává, že při obtížných úkolech může uvažovat déle, než je nutné, a nadměrně ověřovat vlastní výstupy. To může zvyšovat odezvu i náklady na inferenci. 8
Druhou praktickou překážkou je velikost. Ačkoli se při zpracování konkrétního tokenu aktivuje pouze 49 miliard parametrů, celý model je stále nutné uložit a obsluhovat. Organizace, které zvažují vlastní hosting, potřebují značnou kapacitu paměti, rychlé síťové propojení a více GPU.
Omezené je také srovnání benchmarků. Interní hodnocení Tencentu ukazuje jen těsný náskok před GLM-5.3 a Kimi K3 v inženýrských úlohách, zatímco širší výsledky se podle testu mění. První žebříčky je proto lepší chápat jako orientační než definitivní. 8
A konečně, dlouhé kontextové okno automaticky neznamená spolehlivé uvažování nad dlouhým dokumentem. Milion tokenů je významná specifikace, ale skutečný výkon bude záviset na typu úlohy, struktuře zadání, strategii vyhledávání i konfiguraci nasazení.
Tencent zatím nenabídl formální harmonogram, jeho deklarovaný směr je ale poměrně jasný. Společnost mluví o dalším předtrénování a dolaďování, rychlejším a méně opakujícím se uvažování, pokračujícím sběru zpětné vazby z WorkBuddy a CodeBuddy a o kompresi či kvantizaci, která by snížila náklady na provoz. 8
Tyto kroky by řešily hlavní kompromis Hy4: model nabízí vyšší kapacitu a mnohem delší kontext než Hy3, označení preview však naznačuje, že rychlost, efektivita a spolehlivost v produkci se stále dolaďují.
Hy4 Preview představuje oproti Hy3 výrazný posun. Celkový počet parametrů vzrostl z 295 na 770 miliard, počet aktivních parametrů z 21 na 49 miliard a kontextové okno z 262 tisíc na více než 1 milion tokenů. Model je navíc neobvykle úzce napojen na kódovací, kancelářský, cloudový i spotřebitelský ekosystém Tencentu. 8
12
Pro vývojáře jsou váhy pod licencí Apache 2.0 a dostupné nástroje dostatečným důvodem k testování. Firmám může dávat větší smysl hostovaný přístup přes aplikace a API Tencentu než vlastní provoz takto rozsáhlého systému.
Současné hodnocení by ale mělo zůstat věcné: Hy4 vypadá jako výkonný čínský open-weight model nejvyšší třídy pro programování a agentní produktivitu. O tom, zda se jeho slib promění v dlouhodobý náskok, rozhodnou až nezávislé benchmarky a stabilní výsledky z reálného provozu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026.
Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026. Oproti Hy3 jde o výrazný skok: 770 vs. 295 miliard parametrů, 49 vs.
Váhy jsou dostupné pod licencí Apache 2.0 a model lze používat přes repozitáře, aplikace Tencentu, TokenHub i OpenRouter.
Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026. Oproti Hy3 jde o výrazný skok: 770 vs.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Tencent Hy4 Preview je dosud největší open-weight jazykový model společnosti Tencent a zároveň její nejvýraznější pokus propojit model špičkové velikosti s nástroji pro programování, kancelářskou práci a AI agenty. Tencent jej uvedl 28. srpna 2026 pro softwarové inženýrství, výzkum, finanční analýzu a další úkoly založené na autonomním provádění práce. 1
12
Nejvíce pozornosti přitahují tři čísla: 770 miliard parametrů, 49 miliard aktivních parametrů pro každý token a kontextové okno přesahující 1 milion tokenů. Střízlivější závěr ale zní takto: Hy4 patří mezi nejsilnější čínské open-weight modely pro kódování a produktivitu, jeho jednoznačná převaha nad konkurencí však zatím stojí především na hodnoceních Tencentu a čeká na širší nezávislé ověření. 1
8
Hy4 Preview je jazykový model typu Mixture of Experts (MoE). Neaktivuje při každém požadavku celou síť, ale pomocí směrování vybere jen její část. Tencent tak může vytvořit model s velmi vysokou celkovou kapacitou, aniž by každý token procházel všemi parametry.
Model není zamýšlen pouze jako univerzální chatbot. Tencent jej popisuje jako systém pro agentní práci – tedy úkoly, při nichž AI plánuje postup, používá nástroje a dokončuje vícekrokové zadání. Mezi cílové oblasti patří programování, kancelářská produktivita, výzkum a finanční analýza. Hy4 má být přímo napojen na vývojářské a pracovní nástroje Tencentu. 1
8
Pojem „open source“ je v tomto případě přesnější chápat jako otevřené váhy a podporu pro vlastní nasazení. Tencent model vydal pod licencí Apache 2.0 a zveřejnil také návody pro obsluhu, dolaďování a kvantizaci. 8
12
Hlavní specifikace vypadají takto:
Páteř modelu tvoří 78 vrstev. První používá hustou feed-forward síť, zatímco zbývajících 77 vrstev využívá směrování MoE s 256 směrovanými experty a jedním sdíleným expertem. Pro každý token se vybírá osm směrovaných expertů společně se sdíleným expertem. Hy4 obsahuje také nativní vrstvu pro predikci více tokenů, která má pomáhat se spekulativním dekódováním. 8
Pozornostní mechanismus využívá Gated DeepSeek Sparse Attention s technologií IndexCache, která znovu používá řídké indexy pozornosti napříč vrstvami. Tencent uvádí, že při návrhu čerpal mimo jiné z přístupů spojovaných s modely DeepSeek a GLM. 8
Důležitá proto není jen samotná velikost modelu. Hy4 kombinuje vysokou celkovou kapacitu s řídkým směrováním, velmi dlouhým kontextem a mechanismy, které mají omezit náklady na inferenci.
Hy4 představuje výrazné rozšíření předchozího modelu Hy3:
| Parametr | Hy3 | Hy4 Preview | Změna |
|---|---|---|---|
| Celkem parametrů | 295 mld. | 770 mld. | přibližně 2,6× více |
| Aktivních parametrů na token | 21 mld. | 49 mld. | přibližně 2,3× více |
| Kontextové okno | 262 tisíc tokenů | více než 1 mil. tokenů | zhruba 4× více |
| Konstrukce | MoE | rozšířená MoE s úpravami řídké pozornosti | vyšší kapacita a delší kontext |
Hy4 tedy zvětšuje nejen celkový model, ale také množství aktivního výpočtu pro každý token. Tencent zároveň uvádí rozšíření trénovacích dat a významné změny v předtrénování i dolaďování po tréninku. 8
14
Kontext delší než 1 milion tokenů může být prakticky významný zejména pro práci s rozsáhlými zdrojovými kódy, dlouhými výzkumnými materiály nebo složitými firemními úkoly. Samotná velikost kontextu ale ještě nezaručuje kvalitní výsledek. Rozhodovat bude také vyhledávání relevantních informací, odezva a schopnost modelu udržet přesnost v dlouhém vstupu.
Nejkonkrétnější veřejné srovnání Tencentu pochází ze slepého interního testu. Výstupy v něm hodnotilo 163 interních expertů na 203 úkolech z oblasti softwarového inženýrství. Hy4 Preview získal průměrné skóre 2,99 ze 4, zatímco GLM-5.3 od společnosti Zhipu dosáhl 2,92 a Kimi K3 od Moonshotu 2,94. 8
V testu Tencentu tedy Hy4 zvítězil, rozdíl je však malý a nejde o neutrální ani všeobecný žebříček. Hodnotitelé byli interní experti Tencentu a test se zaměřil na inženýrské úlohy. U dalších benchmarků se výsledky Hy4 vůči domácím konkurentům, například modelům Qwen od Alibaby a modelům DeepSeek, lišily podle konkrétní disciplíny. 1
13
Některé sekundární zprávy uvádějí také výrazné zlepšení proti Hy3 v testech kódování, například Terminal-Bench 2.1 a DeepSWE. Tyto údaje naznačují pokrok, ale je vhodné je brát s rezervou, dokud nebudou nezávisle zopakovány za srovnatelných podmínek. 17
18
Nejbezpečnější současný závěr je proto tento: Hy4 patří do nejvyšší skupiny čínských open-weight modelů pro programování a produktivitu. Dostupná data ale nepotvrzují, že by přesvědčivě porážel všechny konkurenty ve všech typech úloh.
Tencent model zpřístupnil jako ke stažení, tak prostřednictvím vlastních a partnerských služeb.
Model i jeho verze FP8 jsou dostupné přes Hugging Face, ModelScope, GitCode a CNB. Tencent poskytuje recepty pro vLLM a SGLang, lokální API kompatibilní s OpenAI, návody k dolaďování i nástroje pro kvantizaci. 8
12
Vývojáři tak mohou experimentovat s vahami nebo si postavit vlastní obslužnou vrstvu. „Open weight“ ale neznamená, že jde o malý model. Referenční konfigurace FP8 od Tencentu používá osmisměrný tensorový paralelismus a provoz modelu s 770 miliardami parametrů zůstává náročným projektem pro více GPU. 8
K Hy4 lze přistupovat přes WorkBuddy, CodeBuddy, Yuanbao a ima. Tencent uvádí také Tencent Cloud TokenHub a OpenRouter. Při uvedení nabídl dva týdny bezplatného přístupu ve WorkBuddy a CodeBuddy; přístup k předchozímu Hy3 prodloužil do 30. září. 12
Podle zprávy třetí strany činila cena vstupu na OpenRouteru přibližně 0,834 dolaru za milion tokenů. Jde však o cenu konkrétního distribučního kanálu, nikoli o trvalý oficiální ceník Tencentu. Cena i dostupnost se mohou lišit podle poskytovatele a regionu. 3
Hy4 je úzce propojený s produktovou strategií Tencentu. Společnost uvádí, že model vznikal společně s WorkBuddy a CodeBuddy a využíval úlohy i zpětnou vazbu od interních inženýrů, herních vývojářů, finančních analytiků a bezpečnostních specialistů. 8
Tencent tak získává výhodu, která nespočívá jen v architektuře. Model může testovat přímo v nástrojích pro programování a kancelářskou práci, sbírat zpětnou vazbu z provozu a využít ji v dalších verzích. Uživatelé navíc mohou Hy4 vyzkoušet v hotové službě, aniž by sami museli provozovat model o velikosti 770 miliard parametrů.
Existují také první známky toho, že širší distribuce modelů Hunyuan dokáže rychle generovat využití. Tencent uvedl, že po nasazení Hunyuan 3 do produkce vzrostla průměrná denní spotřeba tokenů zhruba šestinásobně oproti fázi preview. Jde o důkaz rychlého růstu používání, nikoli o nezávislý důkaz spokojenosti uživatelů nebo jejich dlouhodobého setrvání.
Tencent zároveň do této strategie výrazně investuje. Kapitálové výdaje na budovy a vybavení dosáhly ve druhém čtvrtletí 2026 částky 52,784 miliardy RMB, tedy přibližně 2,8násobku hodnoty před rokem. Vedení společnosti uvedlo, že prioritou jsou AI infrastruktura a investice související s WorkBuddy.
Tencent označil WorkBuddy za nejpoužívanější čínskou službu produktivního AI agenta. Jde však o tvrzení společnosti, nikoli o nezávisle auditované měření tržního podílu. 4
Hy4 Preview není prezentován jako hotový model. Tencent přiznává, že při obtížných úkolech může uvažovat déle, než je nutné, a nadměrně ověřovat vlastní výstupy. To může zvyšovat odezvu i náklady na inferenci. 8
Druhou praktickou překážkou je velikost. Ačkoli se při zpracování konkrétního tokenu aktivuje pouze 49 miliard parametrů, celý model je stále nutné uložit a obsluhovat. Organizace, které zvažují vlastní hosting, potřebují značnou kapacitu paměti, rychlé síťové propojení a více GPU.
Omezené je také srovnání benchmarků. Interní hodnocení Tencentu ukazuje jen těsný náskok před GLM-5.3 a Kimi K3 v inženýrských úlohách, zatímco širší výsledky se podle testu mění. První žebříčky je proto lepší chápat jako orientační než definitivní. 8
A konečně, dlouhé kontextové okno automaticky neznamená spolehlivé uvažování nad dlouhým dokumentem. Milion tokenů je významná specifikace, ale skutečný výkon bude záviset na typu úlohy, struktuře zadání, strategii vyhledávání i konfiguraci nasazení.
Tencent zatím nenabídl formální harmonogram, jeho deklarovaný směr je ale poměrně jasný. Společnost mluví o dalším předtrénování a dolaďování, rychlejším a méně opakujícím se uvažování, pokračujícím sběru zpětné vazby z WorkBuddy a CodeBuddy a o kompresi či kvantizaci, která by snížila náklady na provoz. 8
Tyto kroky by řešily hlavní kompromis Hy4: model nabízí vyšší kapacitu a mnohem delší kontext než Hy3, označení preview však naznačuje, že rychlost, efektivita a spolehlivost v produkci se stále dolaďují.
Hy4 Preview představuje oproti Hy3 výrazný posun. Celkový počet parametrů vzrostl z 295 na 770 miliard, počet aktivních parametrů z 21 na 49 miliard a kontextové okno z 262 tisíc na více než 1 milion tokenů. Model je navíc neobvykle úzce napojen na kódovací, kancelářský, cloudový i spotřebitelský ekosystém Tencentu. 8
12
Pro vývojáře jsou váhy pod licencí Apache 2.0 a dostupné nástroje dostatečným důvodem k testování. Firmám může dávat větší smysl hostovaný přístup přes aplikace a API Tencentu než vlastní provoz takto rozsáhlého systému.
Současné hodnocení by ale mělo zůstat věcné: Hy4 vypadá jako výkonný čínský open-weight model nejvyšší třídy pro programování a agentní produktivitu. O tom, zda se jeho slib promění v dlouhodobý náskok, rozhodnou až nezávislé benchmarky a stabilní výsledky z reálného provozu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026.
Tencent uvedl Hy4 Preview 28. srpna 2026. Oproti Hy3 jde o výrazný skok: 770 vs. 295 miliard parametrů, 49 vs.
Váhy jsou dostupné pod licencí Apache 2.0 a model lze používat přes repozitáře, aplikace Tencentu, TokenHub i OpenRouter.