Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji. Model má celkem 770 miliard parametrů, ale při jednom požadavku aktivuje přibližně 49 miliard.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open source AI model, and how does it compare with its Hy3 predecessor and Chinese rivals in terms of paramete. Article summary: Hy4 Preview is Tencent’s newly open sourced, mixture of experts (MoE) flagship aimed at agentic productivity—particularly software engineering, research, office automation, and tool use.. Topic tags: general web, llm, agents, ai, automation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnai
Tencent Hy4 Preview je nová vlajková loď řady Hunyuan, kterou společnost uvolnila jako open-source model typu mixture-of-experts (MoE). Je navržen především pro programování, výzkum, kancelářskou produktivitu, analýzu dat a složitou práci s nástroji a autonomními agenty. 4
14
Nejde tedy jen o další chatbot pro odpovědi na otázky. Tencent Hy4 prezentuje jako model, který dokáže plánovat více kroků, pracovat s externími nástroji a dlouhodobě pokračovat v komplexních úkolech — například v práci s rozsáhlým repozitářem kódu nebo dlouhým pracovním dokumentem.
Zároveň je důležité držet očekávání při zemi: Hy4 Preview je stále testovací verze. Nejvýraznější srovnání s konkurenčními modely zveřejnil Tencent nebo média vycházející z jeho vlastních testů. Nezávislých, reprodukovatelných hodnocení je zatím málo. 4
14
| Parametr | Hy3 Preview | Hy4 Preview | Co to znamená |
|---|---|---|---|
| Celkový počet parametrů | 295 mld. | 770 mld. | Hy4 má přibližně 2,6× větší celkovou kapacitu MoE. |
| Aktivní parametry | přibližně 21 mld. na token | přibližně 49 mld. na požadavek | Hy4 využívá asi 2,3× více aktivního výpočetního výkonu, což může zvýšit schopnosti, ale také cenu provozu. |
| Kontextové okno | 256 000 tokenů | více než 1 milion tokenů | Hy4 zvládne výrazně delší vstupy, například rozsáhlé zdrojové kódy nebo dlouhé dokumenty. |
| Zaměření | uvažování, programování, RAG a IDE agenti | agenti, programování, výzkum, kancelářské workflow a používání nástrojů | Hy4 je explicitněji zaměřený na produktivní pracovní agenty. |
| Stav vydání | open-weight model, podle dostupných informací pod licencí Apache 2.0 | open-source preview | Před komerčním nasazením je nutné ověřit aktuální licenci a podmínky samostatného provozu v oficiálním repozitáři. |
Hy3 byl už ve své době pozoruhodně úsporný vzhledem ke své velikosti. Z jeho 295 miliard parametrů se při zpracování tokenu aktivovalo zhruba 21 miliard. Model využíval 192 expertů a výběr top-8 expertů; nabízel také nastavitelnou hloubku uvažování. Tencent u něj uváděl skóre 74,4 % v testu SWE-bench Verified. 2
3
Hy4 tento princip řídkého MoE zachovává, ale výrazně navyšuje jak celkovou kapacitu, tak množství aktivních parametrů při inferenci. V praxi by měl být schopnější, zároveň však bude náročnější na paměť, hardware a provozní infrastrukturu. 4
14
Tencent u Hy4 uvádí několik výrazných výsledků:
Praktický závěr je střízlivý: Hy4 Preview vypadá konkurenceschopně mezi čínskými open-weight modely pro programování a agentní workflow. Z dostupných dat však zatím nelze spolehlivě tvrdit, že je celkovým lídrem před modely DeepSeek, Qwen, GLM, Kimi nebo MiniMax.
Tencent model zpřístupnil nejen vývojářům, ale také uživatelům svých produktů. Hy4 Preview je dostupný v čínské i mezinárodní verzi nástrojů WorkBuddy a CodeBuddy, které slouží jako pracovní a programovací AI agenti. 14
Model byl současně zveřejněn jako open-source a podle dostupných informací je dostupný také v repozitářích a službách, jako jsou Hugging Face, GitHub, ModelScope, Tencent Cloud TokenHub a OpenRouter. 19
Open-source dostupnost dává firmám možnost provozovat model samostatně. U 770miliardového MoE modelu ale nejde o jednoduché stažení a spuštění na běžné pracovní stanici. I když se při každém požadavku aktivuje přibližně 49 miliard parametrů, celý model je náročný na uložení, paměť, distribuovaný výpočet a správu infrastruktury. 4
14
Podle zveřejněného čínského ceníku stojí používání API přibližně:
Ceny, limity, dostupné regiony i samotný přístup k API se mohou během preview fáze měnit. Tencent Cloud TokenHub později uváděl také cenu v amerických dolarech — 0,834 dolaru za milion vstupních tokenů a 2,501 dolaru za milion výstupních tokenů — proto je při reálném nasazení nejlepší řídit se aktuálním ceníkem přímo v konzoli Tencentu.
Jeden externí srovnávač uvádí pro Hy4 jiné sazby, mimo jiné 0,85 dolaru za milion vstupních a 2,54 dolaru za milion výstupních tokenů. Tyto údaje se s čínským tarifem rozcházejí, takže je nelze bez dalšího považovat za oficiální cenu. 8
4
Chování modelu, dostupnost API, rychlost, limity, bezpečnostní filtry i dokumentace se mohou rychle měnit. Uživatelé by proto měli před nasazením do produkce počítat s tím, že se parametry služby mohou upravit. 14
Nejzajímavější srovnání Hy4 pocházejí především z vlastních testů Tencentu nebo z materiálů zveřejněných při uvedení modelu. K definitivnímu posouzení bude potřeba více nezávislých a opakovatelných měření. 5
13
Řídká architektura MoE omezuje množství parametrů zpracovávaných při jednom kroku, neodstraňuje však potřebu uložit a obsluhovat rozsáhlý model. Hy4 má navíc více aktivních parametrů než Hy3, takže jeho provoz může být citelně nákladnější. 2
4
Kontextové okno přes 1 milion tokenů je působivé, ale samo o sobě nezaručuje, že model všechny informace správně najde a použije. Při dlouhých vstupech je třeba měřit přesnost vyhledávání v kontextu, odezvu i cenu podle konkrétního pracovního scénáře.
U dalšího vývoje lze rozumně očekávat stabilní verzi mimo režim preview, spolehlivější práci agentů s nástroji, efektivnější inferenci, širší podporu kvantizace, více nezávislých benchmarků a další cloudové či API integrace. Nejde však o konkrétní závazky, které by Tencent oficiálně oznámil.
Vydání modelu není izolovaným krokem. Tencent současně výrazně investuje do infrastruktury pro umělou inteligenci. Ve druhém čtvrtletí roku 2026 vykázal provozní kapitálové výdaje ve výši 51,8 miliardy jüanů, meziročně o 190 % více. Volný peněžní tok se v důsledku toho dostal na záporných 13,8 miliardy jüanů; vedení růst výdajů spojovalo především s AI infrastrukturou. 15
Tencent uvádí, že WorkBuddy je nejpoužívanější službou pro produktivní AI agenty v Číně. Bloomberg jej krátce po březnovém spuštění označil za nejpopulárnějšího AI kancelářského asistenta v zemi. Jde ale o tvrzení o postavení na trhu, nikoli o auditované údaje o tržbách. 7
1
Odhad návštěvnosti webových verzí od třetí strany uvádí, že WorkBuddy měl v červnu 2026 20,97 milionu návštěv, oproti 8,85 milionu při březnovém uvedení. Zdroj zároveň výslovně upozorňuje, že návštěvy nejsou totéž co denně aktivní uživatelé, platící firmy, tržby ani používání na mobilních zařízeních. 12
Vedení Tencentu také uvedlo, že WorkBuddy i programátorský CodeBuddy rychle získávají uživatele. 6
Strategie je zřejmá: Tencent může své investice do GPU a cloudu využít napříč vlastními asistenty, zákazníky Tencent Cloudu a dalšími službami ve svém ekosystému. Hy4 tak není jen samostatný model, ale základ pro širší nabídku produktů a služeb. Krátkodobou cenou za tuto expanzi je vysoká kapitálová náročnost a nejistá monetizace v době, kdy se produkty stále snaží získat měřítko. 6
15
Hy4 Preview představuje výrazný skok oproti Hy3: má 770 miliard parametrů, aktivuje přibližně 49 miliard z nich a zvládá kontext přes 1 milion tokenů. Pro programování, práci s rozsáhlými dokumenty a vícefázové agenty jde o velmi zajímavý přírůstek do otevřeného AI ekosystému.
Jeho největší předností je kombinace velikosti, dlouhého kontextu a napojení na produkty Tencentu. Největší otázkou zůstává, zda se výsledky z interních a firemně reportovaných testů potvrdí v nezávislých srovnáních a zda bude možné model provozovat dostatečně efektivně. Zatím je proto přesnější označit Hy4 za ambiciózního konkurenta na špici open-weight modelů než za jednoznačného vítěze.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji.
Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji. Model má celkem 770 miliard parametrů, ale při jednom požadavku aktivuje přibližně 49 miliard.
Kontextové okno přesahuje 1 milion tokenů, tedy zhruba čtyřnásobek hodnoty u Hy3.
Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji. Model má celkem 770 miliard parametrů, ale při jednom požadavku aktivuje přibližně 49 miliard.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open source AI model, and how does it compare with its Hy3 predecessor and Chinese rivals in terms of paramete. Article summary: Hy4 Preview is Tencent’s newly open sourced, mixture of experts (MoE) flagship aimed at agentic productivity—particularly software engineering, research, office automation, and tool use.. Topic tags: general web, llm, agents, ai, automation. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnai
Tencent Hy4 Preview je nová vlajková loď řady Hunyuan, kterou společnost uvolnila jako open-source model typu mixture-of-experts (MoE). Je navržen především pro programování, výzkum, kancelářskou produktivitu, analýzu dat a složitou práci s nástroji a autonomními agenty. 4
14
Nejde tedy jen o další chatbot pro odpovědi na otázky. Tencent Hy4 prezentuje jako model, který dokáže plánovat více kroků, pracovat s externími nástroji a dlouhodobě pokračovat v komplexních úkolech — například v práci s rozsáhlým repozitářem kódu nebo dlouhým pracovním dokumentem.
Zároveň je důležité držet očekávání při zemi: Hy4 Preview je stále testovací verze. Nejvýraznější srovnání s konkurenčními modely zveřejnil Tencent nebo média vycházející z jeho vlastních testů. Nezávislých, reprodukovatelných hodnocení je zatím málo. 4
14
| Parametr | Hy3 Preview | Hy4 Preview | Co to znamená |
|---|---|---|---|
| Celkový počet parametrů | 295 mld. | 770 mld. | Hy4 má přibližně 2,6× větší celkovou kapacitu MoE. |
| Aktivní parametry | přibližně 21 mld. na token | přibližně 49 mld. na požadavek | Hy4 využívá asi 2,3× více aktivního výpočetního výkonu, což může zvýšit schopnosti, ale také cenu provozu. |
| Kontextové okno | 256 000 tokenů | více než 1 milion tokenů | Hy4 zvládne výrazně delší vstupy, například rozsáhlé zdrojové kódy nebo dlouhé dokumenty. |
| Zaměření | uvažování, programování, RAG a IDE agenti | agenti, programování, výzkum, kancelářské workflow a používání nástrojů | Hy4 je explicitněji zaměřený na produktivní pracovní agenty. |
| Stav vydání | open-weight model, podle dostupných informací pod licencí Apache 2.0 | open-source preview | Před komerčním nasazením je nutné ověřit aktuální licenci a podmínky samostatného provozu v oficiálním repozitáři. |
Hy3 byl už ve své době pozoruhodně úsporný vzhledem ke své velikosti. Z jeho 295 miliard parametrů se při zpracování tokenu aktivovalo zhruba 21 miliard. Model využíval 192 expertů a výběr top-8 expertů; nabízel také nastavitelnou hloubku uvažování. Tencent u něj uváděl skóre 74,4 % v testu SWE-bench Verified. 2
3
Hy4 tento princip řídkého MoE zachovává, ale výrazně navyšuje jak celkovou kapacitu, tak množství aktivních parametrů při inferenci. V praxi by měl být schopnější, zároveň však bude náročnější na paměť, hardware a provozní infrastrukturu. 4
14
Tencent u Hy4 uvádí několik výrazných výsledků:
Praktický závěr je střízlivý: Hy4 Preview vypadá konkurenceschopně mezi čínskými open-weight modely pro programování a agentní workflow. Z dostupných dat však zatím nelze spolehlivě tvrdit, že je celkovým lídrem před modely DeepSeek, Qwen, GLM, Kimi nebo MiniMax.
Tencent model zpřístupnil nejen vývojářům, ale také uživatelům svých produktů. Hy4 Preview je dostupný v čínské i mezinárodní verzi nástrojů WorkBuddy a CodeBuddy, které slouží jako pracovní a programovací AI agenti. 14
Model byl současně zveřejněn jako open-source a podle dostupných informací je dostupný také v repozitářích a službách, jako jsou Hugging Face, GitHub, ModelScope, Tencent Cloud TokenHub a OpenRouter. 19
Open-source dostupnost dává firmám možnost provozovat model samostatně. U 770miliardového MoE modelu ale nejde o jednoduché stažení a spuštění na běžné pracovní stanici. I když se při každém požadavku aktivuje přibližně 49 miliard parametrů, celý model je náročný na uložení, paměť, distribuovaný výpočet a správu infrastruktury. 4
14
Podle zveřejněného čínského ceníku stojí používání API přibližně:
Ceny, limity, dostupné regiony i samotný přístup k API se mohou během preview fáze měnit. Tencent Cloud TokenHub později uváděl také cenu v amerických dolarech — 0,834 dolaru za milion vstupních tokenů a 2,501 dolaru za milion výstupních tokenů — proto je při reálném nasazení nejlepší řídit se aktuálním ceníkem přímo v konzoli Tencentu.
Jeden externí srovnávač uvádí pro Hy4 jiné sazby, mimo jiné 0,85 dolaru za milion vstupních a 2,54 dolaru za milion výstupních tokenů. Tyto údaje se s čínským tarifem rozcházejí, takže je nelze bez dalšího považovat za oficiální cenu. 8
4
Chování modelu, dostupnost API, rychlost, limity, bezpečnostní filtry i dokumentace se mohou rychle měnit. Uživatelé by proto měli před nasazením do produkce počítat s tím, že se parametry služby mohou upravit. 14
Nejzajímavější srovnání Hy4 pocházejí především z vlastních testů Tencentu nebo z materiálů zveřejněných při uvedení modelu. K definitivnímu posouzení bude potřeba více nezávislých a opakovatelných měření. 5
13
Řídká architektura MoE omezuje množství parametrů zpracovávaných při jednom kroku, neodstraňuje však potřebu uložit a obsluhovat rozsáhlý model. Hy4 má navíc více aktivních parametrů než Hy3, takže jeho provoz může být citelně nákladnější. 2
4
Kontextové okno přes 1 milion tokenů je působivé, ale samo o sobě nezaručuje, že model všechny informace správně najde a použije. Při dlouhých vstupech je třeba měřit přesnost vyhledávání v kontextu, odezvu i cenu podle konkrétního pracovního scénáře.
U dalšího vývoje lze rozumně očekávat stabilní verzi mimo režim preview, spolehlivější práci agentů s nástroji, efektivnější inferenci, širší podporu kvantizace, více nezávislých benchmarků a další cloudové či API integrace. Nejde však o konkrétní závazky, které by Tencent oficiálně oznámil.
Vydání modelu není izolovaným krokem. Tencent současně výrazně investuje do infrastruktury pro umělou inteligenci. Ve druhém čtvrtletí roku 2026 vykázal provozní kapitálové výdaje ve výši 51,8 miliardy jüanů, meziročně o 190 % více. Volný peněžní tok se v důsledku toho dostal na záporných 13,8 miliardy jüanů; vedení růst výdajů spojovalo především s AI infrastrukturou. 15
Tencent uvádí, že WorkBuddy je nejpoužívanější službou pro produktivní AI agenty v Číně. Bloomberg jej krátce po březnovém spuštění označil za nejpopulárnějšího AI kancelářského asistenta v zemi. Jde ale o tvrzení o postavení na trhu, nikoli o auditované údaje o tržbách. 7
1
Odhad návštěvnosti webových verzí od třetí strany uvádí, že WorkBuddy měl v červnu 2026 20,97 milionu návštěv, oproti 8,85 milionu při březnovém uvedení. Zdroj zároveň výslovně upozorňuje, že návštěvy nejsou totéž co denně aktivní uživatelé, platící firmy, tržby ani používání na mobilních zařízeních. 12
Vedení Tencentu také uvedlo, že WorkBuddy i programátorský CodeBuddy rychle získávají uživatele. 6
Strategie je zřejmá: Tencent může své investice do GPU a cloudu využít napříč vlastními asistenty, zákazníky Tencent Cloudu a dalšími službami ve svém ekosystému. Hy4 tak není jen samostatný model, ale základ pro širší nabídku produktů a služeb. Krátkodobou cenou za tuto expanzi je vysoká kapitálová náročnost a nejistá monetizace v době, kdy se produkty stále snaží získat měřítko. 6
15
Hy4 Preview představuje výrazný skok oproti Hy3: má 770 miliard parametrů, aktivuje přibližně 49 miliard z nich a zvládá kontext přes 1 milion tokenů. Pro programování, práci s rozsáhlými dokumenty a vícefázové agenty jde o velmi zajímavý přírůstek do otevřeného AI ekosystému.
Jeho největší předností je kombinace velikosti, dlouhého kontextu a napojení na produkty Tencentu. Největší otázkou zůstává, zda se výsledky z interních a firemně reportovaných testů potvrdí v nezávislých srovnáních a zda bude možné model provozovat dostatečně efektivně. Zatím je proto přesnější označit Hy4 za ambiciózního konkurenta na špici open-weight modelů než za jednoznačného vítěze.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji.
Hy4 Preview je otevřený model typu mixture of experts (MoE) určený pro programování, výzkum, kancelářskou automatizaci a práci s nástroji. Model má celkem 770 miliard parametrů, ale při jednom požadavku aktivuje přibližně 49 miliard.
Kontextové okno přesahuje 1 milion tokenů, tedy zhruba čtyřnásobek hodnoty u Hy3.