Požáry v Evropě mohou do roku 2100 téměř ztrojnásobit spálenou plochu
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0. Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0.
Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
Silná prevence, včasná detekce a účinnější zásahy mohou růst škod výrazně zmírnit, ale samy o sobě neodstraní klimatické podmínky, které podporují extrémní požáry.
What does the Global Change Biology study led by the Potsdam Institute for Climate Impact Research and the Senckenberg Society for Nature ReA study projects substantially more annual burned area across Europe by 2070–2100 as fire weather worsens.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does the Global Change Biology study led by the Potsdam Institute for Climate Impact Research and the Senckenberg Society for Nature Re. Article summary: The study’s central message is that emissions cuts are necessary but not sufficient: worsening fire weather raises Europe’s burned area even under a low-emissions pathway, while high emissions could nearly triple it. The. Topic tags: general, government, news, general web, academic. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, ch
openai.com
Nová studie vedená Postupimským institutem pro výzkum dopadů klimatu (PIK), na níž se podílela také Senckenbergova společnost pro výzkum přírody, staví Evropu před obtížnou volbu. I výrazné snižování emisí může znamenat více škod způsobených požáry. Pokud však budou emise dál vysoké, mohla by se do konce století téměř ztrojnásobit plocha, která v Evropě každoročně shoří.
Nejde o předpověď konkrétní požární sezony. Výzkumníci porovnávají modelovaný průměr roční spálené plochy v období 2070–2100 se současnými podmínkami. Zkoumají především to, jak se na dlouhodobém riziku projeví změny počasí vhodného pro vznik požárů a kapacita jejich řízení.
Dvě klíčová čísla: 39 % versus 192 %
Podle studie by samotné zhoršování požárního počasí mohlo zvýšit průměrnou roční spálenou plochu v Evropě přibližně o 39 % ve scénáři SSP1-2.6, který počítá s relativně nízkými emisemi. Ve scénáři SSP3-7.0, tedy při vysokých emisích, by nárůst mohl dosáhnout přibližně 192 % – téměř trojnásobku dnešní úrovně.
Čísla popisují změnu modelovaného ročního průměru, nikoli velikost jediného budoucího požáru. Zároveň izolují vliv zhoršujícího se požárního počasí. Z toho plyne důležité rozlišení: snižování emisí omezuje, jak výrazně se bude nebezpečí zhoršovat, zatímco lepší péče o krajinu a účinnější požární management mohou omezit rozsah skutečných škod při dané úrovni rizika.
Středomoří zůstane ohniskem, riziko se ale posune na sever
Největší absolutní zátěž bude podle očekávání dál dopadat na jižní Evropu, zejména na středomořský pás ohrožený požáry. Riziko se však netýká jen zemí, které si s rozsáhlými letními požáry spojujeme nejčastěji.
Studie i širší evropská hodnocení upozorňují na rozšiřování podmínek příznivých pro vznik požárů směrem k severnějším oblastem. Ty přitom mohou mít s řízením velkých požárů menší zkušenosti.
Evropská agentura pro životní prostředí rovněž uvádí, že se ve většině evropských regionů očekávají delší požární sezony a rozšíření oblastí náchylných k požárům, zejména při vysokých emisích. Další modelování požárního počasí naznačuje, že extrémní podmínky budou častější, intenzivnější a rozšířenější. Nejvýraznější změny se očekávají na jihu Evropy, přičemž s rostoucím oteplováním se riziko bude šířit na sever.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Požáry v Evropě mohou do roku 2100 téměř ztrojnásobit spálenou plochu"?
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0.
What are the key points to validate first?
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0. Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
What should I do next in practice?
Silná prevence, včasná detekce a účinnější zásahy mohou růst škod výrazně zmírnit, ale samy o sobě neodstraní klimatické podmínky, které podporují extrémní požáry.
Požáry v Evropě mohou do roku 2100 téměř ztrojnásobit spálenou plochu
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0. Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0.
Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
Silná prevence, včasná detekce a účinnější zásahy mohou růst škod výrazně zmírnit, ale samy o sobě neodstraní klimatické podmínky, které podporují extrémní požáry.
What does the Global Change Biology study led by the Potsdam Institute for Climate Impact Research and the Senckenberg Society for Nature ReA study projects substantially more annual burned area across Europe by 2070–2100 as fire weather worsens.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does the Global Change Biology study led by the Potsdam Institute for Climate Impact Research and the Senckenberg Society for Nature Re. Article summary: The study’s central message is that emissions cuts are necessary but not sufficient: worsening fire weather raises Europe’s burned area even under a low-emissions pathway, while high emissions could nearly triple it. The. Topic tags: general, government, news, general web, academic. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, ch
openai.com
Nová studie vedená Postupimským institutem pro výzkum dopadů klimatu (PIK), na níž se podílela také Senckenbergova společnost pro výzkum přírody, staví Evropu před obtížnou volbu. I výrazné snižování emisí může znamenat více škod způsobených požáry. Pokud však budou emise dál vysoké, mohla by se do konce století téměř ztrojnásobit plocha, která v Evropě každoročně shoří.
Nejde o předpověď konkrétní požární sezony. Výzkumníci porovnávají modelovaný průměr roční spálené plochy v období 2070–2100 se současnými podmínkami. Zkoumají především to, jak se na dlouhodobém riziku projeví změny počasí vhodného pro vznik požárů a kapacita jejich řízení.
Dvě klíčová čísla: 39 % versus 192 %
Podle studie by samotné zhoršování požárního počasí mohlo zvýšit průměrnou roční spálenou plochu v Evropě přibližně o 39 % ve scénáři SSP1-2.6, který počítá s relativně nízkými emisemi. Ve scénáři SSP3-7.0, tedy při vysokých emisích, by nárůst mohl dosáhnout přibližně 192 % – téměř trojnásobku dnešní úrovně.
Čísla popisují změnu modelovaného ročního průměru, nikoli velikost jediného budoucího požáru. Zároveň izolují vliv zhoršujícího se požárního počasí. Z toho plyne důležité rozlišení: snižování emisí omezuje, jak výrazně se bude nebezpečí zhoršovat, zatímco lepší péče o krajinu a účinnější požární management mohou omezit rozsah skutečných škod při dané úrovni rizika.
Středomoří zůstane ohniskem, riziko se ale posune na sever
Největší absolutní zátěž bude podle očekávání dál dopadat na jižní Evropu, zejména na středomořský pás ohrožený požáry. Riziko se však netýká jen zemí, které si s rozsáhlými letními požáry spojujeme nejčastěji.
Studie i širší evropská hodnocení upozorňují na rozšiřování podmínek příznivých pro vznik požárů směrem k severnějším oblastem. Ty přitom mohou mít s řízením velkých požárů menší zkušenosti.
Evropská agentura pro životní prostředí rovněž uvádí, že se ve většině evropských regionů očekávají delší požární sezony a rozšíření oblastí náchylných k požárům, zejména při vysokých emisích. Další modelování požárního počasí naznačuje, že extrémní podmínky budou častější, intenzivnější a rozšířenější. Nejvýraznější změny se očekávají na jihu Evropy, přičemž s rostoucím oteplováním se riziko bude šířit na sever.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Požáry v Evropě mohou do roku 2100 téměř ztrojnásobit spálenou plochu"?
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0.
What are the key points to validate first?
V letech 2070–2100 by se průměrná roční plocha zasažená požáry mohla zvýšit o 39 % při scénáři SSP1 2.6 a o 192 % při scénáři SSP3 7.0. Největší absolutní zátěž zůstane ve Středomoří, zároveň se však podmínky příznivé pro vznik požárů mohou posouvat na sever do oblastí s menší zkušeností s rozsáhlými požáry.
What should I do next in practice?
Silná prevence, včasná detekce a účinnější zásahy mohou růst škod výrazně zmírnit, ale samy o sobě neodstraní klimatické podmínky, které podporují extrémní požáry.
Riziko požárů roste ve chvíli, kdy vegetace ztrácí vlhkost a počasí umožňuje rychlé šíření plamenů. Vyšší teploty, dlouhotrvající sucho, nízká vlhkost vzduchu a silný vítr mohou vytvořit podmínky, v nichž se i malé ohnisko rychle promění v rozsáhlý požár, který se obtížně dostává pod kontrolu.
Ústředním pojmem studie je požární počasí – kombinace atmosférických podmínek, při nichž je vegetace snadněji vznětlivá a oheň se pravděpodobněji šíří. Odhady růstu o 39 % a 192 % proto nelze chápat jako přímý důsledek jediného faktoru ani jako předpověď stejného vývoje v každém regionu. Výslednou spálenou plochu ovlivňují také místní typy vegetace, zdroje vznícení, způsob využívání půdy a kapacita záchranných složek.
Prevence a hasiči mohou škody omezit, ne však odstranit
Studie uvádí, že pokračující zvyšování kapacity požárního managementu může předpokládaný růst výrazně zmírnit. V modelovaných výsledcích vedlo takové zlepšení ke snížení spálené plochy přibližně o 72 až 92 % ve srovnání se scénáři bez tohoto pokroku. Ani při silné změně klimatu však požární aktivita při zachování současné úrovně investic stále roste zhruba v 55 % evropských regionů ohrožených požáry.
Mezi účinná opatření patří zejména:
snižování množství paliva v krajině a budování strategicky umístěných protipožárních pásů;
řízené vypalování tam, kde je ekologicky i prakticky vhodné;
obnova vlhčích a odolnějších typů krajiny;
lepší územní plánování v okolí ohrožených obcí a infrastruktury;
rychlejší detekce požárů a účinný prvotní zásah;
koordinace prevence, připravenosti, zásahu a obnovy namísto spoléhání pouze na hašení.
Tato opatření mohou snížit vystavení lidí a majetku riziku a zabránit tomu, aby se malé ohnisko změnilo ve velký požár. Mají však své limity. Výjimečně suchá vegetace v kombinaci se silným větrem může překonat i dobře vybavené hasičské jednotky, letadla a systémy včasného varování. Požární management zmírňuje následky, ale neodstraňuje klimatické podmínky, které zvyšují pravděpodobnost extrémních požárů.
Co ukazuje požární sezona 2026
Požární sezona 2026 nabízí působivý příklad současného vývoje, nemůže však dokázat, že se dlouhodobé scénáře pro konec století už naplnily.
Společné výzkumné středisko Evropské komise zaznamenalo v Evropské unii do 18. srpna 2026 celkem 606 327 hektarů spálené plochy. To bylo méně než 957 510 hektarů zaznamenaných ke stejnému datu v roce 2025, ale výrazně více než dlouhodobý průměr za období 2006–2025, který činil 243 189 hektarů.
Sezona zároveň ukázala, jak široce se riziko může geograficky projevit. Požáry zasáhly mimo jiné Francii, Španělsko a Řecko. Oheň v belgickém regionu Hautes Fagnes, známém také jako Vysoké Veny, zničil přibližně 3 000 hektarů a agentura Reuters jej označila za největší požár v historii země. Do 19. srpna požádalo osm zemí o pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.
Zpravodajství v průběhu sezony informovalo také o více než 20 obětech a statisících evakuovaných, včetně více než 300 000 lidí, kteří museli opustit své domovy ve Francii a Španělsku. Tyto údaje se mění podle data a územního rozsahu jednotlivých zpráv. Nelze je proto porovnávat s ročními průměry spálené plochy ze studie, jako by šlo o stejný typ měření.
Souvislost s výzkumem je tedy pouze směrová, nikoli příčinná. Požáry v roce 2026 odpovídají obrazu Evropy, v níž jsou extrémní požární podmínky závažnější a geograficky rozšířenější. Jediná sezona však nemůže potvrdit ani připsat konkrétnímu klimatickému scénáři projekce do roku 2100.
Proč je prevence finanční prioritou
Strategie EU pro požáry pracuje se čtyřmi propojenými oblastmi: prevencí, připraveností, zásahem a obnovou. Počítá také s přírodě blízkými opatřeními, která mají vytvářet krajinu odolnější vůči požárům.
Tento přístup vychází z omezení a nákladů modelu založeného především na hašení. Výzkum citovaný evropskými institucemi odhaduje, že každé 1 euro investované do prevence může ušetřit přibližně 4 až 7 eur na nákladech spojených se zásahem a obnovou. Jde o odhad vycházející z více studií, nikoli o zaručenou návratnost každého projektu. Výsledek závisí na tom, kde a jak jsou peníze využity.
Dostupné zdroje nepotvrzují, že částka 2,1 miliardy eur představuje přesnou investici EU do řízení požárů vztahující se přímo k této studii nebo strategii. Její význam by závisel na období financování, na tom, zda zahrnuje také výdaje členských států, a na tom, které preventivní či zásahové programy se započítávají. Smysluplné srovnání proto vyžaduje přesně vymezit rozsah částky.
Poučení pro evropskou politiku
Studie podporuje dvoukolejnou reakci. Evropa musí rychle snižovat emise, aby se vyhnula výrazně horší trajektorii při vysokých emisích. Zároveň musí už nyní investovat do prevence, odolnosti krajiny, včasné detekce a připravenosti záchranných složek.
Určitý růst požárního rizika je možný i při nízkých emisích v období 2070–2100. Adaptace je proto naléhavá, neznamená to však, že lze rezignovat na zmírňování změny klimatu. Nejúčinnější strategií je současně omezovat klimatický tlak, který vytváří nebezpečnější požární počasí, a zvyšovat odolnost obcí i krajiny vůči požárům, kterým prevence nedokáže zabránit.
Riziko požárů roste ve chvíli, kdy vegetace ztrácí vlhkost a počasí umožňuje rychlé šíření plamenů. Vyšší teploty, dlouhotrvající sucho, nízká vlhkost vzduchu a silný vítr mohou vytvořit podmínky, v nichž se i malé ohnisko rychle promění v rozsáhlý požár, který se obtížně dostává pod kontrolu.
Ústředním pojmem studie je požární počasí – kombinace atmosférických podmínek, při nichž je vegetace snadněji vznětlivá a oheň se pravděpodobněji šíří. Odhady růstu o 39 % a 192 % proto nelze chápat jako přímý důsledek jediného faktoru ani jako předpověď stejného vývoje v každém regionu. Výslednou spálenou plochu ovlivňují také místní typy vegetace, zdroje vznícení, způsob využívání půdy a kapacita záchranných složek.
Prevence a hasiči mohou škody omezit, ne však odstranit
Studie uvádí, že pokračující zvyšování kapacity požárního managementu může předpokládaný růst výrazně zmírnit. V modelovaných výsledcích vedlo takové zlepšení ke snížení spálené plochy přibližně o 72 až 92 % ve srovnání se scénáři bez tohoto pokroku. Ani při silné změně klimatu však požární aktivita při zachování současné úrovně investic stále roste zhruba v 55 % evropských regionů ohrožených požáry.
Mezi účinná opatření patří zejména:
snižování množství paliva v krajině a budování strategicky umístěných protipožárních pásů;
řízené vypalování tam, kde je ekologicky i prakticky vhodné;
obnova vlhčích a odolnějších typů krajiny;
lepší územní plánování v okolí ohrožených obcí a infrastruktury;
rychlejší detekce požárů a účinný prvotní zásah;
koordinace prevence, připravenosti, zásahu a obnovy namísto spoléhání pouze na hašení.
Tato opatření mohou snížit vystavení lidí a majetku riziku a zabránit tomu, aby se malé ohnisko změnilo ve velký požár. Mají však své limity. Výjimečně suchá vegetace v kombinaci se silným větrem může překonat i dobře vybavené hasičské jednotky, letadla a systémy včasného varování. Požární management zmírňuje následky, ale neodstraňuje klimatické podmínky, které zvyšují pravděpodobnost extrémních požárů.
Co ukazuje požární sezona 2026
Požární sezona 2026 nabízí působivý příklad současného vývoje, nemůže však dokázat, že se dlouhodobé scénáře pro konec století už naplnily.
Společné výzkumné středisko Evropské komise zaznamenalo v Evropské unii do 18. srpna 2026 celkem 606 327 hektarů spálené plochy. To bylo méně než 957 510 hektarů zaznamenaných ke stejnému datu v roce 2025, ale výrazně více než dlouhodobý průměr za období 2006–2025, který činil 243 189 hektarů.
Sezona zároveň ukázala, jak široce se riziko může geograficky projevit. Požáry zasáhly mimo jiné Francii, Španělsko a Řecko. Oheň v belgickém regionu Hautes Fagnes, známém také jako Vysoké Veny, zničil přibližně 3 000 hektarů a agentura Reuters jej označila za největší požár v historii země. Do 19. srpna požádalo osm zemí o pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.
Zpravodajství v průběhu sezony informovalo také o více než 20 obětech a statisících evakuovaných, včetně více než 300 000 lidí, kteří museli opustit své domovy ve Francii a Španělsku. Tyto údaje se mění podle data a územního rozsahu jednotlivých zpráv. Nelze je proto porovnávat s ročními průměry spálené plochy ze studie, jako by šlo o stejný typ měření.
Souvislost s výzkumem je tedy pouze směrová, nikoli příčinná. Požáry v roce 2026 odpovídají obrazu Evropy, v níž jsou extrémní požární podmínky závažnější a geograficky rozšířenější. Jediná sezona však nemůže potvrdit ani připsat konkrétnímu klimatickému scénáři projekce do roku 2100.
Proč je prevence finanční prioritou
Strategie EU pro požáry pracuje se čtyřmi propojenými oblastmi: prevencí, připraveností, zásahem a obnovou. Počítá také s přírodě blízkými opatřeními, která mají vytvářet krajinu odolnější vůči požárům.
Tento přístup vychází z omezení a nákladů modelu založeného především na hašení. Výzkum citovaný evropskými institucemi odhaduje, že každé 1 euro investované do prevence může ušetřit přibližně 4 až 7 eur na nákladech spojených se zásahem a obnovou. Jde o odhad vycházející z více studií, nikoli o zaručenou návratnost každého projektu. Výsledek závisí na tom, kde a jak jsou peníze využity.
Dostupné zdroje nepotvrzují, že částka 2,1 miliardy eur představuje přesnou investici EU do řízení požárů vztahující se přímo k této studii nebo strategii. Její význam by závisel na období financování, na tom, zda zahrnuje také výdaje členských států, a na tom, které preventivní či zásahové programy se započítávají. Smysluplné srovnání proto vyžaduje přesně vymezit rozsah částky.
Poučení pro evropskou politiku
Studie podporuje dvoukolejnou reakci. Evropa musí rychle snižovat emise, aby se vyhnula výrazně horší trajektorii při vysokých emisích. Zároveň musí už nyní investovat do prevence, odolnosti krajiny, včasné detekce a připravenosti záchranných složek.
Určitý růst požárního rizika je možný i při nízkých emisích v období 2070–2100. Adaptace je proto naléhavá, neznamená to však, že lze rezignovat na zmírňování změny klimatu. Nejúčinnější strategií je současně omezovat klimatický tlak, který vytváří nebezpečnější požární počasí, a zvyšovat odolnost obcí i krajiny vůči požárům, kterým prevence nedokáže zabránit.