Klíčovou roli v dosažení milionového milníku hraje specializovaný závod v Haiphongu. Na ploše přibližně 31 000 metrů čtverečních běží tři výrobní linky, které dohromady dokážou vyprodukovat až 240 vozidel za hodinu. Denní kapacita tak teoreticky dosahuje až 5 000 kusů, což v ročním měřítku znamená zhruba 1,2 milionu jednotek. Závod je součástí mamutího výrobního komplexu VinFast o rozloze 335 hektarů.
Čísla z posledních let ukazují, že poptávka po elektrických dvoukolkách v jihovýchodní Asii prudce roste. VinFast v tomto segmentu zaznamenal raketový vzestup.
| Období | Dodávky e-skrútrů / e-kol | Meziroční růst |
|---|---|---|
| Celý rok 2025 | 406 498 kusů | Překonán firemní výhled; rekordní hodnota |
| 1. čtvrtletí 2026 | 143 136 kusů | +219 % oproti stejnému období 2025 |
Vedení společnosti prozatím nezveřejnilo konkrétní celoroční cíl dodávek elektrických dvoukolek pro rok 2026, avšak oficiální výhled hovoří o minimálně 2,5násobku loňských čísel . Tento ambiciózní cíl podporuje obří rámcová smlouva na dodávku přibližně 4 milionů elektrických motocyklů pro společnost GSM (ride-hailingová služba založená předsedou Vingroup Pham Nhat Vuongem) v letech 2026 až 2030.
VinFast se s elektrickými skútry nehodlá omezovat jen na domácí trh. Na konci ledna 2026 firma oficiálně oznámila svou mezinárodní strategii pro elektrické skútry a jako prvních pět klíčových trhů identifikovala Filipíny, Indonésii, Indii, Thajsko a Malajsii.
Milník v podobě miliontého motocyklu přichází v době zásadní firemní restrukturalizace. V květnu 2026 VinFast podal u americké Komise pro cenné papíry (SEC) žádost o prodej své vietnamské výrobní dceřiné společnosti (VinFast Production and Trading JSC, která vlastní továrny v Haiphongu a Ha Tinh) za přibližně 530 milionů dolarů (asi 12 miliard korun). Cílem je přechod na kapitálově efektivnější, tzv. „asset-light“ model. Značka, výzkum a vývoj, duševní vlastnictví a prodejní operace zůstanou pod novou entitou VinFast Vietnam JSC.
Zároveň firma míří k celkovému cíli dodat v roce 2026 celosvětově 300 000 elektrických automobilů, což je výrazný skok oproti zhruba 197 000 vozům dodaným v roce 2025. V prvním čtvrtletí 2026 již globální tržby společnosti meziročně vzrostly o 42 %.
Klíčovou roli v dosažení milionového milníku hraje specializovaný závod v Haiphongu. Na ploše přibližně 31 000 metrů čtverečních běží tři výrobní linky, které dohromady dokážou vyprodukovat až 240 vozidel za hodinu. Denní kapacita tak teoreticky dosahuje až 5 000 kusů, což v ročním měřítku znamená zhruba 1,2 milionu jednotek. Závod je součástí mamutího výrobního komplexu VinFast o rozloze 335 hektarů.
Čísla z posledních let ukazují, že poptávka po elektrických dvoukolkách v jihovýchodní Asii prudce roste. VinFast v tomto segmentu zaznamenal raketový vzestup.
| Období | Dodávky e-skrútrů / e-kol | Meziroční růst |
|---|---|---|
| Celý rok 2025 | 406 498 kusů | Překonán firemní výhled; rekordní hodnota |
| 1. čtvrtletí 2026 | 143 136 kusů | +219 % oproti stejnému období 2025 |
Vedení společnosti prozatím nezveřejnilo konkrétní celoroční cíl dodávek elektrických dvoukolek pro rok 2026, avšak oficiální výhled hovoří o minimálně 2,5násobku loňských čísel . Tento ambiciózní cíl podporuje obří rámcová smlouva na dodávku přibližně 4 milionů elektrických motocyklů pro společnost GSM (ride-hailingová služba založená předsedou Vingroup Pham Nhat Vuongem) v letech 2026 až 2030.
VinFast se s elektrickými skútry nehodlá omezovat jen na domácí trh. Na konci ledna 2026 firma oficiálně oznámila svou mezinárodní strategii pro elektrické skútry a jako prvních pět klíčových trhů identifikovala Filipíny, Indonésii, Indii, Thajsko a Malajsii.
Milník v podobě miliontého motocyklu přichází v době zásadní firemní restrukturalizace. V květnu 2026 VinFast podal u americké Komise pro cenné papíry (SEC) žádost o prodej své vietnamské výrobní dceřiné společnosti (VinFast Production and Trading JSC, která vlastní továrny v Haiphongu a Ha Tinh) za přibližně 530 milionů dolarů (asi 12 miliard korun). Cílem je přechod na kapitálově efektivnější, tzv. „asset-light“ model. Značka, výzkum a vývoj, duševní vlastnictví a prodejní operace zůstanou pod novou entitou VinFast Vietnam JSC.
Zároveň firma míří k celkovému cíli dodat v roce 2026 celosvětově 300 000 elektrických automobilů, což je výrazný skok oproti zhruba 197 000 vozům dodaným v roce 2025. V prvním čtvrtletí 2026 již globální tržby společnosti meziročně vzrostly o 42 %.