AMD vrací úder: 256jádrový procesor Venice překonává NVIDIA Vera 3,3× v rackovém AI
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8]. AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching...
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-ProObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8].
AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching, a měřítkem by měla být celková propustnost racku, nikoli výkon jednoho socketu, jak to prezentuje NVIDIA [1][8][11].
Jádrem sporu je zásadní otázka: měříme hodnotu CPU podle špičkového výkonu jednoho čipu, nebo podle toho, kolik jader dokážeme vtěsnat do racku, abychom obsloužili tisíce souběžných AI agentů?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Bitva o duši AI datových center se přesunula z GPU na skromný CPU. Dne 10. června 2026 zveřejnilo AMD technický blog a metodický dokument, který přímo zpochybňuje výkonnostní narativ, jejž NVIDIA postavila kolem svého nového CPU Vera. Jádro argumentace AMD nespočívá v tom, že by Vera byl pomalý čip, ale v tom, že NVIDIA měří špatnou veličinu. Pro nastupující vlnu agentní AI, kde tisíce AI agentů vyžadují neustálou orchestraci na straně CPU, přístupy k databázím, webové služby a kešování, AMD trvá na tom, že jediným smysluplným benchmarkem je celková propustnost v měřítku racku při pevně daném energetickém rozpočtu .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD vrací úder: 256jádrový procesor Venice překonává NVIDIA Vera 3,3× v rackovém AI"?
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8].
What are the key points to validate first?
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8]. AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching, a měřítkem by měla být celková propustnost racku, nikoli výkon jednoho socketu, jak to prezentuje NVIDIA [1][8][11].
What should I do next in practice?
Jádrem sporu je zásadní otázka: měříme hodnotu CPU podle špičkového výkonu jednoho čipu, nebo podle toho, kolik jader dokážeme vtěsnat do racku, abychom obsloužili tisíce souběžných AI agentů?
AMD vrací úder: 256jádrový procesor Venice překonává NVIDIA Vera 3,3× v rackovém AI
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8]. AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching...
PublikovalUpraveno pomocí DeepSeek-V4-ProObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8].
AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching, a měřítkem by měla být celková propustnost racku, nikoli výkon jednoho socketu, jak to prezentuje NVIDIA [1][8][11].
Jádrem sporu je zásadní otázka: měříme hodnotu CPU podle špičkového výkonu jednoho čipu, nebo podle toho, kolik jader dokážeme vtěsnat do racku, abychom obsloužili tisíce souběžných AI agentů?
What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI worklAMD's rack-scale throughput argument pits its high-core-count EPYC processors against NVIDIA's 88-core Vera CPU. | Image: Studio Global
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What arguments did AMD make in its June 9 technical blog to counter Nvidia's Vera CPU benchmarks, specifically regarding rack-scale AI workl. Article summary: On June 10, 2026, AMD published a blog post and accompanying methodology paper arguing that NVIDIA's Vera benchmarks miss the critical dimension of **rack-scale throughput** for agentic AI — where the CPU handles orchest. Topic tags: general, general web, user generated, documentation. Reference image context from search candidates: Reference image 1: visual subject "# AMD’s bold claim: Nvidia has no moat. ## Instinct goes rackscale with "Helios" AI Rack. **During Advancing AI 2025 in San Jose, AMD was adamant: Nvidia can be beaten and has no m" source context "AMD's bold claim: Nvidia has no moat - Techzine Global" Reference image 2: visual subject "AMD has po
openai.com
Bitva o duši AI datových center se přesunula z GPU na skromný CPU. Dne 10. června 2026 zveřejnilo AMD technický blog a metodický dokument, který přímo zpochybňuje výkonnostní narativ, jejž NVIDIA postavila kolem svého nového CPU Vera. Jádro argumentace AMD nespočívá v tom, že by Vera byl pomalý čip, ale v tom, že NVIDIA měří špatnou veličinu. Pro nastupující vlnu agentní AI, kde tisíce AI agentů vyžadují neustálou orchestraci na straně CPU, přístupy k databázím, webové služby a kešování, AMD trvá na tom, že jediným smysluplným benchmarkem je celková propustnost v měřítku racku při pevně daném energetickém rozpočtu .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "AMD vrací úder: 256jádrový procesor Venice překonává NVIDIA Vera 3,3× v rackovém AI"?
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8].
What are the key points to validate first?
Podle modelovaných odhadů AMD dosahuje současný 192jádrový EPYC 9965 2,37× vyšší propustnosti racku než 88jádrová NVIDIA Vera a příští 256jádrový Venice dokonce 3,3×, a to vše při rozpočtu 100 kW na rack [1][3][8]. AMD argumentuje, že pro agentní AI jsou rozhodující CPU služby jako databáze, webové servery a caching, a měřítkem by měla být celková propustnost racku, nikoli výkon jednoho socketu, jak to prezentuje NVIDIA [1][8][11].
What should I do next in practice?
Jádrem sporu je zásadní otázka: měříme hodnotu CPU podle špičkového výkonu jednoho čipu, nebo podle toho, kolik jader dokážeme vtěsnat do racku, abychom obsloužili tisíce souběžných AI agentů?
Namísto přímého souboje jednotlivých jader AMD navrhuje myšlenkový experiment: dejte každé platformě k dispozici rack s příkonem 100 kW a podívejme se, kolik reálné práce pro agenty zvládne. V tomto scénáři interní modelování AMD naznačuje, že jeho procesory EPYC s vysokým počtem jader dramaticky překonávají NVIDIA Vera – ne proto, že by každé jádro bylo výrazně rychlejší, ale protože vynikající energetická účinnost umožňuje do stejného energetického obalu zabalit mnohem více jader .
Výsledková listina v měřítku racku: Jak si podle AMD procesory stojí
Modelované srovnání AMD normalizuje všechny platformy na rack s dvouprocesorovými (2P) servery a příkonem 100 kW. Kombinuje šest pracovních zátěží klíčových pro agentní AI – celočíselný výkon SPECrate 2017, serverovou Javu, webový server NGINX, Redis, Memcached a relační databáze – do geometrického průměru propustnosti, přičemž Vera slouží jako základní linie .
Rozpis pro jednotlivé zátěže u chystaného čipu Venice oproti Vera je obzvláště agresivní, přičemž projekce sahají od 2,40násobného zisku v celočíselném výkonu až po 4,05násobnou výhodu v transakcích relačních databází (TPROC-C) .
Spor o metodiku: Jádra na watt vs. výkon na jádro
Neshoda pramení ze zásadního fyzikálního výpočtu a výpočtu efektivity. Model AMD odhaduje, že jeho čipy mají nižší normalizovanou spotřebu 2P uzlu než Vera. Když je každý rack omezen na 100 kW, nižší spotřeba na uzel znamená, že do něj můžete fyzicky nainstalovat více serverů. Analýza AMD ukazuje, že zatímco rack s Vera má normalizovaný počet uzlů 1,00×, rack s EPYC 9965 pojme 1,86× normalizovaných jader a rack s Venice dokonce 2,08× .
Propustnost na úrovni racku se pak vypočítá jako součin výkonu na uzel a počtu uzlů v racku. I kdyby byla Vera na úrovni jednotlivých jader mírně rychlejší – což některé rané nezávislé benchmarky u určitých úloh podpořily – argument AMD zní, že je matematicky nemožné překonat obrovskou výhodu v počtu jader, kterou jeho energeticky účinnější návrhy v racku s omezeným příkonem umožňují .
AMD si však dělá nároky i na samotný výkon na jádro. Jeho metodický dokument odhaduje, že 64jádrový CPU Venice dosáhne o 27 % vyššího výkonu na jádro v testu SPECrate než 88jádrový procesor Vera, a že dokonce i 96jádrový čip Venice si udrží 11% výhodu na jedno jádro .
Dva pohledy na válku CPU
Tohle je klasická válka o rámování benchmarků, kde si každá společnost vybírá měřítko, které nejlépe vyhovuje její konstrukční filozofii .
Pohled NVIDIA: Rychlost jednoho socketu. NVIDIA staví Veru jako „CPU pro agenty“, postavený pro masivně souběžná sandboxová prostředí, kde je prvořadý rychlý výkon jednoho čipu. Vlastní technický blog společnosti tvrdí, že Vera přináší až 1,5× vyšší výkon v agentním sandboxu ve srovnání s konkurenčními platformami x86, podpořený 1,2 TB/s propustností paměti a vlastními jádry Olympus s technologií NVIDIA Spatial Multithreading .
Pohled AMD: Hustota služeb v měřítku racku. AMD přerámovává diskusi na produkční prostředí agentní AI, kde GPU provádí model, ale CPU obstarává vše kolem něj – orchestraci, ověřování uživatelů, kešovací vrstvy a databázové dotazy. Z tohoto pohledu vyžaduje obsluha 10 000 souběžných AI agentů masivní vícevláknovou propustnost, které se nejlépe dosáhne maximalizací hustoty jader na rack .
Kritické výhrady k číslu 3,3×
Ačkoli jsou hlavní čísla AMD poutavá, vyžadují pořádnou dávku kontextu.
Všechna čísla jsou interní odhady AMD. Nejdůležitější výhradou je, že zejména údaje o Venice jsou předvýrobní projekce, nikoli nezávisle naměřené výsledky. Samotná analýza je model, nikoli test .
NVIDIA vypráví jiný příběh s jinými zátěžemi. Vlastní benchmarky NVIDIA, s jejím výběrem sandboxových a kompilačních zátěží, často ukazují, že Vera překonává současné špičkové procesory AMD EPYC na bázi jednoho socketu .
Benchmarky typu hrušky s jablky. Geometrický průměr AMD ze šesti zátěží se zaměřuje na infrastrukturní služby na straně CPU. Nezahrnuje sandboxovou kompilaci agentů, spouštění kódu a volání nástrojů, které tvoří jádro marketingu NVIDIA Vera .
Spotřeba Very je odhadnuta AMD. Klíčovým předpokladem výhody AMD na úrovni racku je odhad spotřeby uzlu Vera. V normalizovaném modelu AMD má Vera nejvyšší spotřebu 2P uzlu, což omezuje počet uzlů na rack. Jde o modelovací předpoklad AMD, nikoli o nezávisle ověřené měření finálního křemíku .
Dostupnost: Kdy se křemík skutečně objeví?
Časové osy produkce dodávají dynamice konkurence další rozměr.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Tento 192jádrový procesor je současnou vlajkovou lodí a základem pro tvrzení AMD o 2,37násobné propustnosti racku oproti Vera. Momentálně se dodává .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256 jader): AMD dne 21. května 2026 potvrdilo, že Venice vstoupil do sériové výroby na pokročilé 2nm procesní technologii TSMC . Serverová řada EPYC Venice se očekává ve druhé polovině roku 2026, desktopové modely Zen 6 budou následovat později .
NVIDIA Vera: První CPU Vera začala NVIDIA dodávat předním AI laboratořím, jako jsou Anthropic, OpenAI a Oracle Cloud Infrastructure, v polovině května 2026, přičemž širší dostupnost pro partnery se očekává ve druhé polovině roku .
Jakmile se oba čipy přiblíží k obecné dostupnosti, debata se konečně přesune z firemních prezentací k testování v datových centrech třetími stranami. Do té doby nemusí být nejužitečnějším závěrem to, který CPU je rychlejší, ale spíše ujištění, že vaše vyhodnocování infrastruktury je v souladu s konkrétní zátěží, kterou hodláte provozovat.
Namísto přímého souboje jednotlivých jader AMD navrhuje myšlenkový experiment: dejte každé platformě k dispozici rack s příkonem 100 kW a podívejme se, kolik reálné práce pro agenty zvládne. V tomto scénáři interní modelování AMD naznačuje, že jeho procesory EPYC s vysokým počtem jader dramaticky překonávají NVIDIA Vera – ne proto, že by každé jádro bylo výrazně rychlejší, ale protože vynikající energetická účinnost umožňuje do stejného energetického obalu zabalit mnohem více jader .
Výsledková listina v měřítku racku: Jak si podle AMD procesory stojí
Modelované srovnání AMD normalizuje všechny platformy na rack s dvouprocesorovými (2P) servery a příkonem 100 kW. Kombinuje šest pracovních zátěží klíčových pro agentní AI – celočíselný výkon SPECrate 2017, serverovou Javu, webový server NGINX, Redis, Memcached a relační databáze – do geometrického průměru propustnosti, přičemž Vera slouží jako základní linie .
Rozpis pro jednotlivé zátěže u chystaného čipu Venice oproti Vera je obzvláště agresivní, přičemž projekce sahají od 2,40násobného zisku v celočíselném výkonu až po 4,05násobnou výhodu v transakcích relačních databází (TPROC-C) .
Spor o metodiku: Jádra na watt vs. výkon na jádro
Neshoda pramení ze zásadního fyzikálního výpočtu a výpočtu efektivity. Model AMD odhaduje, že jeho čipy mají nižší normalizovanou spotřebu 2P uzlu než Vera. Když je každý rack omezen na 100 kW, nižší spotřeba na uzel znamená, že do něj můžete fyzicky nainstalovat více serverů. Analýza AMD ukazuje, že zatímco rack s Vera má normalizovaný počet uzlů 1,00×, rack s EPYC 9965 pojme 1,86× normalizovaných jader a rack s Venice dokonce 2,08× .
Propustnost na úrovni racku se pak vypočítá jako součin výkonu na uzel a počtu uzlů v racku. I kdyby byla Vera na úrovni jednotlivých jader mírně rychlejší – což některé rané nezávislé benchmarky u určitých úloh podpořily – argument AMD zní, že je matematicky nemožné překonat obrovskou výhodu v počtu jader, kterou jeho energeticky účinnější návrhy v racku s omezeným příkonem umožňují .
AMD si však dělá nároky i na samotný výkon na jádro. Jeho metodický dokument odhaduje, že 64jádrový CPU Venice dosáhne o 27 % vyššího výkonu na jádro v testu SPECrate než 88jádrový procesor Vera, a že dokonce i 96jádrový čip Venice si udrží 11% výhodu na jedno jádro .
Dva pohledy na válku CPU
Tohle je klasická válka o rámování benchmarků, kde si každá společnost vybírá měřítko, které nejlépe vyhovuje její konstrukční filozofii .
Pohled NVIDIA: Rychlost jednoho socketu. NVIDIA staví Veru jako „CPU pro agenty“, postavený pro masivně souběžná sandboxová prostředí, kde je prvořadý rychlý výkon jednoho čipu. Vlastní technický blog společnosti tvrdí, že Vera přináší až 1,5× vyšší výkon v agentním sandboxu ve srovnání s konkurenčními platformami x86, podpořený 1,2 TB/s propustností paměti a vlastními jádry Olympus s technologií NVIDIA Spatial Multithreading .
Pohled AMD: Hustota služeb v měřítku racku. AMD přerámovává diskusi na produkční prostředí agentní AI, kde GPU provádí model, ale CPU obstarává vše kolem něj – orchestraci, ověřování uživatelů, kešovací vrstvy a databázové dotazy. Z tohoto pohledu vyžaduje obsluha 10 000 souběžných AI agentů masivní vícevláknovou propustnost, které se nejlépe dosáhne maximalizací hustoty jader na rack .
Kritické výhrady k číslu 3,3×
Ačkoli jsou hlavní čísla AMD poutavá, vyžadují pořádnou dávku kontextu.
Všechna čísla jsou interní odhady AMD. Nejdůležitější výhradou je, že zejména údaje o Venice jsou předvýrobní projekce, nikoli nezávisle naměřené výsledky. Samotná analýza je model, nikoli test .
NVIDIA vypráví jiný příběh s jinými zátěžemi. Vlastní benchmarky NVIDIA, s jejím výběrem sandboxových a kompilačních zátěží, často ukazují, že Vera překonává současné špičkové procesory AMD EPYC na bázi jednoho socketu .
Benchmarky typu hrušky s jablky. Geometrický průměr AMD ze šesti zátěží se zaměřuje na infrastrukturní služby na straně CPU. Nezahrnuje sandboxovou kompilaci agentů, spouštění kódu a volání nástrojů, které tvoří jádro marketingu NVIDIA Vera .
Spotřeba Very je odhadnuta AMD. Klíčovým předpokladem výhody AMD na úrovni racku je odhad spotřeby uzlu Vera. V normalizovaném modelu AMD má Vera nejvyšší spotřebu 2P uzlu, což omezuje počet uzlů na rack. Jde o modelovací předpoklad AMD, nikoli o nezávisle ověřené měření finálního křemíku .
Dostupnost: Kdy se křemík skutečně objeví?
Časové osy produkce dodávají dynamice konkurence další rozměr.
AMD EPYC 9965 "Turin" (Zen 5): Tento 192jádrový procesor je současnou vlajkovou lodí a základem pro tvrzení AMD o 2,37násobné propustnosti racku oproti Vera. Momentálně se dodává .
AMD EPYC "Venice" (Zen 6, 256 jader): AMD dne 21. května 2026 potvrdilo, že Venice vstoupil do sériové výroby na pokročilé 2nm procesní technologii TSMC . Serverová řada EPYC Venice se očekává ve druhé polovině roku 2026, desktopové modely Zen 6 budou následovat později .
NVIDIA Vera: První CPU Vera začala NVIDIA dodávat předním AI laboratořím, jako jsou Anthropic, OpenAI a Oracle Cloud Infrastructure, v polovině května 2026, přičemž širší dostupnost pro partnery se očekává ve druhé polovině roku .
Jakmile se oba čipy přiblíží k obecné dostupnosti, debata se konečně přesune z firemních prezentací k testování v datových centrech třetími stranami. Do té doby nemusí být nejužitečnějším závěrem to, který CPU je rychlejší, ale spíše ujištění, že vaše vyhodnocování infrastruktury je v souladu s konkrétní zátěží, kterou hodláte provozovat.