Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Trh podnikových SSD, tedy úložišť určených pro datová centra a servery, zažil ve 2. čtvrtletí 2026 mimořádně silný růst. Kombinované tržby pěti největších světových dodavatelů dosáhly přibližně 37,59 miliardy dolarů, což představuje mezikvartální nárůst o 103,6 %. Podle údajů společnosti TrendForce, o nichž informovala zářijová průmyslová média, se spojila prudká poptávka datových center s výrazným růstem smluvních cen NAND a omezenou nabídkou. 1
Samsung zůstal největším dodavatelem enterprise SSD. Ve 2. čtvrtletí vykázal tržby přibližně 14,35 miliardy dolarů a držel 35,1 % trhu. K růstu přispěly vyšší dodávky 176vrstvých QLC SSD i větší podíl produktů s rozhraním PCIe 5.0. 1
10
Samsungu pomohla také modernizace severoamerických cloudových datových center, která přecházejí z infrastruktury PCIe 4.0 na PCIe 5.0. Výhodou byla jeho schopnost dodávat DRAM i NAND, takže zákazníkům mohl nabídnout paměti i podniková SSD v rámci jednoho dodavatelského vztahu. 12
V širším trhu NAND však Samsung nerostl nejrychleji. Jeho tržby v tomto segmentu vzrostly o 70,7 % na téměř 23,06 miliardy dolarů, ale podíl klesl z 31,6 % na 29,3 %, protože konkurenti expandovali rychleji. 2
8
Nejvyšší mezikvartální růst v segmentu podnikových SSD zaznamenal Micron. Jeho tržby se zvýšily o 126,3 % na přibližně 6,98 miliardy dolarů, což mu zajistilo třetí místo. 5
10
V celém segmentu NAND dosáhl Micron tržeb 11,85 miliardy dolarů, tedy o 99,2 % více než v předchozím čtvrtletí. Díky tomu předstihl společnost Kioxia a posunul se na třetí místo mezi pěti největšími značkami NAND. 2
3
Micron přesouvá větší část výroby k vysokokapacitním podnikovým SSD a pamětem HBM namísto spotřebitelských produktů s nižší marží. Pomohly mu také vyšší dodávky velkokapacitních 232vrstvých QLC produktů. Společnost byla zároveň označena za pokročilého hráče ve vývoji a validaci podnikových SSD s rozhraním PCIe 6.0. 10
12
Skupina SK hynix včetně dceřiné společnosti Solidigm obsadila druhé místo s tržbami z enterprise SSD přes 8,63 miliardy dolarů. Mezikvartálně tak její prodeje vzrostly o 85,9 %. 1
5
Produktové portfolio skupiny těžilo z obou hlavních částí současného cyklu AI úložišť. SK hynix navyšoval výrobu 321vrstvé TLC technologie, zatímco Solidigm dál získával silné objednávky na vysokokapacitní QLC podniková SSD. 10
12
V celém trhu NAND vykázala skupina tržby přes 14,27 miliardy dolarů, což představuje růst o 89,5 % oproti prvnímu čtvrtletí. Její podíl vzrostl ze 17,6 % na 18,2 %, takže rostla rychleji než celý trh, i když Samsung zůstal celkovým lídrem. 2
8
Tržby společnosti Kioxia v širším trhu NAND vzrostly o 79,9 % na přibližně 10,72 miliardy dolarů. Pomohly jí vysoké ceny NAND a pokračující rozšiřování výroby produktů BiCS8. Kioxia se tak v celkovém pořadí NAND posunula na čtvrté místo poté, co ji Micron předstihl. 2
3
Podle zpráv založených na datech TrendForce dosáhly její tržby z podnikových SSD přibližně 4,64 miliardy dolarů. K růstu přispěly 218vrstvé produkty, které začaly získávat certifikace u významných severoamerických cloudových zákazníků, i vyšší podíl na nákupech serverových značek. 24
SanDisk dosáhl v celém trhu NAND tržeb přibližně 8,97 miliardy dolarů, což znamenalo mezikvartální růst o 50,7 % — nejpomalejší tempo mezi pěti největšími značkami NAND. Průměrné prodejní ceny podpořila poptávka související s AI, dynamika dodávek v bitech však zaostala za konkurencí. 3
23
Dostupné zprávy neposkytují spolehlivý samostatný údaj o tržbách SanDisku z enterprise SSD za druhé čtvrtletí. Tržby z celého trhu NAND proto nelze vydávat za jeho tržby z podnikových SSD.
Růst podnikových SSD byl součástí mnohem širšího zotavení trhu NAND. Kombinované tržby pěti největších veřejně obchodovaných značek NAND vzrostly ve 2. čtvrtletí o 77 % na 68,87 miliardy dolarů. Za růstem stála trvalá poptávka po AI serverech, zejména po podnikových SSD, a také výrazné zvýšení průměrných prodejních cen NAND. 2
3
9
Mimořádnou sílu trhu vysvětluje současné působení poptávky i nabídky. Poskytovatelé cloudových služeb pokračovali v nákupech úložišť pro AI infrastrukturu, zatímco výrobci NAND čelili omezené kapacitě a mohli vyjednávat vyšší smluvní ceny. Dodavatelé navíc dávali přednost podnikovým produktům s vyšší marží, což zlepšovalo produktový mix i ziskovost. 2
10
Pro třetí čtvrtletí TrendForce očekávala několik pokračujících zdrojů poptávky:
Tyto systémy potřebují vedle akcelerátorů a pamětí také rychlá úložiště s vysokou kapacitou. S tím, jak se AI nasazuje ve větším měřítku, se podniková SSD stávají součástí hlavních investic do infrastruktury, nikoli jen doplňkovou položkou pro ukládání dat. 14
17
Čína může ve střednědobém horizontu změnit konkurenční poměry. Vyšší výroba čínských dodavatelů a rostoucí domácí poptávka tamních cloudových služeb mohou přesměrovat část objemů a proměnit podíly jednotlivých výrobců. Dostupné zprávy však nepotvrzují, že by tato výroba okamžitě odstranila cenovou přirážku u kvalifikovaných špičkových podnikových SSD používaných v nejpokročilejší AI infrastruktuře. 17
Hlavním omezením trhu není nedostatek poptávky, ale čas potřebný k vybudování nové paměťové kapacity. Micron uvedl, že napjaté podmínky mohou přetrvat i po kalendářním roce 2027, protože poptávka poháněná AI roste napříč paměťovými segmenty a strukturální omezení brzdí rychlost navyšování výroby. Nabídka by se podle společnosti mohla v roce 2028 zlepšovat postupně, ale Micron zatím nevidí jasný termín, kdy nabídka plně dožene poptávku. 26
34
Micron pro své čtvrté fiskální čtvrtletí předpovídal kapitálové výdaje kolem 10 miliard dolarů, což ukazuje rozsah investic potřebných k reakci na nedostatek. 26 Nové továrny ani související výrobní kapacity nelze spustit okamžitě. Oznámení o investicích proto pravděpodobně nepřinesou rychlou úlevu cenám NAND, DRAM ani HBM.
Pro odběratele AI infrastruktury to znamená, že náklady na úložiště a paměti mohou zůstat zvýšené i při dalším rozšiřování serverových instalací. Pro dodavatele vytváří stejný nedostatek vyjednávací sílu a motivaci investovat do nových továren, pokročilého pouzdření čipů a NAND s vyšším počtem vrstev. Klíčová zůstává otázka načasování: poptávka přichází nyní, zatímco reakce v podobě nové kapacity bude trvat roky.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %.
Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %. Samsung zůstal jedničkou s tržbami kolem 14,35 miliardy dolarů a tržním podílem 35,1 %.
Celý trh NAND dosáhl 68,87 miliardy dolarů, o 77 % více než v předchozím čtvrtletí.
Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %.
PublikovalUpraveno pomocí GPT-5.6 LunaObrázky vytvořeny pomocí GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Trh podnikových SSD, tedy úložišť určených pro datová centra a servery, zažil ve 2. čtvrtletí 2026 mimořádně silný růst. Kombinované tržby pěti největších světových dodavatelů dosáhly přibližně 37,59 miliardy dolarů, což představuje mezikvartální nárůst o 103,6 %. Podle údajů společnosti TrendForce, o nichž informovala zářijová průmyslová média, se spojila prudká poptávka datových center s výrazným růstem smluvních cen NAND a omezenou nabídkou. 1
Samsung zůstal největším dodavatelem enterprise SSD. Ve 2. čtvrtletí vykázal tržby přibližně 14,35 miliardy dolarů a držel 35,1 % trhu. K růstu přispěly vyšší dodávky 176vrstvých QLC SSD i větší podíl produktů s rozhraním PCIe 5.0. 1
10
Samsungu pomohla také modernizace severoamerických cloudových datových center, která přecházejí z infrastruktury PCIe 4.0 na PCIe 5.0. Výhodou byla jeho schopnost dodávat DRAM i NAND, takže zákazníkům mohl nabídnout paměti i podniková SSD v rámci jednoho dodavatelského vztahu. 12
V širším trhu NAND však Samsung nerostl nejrychleji. Jeho tržby v tomto segmentu vzrostly o 70,7 % na téměř 23,06 miliardy dolarů, ale podíl klesl z 31,6 % na 29,3 %, protože konkurenti expandovali rychleji. 2
8
Nejvyšší mezikvartální růst v segmentu podnikových SSD zaznamenal Micron. Jeho tržby se zvýšily o 126,3 % na přibližně 6,98 miliardy dolarů, což mu zajistilo třetí místo. 5
10
V celém segmentu NAND dosáhl Micron tržeb 11,85 miliardy dolarů, tedy o 99,2 % více než v předchozím čtvrtletí. Díky tomu předstihl společnost Kioxia a posunul se na třetí místo mezi pěti největšími značkami NAND. 2
3
Micron přesouvá větší část výroby k vysokokapacitním podnikovým SSD a pamětem HBM namísto spotřebitelských produktů s nižší marží. Pomohly mu také vyšší dodávky velkokapacitních 232vrstvých QLC produktů. Společnost byla zároveň označena za pokročilého hráče ve vývoji a validaci podnikových SSD s rozhraním PCIe 6.0. 10
12
Skupina SK hynix včetně dceřiné společnosti Solidigm obsadila druhé místo s tržbami z enterprise SSD přes 8,63 miliardy dolarů. Mezikvartálně tak její prodeje vzrostly o 85,9 %. 1
5
Produktové portfolio skupiny těžilo z obou hlavních částí současného cyklu AI úložišť. SK hynix navyšoval výrobu 321vrstvé TLC technologie, zatímco Solidigm dál získával silné objednávky na vysokokapacitní QLC podniková SSD. 10
12
V celém trhu NAND vykázala skupina tržby přes 14,27 miliardy dolarů, což představuje růst o 89,5 % oproti prvnímu čtvrtletí. Její podíl vzrostl ze 17,6 % na 18,2 %, takže rostla rychleji než celý trh, i když Samsung zůstal celkovým lídrem. 2
8
Tržby společnosti Kioxia v širším trhu NAND vzrostly o 79,9 % na přibližně 10,72 miliardy dolarů. Pomohly jí vysoké ceny NAND a pokračující rozšiřování výroby produktů BiCS8. Kioxia se tak v celkovém pořadí NAND posunula na čtvrté místo poté, co ji Micron předstihl. 2
3
Podle zpráv založených na datech TrendForce dosáhly její tržby z podnikových SSD přibližně 4,64 miliardy dolarů. K růstu přispěly 218vrstvé produkty, které začaly získávat certifikace u významných severoamerických cloudových zákazníků, i vyšší podíl na nákupech serverových značek. 24
SanDisk dosáhl v celém trhu NAND tržeb přibližně 8,97 miliardy dolarů, což znamenalo mezikvartální růst o 50,7 % — nejpomalejší tempo mezi pěti největšími značkami NAND. Průměrné prodejní ceny podpořila poptávka související s AI, dynamika dodávek v bitech však zaostala za konkurencí. 3
23
Dostupné zprávy neposkytují spolehlivý samostatný údaj o tržbách SanDisku z enterprise SSD za druhé čtvrtletí. Tržby z celého trhu NAND proto nelze vydávat za jeho tržby z podnikových SSD.
Růst podnikových SSD byl součástí mnohem širšího zotavení trhu NAND. Kombinované tržby pěti největších veřejně obchodovaných značek NAND vzrostly ve 2. čtvrtletí o 77 % na 68,87 miliardy dolarů. Za růstem stála trvalá poptávka po AI serverech, zejména po podnikových SSD, a také výrazné zvýšení průměrných prodejních cen NAND. 2
3
9
Mimořádnou sílu trhu vysvětluje současné působení poptávky i nabídky. Poskytovatelé cloudových služeb pokračovali v nákupech úložišť pro AI infrastrukturu, zatímco výrobci NAND čelili omezené kapacitě a mohli vyjednávat vyšší smluvní ceny. Dodavatelé navíc dávali přednost podnikovým produktům s vyšší marží, což zlepšovalo produktový mix i ziskovost. 2
10
Pro třetí čtvrtletí TrendForce očekávala několik pokračujících zdrojů poptávky:
Tyto systémy potřebují vedle akcelerátorů a pamětí také rychlá úložiště s vysokou kapacitou. S tím, jak se AI nasazuje ve větším měřítku, se podniková SSD stávají součástí hlavních investic do infrastruktury, nikoli jen doplňkovou položkou pro ukládání dat. 14
17
Čína může ve střednědobém horizontu změnit konkurenční poměry. Vyšší výroba čínských dodavatelů a rostoucí domácí poptávka tamních cloudových služeb mohou přesměrovat část objemů a proměnit podíly jednotlivých výrobců. Dostupné zprávy však nepotvrzují, že by tato výroba okamžitě odstranila cenovou přirážku u kvalifikovaných špičkových podnikových SSD používaných v nejpokročilejší AI infrastruktuře. 17
Hlavním omezením trhu není nedostatek poptávky, ale čas potřebný k vybudování nové paměťové kapacity. Micron uvedl, že napjaté podmínky mohou přetrvat i po kalendářním roce 2027, protože poptávka poháněná AI roste napříč paměťovými segmenty a strukturální omezení brzdí rychlost navyšování výroby. Nabídka by se podle společnosti mohla v roce 2028 zlepšovat postupně, ale Micron zatím nevidí jasný termín, kdy nabídka plně dožene poptávku. 26
34
Micron pro své čtvrté fiskální čtvrtletí předpovídal kapitálové výdaje kolem 10 miliard dolarů, což ukazuje rozsah investic potřebných k reakci na nedostatek. 26 Nové továrny ani související výrobní kapacity nelze spustit okamžitě. Oznámení o investicích proto pravděpodobně nepřinesou rychlou úlevu cenám NAND, DRAM ani HBM.
Pro odběratele AI infrastruktury to znamená, že náklady na úložiště a paměti mohou zůstat zvýšené i při dalším rozšiřování serverových instalací. Pro dodavatele vytváří stejný nedostatek vyjednávací sílu a motivaci investovat do nových továren, pokročilého pouzdření čipů a NAND s vyšším počtem vrstev. Klíčová zůstává otázka načasování: poptávka přichází nyní, zatímco reakce v podobě nové kapacity bude trvat roky.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %.
Tržby pěti největších světových dodavatelů podnikových SSD dosáhly ve 2. čtvrtletí 2026 přibližně 37,59 miliardy dolarů, což znamená mezikvartální růst o 103,6 %. Samsung zůstal jedničkou s tržbami kolem 14,35 miliardy dolarů a tržním podílem 35,1 %.
Celý trh NAND dosáhl 68,87 miliardy dolarů, o 77 % více než v předchozím čtvrtletí.